X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Neitsi Maali preemia võitis "Savvusanna sõsarad"

Eesti Filmiajakirjanike Ühing valis aasta Eesti filmiks Anna Hintsi dokumentaalfilmi "Savvusanna sõsarad" ja aasta levifilmiks draama "Päikesepõletus". Aasta filmiajakirjanikuks valiti Johannes Lõhmus.

"Kuigi Oscari-jaht jäi "Savvusanna sõsarate" jaoks kahjuks oodatust lühemaks, leevendab seda loodetavasti jätkuv palav toetus kodumaal. Anna Hints ja teised osalised väärivad tunnustust turvalise tunderuumi loomise eest filmis, mis ühendab inimesi ning on viinud Eesti kultuuri kinoekraanidele üle maailma," ütles Eesti Filmiajakirjanike Ühingu esimees Andrei Liimets.

Auhinnale kandideerisid veel Oskar Lehemaa "Kadunud sokid", Rainer Sarneti "Nähtamatu võitlus", Kullar Viimse ja Erik Norkroosi "Põrgu katlakütja". Neitsi Maali pronkskujule lisandub 2500 euro suurune preemia auhinna pikaaegselt toetajalt Olympic Casinolt.

Aasta filmiajakirjaniku tunnustuse pälvis Johannes Lõhmus põhjaliku ja süvitsi mineva filmikriitika viljelemise, sealhulgas filmipärandi mõtestamise ja esile tõstmise eest.

Aasta levifilmiks nimetati Charlotte Wellsi draama "Päikesepõletus", mille levitajaks on A-One Films. Filmi tunnustati läheduse ning jagatud mälestuste tehniliselt meisterlikku vormi valamise eest viisil, mis jääb pikaks ajaks kummitama. A-One Films korjas koguni kaksikvõidu, sest teisele kohale tuli aasta lõpus kinodesse jõudnud "Täiuslikud päevad". Esikolmikusse jõudis veel vanameister Martin Scorsese "Lillekuu tapjad", mida levitab Hea Film.

Aasta levifilmi esikümne moodustasid:

1. "Päikesepõletus" (lavastaja Charlotte Wells, levitaja A-One Films)

2. "Täiuslikud päevad" (lavastaja Wim Wenders, levitaja A-One Films)

3. "Lillekuu tapjad" (lavastaja Martin Scorsese, levitaja Hea Film)

4. "Langenud lehed" (lavastaja Aki Kaurismäki, levitaja Filmstop Inspiration)

5.-6. "Eelmised elud" (lavastaja Celine Song, levitaja KP Distribution)

5.-6. "Oppenheimer" (lavastaja Christopher Nolan, levitaja Hea Film)

7. "Fabelmanid" (lavastaja Steven Spielberg, levitaja ACME Film)

8. "Inisherini hinged" (lavastaja Martin McDonagh, levitaja Hea Film)

9. "Babülon" (lavastaja Damien Chazelle, levitaja Hea Film)

10. "Barbie" (lavastaja Greta Gerwig, levitaja ACME Film)

Tänavu 31. korda välja antud Neitsi Maali on kõige pikaajalisem filmiauhind Eestis. Preemiat annab välja alates 1993. aastast tegutsenud Eesti Filmiajakirjanike Ühing, mis on ka rahvusvahelise filmiajakirjanike organisatsiooni FIPRESCI liige.

Toimetaja: Neit-Eerik Nestor

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: