Kaur Kender: see on ainus toimiv ennetusvorm, mis meil on ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kirjanik Kaur Kender koostas raamatu "Kuidas minust sai narkomaan" inimesest, kelle elu läheb allamäge narkootikumide tõttu - lood on varasemalt ilmunud ka Nihilist.fm portaalis.

"Veel ei ole mind kinni pandud, aga lootus on," tõdes Kaur Kender "Ringvaates", et tal on siiski täiesti reaalne kriminaalasi kaelas ning ta arvas, et ta võib juhtuda küll, et tuleb kolm aastat kinni istuda. "Ma tahaks et Lavly Perling ja Saskia Kask saaksid vallandatud, siis ma saaks end kuidagi paremini tunda," leidis Kender, et PEN-klubi avaldus läks talle väga hinge ning üleüldse on kirjanikud toredad. "Kui vaatad, mis kirjanikke PEN-klubi muidu kaitseb, siis seal on Iraagi ja Türgi kirjanikud, järelikult on asjad ka meil siin päris pahasti."

"Beebilõust on öelnud selliste teemade kohta, et teda huvitavad eriti just need kõige tumedamad asjad - see on pisut sama asi, mida tehti 60ndatel Beat Generationiga. Me teeme praegu sama asja," ütles Kender uue teose "Kuidas minust sai narkomaan" selgituseks. "Meil ei ole heaoluühiskonda - me oleme terve dekaadi olnud narkosurmade tipus. Mina tegelen selle asjaga just sellepärast, et see HAPKOMAH hakkas tegema fentanüüli siis, kui ta oli 16-aastane - minu vanim poeg on praegu 16-aastane," tunneb Kaur Kender suurt muret ka just enda laste pärast. "Kui HAPKOMAH hakkas aasta aega tagasi kirjutama Nihilisti, siis tekkis küll küsimus, kas ta on päriselt olemas, kuid see on arusaadav - ta ei saa kirjutada oma nime all, sest sellisel juhul muutuks ta narkomaffia ning -politsei jaoks väga kergesti manipuleeritavaks," tõi Kender välja, et on ju olemas näide, kus üks narkomaan läks "Kahvli" saatesse ja ta pussitati järgmine päev surnuks.

Kaur Kender tõdes, et ta ei karda väga midagi ja ta kaldub ikka pigem nende tumedate inimeste poole. "HAPKOMAH on ühest Tallinna jõukast rajoonist pärit elurõõmus ja särav noor tüüp, kes on väga karmi saatusega - kuus aastat oli ta selles sõltuvuses. Tuleb aru saada sellest, et fentanüülinarkomaanid ei ole kusagil kaugel, nad ei ole vaid venelased - sellised inimesed on meie enda seas." Ta leidis ka, et need inimesed, kes leiavad, et narkomaanid tuleks maha lasta, peaksid vaatama enda lapsele otsa ja öelge talle, et sure maha - sellisel juhul võiks ta nendega nõus olla. "Noored inimesed on alati sellised nagu "South Park" ütles - seni, kuni on noored inimesed, otsitakse moodust, kuidas pilve saada."

"See on ainus natukenegi toimiv ennetusevorm, mis meil on - politsei räägib küll, et kanep ja fentanüül on üks sama, aga siis laps proovibki kanepit ja mõtleb, et see ei olegi väga midagi ja proovib ka fentanüüli," rääkis Kender sellest, et metadooni asendusravi on põhimõtteliselt "vedelad käerauad". "Kõige huvitavam on sel teemal olnud rääkida Kaja Kallasega, kes lubas rääkida enda Saksa ja Taani kollegidega ja pisikese uurimise järel Kallas kinnitas, et tema kolleegid rääkisid just sama juttu."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: