MOJO nimetas Mart Avi tõusvaks täheks

Mart Avi.
Mart Avi. Autor/allikas: Evert Palmets

Ajakirja MOJO jaanuarinumber, mis ilmub üle maailma juba detsembri alul, märkis Eesti muusiku Mart Avi ära rubriigis "MOJO Rising", mis keskendub moodsa muusika tulevikutegijaile.

Kaheleheküljelise rubriigi keskmes on MOJO värskes numbris briti elektroonilise popi duo Let's Eat Grandma, mahult teine artikkel kajastab briti uue võimsa jazzilaine harjal spirituaaljazzigruppi Maisha, eraldi pisem peatükk "Also Rising" on pühendatud aga Mart Avile, kel ilmus sel sügisel värske album "Otherworld".

Avi neljandat albumit kirjeldab kogenud muusikakriitik Ian Harrison vetesügavike, sündijahvatamise ja planetaariumieksootikat väljendavate rütmide maailmaks, mida kannab David Bowie ja Billy MacKenzie laadis kõlav lauluhääl.

Tsiteeritud on ka Avi ennast, kes nimetab "Otherworldi" baitide küüsis oleva Fata Morganana, miraaživormina, mida on peetud kummituslaevade ja tulevikuportaalide väljenduseks, aga plaat kehastab eelkõige oma autorit, kes on ühtlasi kütt ja jahiloom.

Räägitakse ka Mart Avi imagost ja armastusest vihmamantlite vastu. "Mulle meeldib kamuflaaž," märgib Avi. "Elegantne on olla terav, puhas, tähelepanelik ja väärikas. Dekadents on tüütu ja vanamoodne."

MOJO asutas 1993. aastal briti meediakontsern Emap ajakirja Q kõrvale, et hoida kaasaegse Q kõrval ülal klassikalise rocki kajastust. Aastatega on klassikalise rocki teemad jäänud, ent MOJO hoiab kõrva peal ka uuenduslikus popis ning arvustuste osas ilmuvad ka eraldi elektroonika ja andergraundi rubriigid. MOJO tiraaž on praegu 63 000, ent kasvanud on ka netiosa materjalide osakaal.

Eesti uue kooli muusikuid (pop)mainitakse välismaises mainekas muusikapressis üha tihemini. Ajalooga, ent ajaga kaasas käivad olulisimad popajakirjad MOJO ja Uncut on viimasel paaril aastal arvustanud ja tutvustanud Maarja Nuudi, Pia Frausi ja Holy Motorsi plaate, Ajukaja värsket EP-d kiitis teiste seas elektroonilise muusika üks tähtsamaid võrguväljaandeid Resident Advisor. Briti suur muusikamagasin Q tegi detsembrinumbris 6-leheküljelise keskse loo meie räpp-poppari Tommy Cashiga.

Eraldi teema on see, et hinnanguliselt igas kümnendas plaadiarvustuses, kus teemaks minimalism, elektroonika või avangardsem kunstmuusika, mainitakse Arvo Pärti - nii juba paarkümmend aastat.

Lugege Mart Avi "Otherworldi" arvustust kultuuriportaalist ning teisi Avist ilmunud lugusid lisatud ühikutest.

Mart Avi "Otherworld": 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: