Suur galerii. Von Krahl läbi 25 aasta ({{commentsTotal}})

31. oktoobril 25 aastat tagasi avas Tallinna vanalinnas, Rataskaevu 10, uksed Von Krahl – teater ja baar ühes majas, millest kujunes kiirelt üks oluliseim kultuurikoht Eesti kaasaegses teatris ja Tallinna alternatiivses ööelus.

Von Krahli Teatri avangardistlikud ja vabameelsed lavastused murdsid 90. aastatel lahti kivistunud Eesti teatrikunsti ja tõid lavadele kõvasti skandaali, paljast ihu ja harjumuspäraste kultuurikoodide süümepiinadeta lõhkumist. Von Krahl sünnitas Eestis autoriteatri mõiste ja teatri trupp 90ndatel ja 00ndatel oli miski, mille edu armastati, kadestati ja kiruti. Kokku üle 130 lavastuse, mõned sajad tuhanded inimesed saalis, sajad näitlejad, lavastajad, tehnikud ja auhinnad. Unustamatud soolod. Eesti teatriajaloo verstapostideks muutunud suurlavastused tehasehoonetes. Tehniliste lahenduste suunanäitaja Eesti teatris. Näitleja kui autor, lavastus kui trupi looming. Julgus olla erinev. Vabadus astuda pidevalt mitu aastat eespool. Puhas kunst.

Teatri kõrval tegutseb siiani Rataskaevu 10 majas Von Krahli Baar, mis on olnud aastaid Tallinna alternatiivse ööelu sammas. Enamus 90ndate ja 00ndate kuulsamatest ja populaarsematest pidudest, mis ehitasid üles Eesti alternatiivse ööelu skeene, said alguse just Von Krahlist. Kummalisel kombel on maja olnud samal ajal kodu nii rokkaritele kui ka kaasaegsele klubimuusikale, nii räpparitele kui reggae austajatele. Raske on kokku lugeda muusikuid, bände, DJ-sid, kes on teinud oma esimesed sammud just Von Krahli laval. Kui klubisid ja baare on 25 aasta jooksul tulnud ja läinud, siis Von Krahl on mingil müstilisel põhjusel jäänud ellu kõigele vaatamata. Võib-olla on asi sildis, mis siiani ripub Von Krahli ukse kohal: "Tigedatele sisenemine keelatud". Teha head, olla hea, soovida head.

Galeriis näeb läbilõiget Von Krahli Teatri ajaloost 25 aasta jooksul.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: