Tartu resident-kirjanik on tänavu Ron Whitehead

Ron Whitehead on järjekorras Tartu neljas resident-kirjanik.
Ron Whitehead on järjekorras Tartu neljas resident-kirjanik. Autor/allikas: Jinn/Creative Commons

Aprillis ja mais võõrustab UNESCO kirjanduslinn Tartu taas kirjanik-residenti, kelleks seekord valiti Ron Whitehead – Kentuckyst pärit kirjanik ja muusik, kes on avaldanud mitukümmend raamatut ja albumit.

Tema loomingut, mida näiteks Hunter S. Thompson on iseloomustanud kui "vaimustavat segu rahvatarkusest ja puhtast matemaatikast", on tõlgitud enam kui 20 keelde ning ta on esinenud paljudel festivalidel nii Ameerika Ühendriikides kui ka Euroopas, sealhulgas Eestis – 2012. aastal astus ta üles tegevuskunsti rändfestivali "Nulltolerants. Mitmekesine universum. Plahvatus" ning 2014. aastal esines kirjandusfestivalil HeadRead. Tema luulekogus "The Storm Generation" on avaldatud ka paar teksti eesti keeles, Doris Kareva tõlkes, kaks tõlkeluuletust ilmusid 2014. aastal ka Sirbis. Whitehead viibib Tartus residentuuris aprillis ja mais ning esineb ka Tartu rahvusvahelisel kirjandusfestivalil Prima Vista.

"Whitehead on nimekas kontrakultuurne maailmakodanik, kelle luulelooming on maailma tippautoritelt palju tunnustust pälvinud," selgitas seekordse residendi valikut residentuuriprogrammi komisjoni liige ja Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna esimees Berk Vaher. "See, et ta oma kevadisi loomeplaane just Tartuga soovis siduda, on kindlasti märk meie kasvavast rahvusvahelisest mainest kirjandus- ja kultuurilinnana, ent kinnitab ka taas seda, et Tartu on iseäranis inspireeriv keskkond kodanikuaktivismile ja isevärki karakteritele."

2017. aastal alguse saanud kirjanduslinna residentuuriprogramm on mõeldud kirjanikele ning eesti kirjanduse teistesse keeltesse tõlkijatele. See on üks olulisemaid ülemaailmse haardega algatusi Tartu kui UNESCO kirjanduslinna tegevuskavas, mis aitab avardada siinse kirjanduselu rahvusvahelist mõõdet ja luua uusi kultuurisidemeid ning ühtlasi pakub residentidele võimalust ammutada inspiratsiooni siinsest keskkonnast ja kultuurist. Ron Whiteheadist saab järjekorras neljas resident-kirjanik, enne teda on programmi raames Tartus viibinud kirjanik Andrej Tomažin, iiri kirjanik ja kultuurikriitik Darran Anderson ning ungari kirjanik Gabi Csutak.

Veebruaris välja kuulutatud konkursile laekus kokku 23 avaldust, kandidaatide seas oli kirjanikke nii Euroopast, Austraaliast, Aafrikast kui ka Ameerika Ühendriikidest. Otsuse langetas neljaliikmeline komisjon, kuhu kuulusid Berk Vaher (Eesti Kirjanike Liit), Krista Ojasaar (Eesti Kirjandusmuuseum), Janika Kronberg (Karl Ristikivi Selts) ning Marja Unt (Eesti Kirjanduse Selts).

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: