Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Silvia Lotmani soovitused Matsalu filmifestivalilt: polaarhundid, ookeaniprobleemid ja Põhja-Soome nooraktivist

Kolmapäeval, 19. septembril algab järjekorras 16. Matsalu loodusfilmide festival. "Terevisioonis" käis festivali peakorraldaja Silvia Lotman, kes rääkis lähemalt selle aasta programmivalikust ja tõi välja ka kolm filmisoovitust. Tänavu on festivalil isegi üks maailma esilinastus – Joosep Matjuse "Tuulte tahutud maa".

Lotmani sõnul võib festivali kokku võtta märksõnaga "mitmekesisus". "Igale maitsele leiab väga erinevaid asju. Kui mõelda loodusfilmile, siis tuleb silme ette teaduslik ja hästi täpse jutustusega film mingisugusest loomast või taimest. Aga on ka täiesti teistsuguseid filme," märkis ta.

"Selliseid, mis on näiteks hoopis muusikavideo moodi, väga kunstipäraseid filme, ja on ka isiklikke lugusid, kus keegi tahab mingisugust ala päästa või mingil keskkonnakaitselisel eesmärgil oma isiklikku võitlust jutustada."

Lotman soovitab igaühel tutvuda kavaga, vaadata treilereid ja valida välja just see film, mis endale sobib, aga tõi "Terevisiooni" stuudios välja ka kolm filmisoovitust.

"Polaarhundid – Arktika kummitused" (Saksamaa) – (Lihula teatrisaal 21.09 kl 13.30 ja Haapsalu Iloni Imedemaa 22.09 kl 15.00)

""Polaarhundid" on sellise teadusliku filmi poole. Neid hunte ei ole varem sellisel kujul üldse filmitud ja teadlased võib-olla varem ei teadnudki nii palju nende kohta. Sakslased ise elasid seal kohapeal ja filmisid ning meil on programmis nii see, kuidas nad seda filmi tegid kui ka see, mis seiklused neil huntidel endil olid selle aasta jooksul, mil neid filmiti."

Üks osa teadmisest või tarkusest, mis pärast selle filmi vaatamist saada, on Lotmani sõnul see, et meil on väga palju väga erilist veel siin planeedil alles, mis on samas väga õrn. "Need elupaigad sõltuvad paraku meie enda tarbimisest. Sellest, mida me oma naftamajandusega teeme. See ilu kõik on praegu väga õrnal jääl."

"Sinine" (Austraalia) – (Apollo Kino Pärnu 20.09 kl 18.00 ja Lihula teatrisaal 20.09 kl 19.00)

Blue Trailer from Blue The Film on Vimeo.

""Sinine" on kõigist neist ookeaniprobleemidest, rõõmudest ja muredest. Õnneks meil just värskelt oli maailmakoristus, mis aitas kindlasti väga palju kaasa, et see ookeaniprügi teema hakkaks õiges suunas rulluma," sõnas Lotman.

"Muidugi näitab see film ka kõike seda, mida me oleme kaotanud. Seal on ajaloolised kaadrid, millised need korallrahud vanasti olid ja kui vähe neist praegu alles on. Aga ka lootust, et mida me saame ikkagi ise ära teha – seda prügi saab vähem toota, saab ära koristada, saab teistmoodi mereande tarbida."

Lotman nõustus, et taolised dokfilmid on pea ainus viis, kuidas inimesed Eestis saavad merealuse eluga tutvuda. "See korallide juurde sukeldumine on austraallasele ehk tõesti lihtsamini kättesaadav kui meile siin Läänemere ääres, kus see vesi nii hästi läbi ei paista."

"Aktivist" (Soome) – (Lihula teatrisaal 22.09 kl 12.00)

Activist - official trailer from Petteri Saario on Vimeo.

"See ongi aktivistist, Põhja-Soome noorest neiust, kes võitles oma kodukoha eest, mis on looduskaitse all, aga samas taheti üles kaevata, et sealt väärismetalli saada. See peategelane ja filmirežissöör on ise meil festivalil kohal. Ka Eestis on keskkonnaaktivism päris aktuaalne teema, et keda need teemad huvitavad, siis esiteks on see film huvitav ja teiseks on võimalik festivalil kohtuda ka nende tegelastega."

Kokku on tänavusel Matsalu loodusfilmide festivalil kokku 90 filmi. "Kõiki neid ei saa näha, sest need on kolmes saalis. Tuleb ikka oma valik teha."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: