Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. I Wear* Experiment astus maksimalismi

I Wear* Experiment
I Wear* Experiment Autor/allikas: Facebook

Uus plaat
I Wear* Experiment
"Patience" (ise välja antud)
8/10

Kaks aastat tagasi kuulsin ma I Wear* Experimenti esimest korda. Nad olid häbelikud ja neid oli vaevalt laval näha, kadudes kuskile helide taha ära - Johanna, Hando ja Mikk ei peitnud ennast, vaid neid ei pannudki lihtsalt tähele. Pisike ja armas bänd. Oleks tahtnud pai teha ja kaissu võtta.

Hiljem saingi teada, et tegu oli nende esimese kontserdiga, kuid see jäi mind mingil põhjusel painama. Ma loobusin Positivusel suurest välismaa esinejast, et kuulata neid. Ja nii korduvalt ja korduvalt. Kuniks ma sattusin neid nägema Hurtsi soojendajana. Kolm eestlast on laval ja teevad kümme korda võimsama helirünnaku, kui Hurts pärast neid. Ausalt ka? Mis vahepeal toimunud on?!

Rahu. "Patience". Kuradima irooniline, sest jõudeolek on viimane mõiste, mis I Wear* Experimentiga tänaseks seostub. Nad on vaadanud osta post-rockile ("Spring is Cold This Year"), björkilikule hull-elektroonikale ("He Gently Breaks the Keys") ja orkestreeritud indie-balladidele ("More Amazing Stories"), kuid see on kõik nüüd kokku surutud ning tihedam kui eal varem. Nad marineerivad enda muusikat testosteroonis ning üritavad tekkinud mutante kuidagi taltsutada. Debüütalbumile "Patience" ongi koondatud kaheksa pöörast ning peatamatut tegelast, kes lähevad võitlema kommertspopi kollidega.

I Wear* Experimenti muusikat võibki võtta kui kommertspopi maitsekamat ja teravamat koorekihti. Nad on lahti öelnud igasugu žanripiiridest - "Hyperballad" kõlab kohati kui Justice enda plahvatuslikematel momentidel ja "No Way Back" otsekui muudaks toore garage rock'i elektrooniliseks. "Patience" ei ole albumina küll traditsioonilises mõttes kontseptuaalne ega kuigi terviklik, kuid selle seob kokku täielik hullus ja armastus muusika vastu. Mitmete lugudega on tunne, et sündid on keeratud täpselt nii närviliseks, trumm täpselt nii mürisevaks ja Pisi vokaal täpselt nii kajavaks, et see ei ole veel "kaotasin-ajud-ja-läksin-hulluks". Aga see on korraga nii selle plaadi suurim voorus kui ka patt.

Jah, nad on andekad. Jah, nende muusika on mitmekülgne. Jah, nad pulbitsevad energiast. Jah, mulle meeldib see. Aga kõige selle kõrval jääb I Wear* Experimentil vajaka hingest. Tundest, et emotsioonid, millega sind kuulates läbi klohmitakse, on reaalsed. Sarnaselt nende esimesele laivile ei näe ma kohati inimest-persooni, vaid hoopis inimest-masinat muusikat loomas.

Kui me vaatama teisi moodsaid maksimalistlikke elektroonikagruppe - kas siis CHVRCHES või Kate Boy - siis on aru saada, mis vahe on neil I Wear* Experimentiga. Siinne muusika on kokku pandud, lihvitud viimase piirini ning mässitud ka ilusasse paberisse, aga mingil veidral kombel tundub mulle ka pärast sajandat kuulamiskorda, et "Patience" on lihtsalt üks väga hea toode. Suurepäraselt turundatud hea asi. Aga mitte kunstiteos. Eelpool toodud näited on pigem primitiivsed, veidi lonkavad ja labased, aga kriiskavalt emotsionaalsed.

Kuid I Wear* Experiment ongi kommertspop. Muusikastiil, mis laenab trendidel ning doseerib muusika täpselt õigeks. Sellega on nad vapustavalt hakkama saanud. See on ilmselt Eesti üks paremini kõlavad plaate ning siin on tunda tõepoolest virtuooslikku komponeerimist - kui saaks selle kõik veel ainult loomuliku energiaga üle valada. Et kogu see pauer ei oleks ainult masinlik-tehislik raiumine, vaid seal oleks sensuaalsust, valu, ängi, depressiooni, suitsiidsust. Praegu on emotsionaalne skaala liialt üheplaaniline - siis hakkaks ma aga ilmselt vaimustusest kiljuma.

"Patience" on siiski hea plaat. Siin on näha, et I Wear* Experiment liigub õiges suunas. et nendel on selget visiooni. Meelitage nüüd Johanna üksinda prooviruumi, tahaks kuulda, mis sellest sünnib!

PS! Kui võimalik, siis minge neid laivis vaatama. See on energiline ja meeldejääv show.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: