Arvustus ja galerii. Jungle ei teinud kontserdiga allahindlust

Kontsertelamus
Jungle'i kontsert Rock Cafes
6. november

2012. aastal alustanud Jungle esines Eestis küll esimest korda, kuid isiklikult nägin neid esinemas juba teist korda. Omanimelise debüütalbumi tuuri raames astusid nad 2015. aastal üles Positivuse festivalil, kus andsid suvise päikese käes energiast pakatava kontserdi. Juba sellest elamusest jäi meelde, et laval on neid rohkem kui küll – taustalauljad, tantsijad, täismahus bändist rääkimata. Nende lavaline olek andis suvises Salacgrivas edasi täpselt seda, mida plaati kuulates ise tundsin.

Mõnes mõttes muutis toonane elamus mind ettevaatlikuks – palavasse suvepäeva sobib Jungle hästi, sest soojus, päike ja suvine ülevoolav energia on nende muusika olemusse sisse kirjutatud. Kuid mõte nende kontserdist Rock Cafe seinte vahel keset pimedat sügist tundus kuidagi kohatu. Lisaks oli hirm, et äkki inimesed ei tule kohale, kuna edukale debüütalbumile ja mõnele tuntud singlile vaatamata ei ole Jungle kindlasti bänd, mida iga inimene teaks. Näiteks veidi üle aasta tagasi toimunud The xx kontsert kinnitas, et vähegi alternatiivsema suunaga kontsertüritused kipuvad publikuvaeseks jääma.

Kartsin, mis ma kartsin, kuid tegelikult ei pidanud kumbki hirm paika. Umbes 40 minutit enne peaesineja kontserti kohale jõudes lookles piletijärjekord vaat et Tartu maanteeni välja, mida ei oleks eales oodata osanud. Sellist piletisaba võib parimal juhul näha eripidude ajal klubi Hollywood ukse taga, kuid Rock Cafes enne Jungle'it? Uskumatu.

Kui Rock Cafe saal oli sujuvalt äärest-ääreni rahvast täis voolanud ja bänd lõpuks lavale astus, kadus ka hirm nende kohatusest. Vastupidi, tänu seitsmeliikmelisele bändile, mida ei näe popmuusikas just tihti, kehtestas Jungle end tugevalt juba esimese paari looga, kuulajat enda küljest lahti laskmata. See võib tunduda elementaarsena, kuid mida aasta edasi, seda vähem saavad noored bändid sellega hakkama. Harjutud on esinema festivalidel, kus lühike kava keset päeva ei anna artistile head võimalust särada ning ei arvestata, et kontsertidel on kohal kõige fännimad fännid, kes teavad sõnu peast ja panevad seeläbi artistidele ka suuremad ootused. Jungle õnneks täitis need.

Pea poolteist tundi kestnud kava jooksul rändas bänd läbi mõlema albumi ja ei pannud ilmtingimata rõhku ainult hoogsamatele paladele. Julgete tõusude-mõõnadena varieerisid nad tantsulugusid rahulikemate hetkedega, kuid mõtlikkus ei tähendanud tingimata puudujääki suurejoonelisuses. Ka kurvameelsemad ballaadid muutusid kahe taustalaulja ja veiderdavate elektrooniliste taustade abil dünaamilisteks. Midagi oli pidevat muutumises, Jungle ei jäänud hetkekski tuimalt tiksuma.

Hilisõhtul kodus mõnd kontserdil tehtud videot üle kuulates üllatusin ka selles, kuivõrd originaalilähedaselt Jungle kõlas. Seitsmeliikmeline live-bänd on nende puhul täiesti põhjendatud, sest just see annab neile võimaluse anda lugusid edasi pea identselt plaadil kõlavatega. Jällegi, kui see võib kontserti nägemata tunduda kuidagi steriilse lähenemisena – proovida jäljendada albumi kõlapilti –, siis tegelikkuses on bänd seejuures väga elav ja pidevalt kohal. Nad elavad iga hetke selles muusikas aktiivselt läbi ja üllataval kombel äratas selline energia ka muidu loiud eestlased üles, kes kontserdi lõpuks juba kargasid ja end liigutada julgesid.

Jungle'i kontsert on hea kinnitus sellest, et retroartistide ja kümnenda järgu Euroopa nn staaride kõrval astuvad Eestis siiski vahel üles ka päriselt olulised ja aktuaalsed bändid, kelle kontserdid on huvitavad ning mitmekülgsed. Kui üldse midagi ette heita, siis võiksid kodumaised korraldajad edaspidi mõelda, et kui publikuhulk on välisesinejatel juba piisavalt suur, siis võiks sellise kaliibriga kontserte korraldada ka teistes kohtades peale Rock Cafe. Äkki Kultuurikatlas? Vabal Laval? Variante on palju.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: