Intervjuu

Johan Carlsson: näitlejate kahvatus on omane kõigile Roy Anderssoni filmidele viimase 25 aasta jooksul

01.08.20 ... Produtsent Johan Carlsson ütles Sirbile intervjuus, et filmi "Lõppematusest" on Roy Andersson pannud tõesti sisse selle, mida ta tahab oma vaatajaga jagada ja selle filmiga edasi anda.

FUFF-i korraldaja: tahame soome-ugri rahvastele näidata, et nad on erilised

30.07.20 ... Võrumaal Sännas algab neljapäeval 7. Soome-ugri filmifestival, kus on tänavu fookuses kodanikuaktivism ja mille eesmärk on jätkuvalt kinnitada soome-ugri rahvastes teadmist, et nad on erilised ja innustada neid oma keeles filme tegema. Film on väga hea formaat kultuuri säilitamiseks, leiab festivali kunstiline juht Edina Csüllog.

Kadri Kõusaar: kõrb on hinge leidmiseks

10.06.20 ... Teater. Muusika. Kino juuninumbris: Peeter Sauteri ja Donald Tombergi intervjuu Kadri Kõusaarega.

Andrei Liimets: "Tähtede sõda" aitas ümber kirjutada, kuidas filme kinodesse tuuakse

26.05.20 ... "Tähtede sõja" filmisarja esimene film "Uus lootus" jõudis kinodesse 43 aastat tagasi. "Vikerhommiku" stuudios oli filmikriitik Andrei Liimets, kes selgitas, mis on selle filmisarja fenomeni taga ning mida see filmitööstuses muutis.

Indrek Kasela: kinod on olnud lobby-töös vähem agressiivsed kui kommertsasutused

20.05.20 ... Eesti kinod esitasid valitsusele ettepaneku avada kinod 1. juuli asemel juba 10. juunil. ERR-ile antud intervjuus kinnitas kino Sõpruse eestvedaja Indrek Kasela, et ei peaks tegelema asendustegevustega, kui meil olemas vastav infrastruktuur.

Rene Vilbre teeb filmiversiooni Andrus Kivirähki "Eesti matusest"

17.05.20 ... "Vikerhommikus" oli külas ETV pikaaegne režissöör Rene Vilbre, kes tähistab 17. mail 50. sünnipäeva. Saates avaldas ta muuhulgas, et plaanib suvel alustada Andrus Kivirähki "Eesti matuse" filmiversiooni võtteid.

Hardi Volmer teeb endast filmi: seal saab lusti küll

14.05.20 ... Režissöör Hardi Volmeril on valmimas film iseendast. Ta käis "OP-is" rääkimas, kuidas ta nii kaugele jõudis. Tööpealkiri on "Läbilööki oodates", uusim võte selles on aastast 1997.

Kristiina Reidolv: on võimalik, et osa Tartuffist toimub virtuaalselt

28.04.20 ... Valitsus otsustas, et mais ja juunis avalikke üritusi ja 31. augustini suurüritusi Eestis ei toimu. Vabas õhus toimuvate ürituste korraldajatele jääb aga selgustuks, millistel tingimustel ja kui suure inimeste piirarvuga võivad festivalid ning teised sündmused aset leida.

Erki Laur: näitleja saab end kasulikuna tunda ka siis, kui teatrid on kinni

24.04.20 ... Kultuurisaade "OP" läks külla Erki Laurile ja Tiina Tauraitele, kuid intervjuu tehti üllatuslikult hoopis kasvuhoones. Juttu tuli Tauraite ning Lauri värsketest filmiprojektidest, kuid samas uurisid saatejuhid ka seda, miks tegelevad näitlejad juba viimased viis aastat aktiivselt taimekasvatusega.

Jupiteri tõus. Intervjuu Toomas Luhatsiga

24.04.20 ... 22. aprillil avas Eesti Rahvusringhääling uue veebikanali Jupiter. Mõnele uue kanaliga seoses tekkinud küsimusele vastab Sirbis Jupiteri peatoimetaja Toomas Luhats.

Tiina Lokk loodab, et ei pea kogu PÖFF-i netti kolima

20.04.20 ... Kuigi Pimedate Ööde filmifestivali (PÖFF) novembrikuine toimumisaeg annab festivali korraldajatele otsuste tegemiseks muude suurfestivalidega võrreldes rohkem aega, tuleb festivaliplaane teha ikkagi lühiajaliselt ja käigu pealt, tõdes PÖFF-i juht Tiina Lokk saates "Delta". Praegu teeb meeskond ettevalmistusi, et korraldada festival kombineeritult – nii kohapeal kui ka veebis, kuigi kindlustunnet selle võimalikkuses ei ole.

Tänaku-filmi produtsent: oleks teadnud, et sel nii hästi läheb, oleks habemes vähem halli

09.04.20 ... Filmi "Ott Tänak - The Movie" esilinastumisest on möödunud üks aasta. Filmi tegevprodutsent tõdes, et film on Tänaku suure ülemaailmse fännibaasi tõttu olnud edukas ka välismaal ning praeguseks on seda Netikino vahendusel vaadatud 57 riigist üle maailma.

Marta Pulk teeb koroonakriisist filmi: otsin seda, mis on selle juures ajatu

09.04.20 ... Režissöör Marta Pulk hakkab tegema koroonakriisist filmi, millega tahab näidata seda, mis on praeguses olukorras mitte lihtsalt päevakajaline, vaid ajatu. Tema jaoks on põnev see, kuidas ühises situatsioonis võib inimestel olla sellest täiesti erinev kogemus.

Sulev Keedus: vabakutselisena on mind treenitud sellisteks eriolukordadeks

08.04.20 ... Filmilavastaja Sulev Keedus tõdes saates "Delta", et kuigi töö seisab ja pikki plaane ei julge ta oma projektidega seoses teha, siis ta ei tunne, et eriolukorrast tingituna oleks praegune aeg kuidagi tavalisest raskem. Ta märkis, et vabakutselisena on ta elu selline olnud kogu aeg ja ta on justkui treenitud sellisteks olukordadeks.

Joosep Matjus: juba praegu on õhust raske kaadrisse saada metsamassiivi

07.04.20 ... Ehkki koroonakriis on paljuski mõjutanud meie igapäevaelu, ei peata ometi miski looduse ärkamist. Milliseid võimalusi looduse ja endaga kohtumiseks peidab endas alanud kevad, selle üle arutles "Plekktrummis" mitmete loodusfilmide, teiste seas "Tuulte tahutud maa" autor Joosep Matjus, kes oli ka operaator Jaan Tootseni filmis "Fred Jüssi. Olemise ilu".

Ivo Felt filmindusest koroonakriisi ajal: plaane praegu teha ei julge

05.04.20 ... Praeguses eriolukorras on muutunud palju ja muutunud ka filmitegijate elu. Allfilmi produtsent Ivo Felt tõdes, et praegu on rohkem lugemise ja mõtlemise aeg ning filmitööstusel tuleb katsuda see raske aeg üle elada ja praegu plaane nad veel oma ettevõtmiste jätkamiseks teha ei julge.

Mu kallis karantiin. Intervjuu Enrico Vannucciga

05.04.20 ... Lähitulevikus võime näha võrgupõhiste ja füüsiliselt toimuvate ürituste segunemist ja suuremat interaktiivsust, rääkis Veneetsia filmifestivali lühifilmide programmi "Orizzonti Corti" konsultant ja Torino lühifilmide turu filmivalija Enrico Vannucci intervjuus Sirbile.

Siim Angerpikk: Georg Ots oli oma ajastu nägu

20.03.20 ... 21. märtsil pidi Tartu Elektriteater tähistama retrospektiiviga "Mister X ja Samurai" 100. aasta möödumist Georg Otsa ja Jaapani filminäitleja Toshiro Mifune sünnist. Olude sunnil laotus lugu kahe mehe sarnasustest kultuurisaate "OP" vaatajate ette. Saates oli külas ajaloolane ja Elektriteatri tiimi liige Siim Angerpikk.

Terje Luik filmist "Vallatud kurvid": võttegrupp oli minu vastu väga džentelmenlik

19.03.20 ... Kultusfilm "Vallatud kurvid" tähistas 60. aastapäeva ning sel puhul käis "Ringvaade" külas näitleja Terje Luigel, kes kehastas filmi peaosas olevaid kaksikõdesid Vaiket ja Maretit.

Lavly Perling: ka õigusel on oma kultuur

13.03.20 ... Märtsi algul jõudis kinnoe dokumentaalfilm advokaat Monika Mägist. Kultuurisaates "OP" käis filmi kommenteerimas ja juristiametist rääkimas Lavly Perling, kes tõdes, et Mägi jäädvustamine kinolinale tekitab inimestes suuremat usaldust õigussüsteemi vastu.

Ken Saan advokaat Monika Mägi portreefilmist: see on kui kerges vormis šarž

03.03.20 ... 6. märtsil jõuab kinodesse Ken Saani ja Steven-Hristo Evestuse dokumentaalfilm advokaat Monika Mägist. ERR-ile antud intervjuus avas režissöör Ken Saan veidi filmi tagamaid ning rääkis, kuidas ta selle projektini jõudis.

Mirjam Mäekivi "Sipsikust": filmis on ebaproportsionaalselt suur osa Anu ängil

27.02.20 ... Kultuurisaates "OP" on sel nädalal külas näitleja Ursula Ratasepp koos oma lastega ning ajakirjanik Mirjam Mäekivi, et kommenteerida vastakaid arvamusi tekitanud kodumaist animatsiooni "Sipsik".

"Eesti lugude" ankeet | Gerli Nõmm: publik tahab Eesti dokumentaalfilme suurel ekraanil näha

21.02.20 ... "Eesti lugude" lühidokumentaalide tänavune hooaeg pole veel lõppenud ning viimased filmid on kolinud ETV2 eetrisse – 22. veebruaril kell 22.30 jõuab vaatajate ette Anniken Haldna ja Gerli Nõmme "Camino paradoks". Režissöörid avasid "Eesti lugude" ankeedis oma värske filmi tagamaid ning rääkisid ka Eesti dokumentalistika hetkeolukorrast.

Martin Veinmann: järg legendaarsele filmile oli mõjuv

20.02.20 ... Kultuurisaates "OP" kommenteerisid näitlejad Kersti Kreismann ja Martin Veinmann Kultusfilmi "Mees ja naine", mis 1960. aastatel rõõmustas vaatajaid, järge "Parimad aastad me elus".

Meelis Arulepp filmist "Sipsik": väljakutse oli teha erinevatest jutukestest üks terviklik lugu

17.02.20 ... Möödunud nädalavahetusel algasid Eesti kinodes Eno Raua samanimelisel lasteraamatul põhineva animatsiooni "Sipsik" eellinastused, mis tõid kinodesse üle 10 000 vaataja. Varem on samad tegijad toonud kinolinale Ellen Niidu värssraamatu "Suur maalritöö", valmimas on lühifilm Andrus Kivirähki jutukese "Kaka ja kevad" põhjal.

Ott Sepp: raamatus elab Sipsik Anu peas, aga filmis on ta täiesti aktiivne iseseisev tegelane

16.02.20 ... 19. veebruaril esilinastub Eno Raua legendaarse lasteraamatu "Sipsik" ekraniseering, kus nimiosalisele loeb häält näitleja Ott Sepp. Saates "Hommik Anuga" rääkis ta lähemalt, millised olid selle rolli juures suurimad raskused ning kuivõrd pidi ta Sipsiku jaoks oma häält muutma.

J.-P. Valkeapää filmist "Koerad ei kanna pükse": mulle meeldivad filmid, mille žanr muutub jooksvalt

16.02.20 ... Keiu Virro tegi Sirbis intervjuu filmi "Koerad ei kanna pükse" režissööri J.-P. Valkeapää ja peaosalise Pekka Strangiga, kes käisid filmi esilinastuseks ka Eestis.

Matis Mäesalu: Eesti filmitööstus on vanuse poolest alles kutsikas

11.02.20 ... Kultuuriajakirja Teater. Muusika. Kino veebruarinumbris vestles Elise Eimre filmikunstniku Matis Mäesaluga.

Timo Diener Oscaritest: loodetavasti juhatab "Parasiit" sisse trendi, kus kõik polegi ettearvatav

10.02.20 ... "Ringvaates" oli külas filmispetsialist Timo Diener, kes tegi enne Ameerika fimiakadeemia auhindade Oscarite jagamist ka omapoolsed ennustused, kes on tänavused laureaadid. Kõigist ennustustest pani Diener mööda vaid kaks – parim film ja parim režissöör. Saates rääkis ta lähemalt ka sellest, kui märgiline o Lõuna-Korea režisööri Bong Joon-ho "Parasiidi" triumf.

Andrei Liimets: filmimaailm vajab struktuurseid muutusi

10.02.20 ... 92. korda toimunud Oscarite jagamisel nimetati esmakordselt ajaloos parimaks filmiks võõrkeelne film. Korea film "Parasiit" võitis kokku neli Oscarit. Vikerraadio stuudios kommenteeris Eesti Filmiajakirjanike Ühingu esimees, kriitik Andrei Liimets.

Aurelia Aasa: "Jokker" jäi Oscarist ilma vähese omanäolisuse tõttu

10.02.20 ... Ameerikas jagati täna öösel 92. korda Oscareid. Müürilehe filmikriitik Aurelia Aasa kommenteeris äsjatoimunud auhindade jagamist "Terevisioonis".

Kristian Taska: Eesti film on langenud majanduslikku auku

07.02.20 ... Eesti kinodesse jõudis Oskar Lutsu ainetel tehtud mängufilm "Talve". Kuigi "Talve" on viimane peatükk Oskar Lutsu Paunvere lugude põhjal valminud filmide reas, põhineb see Martin Alguse stsenaariumil.

Tiina Lokk: kui 500 filmi ära vaadata, siis ühel hetkel muutub see ühtlaseks massiks

06.02.20 ... Riikliku kultuuri aastapreemiaga pärjatu sel aastal teiste hulgas PÖFF-i juhatajat Tiina Lokk-Trambergi külastajarekordid püstitanud 23. Pimedate Ööde Filmifestivali korraldamise eest. ERR-ile antud intervjuus tuli juttu nii PÖFF-i tulevikust kui ka sellest, kui palju jõuab ta ise vabal ajal filme vaadata.

"Eesti lugude" ankeet | Agnes Aus: ilma "Eesti lugudeta" oleks jäänud sündimata palju filme

06.02.20 ... ETV eetrisse jõudis 27. jaanuaril "Eesti lugude" värske hooaja neljas film, millest on režissöör Agnes Ausi "Mis teed, Gruusia?". Režissöör vastas "Eesti lugude" ankeedis mõnele küsimusele, et avada oma filmi tausta ja arutleda kodumaise dokumentaalfilmi eluolu üle.

Tõnis Lukas: eesti keel peaks olema kaitstud, teised keeled võivad ka olla

05.02.20 ... Kultuuriminister Tõnis Lukas pakkus sotsiaalmeedias välja mõtte, et edaspidi võiks Eestis toimuval kultuuriüritustel, nende hulgas näiteks teatri- ja filmifestivalidel, olla nõudmine tagada eestikeelsed tõlked. ERR-ile antud intervjuus kinnitas ta, et eesmärk pole kedagi karistada, vaid meelde tuletada, et eestikeelne keeleruum peab olema kaitstud

Tiina Lokk: PÖFF-i külastajate jaoks pole eestikeelsed subtiitrid üldse olulised

05.02.20 ... Kultuurminister Tõnis Lukas kirjutas sotsiaalmeedias, et edaspidi peaks kõigil riigi rahastatud kultuurisündmustel olema tagatud eestikeelne tõlge. Ta rõhutas, et need sündmused, mis selle reegli vastu eksima hakkavad, järgmisel aastal enam toetust ei saa. PÖFF-i juhataja Tiina Lokk ütles ERR-ile antud intervjuus, et nad tõlgivad juba aastaid ära 50% festivalil linastuvatest filmidest.

"Eesti lugude" ankeet | Madis Reimund: Eesti dokumentalistikas on puhumas soojad tuuled

04.02.20 ... ETV eetrisse jõudis "Eesti lugude" värske hooaja viies film, millest on režissöör Madis Reimundi "Islam Eesti südames". Värske lühidokumentaali režissöör vastas "Eesti lugude" ankeedis mõnele küsimusele, et avada oma filmi tausta ja arutleda kodumaise dokumentaalfilmi eluolu üle.

Tristan Priimägi filmisoovitused: "Kilpkonn ja jänes", "Hüljatud" ja "Džentelmenid"

29.01.20 ... Filmikriitik Tristan Priimägi andis "Terevisoonis" kolm filmisoovitust, millest "Kilpkonna ja Jänest" saab näha algaval Docpointi festivalil. Veel mahtusid valikusse hoogsad krimifilmid "Hüljatud" ja "Džentelmenid".

Teenetemärgi kavaler Toomas Lasmann on proovinud ka telediktori ametit

28.01.20 ... Valgetähe V klassi teenetemärgi pälvis telehääl Toomas Lasmann.

Tanel Toom teenetemärgist: päris huvitav on sellise uudise peale üles ärgata

28.01.20 ... President Kersti Kaljulaid tunnustas teenetemärgiga 114 inimest, teiste seas ka režissöör ja stsenarist Tanel Toomi, kes pälvis Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Docpoint toob vaatajateni meesõiguslased

28.01.20 ... Homme algavat Docpointi tutvustas "Terevisoonis" festivali korraldaja Kaarel Kuurmaa.

Ülo Pikkov: filmikunst on läinud plakatlikku teed, kus on oluline vaatajate arv ja piletite läbimüük

27.01.20 ... 29. jaanuaril alustab Tallinnas dokumentaalfilmide festival Docpoint, mille kavas linastub üle 40 linateose. Rahvusvaheliselt hinnatud filmide kõrval esilinastuvad festivalil ka kaks uut Eesti filmi: Margit Lillaku "Südamering" ning Ülo Pikkovi lühidokumentaal "Kilpkonn ja jänes".

"Eesti lugude" ankeet | Liina Särkinen: mulle on alati meeldinud David Lynch

27.01.20 ... ETV eetrisse jõuab 27. jaanuaril "Eesti lugude" värske hooaja neljas film, millest on režissöör Liina Särkineni "Eesti nafta". Värske lühidokumentaali režissöör vastas "Eesti lugude" ankeedis mõnele küsimusele, et avada oma filmi tausta ja arutleda kodumaise dokumentaalfilmi eluolu üle.

Aurelia Aasa filmist "Väikesed naised": see on väga muinasjutuline ja kaunis lugu

24.01.20 ... Eesti kinodesse jõudis sellest nädalast režissöör Greta Gerwigi teine täispikk mängufilm "Väikesed naised", mis põhineb ‎Louisa May Alcotti samanimelisel, 1868. aastal kirjutatud romaanil. Filmikriitik Aurelia Aasa kinnitas, et kuigi kuuele Oscarile nomineeritud film räägib vana ja klassikaline loo, siis tipptasemel noored näitlejad annavad sinna juurde kaasaegsust.

Kaarel Kuurmaa filmist "Südamering": kohati ei usu, et see kõik juhtub kaamera ees

24.01.20 ... Dokumentaalfilmifestivalil Docpoint esilinastub 29. jaanuaril režissöör Margit Lillaku uus linateos "Südamering". Kultuurisaates "OP" rääkisid filmist lähemalt festivali programmijuht Kaarel Kuurmaa ja näitleja Hele Kõrve.

Tanel Toom: paljud võõrad inimesed on mulle kirjutanud ja tänanud "Tõe ja õiguse" eest

21.01.20 ... Postimees valis 2019. aasta inimeseks filmi "Tõde ja õigus" režissööri Tanel Toomi, kes kinnitas ERR-ile antud intervjuus, et tema jaoks on eriti oluline just tavaliste kinokülastajate tagasiside.

Valdur Mikita: Jüssi-filmis uksed avanevad, aga ei sulgu

17.01.20 ... Kirjanik ja semiootik Valdur Mikita muljetas "OPis" Jaan Tootseni filmist "Fred Jüssi. Olemise ilu".

Jaan Tootsen: olen õppinud elu jooksul iseenda üle naerma

17.01.20 ... Filmimees ja Ööülikooli loengusarja ellukutsuja Jaan Tootsen kinnitas Müürilehes Helen Tammemäele antud intervjuus, et opereerib kõiki filme ja saateid tehes põhiliselt kolme küsimusega: mis on reaalsus, mis on teadvus ning kes on inimene?

"Eesti lugude" ankeet | Ingrid Hübscher: filme tehes ei mõtle ma tingimata eeskujudele

16.01.20 ... Sel nädalal jõudis ETV eetrisse "Eesti lugude" uue hooaja teine lühidokumentaal, Ingrid Hübscheri ja Sigrid Reede "Ära mind lahti lase". Avaldame ankeedi, kus režissöörid avasid veidi oma linateose tausta ning rääkisid ka sellest, millised on nende suurimad eeskujud.

Imeliku osatäitja Rein Aedma "Kevadest": mind pleegitati blondiks, mis oli väga vaevaline protsess

15.01.20 ... Täpselt 50 aastat tagasi esilinastus Oskar Lutsu samanimelisel romaanil põhinev mängufilm "Kevade", mis hiljem valiti Eesti sajandi filmiks. Selle aasta veebruaris jõuab ekraanile viimane jagu "Talve", kus paljud nüüd juba küpses eas näitlejad uuesti. Seetõttu otsis Kristjan Pihl üles omaaegsed lapstähed, kellest kõige kaugemale – vähemasti geograafilises mõttes – on jõudnud Imelik ehk Rein Aedma.
PÕHJAMAADE FILMIKUU

klassikaraadio

VAATA JÄRELE
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: