Kumus avatakse Gordon Matta-Clarki ja Anu Vahtra ühisnäitus

Fotol Vilen Künnapu projekteeritud šamaanitorn Leedus.
Fotol Vilen Künnapu projekteeritud šamaanitorn Leedus. Autor/allikas: Kumu kunstimuuseum

Neljapäeval avatakse Kumu kunstimuuseumi suures saalis radikaalsete linnaruumipraktikatega kuulsaks saanud USA kunstniku Gordon Matta-Clarki ja Eesti kunstniku Anu Vahtra ühisnäitus "Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni".

Gordon Matta-Clarki (1943-1978) looming muutis fundamentaalselt arusaama arhitektuuri rollist tänapäeva inimese elus. Ta õppis Cornelli ülikoolis arhitektuuri (1962-1968) ja kujunes 1970. aastatel New Yorgi kunstiskeene keskseks tegelaseks. Matta-Clark on kuulsaks saanud mahajäetud ja lammutamisele määratud hoonetesse loodud kohaspetsiifiliste installatsioonidega nii New Yorgis kui ka Pariisis, Antwerpenis ja mujal. Ta paljastas kaose linnaruumi näilise korrastatuse taga ning tõi esile inimesest lähtuvate elamise ruumide ja arhitektuursete struktuuride konflikti.

Matta-Clark kuulus New Yorgis Green Street 112 tegutsenud galerii ja SoHo restorani FOOD ümber koondunud loomingulisse kollektiivi, mis mõtestas anarhitektuuri mõistet (kombinatsioon sõnadest "anarhia" ja "arhitektuur"). Anarhitektuur tähistas kunstilist praktikat, mis tegeles nihestuste, tühimike ja mittekohtadega linnaruumis. Näitusel on väljas fotod ja filmid Matta-Clarki aktsioonidest ja installatsioonidest.

Anu Vahtra (1982) on Eesti kunstnik, kes on õppinud fotograafiat Eesti kunstiakadeemias ja Amsterdamis Gerrit Rietveldi akadeemias ning saanud 2015. aastal Köler Prize'i peapreemia. Vahtrat huvitab ruumiline ja arhitektuurne keskkond, sealhulgas galeriiruumide ja muuseumihoonete spetsiifika. Vaevumärgatavate muudatuste kaudu paljastavad tema installatsioonid ruumide tavaliselt märkamatuks jäävad osad. Kumu näitusel on Vahtra loonud Gordon Matta-Clarki teostele installatiivse keskkonna, mis põhineb eelmise suure saali näituse "Vabad hinged" kujundusel. Kumu hoovis paikneb Anu Vahtra installatsioon, mis meenutab muuseumihoone kohal asunud kunagist paekivikarjääri ning on dialoogis Matta-Clarki töödega.

Näitusel eksponeeritakse lisaks slaidiprogrammi arhitekt Jüri Okase fotoseeriast "Väike moodsa arhitektuuri sõnastik" (1974-1986) ning dokumentatsiooni Anu Vahtra performatiivsest jalutuskäigust "Open House Closing. A Walk" Performa biennaalil 2017. aastal New Yorgis.

Näituse avamisel esitletakse näitusega kaasnevat raamatut "Lühiajaline igavik", mille on välja andnud kirjastus Lugemik koostöös Eesti kunstimuuseumiga. Raamat toob kokku Gordon Matta-Clarki, Jüri Okase ja Anu Vahtra loomingu ning kirjeldab ideede ja praktikate levikut kunstimaailmas viisil, mis jätab kõrvale hierarhilised mõttemudelid.

Näituse on korraldanud Bronxi kunstimuuseum koostöös Eesti Kunstimuuseumiga. Kuraatorid: Sergio Bessa (Bronxi kunstimuuseum), Jessamyn Fiore (The Estate of Gordon Matta-Clark), Anu Allas (Kumu kunstimuuseum). Näituse kujundus Anu Vahtra, graafiline disain Indrek Sirkel.

"Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni" avatakse 21. veebruaril kell 18. Näitus jääb avatuks 8. juunini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: