Tartu volikogu algatas südalinna kultuurikeskuse detailplaneeringu

Tartu kesklinna park, mille kohale tuleb südalinna kultuurikeskus.
Tartu kesklinna park, mille kohale tuleb südalinna kultuurikeskus. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tartu linnavolikogu kiitis neljapäeval heaks kultuurkapitaliga südalinna kultuurikeskuse rahastamislepingu sõlmimise ning algatas keskuse detailplaneeringu.

Tartu volikogu lubas linnavalitsusel sõlmida Eesti Kultuurkapitaliga leping südalinna kultuurikeskuse väljaarendamise toetuse saamiseks. Kultuurkapital finantseerib keskuse rajamist 67 protsendi ulatuses, Tartu linna panus on 33 protsenti.

Kultuurikeskuse hinnanguline maksumus on 73,7 miljonit eurot (koos käibemaksuga 88,4 miljonit eurot), seda korrigeeritakse ehitushinnaindeksiga enne kultuurikeskuse ehituslepingu sõlmimist 2026. aasta teises pooles.

Ühtlasi algatas volikogu Vanemuise tn 1 krundi ja lähiala detailplaneeringu, mille eesmärk on muuta planeeringuala kvaliteetseks ja inimsõbralikuks avalikuks ruumiks, anda ehitusõigus kultuurikeskuse rajamiseks, rekonstrueerida Vabaduse pst, Uueturu, Poe ja Küüni tänav ning leida kogu alale terviklahendus koos Emajõe-äärse rohealaga.

Südalinna kultuurikeskuse rahastamislepingu sõlmimist toetas 29 ja vastu oli 15 volikogu liiget. Detailplaneeringu algatamist pooldas 29, vastu oli 18 volinikku.

Keskkonnasõbraliku ja miljöösse sobiva linnaruumilise terviklahenduse leidmiseks ja kõrgeima arhitektuurikvaliteedi tagamiseks korraldatakse rahvusvaheline arhitektuurivõistlus, mis kuulutatakse välja saabuva aasta alguses. Samuti tehakse keskkonnamõjude strateegiline hindamine.

Vähemalt pool pargist peab säilima rohealana. Kaaluda tuleb võimalusi alal kasvavate väärtuslike puude säilitamiseks, leida lahendused asendusistutuseks ja tagada rohevõrgustiku elementide omavaheline sidusus.

Südalinna kultuurikeskusesse tulevad ruumid Tartu linnaraamatukogule ja Tartu kunstimuuseumile, lisaks on sinna planeeritud sündmuskeskus, väärtfilmikino, Eesti Rahvusringhäälingu Tartu stuudio, toidukohad ning väikeses mahus muid hoone funktsioonidega sobivaid ruume.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: