Kruglov-Sooäär kvartett teeb Tšaikovskit

Jaak Sooäär ja Alexey Kruglov.
Jaak Sooäär ja Alexey Kruglov. Autor/allikas: Talvejazz

Talvejazz kostitab veebruari viimasel päeval Kumus kontserdiga Pjotr Tśaikovski muusikast, esitajaiks Jaak Sooäär, Aleksei Kruglov, Mihkel Mälgand ja Tanel Ruben.

Kvartett on vene klassikat varemgi salvestanud ja esitanud, viimatisel albumil kõlab Modest Mussorgski, Rimski-Korsakovi, Aleksander Borodini ja Mili Balakirevi muusika. Nüüd tegi plaadifirma ArtBeat kvartetile pakkumise salvestada album suure romantiku ja vene populaarseima klassiku Pjotr Tśaikovski muusikast. Mida kavva valida, jäi muusikute otsustada. Ja esimene versioon plaadikavast on valmis esituseks.   

Kontserdil Kumus võib kuulda teemasid Tśaikovski 5. sümfooniast, mis kuulub helilooja populaarsemate hulka, samuti helilooja 1. klaverikontserdist. Veel võib kuulda teemasid populaarsest klaveripalade tsüklist "Aastaajad", mida alles 22. veebruaril mängis vapustavalt meie pianist Irina Zahharenkova. 

"Tśaikovski loomingu varasalv  on tohutult rikkalik ja täidab kontserdisaale kogu maailmas. Kuid Tśaikovski seadete kontsert on siiski üsna haruldane ja pakub kuulajaile nii rohkelt üllatusi kui äratundmisrõõmu," ütles kontserdi korraldaja Anne Erm.

Jaak Sooäär on klassikute loomingu arranźeeringuid teinud ja mänginud juba aastaid nii Mustonen Art-Quartet'is kui ka trios koos Raul Vaigla ja Tanel Rubeniga või Tormis kvartetis koos Paul Danieli, Kadri Voorandi ja Liisi Koiksoniga. Sooäär on seda meelt, et iga kord ei peagi oma originaalloomingut esitama, sest maailma muusika varasalv on nii rikkalik: klassikatöötlused on tänagi muusikapildis omal kohal ja pakuvad kuulajaile nii äratundmisrõõmu kui värskeid emotsioone ja tegijaile uusi väljakutseid.

Kvartett Jaak Sooäär - Aleksei Kruglov - Mihkel Mälgand - Tanel Ruben on tegutsenud 2010. aasta aprillist. Neliku esimese albumi "Karate" andis välja Briti mainekas plaadifirma Leo Records. Teise albumi "Sea Colours" andis 2012. aastal välja vene plaadifirma SoLyd Records ja kolmanda "The Mighty Five", mis koosneb Võimsa Rühma heliloojate teostest, firma Art Beat. Aasta lõpupoole on oodata neljandat albumit Tśaikovski muusikaga.  

Kvartett on korduvalt esinenud Venemaal, USAs, Hiinas, Prantsusmaal, Eestis ja Soomes ning rõõmustanud paljude jazzifestivalide, sealhulgas Jazzkaare kuulajaid. Meie tippudega musitseerib Moskva multitalent Aleksei Kruglov.  

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: