Galerii. Kirjandusfestival HeadRead sai Raekojas ametliku alguse

Neljapäeval avati Tallinna Raekojas pidulikult kirjandusfestival HeadRead. 22. maist 26. maini ootab festival kirjandushuvilisi Kirjanike Maja musta laega saali, aga ka Niguliste kirikusse, Aita, Kuku klubisse ja mujale.

Viie päeva jooksul näeb ja kuuleb Tallinnas nimesid kirjandusmaailmast, nagu inglise kirjanik Julian Barnes, David Lagercrantz, kes on edukalt jätkanud Stieg Larssoni "Millenniumi" sarja, spioonižanri arendanud Mick Herron, prantsuse-maroko kirjanik Leïla Slimani, Eesti juurtega tõlkija ning kirjanik Ian Thomson, armeenia päritolu prosaist Narine Abgarjan, lastekirjanik Toon Tellegen, näite- ja romaanikirjanik Inga Gaile, kirjanduskriitik Galina Juzefovitš, huntide elu uurinud Elli H. Radinger, Norra maadeuurija ning ettevõtja Erling Kagge, jutuvestja ja koreograaf Nikky Smedley, kirjanik ja kirjanduslektor Merete Mazzarella, kolumnist ja kirjanik A. N. Wilson, kirjanik ja ajakirjanik Sheila O'Flanagan, kultuuriajakirjanik ja kirjanik Mattias Berg, lastekirjanik Denisa Proškova, humorist ja publitsist Miska Rantanen, populaarse "Grühvli" sarja illustreerinud Axel Scheffler, ajalooteemasid käsitlev kirjanik Sirpa Kähkonen, ajakirjanik David Patrikarakos, Briti kirjanik Louisa Young ning krimikirjanik Emelie Schepp.

Festivali peamises toimumiskohas Kirjanike Maja musta laega saalis jätkuvad traditsiooniks saanud eesti kirjanike vestlused. Elu ja loomingu üle arutlevad üks tänavuse Tuglase novellipreemia laureaate Tiit Aleksejev ja äsja Kultuurkapitali proosapreemia pälvinud Martin Algus, Mait Vaik ja Paavo Matsin, Mudlum ja Maarja Kangro ning Leelo Tungal ja Tiia Toomet. Head eesti kirjandust jagub ka lastekirjanduse keskusse, kus esinevad tänavune Kultuurkapitali laste- ja noorsookirjanduse preemia laureaat Andrus Kivirähkning tuntud lastekirjanikud Kertu Sillaste, Kristi Kangilaski, Els Heinsalu, Jaanus Vaiksoo ning Wimberg.

HeadReadi pärisosa on alati olnud mahukas luuleprogramm. Kohe festivali avapäeval, 22. mail sai Aidas (Vene 14) kuulata ja vaadata mitme põlvkonna poeesiat, kui lavale astusid Eva ja Indrek Koff koos Sander Udikase ning üllatuskülalistega. Luuleteatepulga võtsid üle verinoored poeedid. Reedel loevad Aidas aga luuletõlkeid ja tõlkeluulet Kultuurkapitali luulepreemia värske laureaat Eda Ahi ning Doris Kareva, Paul-Eerik Rummo, Kalju Kruusa, Igor Kotjuh ja Aare Pilv.

Festivalilt ei puudu traditsioonilised luuledisko Kuku klubis ja luulemissa Niguliste kirikus.

Vestlusringe peetakse kirjandusfestivalil mitmel päevakohasel teemal: "Mats ja vurle kirjanduses",  "Kliimast, keskkonnast ja ajakirjandusest" ning "Tehnoloogia mõjust lugemisele ja kirjandusele" .

Festivalil kuuleb ka muusikat. Jutte ja laule ühendavad Piret Päär ning Meelika Hainsoo, Elina Gerodes, Polina Tšerkassova, Mingo Rajandi ja Jan Kaus ning Mari Kalkun ja Aleksandra Klementski.  

Esimest korda on uue vestluspaigana festivalil HeadRead Disaini- ja Arhitektuurigalerii (Pärnu mnt 6), kus on avatud ka Dmitri Kotjuhi fotonäituskirjandusfestivali eelmistest aastakäikudest.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: