Tristan Priimägi filmisoovitused: armastuseta eestlased ja Belgia draama transsoolisest

Foto: Kaader filmist

"Terevisioonis" käis külas filmikriitik Tristan Priimägi, kelle seekordsete soovituste seal oli üks Eesti film, potentsiaalne Oscari-kandidaat ning Belgia linateos transsoolisest inimesest.

"Tüdruk" ("Girl")
Režissöör: Lukas Dhont

"Mul on hea meel, et "Tüdruk" jõuab Eestis kinno, kuna ta on veidi intrigeerival teemal ehk transsoolisest inimesest, noormehest, kellest sirgub naine," sõnas Tristan Priimägi ja lisas, et filmi vaadates saab aru, kuidas seda teemat on seni valesti ja teatraalselt käsitletud. "Sellistel filmides dramatiseeritakse suhteid lähedastega, klassivendade käest saab peksa, vanemad karjuvad ja vend on playboy, aga siin keskendutakse just peategelasele, kaamera on pigem vaatlev, justkui vahepeal unustatud käima."

Tema sõnul on niivõrd delikaatne teema lahendatud värskendavalt delikaatselt. "Film on ka Belgia kandidaat parima võõrkeelse filmi Oscarile, aga sellega läheb raskeks, sest eelmisel aastal võitis just transsoolistest rääkiv film "Fantastiline naine"," selgitas ta ja mainis, et "Tüdruku" peaosas saab näha poissi Victor Polsterit. "Asjasse mittesüvenenud vähemusgruppide esindajad tõstsid selle peale kohe kisa, aga tegelikult oli nii, et casting avati kõigile võrdselt, kuid kokkuvõttes otsustas see, et Polster on ka ise balletitantsija."

"Soost olenematult on ta teismelise seksuaalse identiteedi ja eneseärkamise, otsimise ja leidmise lugu," ütles ta ja lisas, et ballett on filmi võetud selleks, et näidata, kuidas inimene suhtub oma kehasse. "Tegelikult on see kogu konflikt tal oma kehaga, mõtle, kui sa elad võõra inimeses sees, see on juba kummaline mõte, ning ballett on vahend selleks, et näidata, kuidas viia oma keha piirsituatsiooni," tõdes Priimägi ja nentis, et samuti kasutab peategelane seda nii vabaksmurdmise kui ka enesekaristamisena.

"Täht on sündinud" ("A Star is Born")
Režissöör: Bradley Cooper

Priimägi kinnitas, et tegemist on filmi "Täht on sündinud" neljanda versiooniga - eelmised ilmunud vastavalt 1937.,1954. ja 1976. aastal - ning värske tõlgendus on üllatavalt suures osas sama. "Mingil määral on lugu kaasajastatud, see on n-ö röövikust liblikaks lugu, kus lihtsast tüdrukust sünnib staar," sõnas ta ja mainis, et Lady Gaga jaoks on see võimalus heita seljast toorest lihast tehtud kleit ja minna ilma ühegi filtrita peaossa. "Ta teeb selle osatäitmise väga edukalt ära."

"Filmil on kalduvus langeda melodraamasse, aga sellised asjad Oscari-komisjonile meeldivad ning esimesest sügishooaja festivalidest me teame, et see üks peakandidaate mitmele auhinnale," ütles filmikriitik ja sõnas, et laulud on filmis õige koha peal. "Suvaliselt tänaval nad laulma ei hakka, sellist muusikalile omast kunstilist võtet seal kasutatud ei ole, kuid muusikat on palju."

Põhjus, miks film on alla 14-aastastele keelatud, võib Priimägi arvates peitud selles, et näidatakse joomist liiga palju.

"Põrgu Jaan"
Režissöör: Kaur Kokk

Tristan Priimägi arvates kuulub "Põrgu Jaan" siiski selgelt Eesti gootifilmide komplekti koos Sulev Keeduse filmiga "Mehetapja / Süütu / Vari" ja Rainer Sarneti "Novembriga". "Visuaalselt on film väga veenev, aga mul on natukene tunne, et see on maailm, kus ei ole armastust, ei mehe ja naise ega ligimeste vahel ja võib-olla see ongi maailm, mida tahetakse kuvada," selgitas ta ja nentis, et sellises jumalast hüljatud paigas ei saa ta vaatajana täpselt aru, kuidas tema peaks end tundma. "Kas vaataja peaks saama tunda lootust?"

"Ta on äärmiselt ilust ning gootiliku müstika peale mängitud, täpselt see, millisena eestlasi võiks näha maailmas, mingisugune äraspidine rahvas maailma lõpu äärel," ütles ta ja kinnitas, et kui ühelt poolt on läbi selle brändi meie lugu lihtne rääkida, siis teiselt poolt peab vaatama, et see bränd ei muutuks meile vangistavaks.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Terevisioon"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: