ERM sai muuseumivaldkonna ühe hinnatuima auhinna Euroopas

{{1526273460000 | amCalendar}}
Foto: Foto: Ineta Zelca Simansone

Euroopa Muuseumifoorumi aastakonverentsi pidulikul lõputseremoonial tunnistati Euroopa aasta parimaks muuseumiks (EMYA) Londoni Disainimuuseum. Eesti Rahva Muuseum (ERM) pälvis konkursi teise peapreemia, Kenneth Hudsoni auhinna.

Möödunud laupäeval Varssavis toimunud tseremoonial ERM-ile auhinna üleandmisel selgitas Euroopa Muuseumifoorumi hoolekogu liige, EMYA žürii esimees Jose Gameiro, et Eesti Rahva Muuseum kogub, säilitab ja tõlgendab mälestusi viisil, mis teeb muuseumi kaasavaks ja loovaks õpikeskkonnaks kõigile.

"ERM tegeleb keerukate ja vastuoluliste ajalugudega ja näeb oma põhiülesandena mälu kogumist ja säilitamist uudse kultuuridialoogi loomiseks moel, mis seob minevikku tulevikuga. Dialoogilise, paljuhäälse ja osalusel põhineva lähenemisega argikultuuri ajaloole on ERM andnud rahvusmuuseumi mõistele uue tähenduse," sõnas Gameiro.

"Sõites sinna me tagasihoidlikult mõtlesime, et mõni äramärkimine ikka võiks tulla, sest me teame ju, et me oleme teinud suure töö ja päris hea muuseumi," ütles ERMi teadusdirektor Pille Runner "Aktuaalses kaameras" ja tõdes, et Hudsoni preemia tuli siiski nagu välk selgest taevas. "Elamus oli auhinda vastu võttes päris vägev."

Runneli arvates on praegu Ida- ja Põhja-Euroopa tõus. "Nomineeritud oli ka vähemalt kolm Soome muuseumi, kolm muuseumi Lätist, selle piirkonna esiletõus võrreldes Lääne-Euroopaga on silmnähtav."

ERM-i direktor Alar Karis märkis, et "Kenneth Hudsoni auhind on Euroopa üks sisulisemaid muuseumipreemiaid, mida antakse uuenduslikele projektidele ja muuseumidele, mis seavad inimesed esiplaanile ja mis inimesi ka kõnetavad. ERMi uuendamisel on see olnud üks olulisemaid põhimõtteid ja uuenemisprotsessi eesmärk oli rahvusmuuseumi 21. sajandisse toomine. Laupäeval saime kinnitust, et oleme õigel teel."

Karis lisas, et auhind on suureks tunnustuseks nii ERM-ile kui ka kogu Eestile.

"Meie rahvusmuuseum on riiklikult ainulaadne ja modernne muuseum, mida on toodud Euroopas teistele eeskujuks. Tunnustus on muidugi ka märk usaldusest ning paneb ERMile täiendava vastutuse oma arengutee jätkamisel," ütles ta.

Kenneth Hudsoni auhind loodi 2010. aastal EMYA asutaja auks ning see on üks konkursi peapreemiatest. Auhind antakse sellele muuseumile, mis oma ebatavalise, julge ja vastuolulise saavutusega on esitanud väljakutse muuseumide tavapärasele kuvandile ühiskonnas. Kenneth Hudsoni auhinna võitja valib välja Euroopa Muuseumifoorumi hoolekogu, kuhu kuuluvad kogenud muuseumi- ja kultuurieksperdid üle kogu Euroopa. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: