Arvustus. The Voidz: Elektronik Supersonik!

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
The Voidz Autor/allikas: promo

Uus plaat

The Voidz

“Virtue” (RCA)

7/10

Damon Albarn ja Gorillaz, Jack White ja Raconteurs, Josh Homme ning Eagles Of Death Metal – nimekirja annaks pikendada lõputult. Aktiivsed muusikud ja suured isiksused soovivad sageli populaarsete bändide kõrvalt teha midagi uut või sellist, mille puhul just nende maitse või lust rohkem välja saab lennata. Nimetatud staarid on pigem edukad näited, kuid loomulikult ei päädi iga eksperiment au ja kiitusega. Ka näiteks Ivo Linna laulud jõudsid kunagi produtsentide abiga kogumikule “Parimad ropud laulud”.

The Voidz on paarikümne aastaga indie-rocki klassikute hulka jõunud The Strokesi laulja ning liidri Julian Casablancase kõrvalprojekt, mis avaldas pärast neli aastat tagasi ilmunud debüüti äsja teise albumi “Virtue”. Asja teeb markantsemaks see, et The Strokesi seni viimane plaat “Comedone Machine” ilmus 2013 ehk vahepeal on Casablancase põhibänd muutunud pigem tema kõrvalprojektiks ja rohkem on läinud aur Voidzi peale.

Niisiis, mis bänd on Voidz? Enamik kipub neid määratlema mugavalt laia ja hägusa määratluse “eksperimentaalne rock” alla. See mõiste on üsna ebamäärane ja kõlab eufemismina paljudele halbadele asjadele. Voidzi debüüdi “Tyranny” puhul tähendas eksperimentaalsus seda, et plaadil on Strokesiga võrreldes märksa vähem keskmiselt intelligentses raadios mängukõlbulikke lugusid, sünti on rohkem ja kohati kõlab selliseid helisid, nagu oleks laps sundinud mind proovima oma elektrikitarri.

Kui kuulata järjest Voidzi debüüti ja uut albumit, siis tundub, et ka uus taies on vähem alt-rock või indie-rock kui Strokes, kuid see on esikplaadist hulga laiemale kuulajaskonnale. Võiks järeldada, et isegi, kui Strokes tõesti avaldab järgmisel aastal kõlakate tasemel räägitud kuuenda albumi, märgiks see pigem erandit - Casablancas naudib Voidzi tegemist praegu rohkem.

“Virtue” on veider plaat, mida ei ole lihtne iseloomustada. Võrreldes Strokesiga on siin rohkem sünti ja lood pole üles ehitatud meeldejäävatele refräänidele, vaid on pigem meloodiakesksed, leidub pikki kitarrisoolosid, taas kord 80ndate mõjusid (ilmselt on rida tegijaid jõudnud sellesse vanusesse, et lapsepõlvelemmikuid tsiteerida), hõljub ka mingit new wave-meeleolu, mis kõik kokku kannab tervelt 15 loo pikkuselt. Viisteist on liiga suur arv ning plaadil laiutab hämmastav seinast seina eklektika. “Think Before You Drive” on nagu 60ndate hipihümn, “QYURRYUS” eurodiskoga miksitud veiderdamine, “Leave It In My Dreams” ja “Permanent High School” trummimasinaga poprock, “ALieNNationN” meenutab 90ndate keskpaiga elektropoppi.

Stiilide paljus on “Virtue” pluss ja miinus, igatahes tähendab see tavapärase Strokesi jätkamise asemel midagi muud ja mitmed lood kõlavad värskelt. Siiski on pigem tegu vahejaamaga, mitte lõpp-punktiga.

“Virtue” avaldamise puhul järgiti ka veidrat singlite viilutamise strateegiat. Pooleteist kuuga avaldati üksteise otsa viis singlit, mille ühendavaks lüliks on eriti koledad videod, mis pärineksid kui Molvaania populaarseima artisti Zladi! varamust, kokkulangevused tema superhitiga “Elektronik Supersonik” on rohkem kui tuntavad. Julian Casablancas (39) sai kuulsaks nii noorelt, et ka tema keskeakriis ja jutt soovist olla tundmatu on saabunud varakult. Elite Model Managementi juhi ning 1965. aasta miss Taani poeg pole pidanud end getost üles töötama, kuid ilmselt on tal väikse peatuulutamise järel veel mõndagi öelda. Ükskõik, on see siis reformitud Strokes või edasiarendatud Voidz. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: