Tallinnas tuleb esimest korda esitamisele Tobiase "Joonase" algversioon

13. oktoobril toob Tõnu Kaljuste kuulajate ette Rudolf Tobiase "Joonase", mis esmakordselt kõlab eesti keeles ja nii, nagu helilooja selle muusika kirjutas. Kontserdile eelneval nädalal oratoorium salvestatakse.

Teosesse kirjutatud sümbolid on pärit Vanast Testamendist ja jõudnud tänapäeva kultuuritarbijateni läbi erinevate eeposte. Joonas näitab inimestele, mis tegelikult on oluline – loodusseadused ja talupojamõistus. Ta võib olla pahur, kriitiline ning heidab rahvale üht-teist ette, sarnaselt nagu võime seda näha ka tänapäeval.

Tobiase "Joonas" jõuab seekord kuulajate ette nii, nagu helilooja muusika originaalis kirjutas.

"Lisame eestikeelse teksti, mis pärineb Tobiase tütre Silvia Tobiase tehtud teose ümberkirjutusest. Helilooja soovile kodumaal teost eesti keeles esitada saime kinnituse mõned aastad tagasi, kui leidsime Silvia Tobiasest Eestisse jäänud kohvrist Rudolf Tobiase kirjutatud eestikeelse libreto mustandi," ütles Rudolf Tobiase muusika uurija Mai Simson.

Teos jõuab kuulajateni 120 muusiku esituses. Laval on Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri laiendatud koosseis ja dirigent Tõnu Kaljuste; solistid Mirjam Mesak (sopran, Baieri Riigiooper), Kai Rüütel-Pajula (metsosopran), Mati Turi (tenor), Taavi Tampuu (Joonas, bariton) ja Raiko Raalik (bass, Rahvusooper Estonia) ning "Chorus Mysticus" koosseisus esinevad Maria Listra (sopran), Kadri Tegelmann (metsosopran), Endrik Üksvärav (tenor) ja Tamar Nugis (bass, Rahvusooper Estonia).

Rudolf Tobias oli Eesti esimene professionaalne helilooja ning tänavu tähistatakse tema 150. sünniaastat. Tobiase oratooriumi "Joonas" kontsert toimub 13. oktoobril algusega kell 19 Tallinna Metodisti kirikus. Klassikaraadio teeb kontserdist ka otseülekande.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: