Keelesäuts. Vabandame ja vabandage

Eesti Keele Instituudi nooremteadur Lydia Raadik selgitas keelesäutsus, mis vahe on sõnadel "vabandame" ja "vabandage".

Kohtame linnapildis tihti silte nagu "Oleme täna suletud. Vabandame!" või tanklas kohvimasinal teavet "Kohvimasin on rikkis. Vabandage!". Kumb siis on, kas vabandame või vabandage?

Vastus oleneb sellest, kas soovitakse paluda vabandust või soovib paluja, et talle andeks antaks. Meie-vormis vabandame puhul palutakse vabandust selle pärast, et pood on suletud. Ja teie-vormis vabandage puhul palutakse kliendil andeks anda, et kohvimasin on rikkis. Mõlemad vormid täidavad oma viisakuseesmärki.

Kuigi pikka aega peeti tegusõna vabandama tähendust "vabandust paluma" võõrmõju tõttu ebasoovitatavaks, siis uuemad uurimused on näidanud, et sõnale ongi aja jooksul kujunenud kaks vastandlikku tähendust. Igapäevaelus saame õnneks alati aru, kumba tähendust mõeldakse. Sellisel viisil on tegusõna "vabandama" kirjeldatud ka EKI ühendsõnastikus, mida saab vaadata keeleportaalis Sõnaveeb.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: