Tristan Priimägi filmisoovitused: Eesti esimene jõulufilm ja Ameerika indie-kino eri poolused

Foto: outnow.ch

Filmikriitik Tristan Priimägi tõi "Terevisioonis" välja neli filmi, mida tasuks praegu kinodes vaadata - nende seas oli nii Eesti esimene jõulufilm "Eia jõulud Tondikakul" kui ka Ameerika indie-kino eri poolused "Silver Lake: Los Angelese müsteeriumi" ja "Metsiku elu" näol

"Eia jõulud Tondikakul"
Režissöör: Anu Aun

"Produtsent ütles esilinastusel enne filmi, et tegemist on Eesti esimese jõulufilmiga, mille peale ma hakkasin mõtlema, et see ei pruugigi olla vale," sõnas Tristan Priimägi "Terevisioonis" ja kinnitas, et "Eia jõulud Tondikakul" vastab väga täpselt tellimusele, mis ta võiks olla. "Lastefilm jõuluperioodiks, mis on tehtud piisavalt hästi, et kujutada seda ette järgnevatel aastatel jõulud ajal linastumas."

Priimägi arvates on see nägemus Eestist, mida filmis näha saab, meile juba tuttav. "See on ülistiliseeritud nägemis, mis omane nii poliitikavallale kui reklaamile, selles suhtes pole visuaalses esteetikas Isamaal ja Rakvere lihakombinaadil suurt vahel," nentis ta ja lisas, et see on peremudelikeskne Eesti, mida üritatakse inimestele pähe määrida. "Kui vaadata perevägivalla ja lahutusjuhtumite arvu, siis see on muinasjutt, ideaal, mida meile müüakse."

"Kui film jääks sellele tasandile, siis mul oleks põhjust muretseda, sellisena oleks ta lihtsalt ilupilt, aga filmi muudab huvitavaks see, et poole pealt tuleb sisse ökoloogiline sõnum, hakatakse tegelema metsateemaga," selgitas ta ja kinnitas, et kui muidu on "Eia jõulud Tondikakul" ajatu disneylik muinasjutt, kuid see probleemküsimus toob filmi tänapäeva. "Siin räägitakse asjast, mis meid tänasel päeval puudutab, mis võiks lastefilmi formaadis luua lastele soodsa pinnase, et nad muutuksid olulistes küsimustes isegi aktivistideks."

Näitlejatöödest tõi Priimägi välja Juhan Ulfsaki pahalse rollis ja Tambet Tuisu, kelle roll on tema sõnul kihvtilt üle keeratud. "Rahvas isegi naeris selle üle, kuidas see lahendus on, selline ülientusiastlik loodusaktivist," mainis ta ja tõdes, et ilmselgelt on kõigil näitlejatel seda väga lõbus teha olnud.

"Silver Lake: Los Angelese müsteerium" ("Under the Silver Lake")
Režissöör: David Robert Mitchell

"Tegemist on kriitikute poolt ära põlatud Cannes'i filmiga ning seda ka arusaadavatel põhjustel, sest sellel filmil ei ole mitte mingisugust mõtet, see on lihtsalt vormiharjutus," sõnas Tristan Priimägi ja võrdles filmi David Lynchi "Twin Peaksi" ja "Mulholland Drive'iga". "Andrew Garfieldi tegelane läheb segasesse krimilukku sisse, seal on mingisugune naine, keda ta hakkab jälitama, nagu ikka."

Tema sõnul otsivad vaatajad pidevalt, kas see kuhugi välja viib, kuid ta polegi selles kindel. "Igaüks võib konstrueerida enda narratiivi välja, see on puhtalt vormiharjutus ja sellena päris huvitav ja väga meelelahutuslik," ütles filmikriitik ja nentis, et tuleb võtta filmi sellena, mis ta on. "Ta jätkab selgelt ühte tüüpi Ameerika indie-traditsiooni."

"Metsik elu" ("Wildlife")
Režissöör: Paul Dano

Priimägi rõhutas, et "Metsik elu" jätkab teistsugust Ameerika indie-traditsiooni. "See, kus ikkagi on väikese skaala kammerlik karakterdraama, kus kõnetetakse tugevaid sotsioloogilisi probleeme ilma neid pelgamata ja ilustama," sõnas ta ja selgitas, et filmis peab 1960. aastatel üks 14-aastane poiss vaatlema pealt, kuidas tema vanemate suhe laguneb ära. "Mismoodi ta püüab ise oma väikeste vahenditega seda koos hoida ilma igasuguse sentimentaalsuseta."

"Mulle läks väga korda see film ning tegemist on sellise linalooga, mis võib päevi hiljem tööle hakata," nentis ta ja mainis, et tegu pole kerge, aga kindlasti ka mitte raske vaatamisega. "Väga delikaatselt tehtud näitleja esimese lavastajatöö kohta, vahepeal tahtsin pausi panna, aga kokkuvõttes hea meel, et ei pannud."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Terevisioon"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: