ERSO uueks peadirigendiks saab Olari Elts

Täna avalikustati ERSO pressikonverentsil, et alates hooajast 2020/2021 saab ERSO peadirigendiks Olari Elts. Tema esimene kontsert ERSOga toimus 1998. aastal, alates aastast 2007 on ta ERSO peakülalisdirigent.

Olari Elts on avara rahvusvahelise haardega dirigent, kelle kirg koostada ja juhatada väga omanäolisi ja põnevaid kontserdikavasid on toonud talle tunnustust üle maailma. Tema sagedasteks lavapartneriteks on nimekad orkestrid üle maailma, sealhulgas Soome Raadio Sümfooniaorkester, Taani Rahvusorkester, BBC Sümfooniaorkester, Seattle'i Sümfooniaorkester ja Yomiuri-Nipponi Sümfooniaorkester. Lisaks sümfooniaorkestrite põhirepertuaari kuuluvale klassitsismi- ja romantismiajastu muusikale kuulub Eltsi kavadesse ka kaasaegsete heliloojate, ka tema kaasmaalaste Erkki-Sven Tüüri, Eduard Tubina, Tõnu Kõrvitsa ja Helena Tulve looming.

"ERSO on üks esimesi orkestreid, mida kuulsin, esimene orkester, mida ma juhatasin, ning orkester, mis on näinud ja toetanud mu kasvamist. Seetõttu on ERSO kunstilise juhi ja peadirigendina alustamine minu jaoks eriline," rõhutas Olari Elts Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri tähtsust oma dirigenditeel. 

"ERSO on meie ühine audiokatedraal – iga põlvkonnaga taas korruse võrra kõrgem, säravam ja silmapaistvam. Turbulentsetel aegadel on klassikaline muusika justkui majakas, mille olulisust on raske ülehinnata ning mille kuulajaskond järjest suureneb," lisas Elts.

Praegune peadirigent Neeme Järvi jätkab järgmisest hooajast koostööd ERSOga eluaegse aupeadirigendina.

"Valitsegu ERSOs ka edaspidi loomingulisus, rõõmsameelsus, avatus ja hea pillimänguoskus. See äratab aukartust," kommenteeris peadirigendivahetust Neeme Järvi. "Loodan, et ERSO saab meie koostööst kaasa väga tugeva emotsiooni ja avara maailmavaate. Edasiseks soovin, et ERSO leiaks uusi  mõttekaaslasi, uusi loomingulisi impulsse ja jätkuvat inspiratsiooni."

Olari Eltsi senine koostöö ERSOga

Olari Eltsi esimene kontsert ERSOga toimus üle kahekümne aasta tagasi. Koostöö muutus tihedamaks aastal 2007, kui Eltsist sai ERSO peakülalisdirigent. See tähendas keskmiselt nelja programmi aastas, kusjuures sageli sama kavaga mitmel pool Eestis.

Eltsi dirigenditee on kulgenud sihikindlalt. Esialgu peamiselt nüüdismuusika interpretatsioonidega tunnustuse pälvinud dirigendi repertuaar on pidevalt laienenud orkestrimuusika klassika suunas ning hõlmab kogu sümfooniaorkestrile loodut. Senisest koostööst ERSOga väärivad esiletõstmist arvukad suurteoste ettekanded: Mozarti ooperi "Idomeneo" kontsertettekanne, Berliozi "Fausti needmine", Messiaeni "Turangalîla-sümfoonia" jt ning loomulikult koostöös Teater NO99ga ja Eesti Kontserdiga lavale jõudnud Mendelssohni "Pööriöö uni", mille üheksa muusikalist etendust tõid tegijatele teatri aastaauhindade galal etenduskunstide ühisauhinna. Lisaks leiab ta oma kavadesse klassikaga haakuvaid, kuid seni väheesitatud väärtteoseid. Omaette nišš on põnevatel žanriülestel kontsertidel, mis ühendavad klassikalist muusikat elektroonika ja erinevate visuaalsete lahendustega.

Olari Elts on koos ERSOga andnud mitmeid väliskontserte: Itaalias Veronas festivalil Il Settembre dell' Accademia, Stockholmi Berwaldhallenis Eesti Vabariigi 90. aastapäevale pühendatud kontserdil, Itaalias Torino katedraalis XX taliolümpiamängude kultuuriprogrammis, kus toodi esiettekandele Arvo Pärdi "La Sindone", ning kahel korral Helsingis Finlandiatalos.

Olari Eltsi ja ERSO esituses on kõlanud paljud eesti muusika uudisteosed, tihedaim koostöö seob teda Erkki-Sven Tüüriga. Erilise tähelepanu alla on Elts võtnud Heino Elleri orkestrimuusika – 2013. aastal alanud Elleri muusika esitamine ja salvestamine on leidnud väljundi kahel Soome plaadifirma Ondine märgi all ilmunud CD-plaadil (2018 ja 2019).

Olari Elts (sündinud 27. aprillil 1971) on ERSO peakülalisdirigent ja Kymi Sinfonietta kunstiline nõustaja. Aastail 2001–06 oli ta Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri peadirigent, 2006–12 Bretagne'i Orkestri kunstiline nõustaja, 2007–10 Šoti Kammerorkestri ja 2011–14 Helsingi Linnaorkestri peakülalisdirigent. 1993. aastal asutas ta NYYD Ensemble'i. 2017. aastal pälvis Olari Elts säravate ja kaalukate ülesastumiste eest nii kodu- kui välismaistel lavadel ning eesti heliloomingu edendamise eest kultuurkapitali aastapreemia.

ERSO peadirigendid läbi aegade

Olav Roots – peadirigent 1939­–1944     

Paul Karp – peadirigent 1944–1950       

Roman Matsov – peadirigent 1950–1963

Neeme Järvi – peadirigent 1963–1979 ja 2010–2020                     

Peeter Lilje – peadirigent 1980–1990                                   

Leo Krämer – peadirigent 1991–1993                                   

Arvo Volmer – peadirigent 1993–2001                 

Nikolai Aleksejev – peadirigent 2001–2010                                        

Olari Elts – peadirigent alates hooajast 2020/2021 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: