Lilli Jahilo vabariigi aastapäeva eel: praegu on pingeline aeg, aga ma õudselt naudin seda

Foto: ERR

"OP+" pühendas vabariigi aastapäeva eel saate viimase osa kleitidele ja ehetele ning vestles moekunstniku Lilli Jahilo ja ehtekunstniku Birgit Skolimowskiga, kes leidsid kiirel ajal aega saatemeeskonnaga oma tööst rääkida.

Jahilo nõustus, et vabariigi aastapäeva eel on hullumajade tipp, kus ühtegi vaba hetke moekunstnikel ei ole. "Meil on praegu tõesti pingeline aeg, aga ma ise õudselt naudin selliseid hetki. Ma pigem ei naudi seda, kui on mul on liiga palju vaba aega. Väike adrenaliin on alati mõnus." Sel aastal tuleb tema moemajast üle kümne kleidi, mis presidendi vastuvõtu jaoks tehtud saavad. Täpset arvu ta ei tea, sest pole kleite kokku lugenud.

Ta tunnistas, et kuuleb seda palju, kuidas teda edukaks nimetatakse ja on alati mõelnud, kuidas seda defineerida. "Ausalt öeldes ma ei teagi sellele vastust, mis ta siis on. Väljendub ta rahas, mingites auhindades? Selles, et sa tegeled millegagi, mida sa armastad? Võib-olla see on minu jaoks kõige olulisem. Mind tihti tuuakse näitena inimesest, kes on oma lapsepõlveunistuse realiseerinud."

Jahilo otsustas noorest peast ära, et tahab saada moedisaineriks. "Võib öelda, et ma olen kogu oma lühikese elu sellele pühendunud. Ma olen oma haridustee läbinud moedisaineriks saamise nimel ja nüüd on mul omanimeline moemaja. See on kõik tegelikult päris uskumatu, aga samas ma seadsin need sihid endale kunagi, kui ma noor olin. Nii et ma arvan, et edu sünonüüm on ehk sihikindlus."

Ta märkis, et arvanud ülikooli ajal küll, et ta võiks olla nii andekas, et jõuaks kunagi oma moemajani. "Ma olen küll hullult töökas, aga see, et mu elu läks nii, et ma ühel hetkel olin fakti ees, et ma pean registreerima oma ettevõtte.. Kui praegu mõelda, siis ma olen juba üheksa aastat seda brändi vedanud ja ettevõtja olnud, siis võib-olla see on minu jaoks kõige suurem saavutus, sest kui ma ettevõtjaks hakkasin, polnud mul õrna aimugi, millega ma ennast seon. Ma pole sada protsenti kindel, kas ma oleks sellega üldse algust teinud, kui ma oleks teadnud, mida see tähendab."

Jahilo tõdes, et moe on glamuurseks teinud eelkõige meedia. "Me näeme moelavasid, kauneid modelle lehvivate kleitidega. See argipäev on tegelikult töö nagu iga teinegi. Ma tihti tunnen, et ma olen Hunt Kriimsilma seitsmes rollis, et sa oled nii transpordimees, logistik, äriarendaja, õhtul koristaja, disainer. Aga see teebki selle töö hästi huvitavaks. Ükski päev ei sarnane teisega."

Ta tunnistas, et üks asi, mis talle tõesti ei meeldi, on numbrimaailm ja igasugune raamatupidamine. "Sellega ma väldin igal võimalusel tegelemist, kuigi peab."

Margus Tabor vestles ehtekunstniku Birgit Skolimowskiga, kellel on praegusel ajal töös umbes viis ehtekomplekti. Ta märkis ka, et viimase ajal on ta teinud palju ehteid just koostöös moekunstnikega. "On ka neid, kes helistavad või kirjutavad mulle otse, et ta teab täpselt, et tahab käevõru või kõrvarõngast, ja siis me koos, ilma selle kleidiproovita teeme selle asja ära. Aga hästi paljud on viimasel ajal kaasanud mind kogu sellesse protsessi, kui nad lähevad kleiti tellima, kui käib kinga-koti otsimine. See kõik on üks tervik."

Ta märkis, et kõige toredamad projektid on need, kus klient tuleb tema juurde sooviga, mida ta ise alguses ehk ei tahagi teha, aga lõpuks jõuavad nad tulemuseni, mis mõlemat poolt rahuldab.

Skolimowskil on Eesti Kunstiakadeemia taust, kuid ta ei läinud sinna kohe pärast keskkooli. "Igast asju katsetasin enne, kui ehtekunsti juurde jäin. Ma olen alati armastanud detaile või pisikesi asju ning tegelenud varem ka lilledega ja tihtipeale mõelnud, et lilledel on need samad detailid, mida ma nüüd lihtsalt teise materjali vormin ja nad on jäädavamad kui lilled."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: