Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Londonis lõppes Eesti kirjanduse festival EstLitFest

Rein Raud
Rein Raud Autor/allikas: PM/Scanpix

14. aprillil jätkus Londonis Notting Hillis eile alanud Eesti kirjanduse festival EstLitFest, mis toimub ajaloolises Coronet Print Roomis Notting Hillis.

Pärast nädala kestnud vihmast ilma hakkas Londonis lõpuks ometi päike paistma. 14. aprilli hommikul tulid Eesti lastehommikule tuli kokku ligi kolmkümmend Londonis elavat eesti last koos oma vanematega. Kirjanik Veronika Kivisilla jutustas lastele lugusid ja laulis koos nendega. Hommik lõppes toreda mölluga, kus lapsed joonistasid, esitasid küsimusi, laulsid, hullasid, hüppasid ja jooksid ringi.

Print Roomi uhkes ja eklektilises baariruumis arutasid Eesti kirjanduse tõlkimist inglise keelde kogenud tõlkijad Adam Cullen, Christopher Moseley ja Miriam McIlfatrick-Ksenofontov.

Teatrisaalis rääkisid Jaan Krossi loomingust tähtsusest Euroopa kontekstis akadeemik ja kirjandusteadlane Jaan Undusk, Jaan Krossi teoseid inglise keeles välja andnud briti kirjastaja Christopher McLehose ning ajakirjanik ja kirjanik Ian Thomson, kes on ka ise Jaan Krossiga Tallinnas kohtunud.

Provokatiivne mõttevahetus Euroopa tuleviku üle, mis puudutas nii äsjaseid sündmusi Süürias kui rahvaste, riikide ja rahvusriikide tulevikku tänapäeva maailmas sündis kirjanik Mihkel Muti, Eesti Vabariigi saadiku Tiina Intelmanni ja ajakirjanik Rosie Goldmani omavahelises vestlusringis teatrilaval.

Eesti ja viikingimaailma seoste üle arutlesid õppejõud Mart Kuldkepp London University Colledge’ist, tema kolleeg emeriitprofessor James Graham-Campbell ja Tallinna Ülikooli õppeõud Marika Mägi, kellel ilmus hiljuti kodumaal suurt vastukaja leidnud raamat „Viikingiaegne Eesti“.

Pärastsõjajärgse elu üle mitmel pool maailmas arutlesid kirjanik Kai Aareleid ja kirjanik Linda Grant, Orange Prize’i võitja 2000. aastal.

Päeva teisel poole sisustavad kirjanik Andrei Ivanov, kes vestleb tuntud kirjaniku ja kriitiku Zinovy Zinikuga, kirjanik Rein Raud vahetab mõtteid kirjanik Tony White’iga. Oma luuletusi loeb poetess Doris Kareva, Adam Cullen loeb ette tõlkekatkendeid Mehis Heinsaare loomingust ning õhtul lõpetab Enn Tobrelutsu vägev grillilaud.

Sellega lõppeb terve nädala kestnud Eesti kirjanduse ja kultuuri nädal Londonis, mis algas Londoni raamatufestivaliga 10.-12. aprillil ja jätkus 13.-14. aprillil EstLitFestiga Coronet Print Roomis Notting Hillis.

Enneolematu ulatusega Eesti kirjanduse kohalolek Londonis oli väärikas Eesti kultuuri tutvustamine Eesti Vabariigi 100. aastapäeval, kus Eestit esindasid Londonis sadakond Eesti kultuuri ja kirjandusega seotud inimest. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: