Kultuuriportaali koroonaleevendus | Tõnis Kase mängufilm "Pimedad aknad"

Koroonaleevenduste raames oleme avaldanud juba mitmeid ERR-i arhiivist leitud filme, mille saatus on küllalt kurioosne. Üks selliseid on ka 1968. aastal ilmunud "Pimedad aknad", mis hävines ETV filmilao tulekahjus pea täielikult, kuid mille režissöör taastas aastaid hiljem ning dubleeris uute näitlejatega.

Lugu kahest eesti maatüdrukust - Maarjast ja Leedast - ning nende elukäiku määravatest inimestest, nende tehtavatest valikutest, otsustest ja oma armastuse leidmisest. Linnas ootab tüdrukuid hoopis teistsugune saatus, kui nad ette arvata oskasid.

Filmi tegevus leiab aset mõni päev enne Saksa okupatsiooni lõppu Eestis, Teise maailmasõja ajal, septembris 1944. aastal. Baltisakslane Gert, kunagine Tallinna koolipoiss, on läinud Hitleri kutsel Saksamaale ja jõuab nüüd tagasi Eestisse Saksa eriteenistuse ohvitserina. Tallinna tänavarägastikus varjab end aga julgeolekuteenistuse poolt tagaotsitav Mati - Mees Haua Äärelt.

"Pimedad aknad" valmis kolmejaolise miniseriaalina 1968. aastal. Film ja selle originaalmaterjalid hävisid peaaegu täielikult 1976. aastal Eesti Televisiooni filmilao tulekahjus. Aastatel 2005-2007 taastas Tõnis Kask filmi pildi Minskist leitud venekeelse koopia järgi, monteeris pildirea lühemaks, nii et kolmest jaost sai üks täispikk film. Kuna eestikeelsed helisalvestused olid samuti hävinud, osa näitlejaid meie hulgast lahkunud või siis pea 40 aastat vanemaks saanud, pidid rollid sisse lugema uued näitlejad.

Filmi stsenaariumi lauseks on Lilli Prometi 1961. aastal ajakirjas "Looming" ilmunud kinojutustus "Pimedate akende ajal". Stsenarist Lilli Promet, režissöör Tõnis Kask, operaator Anton Mutt. Peaosades Marianne Leover (Maarja), Ada Lundver (Leeda), Jaak Tamleht (Gert) ja Ao Peep (Mati).

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: