Eesti kaastoodetud film "Kupee nr 6" valiti Cannes'i põhivõistlusprogrammi

{{1622714160000 | amCalendar}}
Foto: Sami Kuokkanen/Aamu Film Company

Cannes'i filmifestivali põhivõistlusprogrammi kuulub tänavu ka Soome režissööri Juho Kuosmaneni uus film "Kupee nr 6", mille kaastootjaks on ka Eesti. Film jõuab sel aastal ka Eesti kinolevisse.

Filmis läheb noor soomlanna rongireisile Jäämere-äärsesse sadamalinna Murmanskisse, et põgeneda keerulise armusuhte eest Moskvas. Pikal rongireisil on ta sunnitud jagama kupeed tahumatu vene kaevuriga. Ootamatu kohtumine sunnib kupee number kuus asukaid seisma silmitsi oma üksindusega ja igatsusega inimliku läheduse järele. 

"Kupee nr 6" on režissöör Juho Kuosmanen teine täispikk mängufilm, tema debüütfilm "Kõige õnnelikum päev Olli Mäki elus" (2016) võitis 2016. aastal Cannesis Un Certain Regard programmi, Euroopa filmiakadeemia Discovery auhinna, Golden Eye preemia Zürichi filmifestivalil ning uue režissööri preemiana Kuldse Hugo Chicago filmifestivalil.

Värske linateose kaastootja oli ka Eesti: stsenaristid olid Andris Feldmanis ja Livia Ulman, produtsent Riina Sildos (Amrion), kostüümikunstnik Jaanus Vahtra. Filmis astub üles ka Eesti päritolu vene näitleja Julia Aug.

Produtsent Riina Sildos hakkas koostööfilmi "Kupee nr 6" arendama juba kümme aastat tagasi. See, et film Cannes'i festivali põhivõistlusele pääses on Sildose sõnul Eesti filmi jaoks ajalooline sündmus.

"Sattuda Cannes'i filmivõistluse programmi filmiga on lihtsalt täiesti uskumatu, sellepärast, et see on maailma absoluutne tippfestival autorikino jaoks. Sellel aastal on see konkurents kõige tugevam, sest tegelikult näidatakse ju kahe aasta filme ja kõik need filmid, mis eelmisel aastal Covidi tõttu jäid näitamata, konkureerisid samamoodi. Ja see, et meie film sinna pääses, on tõeliselt suur saavutus," rääkis Sildos "Aktuaalsele kaamerale".

Linateos põhineb samanimelisel Rosa Liksomi raamatul, mis võitis 2011. aastal Soome tähtsaima kirjanduspreemia, Finlandia auhinna. 

"See lugu, milline ta praegu on filmina, on üpriski kaugenenud raamatust. Aga kõige huvitavam, mida meie leidsime enda jaoks, on see idee, millega ta tegeleb, sellised kinnipüüdmatud hetked, millest elu koosneb, et selles tavalises argises elus siiski midagi erilist leida," selgitas stsenarist Livia Ulman.

Filmi režissööri Juho Kuosmaneni eelmine film "Kõige õnnelikum päev Olli Mäki elus" võitis 2016. aastal Cannes'i filmifestivali kõrvalprogrammi.

"Mis endale kõige rohkem muljet avaldab, et tal on hästi hea võime ära tabada juhuseid või hea nina juhuste peale," ütles stsenarist Andris Feldmanis.

"Rosa Liksom ise tahtis, et Juho Kuosmanen seda filmi ilmtingimata teeks. See on film inimlikkusest eelkõige. Väga ilusasti ülesvõetud, suurepärase kerge huumori ja eneseirooniaga," rääkis Sildos.

Film valmis Soome, Eesti, Venemaa ja Saksamaa koostöös. Eesti poolt on meeskonnas veel kostüümikunstnik, grimmikunstnik, tegevprodutsent ja režissööri assistendid. Eesti esilinastus on kavandatud sügisesse.

Põhivõistlusprogrammi kuuluvad lisaks Kuosmaneni "Kupee nr 6'le" muuhulgas Wes Andersoni "The French Dispatch", Sean Bakeri "Red Rocket", Kirill Serebrennikovi "Petrov's Flu", Asghar Farhadi "The Hero", Paul Verhoeveni "Benedetta", Justin Kurzeli "Nitram" ja Jacques Audiardi "Paris, 13th District".

Toimetaja: Kaspar Viilup, Ave Häkli, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: