Margit Mutso: arhitektide panusest ja nende mittemärkamisest

Tõrva uuendatud keskväljaku avamine
Tõrva uuendatud keskväljaku avamine Autor/allikas: Airika Vettik

Arhitektuur oli tänavu tugevalt kohal vabariigi sajanda sünnipäeva piduõhtul. ERM-i lennukas rohkelt preemiaid pälvinud hoone koos tervikliku ümbritseva maastikuga sai uhkelt pildile. Sama ei saa kahjuks öelda arhitektide kohta.

Vabariigi sajandat sünnipäeva oodates plaanisid paljud oma riigile sünnipäevakinki, nii ka arhitektid. Juba kolm aastat tagasi algatas Eesti Arhitektide Liit koostöös Eesti Vabariik 100 juubelitoimkonnaga projekti "Hea Avalik Ruum". Nimelt leidsid arhitektid eesotsas projekti juhi Kalle Vellevooga, et pidupäevaks võiks suur osa Eesti linnu saada endale vähemalt kava, kuidas teha korda mõni avalik koht ajaloolises linnasüdames. Põhiküsimuseks kujunes seejuures, kuidas väikelinnad tänases kahanemisefaasis saavad üldse ellu jääda. Arhitektid, ruumiusku inimesed, on veendunud, et ruumi paremaks muutes on võimalik hääbuv koht äratada uuele elule.

Nii korraldaski arhitektide liit koostöös kohalike omavalitsustega kokku 16 arhitektuurivõistlust, mille tulemusena leiti lahendus 15 linna keskuse tarvis. Pärnus võistlus kahjuks ebaõnnestus.

Esimesena jõudis finišijoonele Tõrva. Täpselt 24. veebruaril 2018 avati seal uuenenud keskväljak. Tõsi, eeskätt haljastusega seotud tööd on veel tegemata ja ootavad ilmade soojenemist, aga Tõrva elanikel on siiski põhjust uhkust tunda. See, et ollakse kingisaajatest esimene, kes kavandi ellu on viinud, tähendab kiiret ja professionaalset tööd omavalitsuse tasandil. Loodetavasti jõuavad peagi Tõrvale järele ka Põlva, Võru, Rapla, Kärdla, Valga, Rakvere, Viljandi, Narva, Kuressaare, Põltsamaa, Elva, Kuremäe, Tallinn ja Jõhvi.

Kuid see pole veel kõik. Riigihalduse ministri toel ja koostöös kultuuriministeeriumiga on arhitektide liit algatanud projektile jätkuprogrammi. Sellega loodetakse anda uus hingamine enamusele Eesti väikelinnade keskustest. Läbirääkimised on olnud ligi 50 omavalitsusega ja huvi hea avaliku ruumi vastu on suur. Seda enam, et projekti elluviimisele on mitmel pool pannud õla alla ka EAS.

Arhitektuur oli tänavu tugevalt kohal ka piduõhtul. ERM-i lennukas rohkelt preemiaid pälvinud hoone koos tervikliku ümbritseva maastikuga sai uhkelt pildile. Mida ei saa kahjuks öelda arhitektide kohta. Ei oodatud vastuvõtule ei arhitektide liidu presidenti ega eelmainitud kingituse "Hea Avalik Ruum" vedajat. Kahe silma vahele olid jäänud ka ERMi autorid Lina Ghotmeh, Dan Dorell ja Tsuyoshi Tane. Tõsi, Tsuyoshi Tane oli siiski kohal: ettevõtliku jaapanlasena võttis ta ise presidendi kantseleiga ühendust ning palus luba pittu tulla. Ja Eestile on õnneks kombeks küsija suu pihta mitte lüüa. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerraadio kultuurikommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: