Tristan Priimägi filmisoovitused: "Isadora", "Minu naaber Totoro" ja "Mees, kes leiutas Ameerika"

Foto: Kaader filmist

Filmikriitik Tristan Priimägi jagas "Terevisioonis" kolm soovitust, mida lähiajal ETV, ETV2 ja Jupiteri valikust vaadata.

"Isadora"
Režissöör: Karel Reisz

"Vanessa Redgrave on mänginud kaasaegse tantsu väga olulist nime Isadora Duncani Karel Reiszi filmis," sõnas Tristan Priimägi ja tõdes, et Eesti kontekstis võib film "Isadora" mõjuda võõrastavana. "Isadora Duncan oli punane ja ta fännas Nõukogude Liitu just nii nagu ühele ameeriklasele kohane, aga see on lugu ka temast kui naisest, kuna ta oli oma aja kohta ootamatult ekspressiivne, tugeva oma arvamusega ja lõhkus ka tantsus mingit konservatiivset malli või mudelit."

"Biograafiline film maailma kultuuris olulist inimene, kui see film ära vaadata, siis saab igaüks jätta endast mulje, et ta teab midagi kaasaegsest tantsust," nentis ta.

Lisaks "Isadorale" soovitas filmikriitik vaadata linateost "Tantsija". "Seal räägitakse tema mentori-õpetaja Loie Fulleri ja Isadora Duncani omavahelisest mõõduvõtust, saab sellise paarisvaatamise ka teha," mainis ta.

"Isadora" on ETV2 eetris 22. mail kell 21.30.

"Minu naaber Totoro" ("Tonari no Totoro")
Režissöör: Hayao Miyazaki

"See on klassika, mis on ilmselt paljudel nähtud," tõdes Priimägi ja mainis, et Hayao Miyazaki on üks omanäolisemaid tegutsevaid filmirežissööre. "Tal on nii oma käekiri, see on äratuntav ja alati hästi humanistlik, lisaks see, et ta paneb laste jaoks kõrvuti kõheda ja nunnu."

"Miyazaki on alati ka pisut kõhe, "Minu naaber Totoros" on samuti tegu mingisuguste vaimolenditega, kellega lapsed hakkavad sõbrustama," selgitas ta ja tõdes, et kui meie tsivilisatsioonis tuleb vaimudest eemale hoida, siis Miyazaki maailmas õpetatakse fantastilist aktsepteerima. "Selles mõttes ka väga hariv ja laiendab maailmapilti isegi täiskasvanutel."

Filmikriitik kinnitas, et multifilm on alati alahinnatud. "Vaatame mingit multikat, mis siin ikka, see on turvatsoon, aga selle varjus õnnestub edastada päris olulisi sõnumeid inimeseks olemise kohta," ütles ta ja mainis, et mingis mõttes võib multifilmi vaadata kui Trooja hobust. "Näitame ilusat värvilist vilkuvat pilti, aga samal ajal saame öelda midagi olulist."

"Minu naaber Totoro" on ETV2 eetris 23. mail kell 17.00.

"Mees, kes leiutas Ameerika" ("John Ford, the Man who invented America")
Režissöör: Jean-Christophe Klotz

"See on mul rohkem isiklikku laadi valik, kuna "Mees, kes leiutas Ameerika" räägib filmiajaloost, mehest nimega John Ford, keda Ameerikas teavad kõik, aga Eestis väga ei teata," tõdes Priimägi ja selgitas, et kuigi Eesti filmikirjutistes John Fordi tihti ei mainita, siis ometigi leiutas just tema suure osa vesterni ikonograafiast. "Tema tuules on seda nii palju kopeeritud, et see on muutunud klišeeks, tagantjärele ei saa tema sinna muidugi midagi teha."

"Vesternimaailm ja tüüpkarakterid, kes seal esinevad, on tihti John Fordi poolt ellu kutsutud," nentis ta ja tõi välja, kuidas on huvitav vaadata, kust see alguse sai. "Filmis on võib-olla natukene palju poliitikat, kaldub kergelt vasakule oma ideestikust, millest on võimalik ka üle vaadata, kui see segab."

"Tema filmide peategelane on alati John Wayne, kes on Ameerika vabariikluse sammas ning nende suur eeskuju, mees, kes relv käes lahendab probleemid üheselt, aga samas John Ford, kelle alter ego ta peaks olema, oli pigem sotsialist," sõnas ta.

Filmi "Mees, kes leiutas Ameerika" on võimalik vaadata Jupiteris.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Terevisioon"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: