Selgusid arhitektuuripreemiate laureaadid

Foto: Tõnu Tunnel

Eesti kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital ning Eesti arhitektide liit, Eesti sisearhitektide liit ja Eesti maastikuarhitektide liit andsid välja tänavused arhitektuuripreemiad, millega tunnustati Eesti arhitektuurivaldkonna väljapaistvamaid saavutusi, teoseid ja nende autoreid.

Arhitektuuripreemiatele esitati 184 kandidaati, kelle hulgast valisid žüriid 55 nominenti ja tunnustasid 19 laureaati, sealhulgas anti välja kaks tudengipreemiat.

EESTI KULTUURKAPITALI ARHITEKTUURI SIHTKAPITALI AASTAPREEMIAD 2021

Žürii: arhitektid Jaak Huimerind ja Joel Kopli, sisearhitekt Tiiu Truus, maastikuarhitekt Kristi Grišakov, tootedisainer Merike Rehepapp, arhitektuuriteadlane Epp Lankots, arhitektuuriajaloolane Mait Väljas.

Kategooria "Vanast uus"

Võitja: Fahle galeriitänav

Maastikuarhitektuur: Mirko Traks, Juhan Teppart, Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Karin Bachmann (KINO maastikuarhitektid)

Arhitektuur: Margit Aule, Toomas Adrikorn, Katri Mets, Laura Ojala (Lumia) ja Margit Argus, Katariina Teigar (studioARGUS)

Valmis: 2020

 

Kategooria "Vaata aga!"

Võitja: näitus "Majad, mida me vajame"

Kuraator: Jarmo Kauge

Kujundus: Eva Kedelauk, Kristel Niisuke (NIKITA ATIKIN)

Graafiline disain: Margus Tamm

Eesti arhitektuurimuuseumis 11.06.–21.11.2021

 

Kategooria "Mõte ja tegu"

Võitja: raamat "Tallinna pargid ja haljasalad"

Autorid: Tiina Tallinn, Elle Pent, Olev Abner, Tiina Tuulik

Toimetajad: Tiina Tammet, Kristiina Kupper

Keeletoimetaja: Sirje Ootsing

Graafiline disain: Marje Eelma

Ilmus: 2021

Kategooria "Uus ruum" – eripreemia

Võitja: Lodjakoda

Autorid: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Ragnar Põllukivi, Marja Viltrop (Salto)

Valmis: 2020

 

Kategooria "Uus ruum" – Eesti kultuurkapitali peapreemia

Võitja: Tallinna Sadama Vanasadama kruiisiterminal

Arhitektuur, sisearhitektuur, maastik: Ralf Lõoke, Maarja Kask, Ragnar Põllukivi, Marja Viltrop, Margus Tamm (Salto), Villem Tomiste (Stuudio Tallinn), Maarja Gustavson (Polka)

Valmis: 2021

 

EESTI ARHITEKTIDE LIIDU AASTAPREEMIAD 2021

ERAMU preemia žürii: arhitektid Dagnija Smilga (Läti), Peeter Pere, Andres Ojari ja Johan Tali, sisearhitekt Hanna Karits

Arhitekti aastapreemia žürii: arhitekt Robert Konieczny (KWK Promes, Poola)

Tudengipreemia žürii: arhitektid Andro Mänd, Peeter Pere, Marika Lõoke, Kristian Taaksalu, Liisbeth Põldre

ERAMU preemia

Võitja: Kuku-Ranna suvemaja

Arhitektuur: Madis Eek (arhitektuuribüroo Eek & Mutso)

Valmis: 2020

  

ERAMU preemia

Võitja: Laaneotsa maja

Arhitektuur: Joel Kopli (KUU)

Sisearhitektuur: Kärt Tähema

Valmis: 2020

Arhitekti aastapreemia

võitja: Tallinna Sadama Vanasadama kruiisiterminal

Arhitektuur, sisearhitektuur, maastik: Ralf Lõoke, Maarja Kask, Ragnar Põllukivi, Marja Viltrop, Margus Tamm (Salto), Villem Tomiste (Stuudio Tallinn), Maarja Gustavson (Polka)

Valmis: 2021

 

Tudengipreemia 2021

Võitja: Mihkel Räni Raev magistritööga "Tehnoloogiline Paldiski" (Eesti kunstiakadeemia)

Juhendajad: prof Andres Alver, prof Toomas Tammis, arhitekt Tarmo Teedumäe

Valmis: 2021

 

EESTI SISEARHITEKTIDE LIIDU AASTAPREEMIAD 2021

Žürii: sisearhitektid Ville Lausmäe ja Maarja Valk-Falk, arhitekt Koit Ojaliiv, kuraator Karen Jagodin, muinsuskaitsja Siim Raie

Võitja: Pärsti mõisalasteaia ruumide renoveerimine

Sisearhitekt: Kaari Metslang (Ruumimeister)

Mustrid: Kristiina Ribelus (Tartu Restauraator)

Projekteerija: Eva Tammpere

Valmis: 2021

 

Võitja: Restoran 0

Autorid: Henri Papson, Andrea Tamm, Maria Helena Luiga, Hannes Praks (Stuudio Kuidas)

Valmis: 2021 (ajutine)

 

Võitja: TalTechi teadus- ja õppehoone sisearhitektuurne lahendus

Sisearhitekt: Tarmo Piirmets

Projekteerija: QP Arhitektid

Valmis: 2021

 

Vello Asi nimeline tudengipreemia

Võitja: Ann-Katriin Kelder (Eesti kunstiakadeemia)

EESTI MAASTIKUARHITEKTIDE LIIDU AASTAPREEMIAD 2021

Žürii: arhitekt ja urbanist Elo Kiivet, maastikuarhitektid Pia Kuusiniemi ja Eleriin Tekko, keskkonnapsühholoog Silver Sternfeldt

Kategooria "Maastik ja hoone"

Võitja: Fahle galeriitänav

Maastikuarhitektuur: Mirko Traks, Juhan Teppart, Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Karin Bachmann (KINO maastikuarhitektid)

Arhitektuur: Margit Aule, Toomas Adrikorn, Katri Mets ja Laura Ojala (Lumia) ning Margit Argus ja Katariina Teigar (studioARGUS)

Valmis: 2020

 

Kategooria "Liikumine ja mäng"

Võitja: Kääriku spordikeskuse maastikupark

Maastikuarhitektuur: Edgar Kaare ja Liina Einla (TajuRuum), Kristian Nigul ja Kadi Nigul (Väli)

Arhitektuur: Arhitekt11

Valmis: I–V etapp 2017–2020, VI–VII etapp 2021

 

Kategooria "Park ja linnaruum"

Võitja: Tammsaare pargi rekonstrueerimine

Maastikuarhitektuur: Liis Saarnak, Marleen Stokkeby, Katerina Veerde, Kadri Tamme, Maarja Tüür, Ott Kadarik ja Mihkel Tüür (Kadarik Tüür Arhitektid), Kerttu Kõll (Sfäär Planeeringud), Katrin Kapanen

Haljastuse konsultandid: Pille-Riin Villem (Villem Garden Design), Maarja Gustavson (Polka)

Valmis: 2020

 

RUUMIPUBLIKATSIOONI AASTAPREEMIAD 2021

Žürii: teadus-, tehnoloogia- ja meditsiiniajaloolane Aro Velmet

Arhitektuuriajakirja MAJA aastapreemia – Ingrid Ruudi intervjuu "Ralf Lõoke: ruumikvaliteedist, mida Excel küsida ei oska"

Kultuurilehe Sirp aastapreemia – Krister Kruusmaa "Arhitektuuri looduslugu"

Toimetaja: Karoliina Tammel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: