Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ilmus uus Olle Lauli

Kirjanik Olle Lauli
Kirjanik Olle Lauli Autor/allikas: PM/Scanpix

2012. võitis Olle Lauli romaan "Kodutus" Eesti Kultuurkapitali 2012. aasta proosapreemia. Eesti ühelt omanäolisimalt kirjanikult ilmus nüüd uus romaan: "Kuristik", mille andis välja kirjastus Gallus.

„Kuristik" on paljuhäälne jutustus, mis puudutab viie põlvkonna elusaatusi ja saab alguse 1923. aasta maihommikul, kui Prokop Jefimovitš Lõkovit tabab rongireisil kole kõhuvalu, mis sunnib ta tundmatus Vapnjarka küla raudteejaamas vagunist maha astuma. See, mida Prokop ise plaanis, mille poole teel oli, on sestpeale tähtsusetu.

Saatus, jumal, päritolu ja rahvus on romaani läbivad teemad. Küsimus mõiste-tamatust, hoomamatust väest, mille ees inimene on abitu ja väeti. Miski, mis võib omatahtsi paisata ukrainlase ja venelase Pirita-Kosele või Narva, mis võib Eestis sündinud Nõukogude sõjaväelase lapsest teha USA illegaali või sundida läbi ja lõhki eesti rahvusest naise kodumaalt lahkuma. Kui riigipiirid muutuvad ja ajalugu tähendab ühele üht, teisele teist, muutub üha tungivamaks vajadus leida midagi, millele lõpuni kindel olla. Ja selgemaks saab ka arusaamine, kui keeruline see on.

Tegelaste lood on edasi antud teadvuste intensiivsete peegeldustena, keskendudes hetkile inimeste elus, kus väike on silmitsi suurega. Põhjatuga. Välja kooruvad küsimused, millest valdavamaid me enam ei leia. Milleks see kõik? Ja kuigi on küsimused, pole vastuseid võtta. Nende asemel on tumm meeheide, viha ja vaikimine. Vahel ka leppimine ning alistumine.

„Kuristik” on Olle Lauli kolmas romaan. Varem on ilmunud „Niguliste õpilased" (2007) ja kulkai aastapreemiaga pärjatud „Kodutus” (2011).

„Lauli on nii temaatiliselt kui stilistiliselt selgelt isikupärane autor, suveräänne hääl," ütleb kirjanik Jan Kaus. "Keegi teine ei kirjuta praeguses Eestis sellise kannatlikkusega inimhinge kannatustest. „Kuristik“ jätkab Laulile omasel moel eksistentsiaalsest, otsekui paratamatust kannatusest võrsuva lunastusvõimaluse otsimis-ega, ent lisab sellele esmakordselt ajaloolise mõõtme.”

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: