Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hõimupäevad käivad täie auruga

Ungari viiuldaja Erzsébet Mészáros
Ungari viiuldaja Erzsébet Mészáros Autor/allikas: László Perger

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse juba 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Seekordsete Hõimupäevade põhiüritused on 12.–18. oktoobril. Eeskavas on filmi, muusikat, kirjandust, näitusi ning maitse-elamusi.

Hõimupäevade 2015 kava on SIIN.

Ungarlased hõimunädalal

Fotonäitus "Pilli kõnnib kõrtsiteeda" tutvustab Ungari rahvapille Ungari Etnograafiamuuseumi fotokogust. Avatud 15. novembrini Ungari Instituudis.

Elus ungarlased astuvad hõimupäevadel õles 17. oktoobrini. Külla tulevad jutuvestja András Berecz ja viiuldaja Erzsébet Mészáros. Toimub jutuõhtu Pärnu Muuseumis, loeng Viljandi Kultuuriakadeemias, tantsutuba Tartus ja Tallinnas. Kaastegevad jutuvestja Piret Päär ning viiuldaja Karoliina Kreintaal, Tallinnas õpetab tantse István Litkey. Täpne info ja ajakava siin.

Rahvusvaheline konverents "Soome-ugri (o)positsioon" keskendub Venemaal elavate soome-ugri rahvaste kodanikuühiskonnale. Kuidas kaitsta oma rahva huve, kui riigiametnikud leiavad, et seltsid tegutsevad riigivõimu vastu ja kodanikualgatusi püütakse igati kontrollida? Konverentsil osalevad Venemaa soome-ugri rahvaste kodanikuühiskonna aktivistid ja liidrid, ning maailmakongresside korraldajad, kes mõtisklevad soome-ugri rahvaste tuleviku üle. Ungarit esindab Budapesti ülikooli soome-ugri õppetooli dotsent Márta Csepregi. Vestlusi juhivad Oliver Loode ja Jaak Prozes. Konverents toimub Tallinnas kinos Artis 16. oktoobril algusega kell 13. Registreerimine on avatud kuni 14.10 siin.

Laupäeval, 17. oktoobril kell 14.30 Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) rõdusaalis tutvustab Ungari kultuuri ja kirjandust Tartu Ülikooli lektor Boglárka Janurik. Kõik huvilised on oodatud. Üritus on tasuta.

Bea Palya ja Balázs Szokolay Dongó duo esineb 18. oktoobril kell 16 Vanemuine kontserdimajas. Kavas Ungari mustlas-, Balkani pärimus- ja maailmamuusika.

Hõimupäevade filmiüritused Tallinnas

Kolmapäeval 14. oktoobril kell 17.00 linastub kino Artis väikeses saalis valik soome-ugri lühifilme: dokumentaale, anima- ja lühimängufilme, mis esmakordselt olid Eestis ekraanil tänavu juunikuus Võrumaal soome-ugri filmifestivalil FUFF. Kolmapäevane programm Artises algab aga esilinastusega, näidatakse Kristo Viidingu ja Laura Kõivu eksperimentaalset dokumentaalfilmi „Kazõm report“, mille algmaterjal jäädvustati juba mõne aasta eest Kazõmi hantide juures. Kohal on filmi autorid.

Samal päeval kell 18.00 linastub BFMi kinos Supernova Arvo Iho „Karu süda“ (2001), kohal on Nikolai Baturini romaani ekraniseeringu autor Arvo Iho.

Neljapäeval, 15. oktoobril kell 17.00 linastuvad Artise väikeses saalis hantide karupeiede-teemalised filmid, näidatakse ungarlase György Holmy 2006. aastal tehtud dokumentaalfilmi „Karupeied“ ja Ago Ruusi ning Lennart Meri filmitud karupeiematerjali, mis jäädvustati omal ajal „Toorumi poegade“ võtete ajal, ja millest on nüüd kavas kokku panna uus pikk dokumentaalfilm. Toimub arutelu, mida juhivad Enn Säde ja Jaak Lõhmus.

Kinos Supernova esilinastub neljapäeval kell 17.00 BFMi vilistlase, Eesti mari Aleksei Aleksejevi uus dokumentaalfilm „Lõikuspüha“.

Reedel, 16. oktoobril kell 15.15 linastub Artise väikeses saalis Oleg Fessenko handikeelne mängufilm „Punane jää“ (2010), mis jutustab hantide vastuhakust nõukogude võimule 1930. aastatel.

Artise suures saalis linastub kell 17.00 1959. aastal valminud Soome-Vene ühismängufilm Sampo“ (lavastaja Aleksandr Ptushko). Filmi eel toimub kohtumine eesti näitlejanna Eve Kiviga, kes mängis „Sampos“ Annikki osa.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Ungari Instituut, Jaak Lõhmus, fennougria.ee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: