HeadRead pakub kohtumisi, vestlusringe, luulediskot ja -missat

Tallinna kirjandusfestival HeadRead toob kokku maailma tippnimesid, läbilõike Eesti parimatest autoritest ja ka muusikat ning fotokunsti. Tänasest, 22. maist pühapäeva, 26. maini ootab festival kirjandushuvilisi Kirjanike Maja musta laega saali, aga ka Niguliste kirikusse, Aita, Kuku klubisse ja mujale.

"Ütleme, et meil on ühiskondlikud teemad natukene sisse tulnud, üks on juba möödas Stieg Larssoni ajakirjanduskarjäärist rääkiva filmiga. Laupäeval kell 12 on meil David Patricaracos, kes on praegu väga suur spetsialist Twitteri ja Facebooki manipulatsioonide osas," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" HeadRead korraldustoimkonna liige Krista Kaer.

"Mina soovitan ikka hommikkul kohale tulla ja jääda terveks päevaks. Üks omapärane ettevõtmine on Jan Kaus ja Mingo Rajandi, siis Julian Barnes, siis Leila Slimani, välisesinejatest rääkides, siis David Lagercrantz. Soovitan kindlasti eesti kirjanike omavahelisi vestlusi, sest neil on vastastikku väga palju küsida, see polegi intervjuu, kaks kirjanikku vestlevad omavahel, ja neid on meil kavas üsna palju," lisas Kaer.

Viie päeva jooksul näeb ja kuuleb Tallinnas nimesid kirjandusmaailmast nagu mainekas inglise kirjanik Julian Barnes, David Lagercrantz, kes on edukalt jätkanud Stieg Larssoni "Millenniumi" sarja, spioonižanri arendanud Mick Herron, prantsuse-maroko kirjanik Leïla Slimani, Eesti juurtega tõlkija ning kirjanik Ian Thomson, armeenia päritolu prosaist Narine Abgarjan, lastekirjanik Toon Tellegen, näite- ja romaanikirjanik Inga Gaile, kirjanduskriitik Galina Juzefovitš, huntide elu uurinud Elli H. Radinger, Norra maadeuurija ning ettevõtja Erling Kagge, jutuvestja ja koreograaf Nikky Smedley, kirjanik ja kirjanduslektor Merete Mazzarella, kolumnist ja kirjanik A. N. Wilson, kirjanik ja ajakirjanik Sheila O'Flanagan, kultuuriajakirjanik ja kirjanik Mattias Berg, lastekirjanik Denisa Proškova, humorist ja publitsist Miska Rantanen, populaarse "Grühvli" sarja illustreerinud Axel Scheffler, ajalooteemasid käsitlev kirjanik Sirpa Kähkonen, ajakirjanik David Patrikarakos, Briti kirjanik Louisa Young ning krimikirjanik Emelie Schepp.

Festivali peamises toimumiskohas Kirjanike Maja musta laega saalis jätkuvad traditsiooniks saanud eesti kirjanike vestlused. Elu ja loomingu üle arutlevad üks tänavuse Tuglase novellipreemia laureaate Tiit Aleksejev ja äsja Kultuurkapitali proosapreemia pälvinud Martin Algus, Mait Vaik ja Paavo Matsin, Mudlum ja Maarja Kangro ning Leelo Tungal ja Tiia Toomet. Head eesti kirjandust jagub ka lastekirjanduse keskusse, kus esinevad tänavune Kultuurkapitali laste- ja noorsookirjanduse preemia laureaat Andrus Kivirähk ning tuntud lastekirjanikud Kertu Sillaste, Kristi Kangilaski, Els Heinsalu, Jaanus Vaiksoo ning Wimberg.

HeadReadi pärisosa on alati olnud mahukas luuleprogramm. Kohe festivali avapäeval 22. mail saab Aidas (Vene 14) kuulata ja vaadata mitme põlvkonna poeesiat, kui lavale astuvad Eva ja Indrek Koff koos Sander Udikase ning üllatuskülalistega. Luuleteatepulga võtavad üle verinoored poeedid. Reedel loevad Aidas aga luuletõlkeid ja tõlkeluulet Kultuurkapitali luulepreemia värske laureaat Eda Ahi ning Doris Kareva, Paul-Eerik Rummo, Kalju Kruusa, Igor Kotjuh ja Aare Pilv.

Festivalilt ei puudu traditsioonilised luuledisko Kuku klubis ja luulemissa Niguliste kirikus.

Vestlusringe peetakse kirjandusfestivalil mitmel päevakohasel teemal: "Mats ja vurle kirjanduses",  "Kliimast, keskkonnast ja ajakirjandusest" ning "Tehnoloogia mõjust lugemisele ja kirjandusele" .

Festivalil kuuleb ka muusikat. Jutte ja laule ühendavad Piret Päär ning Meelika Hainsoo, Elina Gerodes, Polina Tšerkassova, Mingo Rajandi ja Jan Kaus ning Mari Kalkun ja Aleksandra Klementski.  

Esimest korda on uue vestluspaigana festivalil HeadRead Disaini- ja Arhitektuurigalerii (Pärnu mnt 6), kus on avatud ka Dmitri Kotjuhi fotonäitus kirjandusfestivali eelmistest aastakäikudest.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: