Liigu peamenüü juurde 07.02.21 PIKEM JUTUAJAMINE ... Pea pool aastat tagasi levis sotsiaalmeedias Vanemuise teatri üleskutse tulla appi ühe uudse lavastuse sünnile ja jagada teatritegijatega oma unistusi. Üleskutsele vastas 124 inimest ning unistuste uurimine saigi teatris tasapisi alata. Aja jooksul sulatati need unelmad kokku näitlejate mõtete ja mälestustega, fantaasiarikkad ideed raamiti omapäraste vormivõtetega. Jaanuari lõpus jõudis teos "Ulmlejad" publiku ette.
30.09.20 KIRJANDUS ... Elo Viidingu debüütkogu "Telg" ilmus 1990. aastal, tema värskeim, viieteistkümnes kogu "Ainult armastusest" ilmus aastal 2019. Viidingu debüütkoguga samal aastal ilmus maailma ka Kristjan Haljak, kes debüteeris luuletajana mõni aeg hiljem -- tema esikkogu "Palavik" ilmus 2014. aastal, tema värskeim kogu "Illuminatsioonid" peaks ilmuma käesoleval aastal.
25.08.20 KIRJANDUS ... Jelena Skulskaja on passionaarne inimene. Kõike teeb ta suure kire ja pühendumisega alates ilukirjanduslike tekstide kirjutamisest, sõnavõttudest mitmesuguste kultuurinähtuste ja inimeste kohta ning lõpetades enda laitmatu välimusega. Jelena on ta eestlastele, Jelena Grigorjevna ja Lilja venelastele. Vahel tundub, et Skulskajat on mitu: ta on aktiivne kultuurivaatleja lehes, raadios ja teles, pluss enda raamatud ja lavastused, pluss kord kahe aasta tagant toimuv rahvusvaheline festival Dovlatovi päevad Tallinnas.
26.05.20 ARHITEKTUUR ... 100. numbrini jõudnud ajakiri Maja on 1994. aastast olnud keskne platvorm Eesti arhitektuuri kajastamiseks ja edendamiseks. Ajapikku saavad päevakajalistest ajakirjanumbritest olulised ajastu dokumendid, mis oma valikute ja teemade tõstatamisega loovad pildi sellest, kuidas Eesti arhitektuuri mõistetakse ja hinnatakse ka aastate pärast.
Ümmarguse numbri puhul vestlesid kõik, kes peatoimetaja rolli aja jooksul täitnud – Leele Välja, Piret Lindpere, Triin Ojari, Katrin Koov ja Kaja Pae –, rääkides tööpõhimõtetest ja ajakirja muutumisest läbi kahe ja poole kümnendi.
28.04.20 KIRJANDUS ... Kui vaadata statistikat, ilmus eelmisel aastal 148 algupärast ilukirjanduslikku teost lastele ja noortele, aimeraamatuid avaldati 37, seega kokku 185 algupärandit. Loomulikult ei jõua ükski tavalugeja sellist kogust läbi hekseldada. Küll aga peab need raamatud läbi lugema ja parimad välja valima Eesti Kultuurkapitali lastekirjanduse aastapreemia kolmeliikmeline žürii. Kuna nendel inimestel tekib seeläbi üsna haruldane tervikpilt hetkeseisust, palus Ilona Martson tavapärase lastekirjanduse ülevaate tegemise asemel neil oma värskeid tähelepanekuid Loominguga jagada.
29.11.19 KIRJANDUS ... "Omaelulookirjutus on kirjanduspilti eriti nullindatel mõjutanud ja muutnud ka arusaamu kirjandusest. Praeguseks on ka selge, et see pole ajutine ja vilkalt mööduv moevool, vaid mitmekihiline kirjandust rikastav hoovus või suund," ütleb kirjandusteadlane Leena Kurvet-Käosaar intervjuus Imbi Pajule.
24.11.19 KIRJANDUS ... Intervjuu eestivene autori P. I. Filimonoviga sündis isiklikust uudishimust. 2010. aastast tean, et selline autor on olemas, ometi ei õnnestunud kuidagi täit pilti kokku panna. Millega see autor tegeleb, mis on tema kultuuriruum, kust tulevad mõjud, kust tuleb ta ise ja kuidas on võimalik nii sujuv stiil ja vorm? Kuna guugeldamine andis vähe, otsustasin temaga kokku saada ja küsida. Üldisest veel: P. I. Filimonovil on eesti keeles ilmunud neli romaani, üks novellikogu ja kaks luulekogu, lisaks artikleid. Kohtusime selle aasta septembri alguses Tallinnas.
22.10.19 MUUSIKA ... Siemensi muusikapreemia pälvinute auväärses reas seisavad sellised suurkujud nagu Beat Furrer, Nicolaus Harnoncourt, Alfred Brendel, Claudio Abbato, Pierre Boulez jt. See on tunnustus, mida muusikamaailmas peetakse võrdseks Nobeli preemiaga. Tänavu pälvis selle väärika auhinna Saksamaal resideeriv briti helilooja Rebecca Saunders
25.09.19 MUUSIKA ... Kaarina Rein vestleb Loomingu septembrinumbris Peeter Volkonskiga lapsepõlvest ja suguvõsast, Eesti kultuuriruumist ning valdkondadest, millega Volkonski on terve elu tegelenud: teater, muusika ja kirjandus.
06.06.19 TEATER ... Teater. Muusika. Kino juuninumbris: Kaja Kannu intervjuu juubilar Aivar Kallastega, kes 6. juunil saab 60.
22.04.19 KIRJANDUS ... Toomas Haugi intervjuu ilmus aprilli Loomingus. Avaldame täismahus.
Tiit Aleksejev valiti eelmisel nädalal tagasi kirjanike liidu esimeheks. Intervjuu käsitleb eelkõige tema värsket kolmandat osa ajaloolisest triloogiast "Müürideta aed".
18.04.19 FILM ... Teater. Muusika. Kino aprillinumbris: Donald Tombergi intervjuu Kaspar Jancisega.
08.04.19 KIRJANDUS ... Kohtusime Joosuga esimest korda ülikooli raamatukogu kohvikus, meil sattus olema seljas sama kampsun ja algul oli suur segadus, kes laua millisesse otsa istub. Joosu lõhnas sigaretisuitsu järele, kuigi ta ütles, et pole nüüd juba aasta aega tõmmanud. Mis on imelik, sest kui palju ma ka ei suitsetaks, ei haise ma kunagi.
27.03.19 KIRJANDUS ... Kaarina Rein uurib Loomingus tõlkija Kalle Kasemaalt, kas olulisem on tõlkimine kui vahendamine või tõlkimine kui oma keele edasiarendamine ja selle võimaluste katsetamine.
07.03.19 MUUSIKA ... Ia Remmel rääkis Tõnu Kaljustega ajakirja Muusika märtsinumbris dirigendi äsjasest kõrgest rahvusvahelisest tunnustusest Kaljuste just algava Austraalia tuuri lävel. Avaldame intervjuu täies mahus.
28.01.19 FILM ... Vitali Manski dokumentaalfilm "Putini tunnistajad" oli üks 22. PÖFFi sensatsioone. Nagu olid ka tema varasematel PÖFFidel näidatud filmid "Päikese all"(2015), mis kirjeldab elu Põhja-Koreas, ja "Suguvõsa" (2016), mis räägib režissööri sugulastest, kes sattusid saatuse tahtel Ukrainas eri laagritesse. Manski on veendunud, et Venemaal ei näidata tema "Putini tunnistajaid" seaduslikult mitte kunagi.
26.01.19 TEATER ... Teater. Muusika. Kino jaanuarinumbris: Kaja Kannu intervjuu koreograaf Raho Aadlaga.
23.12.18 TEATER ... Madis Kolk vestles Helle Laasi ja Kaja Kannuga 20. jaanuaril 2019 NUKU teatris esietenduvast lavastusest "Ikaaria mängud".
21.11.18 FILM ... Vestlus Ivo Feldiga toimus Allfilmi hubases kodumajas Põhja-Tallinnas. Eesti kinodes linastus samal ajal edukalt Ivo produtseeritud Liina Triškina-Vanhatalo film "Võta või jäta", mis valiti Eestit esindama 2019 a Oscari-konkurentsis. Kõrvaltoas annab viimast lihvi oma teosele "Tõde ja õigus" Tanel Toom. All keldris monteerib Marko Raat tõsielufilmi "Linnavaimuliku päevik" ja korrus kõrgemal tegeleb produtsent Pille Rünk jalgrattaspordi doki "Mäed, mida polnud" esilinastuse organiseerimisküsimustega. Intervjuu ajal tuleb Ivol lahendada probleeme nii Varssavi kui Sundance'i festivali teemal ja kohe pärast meie vestlust ootab koosolek Rein Kotoviga. 1995. aastal asutatud Allfilm elab ja hingab filmide loomise rütmis, milles Ivol kui ühel selle asutajaist on mõistagi oma roll.
