Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus: Scott Walker + Sunn O)))'i matuse-drone

Scott Walker ja Sunn O)))
Scott Walker ja Sunn O))) Autor/allikas: promo

Uus plaat

Scott Walker + Sunn O)))
"Soused" (4AD)
8/10"Soused" on tõenäoliselt 2014. aasta avangardseim koostööalbum, mille sarnast te varem kuulnud pole. Siin on sadomasohistlikku teatraalsust, müstilist teispoolset motoorsust, mis kokku eksperimentaal-poeetilise müramaastiku fooni loob. Mis peamine, seda müramaastiku valitseb Scott Walkeri keha ja tema esoteeriline tekst.

2009. aastal töötas Sunn O))) (NB! hääldub nagu päike ehk "sun" - toim.) “Monoliths & Dimensions” albumi kallal ning tegi esmalt Scott Walkerile koostööettepaneku, kuid siis jäi see katse mõneks ajaks sinnapaika. Viie aasta järel on suurmeistrid saatuslikult kokku saanud ja mõtteis küpsenud ideed tervikuks ühendanud. See pole tavaline müra- või drone-album, mida Sunn O)))'ilt kuulnud oleme. Pigem on see fiktsiooni ja reaalsuse piiril kulgev installatsioon, mille koostisosadeks on paganlikud piitsad, raskeloomuline saksofon ja pulseeruv traktorirmürin, mille stilistika kohati Mart Avi karakterit (Scott Walker on ilmselt tõesti Mart Avi üks mõjutajaid - toim.) ja Einstürzende Neubauteni ‎”Faustmusik”i" meenutab.

"Soused" on nagu aeglane piinamismeetod, mida teadvusel olles nii keha kui vaimuga kogeda saad. Siinsed protsessid kulgevad sama aeglaselt kui provintslik elu, mis viitab albumimaterjali lugude kontsentratsioonile. Nimelt on palad kõigest kontseptsioonidesse kompresseeritud viited. See on plaat, mida võib proovida kuskile žanri liigitada, kuid kas sellest ka targemaks saab, on iseasi. Kui peaks seda koostööalbumit siiski liigitama, siis esmalt funeral-drone'iks – mis su mõistuse ja luud venivalt katki pureb. Scott kõlab siin nagu Antony Hegarty pähe läinud deemon, kes Diamanda Galaśiga vaimset või sugupuulist sidet otsib. Ja tundub, et selle ka leiab. Sideme on leidnud ka Stephen O'Malley Prantsuse-Austria sõbratar Gisèle Vienne leidnud, kes "Brandost" koreograafilise kunstifilmi loonud (vaata alt videot). Kuigi sõbrannal pole "Sousedi" autorlusega pistmist, on tal järgmise koostööprojektina kavas Sunn O)))'i muusikaga hübriidne tantsuetendus "Kindertotenlieder" (Lapssurnutelaulud saksa keeles), mis leiab aset New York Live Artsis.

"Brando":

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: