Euroopa aasta muuseum kuulutatakse välja Eesti Rahva Muuseumis

Eesti Rahva Muuseum
Eesti Rahva Muuseum Autor/allikas: Berta Vosman

4.-7. maini toimub Eesti Rahva Muuseumis "Euroopa aasta muuseumite" auhinnatseremoonia, Eesti on varasemalt võõrustanud sündmust 2014. aastal.

Korra aastas koondub Euroopa muuseumite tähelepanu tseremooniale "European Museum of the Year Award (EMYA)" , mis sel aastal leiab aset Eestis. Üritus algab konverentsiga, mille käigus tutvustatakse külalistele ka siinseid muuseume. Programmi lõpetab suurtseremoonia ja võitjate välja kuulutamine.

"2022. aastal kandideerib Euroopa aasta muuseumi auhinnale 59 muuseumi. Euroopa muuseumi aastaauhind antakse muuseumile, mis on muutnud meie arusaamist muuseumist, pakkunud uut kvaliteeti külastajale ning paistnud silma teaduse ja kogude vahendamise võimaluste laiendamisega. Olulised on ka muuseumi sotsiaalne vastutus, kaasamine, jätkusuutlikkus ning julgus reageerida ühiskonnas aktuaalsetele teemadele," sõnas sündmuse Eesti-poolne peakorraldaja ja ERM-i teadussekretär Agnes Aljas.

KUMU kunstimuuseum pälvis 2008. aastal peaauhinna ehk aasta muuseumi tiitli. 2014. aastal toimus tseremoonia juba KUMU-s.

Kuigi enim tähelepanu koondab aasta muuseumi auhind, siis võitjaid valitakse veel viiele. Üks neist on EMYA asutaja Kenneth Hudsoni nimeline auhind, mis on tunnustus kõige uuenduslikumale muuseumile – selle auhinnaga pärjati 2018. aastal Eesti Rahva Muuseum. Lisaks tunnustab žürii muuseume silmapaistva tegevuse äramärkimisega. Eesti muuseumitest on esile toodud Meremuuseumi Lennusadamat, seda 2014. aastal, ning möödunud aastal tunnustati Haapsalu linnust.

EMYA toimub koostöös Euroopa Muuseumifoorumiga. Üritus toimus esmakordselt 1977. aastal.

Toimetaja: Anna Luther

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: