HÕFF valis parimaks Eesti žanrifilmiks "Lapsmasina"

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival nimetas parimaks Eesti žanrifilmiks Rain Rannu noorteulmefilmi "Lapsmasin".
"See tähelepanuväärne film suutis teistest eristuda, pakkudes rohkelt fantaasiat ja kohati ka ootamatut õudust. Kaasahaarav süžee, silmapaistvad visuaalsed efektid ja näitlejate uskumatud oskused olid kõik tähelepanuväärsed. See tekitas rohkelt emotsioone, kaasates huumorit, pinget ja põnevust," kommenteeris Haapsalu gümnasistidest koosnev žürii "Lapsmasinat". Žüriisse kuulusid Sander Põldmaa, Karoliina Lääne, Uku Viispert, Karlote Karm ja Christopher Kampmann.
Otsus kuulutati välja pühapäevaõhtusel lõputseremoonial.
"Lapsmasina" süžee keerleb ümber 9-aastase tüdruku, kes rabas koos vanematega puhkust veetes ära eksib, jäädes lõksu maa-alusesse punkrisse, kus salajane idufirma arendab inimesest targemat tehisintellekti. Nii tüdruk kui ka tehisintellekt soovivad sealt põgeneda.
Eesti kinodesse jõuab film alates 12. maist.
Publik valis oma lemmikuks Soome märulifilmi "Sisu", mille režissöör Jalmari Helander sai auhinnaks 3D-prinditud pimedas helendava hundi. Teist aastat järjest selgus võitja publikut kaasava Votemo veebiplatvormi abil, mille vahendusel sai nähtud filmide kohta jagada oma emotsioone: õudne, kurb, rõve ja mõnna. Sisu" kogus reaktsioone kõige rohkem. Kõige õudsem film oli "Pärilik", kõige kurvem film "Blaze – lõõmav tüdruk", kõige rõvedam film "Pinocchio 964" ning kõige mõnnam film "Sisu".
"Sisu", mis jõudis sel nädalavahetusel USA-s korraga tuhandele kinoekraanile, oli ka üks HÕFF-i populaarsemaid filme, tuues Haapsalu kultuurikeskuse 500-kohalisse saali täismaja.
Georges Mélièsi järgi nime saanud Euroopa lühikeste fantaasiafilmide võistlusprogrammi võitis hollandlase Niels Bourgonje õudusfilm "Kinni".
Žürii, kuhu kuulusid Maarja Hindoalla, Jonas Trukanas ja Raoul Kirsima, sõnasid, et film pälvis tunnustuse tänu kõheda atmosfääri loomise eest, kus lahati põlvkondlikke lõhesid ja vastastikkuse mõistmatuse süvenemist läbi tugeva ja tervikliku nägemuse.
Võidufilm hakkab kandideerima Euroopa parima fantaasiafilmi auhinnale Kuldne Méliès.
HÕFF-il märgiti ära ka Clémence Andre, Nawel Bahamou, Ming Chieh Changi, Théo Guyot ja Mary Yanko animafilm "Vulvine, ekstaasi kuninganna" ja sloveen Tomaž Gorkiči õudusfilm "Kurenti kuu: rituaal".
Festivali parima ulmefilmi auhind Navigaator Pirx jäi samuti Eestisse – selle sai Tanel Toomi "Viimane vahipost".
"Postapokalüptilises maailmas toimuv korralikult läbimõeldud krimifilm. Jaopärast avaldatud detailidega, mis sunnivad vaatajat eelnevalt nähtut pidevalt ümber hindama. Head ja mõnusalt napid näitlejatööd, selgelt väljajoonistatud karakterid. Täpselt piisavalt stereotüüpsed, et vaatajal oleks, millest kinni hoida. Piiratud vahenditega saavutatud mõjus visuaalne külg, mis toetab loojutustamist. Pinge hoidmist ja kasvatamist toetav muusikataust. Ning loomulikult terve filmi vältel korduvalt nähtav detail, mille tähtsus saab vaatajale selgeks ehk napilt enne peategelast," põhjendas Eesti Ulmeühingu žürii, kuhu kuulusid Joel Jans, Jüri Kallas ja Kalver Tamm.
Kokku oli Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali kavas ligi 30 pikka õudus-, ulme- ja põnevusfilmi ning mitu lühifilmide kogumikku.
Esialgsetel andmetel kogus festival umbes 4400 külastust, mis on rohkem kui eelmisel aastal.
"18-aastaselt saadakse täisealiseks," ütles 18. HÕFF-i kokkuvõtteks selle juht Helmut Jänes. Ta pidas festivali kordaläinuks, tänas publikut, kes on leidnud tee tagasi kinno ja vabandas nende ees, kes ei mahtunud soovitud seansile. "Kõige tähtsam, et vaataja usaldab meid ja tahab meid külastada – kas või meie unikaalse atmosfääri pärast. Üritame seda hoida ja sellesse veelgi enam panustada."
Toimetaja: Maiken Tiits