14.11.18 KIRJANDUS ... Rein Undusk tähistas juulis oma 50. sünnipäeva, Jaan Undusk saab novembris 60. Neil mõlemal on oma eriline koht eesti kirjandusteadusliku mõtte loomises. Sünnipäevade puhul usutles neid Aare Pilv, kolleeg Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusest. Kokku- ja lahkukõlad ei tulene vahetust vastastikmõjust: intervjueeritavad vastasid küsimustele eraldi kirja teel, siin on vastused kokku pandud.
13.10.18 KUNST ... Paul Kuimet: "Kunstnikuna tahaksin mõelda pikas perspektiivis, et isegi siis, kui valminud teoste vahele on jäänud aastaid, oleksid need ikkagi sama ideestiku jätk."
02.10.18 TEATER ... 7. oktoobril jõuab NUKU teatris lavale Hans Christian Anderseni "Vari". Vestlesime lavastaja ja näitleja Leino Rei ning näitleja Jevgeni Moissejenkoga identiteedi ja kuvandiloome teemadel, mis seovad 170 aasta vanust muinaslugu tänapäevaga.
08.09.18 MUUSIKA ... Dirigent Neeme Järvi koos oma dirigentidest poegadega on viinud Eesti suure muusika maailmakaardile. Seda nii tänavuse Pärnu Muusikafestivaliga kui ka menuka ülesastumisega maailma vanimal ja kuulsaimal muusikafestivalil BBC Promsil Londonis. Mihkel Kärmas veetis päeva ERSO aupeadirigendiga, et teada saada, mis Neeme Järvile Eestis lisaks muusikale veel meeldib, aga samas ka muret teeb. Režissöör Raivo Maripuu, produtsent Helen Valkna. Saade oli ETV eetris 8. septembril kell 20. Avaldame intervjuu tekstina kultuuriportaalis.
13.06.18 KIRJANDUS ... Keeleteadlane Anna Verschik on sündinud Peterburis venekeelses juudi perekonnas, ent jõudnud varases teismeeas äratundmisele, et eesti keel on tema keel. Täitnud südamesoovi õppida Tartus eesti filoloogiks, on ta püsivalt elanud Eestis ning panustanud sügava austuse ja pühendumusega siinsesse keele- ja kultuuriruumi. Alates 2002. aastast on Anna Verschik töötanud Tallinna Ülikoolis, sellest enam kui kümnendi üldkeeleteaduse professorina. 50 aasta juubeli puhul vesteldi Keele ja Kirjanduse toimetuses.
26.04.18 MUUSIKA ... 19. mail annab Tallinnas kontserdi USA punkbänd Gogol Bordello. ERR kultuuriportaal vestles bändi solisti, Ukraina päritolu Eugene Hütziga.
21.04.18 FILM ... Juliette Binoche"is, keda võib ühena vähestest Euroopa näitlejatest nimetada kõhklemata staariks, on aristokraatlikku graatsiat, mis käib käsikäes tähelepanelikkusega ümbritseva suhtes. Ta võib endale lubada olla armastusväärne ilma ühegi tagamõtteta.
09.03.18 MUUSIKA ... Jaan Pehki (42) sooloprojektil Orelipoiss ilmus hiljuti üle kaheksa aasta uus plaat "Sünnipäev", mis suurema kahtluseta kuulub ka aasta lõpus tänavuste olulisemate ja erilisemate plaatide hulka. Selle puhul ajasime Pehkiga juttu tema Tallinna-kodu lähedal kohvikus Kohalik.
28.02.18 KIRJANDUS ... "Kirjandusministeeriumis" käis külas kirjanik Triinu Meres, kelle ulmeromaan "Lihtsad valikud" kandideerib ka kultuurkapitali kirjanduse aastapreemiale. Meres rääkis muu hulgas, et ulmekirjandusega levib eksiarvamus, mida tema kuidagi ei mõista – et ulme ei pea olema hea kirjandus, vaid piisab sellest, et see on ulmeline.
20.02.18 MUUSIKA ... Detsembris oli Amsterdamis maailmaesiettekanne Erkki-Sven Tüüri teosel "Solastalgia". Paar tundi enne esiettekannet vestles Tüüriga Amsterdamis Joonas Hellerma. Intervjuud ja lõike kontserdist nägi muusikasaates "MI", mis kevadhooajal on eetris pühapäeviti kell 18.40 ETV-s.
14.02.18 FILM ... Teet Teinemaa intervjuu filminäitleja ja viimasel PÖFFil osalenud mängufilmi „Mõte ekstaasist” produtsendi Deborah Kara Ungeriga.
31.01.18 MUUSIKA ... Aasta alguses andis produtsent ja helilooja Sander Mölder välja plaadi "TIKS 068", mis on tema esimene lühialbum pärast 2012. aastal ilmunud "Matchesit". Samuti märgib värske väljalase peosarja TIKS kasvamist plaadifirmaks. Rääkisime Möldriga nii popist kui ka klassikalisest muusikast, juttu tuli ka EDM'ist, Eesti Laulust ja DJ-kultuurist.
12.01.18 FILM ... 12. jaanuaril jõudis kinodesse lühifilmide kassett "Paha lugu", mis jutustab viiel erineval moel ahistamisest, manipulatsioonist ja vaimsest vägivallast. Pahadest lugudest rääkisime kasseti ühe režissööri, Andres Maimikuga.
09.01.18 TEATER ... Näitlejatööst, elust ja ilmast vestles näitleja Rea Lestaga Donald Tomberg.
08.01.18 PIKEM JUTUAJAMINE ... Millise materjaliga hakkavad tööle ajaloolased aastal 2218? Suure tõenäosusega saab nende algmaterjaliks mõni teie säuts, veebileht või mõtteavaldus Reidi tee teemal. Aga mismoodi?
29.12.17 KULTUUR ... Näitlejanna ja tänavu aasta naise tiitliga pärjatud Mari-Liis Lill avaldas ETV aastalõpuintervjuude sarjas Grete Lõbule oma uusaastasoovi, milleks on kodakondsuse kinkimine venekeelsetele Eesti elanikele, kes on Eesti riigile lojaalsed.
12.12.17 KUNST ... "Plekktrummi" saatekülaliseks oli kunstiajaloolane Juhan Maiste, kellega arutleti ajaloolise mälu tähtsuse üle.
03.11.17 TEATER ... Tartu väiketeatri Must Kast üks juhtfiguure Kaija M Kalvet räägib intervjuus kultuuriportaalile provokatiivsest lavastusest "Kangelased", mida mängitakse viimaseid kordi lähipäevadel Tartus ja Tallinnas. Juttu tuleb ka sellest, kuidas läksid Musta Kasti külalisetendused Hiinas ja milliste eelarvamustega võib töötamine väiketeatris kokku viia.
26.09.17 KIRJANDUS ... Kultuuriportaalis käib videointervjuude sari, kus Eesti Kirjanike Liidu 95. sünnipäeva puhul tuleb juttu liidu juhtidega. Sel korral vestles Mari Klein Karl Martin Sinijärvega, kes oli EKLi eesotsas 2007–2016.
21.09.17 KIRJANDUS ... Tiina Kirss (snd 1957) on väliseesti päritolu kirjandusteadlane. Sündinud USA-s ja töötanud vahepeal ka Kanadas, Toronto ülikoolis, elab ta püsivalt Eestis alates 2006. aastast, mil tuli Tartu Ülikooli eesti kirjanduse professoriks. Praegusel semestril jagab ta oma tööaega Eesti Kirjandusmuuseumi ja Tartu Ülikooli vahel. Tiina Kirsi uurimistegevuses kerkivad esile kolm valdkonda: mälu- ja eluloouurimus, feministlik või soouurimus ning „puhas kirjandus” ennekõike ajalooromaani vormis. Viimasest on tema keskne uurimisobjekt olnud Jaan Kross. 60. sünnipäeva puhul vestles Tiina Kirsiga Johanna Ross.
04.08.17 KIRJANDUS ... Võtikvere raamatuküla on Eestis ainulaadne, Euroopas koguvad raamatukülad külastajaid ja kirjandust juba alates 1960ndaist. Võtikvere ootab kirjandushuvilisi taas 12. augustil. Kultuuriportaal tegi pisikese intervjuu Võtikvere raamatuküla eestvedaja Imbi Pajuga.
24.07.17 MUUSIKA ... Tänavuse Kukemuru Ambienti peaesineja, inglise eksootilise ambient-techno pioneer Banco De Gaia räägib kultuuriportaalile oma loome printsiipidest, aga kiidab muu hulgas ka Meisterjaani uut albumit.
12.07.17 PÄRNU FILMIFESTIVAL ... Intervjuu Pärnu filmifestivali peaauhinna pälvinud Suurbritannia filmitegija Mark Aitkeniga. Aitkeni film "Saabusin surnult" räägib loo Mehhiko kõrbes asuvast vaimuhaigete varjupaigast, mille igapäevaelu korraldab praeguseks mees, kes on sarnaselt teistele sealsetele elanikele saabunud sinna üsna lootusetus seisukorras.
06.07.17 TEATER ... Madis Kolk vestles Teater. Muusika. Kinos NUKU teatri uue kunstilise juhi Mirko Rajasega, kellega tuli juttu nii eelarvamustest seoses nukuteatriga ning muudatustest, mis teatris plaanis on.
29.06.17 MUUSIKA ... Kaspar Mänd (28) tegi laulupeo dirigendidebüüdi XXVI üldlaulupeol "Aja puudutus. Puudutuse aeg", juhatades segakoore. Selle aasta laulupeol on ta juba segakoori liigijuht. Tänavu teevad omakorda debüüdi aga koguni 17 noort dirigenti. Uudisteoste esiettekandeid tuleb ka omajagu. Tundub, et noori on ja värskust on.
19.06.17 FILM ... Trehvasin Ilkerit Mustas Puudlis. Istusid koos Liisi Eelmaaga, kelle austaja olen ammuilma. Olin Lillilt kuulnud, et Liisi on Pariisis elades kampa löönud türgi kinotegijaga ja see tekitas muidugi huvi ja intriigi. Et mis ja kuidas, kes kelle juures käima hakkab. Kas elu hakkab kulgema Istanbuli-Pariisi liinil. Vastu ootusi oli kuulda, et Ilker on kolinud Eestisse. Vaat see oli käik.
07.06.17 FILM ... Läti režissöör Haralds Elceris filmis Matti Miliusest 80ndatel dokumentaali „Matti Miliuse meeletu manifest“, mida on seni näinud vaid vähesed eestlased. Nüüd on film nähtav (vaadake alt). Lugege ka intervjuud, kus lavastaja meenutab oma sõpra Miliust.
26.05.17 TEATER ... Uuest hooajast võtab Rakvere Teatri loomingulise juhi töö enda kanda Peeter Raudsepp, vahetades sel ametikohal välja tervelt 21 aastat töötanud Üllar Saaremäe. Peatne ametisse asuja rääkis kultuuriportaalile oma visioonist, kuidas anda Eesti ühele väiksemale riigiteatrile uus hoog. Intervjuust selgub ka, kes on need kolm uut näitlejat, kes suure tõenäosusega Rakverre tööle saabuvad ning samuti, kes hakkavad uuel hooajal mängima kandvaid rolle klassikalises draamas "Lendas üle käopesa".
06.05.17 KUNST ... Rae Kunstiplatsi galerii esimese hooaja lõpetab täna avatava näitusega kunstnik Mari Kartau oma maastikumaalidega. Miks pöördus kaasaegne kunstnik looduse poole, selgitab ta ise. Näitus Rae Kultuurikeskuse fuajees Jüris jääb avatuks kuuks ajaks.
25.04.17 KIRJANDUS ... Kirjandusfestivali Prima Vista patroon on sel aastal kirjanik ja muusik Lauri Sommer. 8.–13. maini peetava festivali tänavune teema "Seitsme maa ja mere taga" viitab rännakutele nii ruumis, ajas kui iseenda sees.
22.04.17 KIRJANDUS ... Mudlumi esimesed jutud ilmusid 2010. aastal kultuuriblogis ZA/UM ja viimase paari aasta jooksul on ta avaldanud kolm proosaraamatut: esimene jutukogu „Tõsine inimene” (ZA/UM) ilmus 2014, sellele järgnesid burleskne jutustus „Ilus Elviira” (EKSA, 2015) ja jutukogu „Linnu silmad” (EKSA, 2016). Mudlum on õppinud Eesti Humanitaarinstituudis ja Eesti Kunstiakadeemias; kirjanduskriitikat kirjutab ta Made Luiga nime all.