Tanel Veenre: Maile Grünberg on inimese, kunstniku ja loojana kartmatu

Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali elutööpreemia pälvib tänavu Maile Grünberg, särav loojanatuur, kes on kujundanud Eesti ruumikultuuri pool sajandit. Maile Grünberg tänab Kultuurkapitali elutööpreemia eest ja palus enda eest kõneleda oma õpilastel ja kolleegidel.

Grünberg on loonud nii unikaalmööblit kui ka tööstuslikku mööblidisaini ning tema käe all on sündinud rohked avalike hoonete interjöörid alates olümpiaregatiks valminud Tallinna lennujaamast kuni uuenduskuuri läbinud Nukuteatrini välja.

"Grünberg on tuntuks saanud väga erinevate töödega 1970. aastatest, kus ta oli siis üks esimesi, kes viljeles popstiili Eestis, kavandades mööblit, mis oli unikaalne, noortepärane, värske, eriti just sellises tummises ja, ma ütleks ka, maskuliinses nõukogude olmes. Niisugust vitaalsust on temas alati olnud hästi palju," ütleb kunstiteadlane Karin Paulus.

Kunstnik ja disainer Tanel Veenre kirjeldab Maile Grünbergi nii inimese, kunstniku kui loojana kartmatuna. "Maile ei ole kartnud minna vastuollu oma ajaga ja sellises kartmatuses ongi looja suurus. Ta on kehtestanud iseend, täitnud ruumi oma loomingu ja kohaloluga. Mailet võimatu on mitte märgata."

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: