Meelis Oidsalu: Ulfsak ei rääkinud abstraktsest tulevikust, vaid sellest, mis on juba juhtumas

Kolmapäeval jagati teatri aastapreemiaid ja Ants Lauteri lavastajaauhinna sai Juhan Ulfsak, kelle tänukõne sai neljapäeval väga tugevat vastukaja. "Ringvaate" stuudios oli teatrikriitik Meelis Oidsalu, kes kommenteeris Ulfsaki kõnet, märkides, et mingisugusest kaugest tulevikust ta ei rääkinud, vaid sellest, mis on juba Eesti kultuuris ja ühiskonnas toimumas.

Oidsalu loodab, et Ulfsaki kõne pani teatrirahva mõtlema. "See, millest Ulfsak räägib, ei ole tegelikult ju üldse mingi abstraktne tulevik, mida ta kardab, vaid see on juba juhtumas."

"Ma toon lähiajaloost näite – kui EKRE ründas otseselt teatrit NO99 ja ütles, et see tuleks kinni panna või selle rahastamine lõpetada. Mina töötan kaitseministeeriumis ja lihtsalt vabast ajast olen teatrikriitik, aga kaitseministeerium antud juhul toetas teatrit NO99 avalikult rohkem kui teatriliit ja see on mõttekoht. See on miski, millele Ulfsak kui juba toimuvale oma kõnes viitab," selgitas ta.

Ta märkis võrdluseks, et kuigi Ungaris on välis- ja tänavapilt justkui korras – seal on oma hipsterid, oma star-up'i kultuur nagu meilgi ja majandus õitseb – tuleb tähele panna, kuidas seal asjadest räägitakse.

"Kui sa ühele teatrimajale osutades saad vastuseks, et see on valitseva režiimi teater, siis on midagi juba väga valesti. Ka meie nõukaaegne haritlaskond ja teatraalid on öelnud, et kui sind otseselt vangi ei panda, siis ei ole ka tsensuuri. Aga see asi käib ka Ungaris märksa peenemalt. Vanglateenus on väga kallis, seal lihtsalt võetakse raha ära asutuselt, kes valitsust liiga palju kritiseerib."

Oidsalu tunnistas, et on ise teatrite suhtes väga kriitiline. "Minu poolest võtke teatritelt raha ära, aga Ulfsak ei räägi olukorrast, kus keegi ronib kloostriaeda raksu ja kloostrielanik peaks seakisa tegema, vaid ta räägib sellest, et kui kunstnikule makstakse muu hulgas ka maksumaksja raha, et ta oleks eriliselt tundlik ühiskonnas toimuva vastu ja elaks asju intensiivsemalt läbi kui tavainimene, siis kunstnikul ja teatraalil on mõnevõrra kohustus seda teha ka teiste eest."

"Äsja just rünnati arste, EKRE on varasemalt rünnanud lasteaednikke. Need on inimesed, kes on aastaid olnud Eestis alamakstud, kes teevad ületunde ja see ei ole okei, kui valitsusse pürgijad neid niimoodi solvavad," lisas ta.

Oidsalu sõnas, et tema mingisugust paanikat ei küta. "Ma olen riigiametnik ja riigiametnikuna ma ütlen kõigile, et tõesti – rahu, Eestis kehtib veel õiguskord. Aga kui kaks aastat tagasi tuli Jüri Ratas võimule, siis ma võtsin oma kaks asja ja käisin läänes ning seletasin inimestele, et Eesti ei ole pöördunud Kremli poole vasakule ära. Ja kui ma nüüd pean sama tegema ja minema seletama, et Eesti ei ole pööranud paremale, siis tekib tahes-tahtmata küsimus, et mis teil seal toimub, kui sama mehe puhul peab nii vastakaid aruandeid koostama."

"Kas ta ise teab kõigepealt kes ta on ja mida ta esindab ning kas ta teab, millist riiki ta üldse tahab juhtida? Kui see iga kahe aasta tagant nii kardinaalselt muutub, siis ma arvan, et küsimus ei ole kultuuriametnikes ega arstides ja õpetajates, vaid ma arvan, et kodanikkond ise ei saa hetkel aru, mis toimub. Jüri Ratas tegi välisdiplomaatidele teabepäeva. Sarnase teabepäeva võiks teha ka eesti rahvale," sõnas Oidsalu.

Oidsalu sõnul ei küsiks ta üldse seda, mida peaks praeguses olukorras tegema. "28 aastat tagasi olin ma 13aastane ja kui me lõpuks vabaks saime, siis ma tundsin, milline hirmust vabanemine toimus. Nüüd me oleme 28 aastat seda riiki pidanud ja arvame, et hirmutamine on kuidagi hea strateegia selle riigi edasi pidamiseks. Küsimus on pigem selles, et kui me saime vabaks totalitarismist, siis mitte selleks, et hakkaks lihtsalt vastastikku kütma siin mingeid hirme."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: