X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Helme: nimede muutmine Kumu näitusel polnud seotud taotlusega olla poliitkorrektne

Foto: Priit Mürk/ERR

Kumu uue püsinäituse projektiruumis "Erinevuste esteetika" muudeti osa kunstiteoste pealkirju neutraalsemaks, eemaldades neist rassi rõhutavad sõnad. Eesti kunstimuuseumi juht Sirje Helme ütles, et selle taga polnud taotlus olla poliitkorrektne, vaid soov tekitada ühiskonnas diskussiooni.

Helme selgitas ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et kuraator Bart Pushaw käis välja idee, et avada näitus, mis käsitleks maailmas aktuaalseid koloniaalteemasid.

"Samas, kui kogu kultuurivaldkond tegeleb selle teemaga, kas me peaksime seda ka kuidagi puudutama, kas see on meid ka puudutanud otse," tõi Helme välja näitusele eelnenud arutelu.

Ta sõnas, et tihtilugu pole maalikunstnikud ise oma teostele pealkirja pannud, need on teostele tekkinud näiteks kunstikogudes. "Võis juhtuda, et koguhoidja identifitseeris teost nahavärvi või rassi kaudu," sõnas ta.

Ta selgitas, et kunstiteadlased küll uurivad pealkirjade päritolu kohta, kuid tihti jääb selgusetuks, kas selle pani autor või keegi teine.

"Me võime arvata, et Laikmaa reisis ringi ja tahtis näidata, kuna see oli tol ajal sajandi alguses nii oluline, kus ta käinud on. Aga me ei ole selles ka kindlad," sõnas muuseumijuht.

Nimede muutmine konkreetsel näitusel ei olnud Helme sõnul aga taotlusega olla poliitkorrektne. Ta rõhutas, et tegemist on oma olemuselt juba probleemnäitusega.

"Tahaks maha rahustada üldsust, kes ise ei olegi jõudnud näitust vaatama, kes ise ei ole näinud, kuidas ja mis kontekstis on teosed sinna pandud," sõnas ta.

Ta lisas, et näituse eesmärk on tekitada ühiskonnas diskussiooni, kuid praegu on seda raske teha, kui muuseumid kinni on.

Kindlate originaalpealkirjadega kunstiteoste puhul pole Helme sõnul muuseumil kavas nende pealkirju kuidagi muutma hakata.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: