HÕFF toob vaatajate ette Jakuutia žanrikino

"Hirmutis" Autor/allikas: Kaader filmist

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivalil tuleb näitamisele režissöör Dmitri Davödovi müstiline draama "Hirmutis", mis pärineb Sahhawoodist ehk Jakuutia filmitööstusest.

"Hirmutis" ("Пугало") räägib jakuudi posijast, kes imeb nagu käsn inimeste seest haigusi välja. Teda põlatakse ja alandatakse, aga kui häda käes, otsitakse tema juurest abi. Naise anne on ühtlasi tema needus, sest seda kasutades loovutab ta iga kord ka tükikese iseendast. Eneseohverdusele sunnib teda minevikust pärit sünge saladus. Film võitis mullu esimese jakuudi linateosena Vene filmide festivali Kinotavr ja tiirles 2021. aasta alguses ka ülevenemaalises kinolevis.

Aastas valmib Venemaa föderatsiooni koosseisu kuuluva miljonilise elanikkonnaga Jakuutias umbes 20 filmi, mida levitatakse peamiselt kohalikul turul, kus omakeelsete linateoste vastu valitseb tohutu huvi. Esimest korda näitas HÕFF Jakuutia filmikunsti 2018. aastal, kui ekraanile jõudis Stepan Burnaševi ja Jevgeni Ossipovi õudusfilm "Kuri vaim".

Jakuutia filmikunsti teist, pöörasemat poolt esindab Haapsalus Viktor Li-Fu muusikaline komöödia "Tšeeke, tantsiv politseinik" ("Чээке"), mille alternatiivreaalsuses püütakse pätte ainult tantsides.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival toimub tänavu 4.–6. juunini Haapsalu kultuurikeskuses. Osa Baltimaade suurima žanrifilmide festivali programmist jõuab ka veebikino ekraanile, kogu kava avalikustatakse 6. mail.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: