Taasavatava Paksu Margareeta esimeseks eksponaadiks on keskaegne laevavrakk

20-meetrine keskaegne laevavrakk, millest saab Paksu Margareeta esimene eksponaat
20-meetrine keskaegne laevavrakk, millest saab Paksu Margareeta esimene eksponaat Autor/allikas: Eesti Meremuuseum

6. aprillil kavandab Eesti Meremuuseum ligi 20-meetrise keskaegse laevavraki tõstmist Paksu Margareeta sisehoovi, tulevasse koge saali. Tegemist on 2019. aasta lõpus avatava muuseumi keskse eksponaadiga.

"Tööd saavad alguse Lennusadamas asuva paadihalli lahtimonteerimisega, kus on koge vrakki hoitud, puhastatud ja konserveeritud alates selle leidmisest 2015. aasta suvel," rääkis Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen. "Seejärel seisab ees laeva treilerile tõstmine ning öisel ajal Paksu Margareetasse transportimine. Keerukaimaks selle ettevõtmise juures tuleb pidada nii kraana kui ka treileri mahutamist kitsale tornitagusele töömaale ning tõstet ennast".

"Koge aitab muuseumil rääkida ajaloo- ja merendushuvilistele meilt ja mujalt elust keskaegsel laeval ja Tallinna kui suure Hansa linna lugu," selgitas Dresen ja lisas, et tegemist on Euroopas haruldase leiuga, kuna laev oli väga hästi säilinud ja sellega kaasnes ligi 700 esemelist leidu. "Osa neist leidudest paneme ka muuseumisse välja ning teadmist, mida laeva ja esemete uurimine meile tõi, jagame ka mitme digi- ja käed-külge lahendusega".

Dreseni sõnul võib ka öelda, et laev jõuab tagasi koju, kuna koge ja muuseumi ehitusel välja tulnud arheoloogilised leiud varasemast linnakindlustusest on dateeritud samasse keskaja perioodi. "UNESCO maailmapärandisse kantud Suur Rannavärav ja Paks Margareeta on samuti muuseumi tähed. Uusekspositsioon viib huvilised ka nendesse kompleksi käikudesse ja tornidesse, kus külastajad varem käinud ei ole," avaldas ta.

Meremuuseumile ei ole esimene kord, kui suurt laeva muuseumihoonesse transporditakse. 2011. aastal toodi Lennusadama vesilennukite angaari allveelaev Lembit. "250-meetrine reis mööda maismaad kulges Hiina päritolu õhkpatjadel ja kõige keerulisem oli allveelaeva pööramine kai peal," meenutas Dresen ja tõdes, et vaev on end ära tasunud. 2013. aastal omistati muuseumile Europa Nostra ja Euroopa Liidu kultuuripärandi kõrgeim autasu Lennusadama renoveerimise eest.

Eesti Meremuuseumi ekspositsioon Paksus Margareetas plaanitakse avada 2019. aasta lõpus. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: