Leida Laiuse 100. sünniaastapäevale pühendatakse retrospektiiv ja näitused

Leida Laius ja näitleja Monika Järv filmi
Leida Laius ja näitleja Monika Järv filmi "Naerata ometi" võtetel. Autor/allikas: Arno Saar / Filmiarhiivi kogu / EFA

Selle aasta 26. märtsil oleks Eesti üks tähtsaimaid naisrežissööre Leida Laius saanud 100-aastaseks. 20. kuni 26. märtsini kestev juubelinädal on pühendatud Leida Laiusele ja tema panusele eesti filmikunsti.

Nädala jooksul tuuakse Laiuse filmid taas suurele linale nii Tallinnas kui ka Tartus ning samuti on režissööri loomingut võimalik vaadata erinevatel voogedastuplatvormidel.

Tartu Elektriteatris ja kinos Sõprus linastuvad retrospektiivi raames kõik tema täispikad mängufilmid, näitamisele tulevad ka Laiuse kaks dokumentaalfilmi, "Sündis inimene" ja "Lapsepõlv", millel on sisuline seos autori viimaste mängufilmidega "Naerata ometi" ja "Varastatud kohtumine". 

Elektriteatris ja Sõpruses on väljas Rahvusarhiivis talletatud fotodest valimik, mis avab režissööri loometöö telgitaguseid. Valikust leiab üle 30 foto režissööri rohkem ja vähem tuntud filmide võtteplatsidelt.

Vabamus on avatud ekspositsioon "Välja ahju tagant! 150 aastat Eesti naisliikumiste ajalugu", kus võib näha Flo Kasearu skulptuuriseeriat olulistest naistest läbi Eesti ajaloo, nende seas on püstitatud ratsamonument Leida Laiusele. 

26. märtsil linastub Arvo Pärdi keskuses "Ukuaru" ja Vabamus toimub Leida Laiuse filmipärandi teemaline vestlusring, mida modereerib Tristan Priimägi. ETV2 pühendab samal päeval teemaõhtu Leida Laiusele.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: