Silver Anniko kultusromaan "Rusikad" ilmub originaalkujul

"Rusikate" uustrükk Autor/allikas: Kirjastus Hea Lugu

Kirjastus Hea Lugu teatas, et trükist tuli Silver Anniko kultusromaani "Rusikad" uustrükk.

Anniko romaan "Rusikad" ilmus 1979. aastal ning oli kavandatud triloogia esimese osana. Toonased kirjanduskriitikud suhtusid romaani halvasti, heites ette selle maitsetust ja mõõdutunde puudulikkust ning liigitasid selle halvas mõttes ajaviitekirjanduseks. Toonase kirjanduspildi kohta ebatavaliselt jõulises stiilis kirja pandud "Rusikatele" sai aga osaks suur, kultuslik lugejamenu.

Teose algset käsikirja kärbiti ja tsenseeriti eri põhjustel 1979. aasta väljaande tarvis oluliselt. Kultusromaani uusväljaanne põhineb Silver Anniko esimesel, täielikul käsikirjal, mille autor saatis kirjastusse 1976. aastal. Esmatrüki 592 leheküljele on lisandunud 240 lehekülje jagu teksti.

"Avaldasime Silver Anniko algse käsikirja, mille igalt leheküljelt kärbiti enne raamatu avaldamist ideoloogilistel põhjustel lõik või paar. Kärbete maht kokku on üle kahesaja lehekülje," teatas kirjastus Facebooki lehel.

Raamatu toimetaja, kes tekste võrdles, ütles kommentaariks, et tegelikult on 1979. ilmunud "Rusikad" auke täis nagu Vene juust. "Karakteritest alates ja süžeeliinidega lõpetades. Ma mõtlen päriselt tõsiselt, et kui mõni arvab, et ta on "Rusikaid" lugenud, siis ei, ta ei ole lugenud," kommenteeris toimetaja.

1979. aastal hakkas Anniko pidama kirjanikuametit Viljandimaal Pirmastu külas Söödi talus, kus ta 1982. aasta mais koos kihlatuga röövmõrva ohvriks langes. Kommunistide kuritegude kohta 1940. aastatel materjale kogunud Anniko mõrvas ametliku versiooni kohaselt kohalik mees Vambola Naarits.

2011. aastal sattus teos "Rusikad" kohtuasja keskmesse, kui teadmata põhjustel avaldas ettevõtja Raivo Remmelgas pärijate loata kordustrüki Silver Anniko romaanist "Rusikad", mille koguni 5000-eksemplarine tiraaž läks hävitamisele.

Postimees kirjutas toona, et vastavalt autoriõiguseseadusele kehtib autoriõigus autori kogu eluaja jooksul ja 70 aastat pärast tema surma. Raivo Remelgas jättis sõlmimata autori õiguste valdajatega litsentsilepingu ja kuna teos oli reprodutseeritud ilma autori õiguste valdajate loata, siis vastavalt autoriõiguse seadusele oli tegemist piraatkoopiaga.

Romaan "Rusikad" räägib Eesti inimeste elust ajaperioodil 1920ndate lõpust kuni 1940ndate alguseni.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: