Intervjuu

Paul Piik palgalise teatrivaataja projektist: Alissija leidmine on tagasi vaadates ime

12.11.19 ... Aleksander Tsapov tegi Müürilehes intervjuu Paul Piigiga, kes algatas koos Paavo Piigi ja Henrik Kalmetiga Kinoteatri eksperimendi, mille jaoks otsiti üheks aastaks elukutselist teatrivaatajat. Lisaks on Paul Piik ka eksperimendist sündinud Marta Pulga dokfilmi "Aasta täis draamat" produtsent.

Meelis Arulepp: Aino Pervik kinnitas, et Sipsik on poiss

09.11.19 ... Järgmise aasta veebruaris jõuab kinodesse Eno Raua raamatu "Sipsik" ekraniseering. Sel nädalal on saates "Hommik Anuga" külas filmi režissöör Meelis Arulepp ja helilooja Ewert Sundja, et rääkida filmi tagamaadest.

Ökokogukonna elu jälginud dokumentalist: kõik oli hästi umbes üheksa kuud

01.11.19 ... Dokumentaalfilmi "Südamering" režissöör Margit Lillak, kes jälgis viie aasta jooksul ökokogukonna elu, tõdes "Ringvaates", et teda huvitas nende puhul eelkõige inimpsühholoogiline pool, mitte see liikumine ise. Ta märkis, et n-ö mesinädalad kestsid umbes üheksa kuud, pärast mida tekkisid inimeste vahel konfliktid. Põhjused ikka armastus, reetmine, kadedus ja viha.

Lauri Kaare filmist "Terminaator: sünge saatus": kriitikud ja fännid on löödud kahte lehte

30.10.19 ... "Ringvaates" oli külas filmisõber Lauri Kaare, kes rääkis sel nädalal kinodesse jõudvast legendaarse ulmefilmisaaga uuest jaost "Terminaator: sünge saatus".

PÖFFil esilinastub Elisa ja ERR-i koostöös valminud spioonisari "Reetur"

29.10.19 ... Järgmisel esmaspäeval alustab ETV eetris telesari "Üle noatera", mis esitab pseudo-dokumentaalses võtmes alternatiivse versiooni tuttavatest ajaloosündmustest. Rasmus Kagge juhitud seriaali tootmiseks teeb Eesti Rahvusringhääling koostööd telekommunikatsiooniettevõttega Elisa. Valmimas on aga ka juba järgmised projektid.

Vallo Toomla: Marju Lepajõe on oma erakordse loomulikkusega võrratu materjal filmi tegemiseks

28.10.19 ... Kinodesse jõuab Vallo Toomla dokumentaalfilm "Päevade sõnad", mis portreteerib tänavu lahkunud filoloogi, religiooniloolast ja Tartu Ülikooli usuteaduskonna õppejõudu Marju Lepajõed.

Urmas E. Liiv: aasta eest mõtlesin, et kodumaist õudusfilmi oodatakse suurema põnevusega

27.10.19 ... Kaspar Viilup intervjueeris värskes Sirbis režisöör Urmas Eero Liivi, kelle õudusfilm "Kiirtee põrgusse" praegu kinodes jookseb.

Jaak Lõhmus filmist "Kiirtee põrgusse": meil pole otseselt kellegagi samastuda

25.10.19 ... Kultuurisaates "OP" oli külas filmispetsialist Jaak Lõhmus, kellega tuli juttu nii Urmas Eero Liivi õudusfilmist "Kiirtee põrgusse" ning ka Alfred Hitchcocki retrospektiivist.

Režissöör Vallo Toomla: Marju Lepajõele lähenemise laad nõudis puhtust ja rahulikkust

23.10.19 ... Esmaspäeval esilinastub dokumentaalfilm "Päevade sõnad" religiooniloolasest ja tõlkijast Marju Lepajõest. Linateose režissöör Vallo Toomla ütles, et Lepajõele lähenemise laad nõudis neilt puhtust ja rahulikkust. Ta tunnistas ka, et filmis on harjumatult vähe lõikeid, kuna Lepajõe mõtteid ei saa katki lõigata – tema isiksusel tuleb lasta vaatajale mõjuda.

Palgaline teatrivaataja Alissija-Elisabet Jevtjukova: lõpuks oli kirjutamine ka päris nõme

22.10.19 ... Möödunud aasta jaanuaris sai alguse Kinoteatri eksperiment, mille raames valiti välja üks teatrikauge inimene, kes pidi ära vaatama kõik 2018. aastal esietenduvad teatrilavastused ja neid arvustama. Režissöör Marta Pulga käe all on nüüd palgalisest teatrikülastajast valminud ka dokumentaalfilm "Aasta täis draamat".

Hendrik Alla filmist "Kiirtee põrgusse": midagi ilusat ega intellektuaalset seal pole

18.10.19 ... Sellest nädalast jõudis kinodesse Urmas Eero Liivi teine täispikk mängufilm "Kiirtee põrgusse", mida tegijad ise nimetavad ka Eesti esimeseks õudusfilmiks. Lugu viib vaatajad ühte mahajäetud tallu, kus pealnäha tavaline remonditöö muutub kiirelt veriseks müsteeriumiks.

Urmas E. Liiv: sirguv põlvkond on elamuste näljas, kuna nende elus ei toimu midagi

12.10.19 ... Saates "Hommik Anuga" on pühapäeval külas Eesti õudusfilmi "Kiirtee põrgusse" režissöör-stsenarist Urmas Eero Liiv ja peaosatäitja Franz Malmsten, kes rääkisid muu hulgas, kuidas on neil endal lood hirmuga ning miks peaks Eesti õudusfilmi üldse tahtma vaatama minema. Liiv leiab, et see võiks olla sirguv põlvkond, kes elab virtuaalmaailmas ja januneb päris elamuste järele.

Ivar Heinmaa sarjast "Tšernobõl": see näitab, kui tühine oli inimhing

11.10.19 ... Kultuurisaade "OP" avas koos poliitik Viktoria Ladõnskaja-Kubitsa, ajakirjanik Toomas Sildami ja operaator Ivar Heinmaaga nii HBO hinnatud minisarja "Tšernobõl" kui ka värskelt eesti keeles ilmunud Sergi Plohhi raamatut "Tšernobõl: tuumakatastroofi lugu".

Takashi Miike: tegelikult olen üsna laisk inimene, kõige rohkem meeldib mulle magada

05.10.19 ... Tristan Priimägi tegi Sirbis intervjuu legendaarse Jaapani filmitegija Takashi Miikega, kelle viimane film "Esimene armastus" sai Cannes'i filmifestivalil positiivset tagasisidet. Film jõuab sel aastal ka Pimedate Ööde filmifestivalile.

Tõnis Mägi dokumentaalfilmist: Priit Pääsuke on minu olemusele pihta saanud

01.10.19 ... Rahvusvahelisel muusikapäeval esilinastub Priit Pääsukese dokumentaalfilm "Vaikus valguses", mis uurib muusik Tõnis Mäe viimase aja tegemisi, kuid vaatab tagasi ka tema karjääri tipphetkedele. Filmis saab sõna ka Tõnis Mäe perekond ning kaasmuusikud, kellega tal on viimastel aastatel koostööd teinud.

Oskar Lehemaa: "Karv" tuli hästi isiklikust kohast

26.09.19 ... Režissöör Oskar Lehemaa lühiõudusfilm "Karv" võitis Texases toimuval Ameerika suurima fantaasiafilmide festivalil Fantastic Fest parima lühifilmi preemia. Tõnu Karjatsele antud intervjuu kinnitas ta, et mõttes on juba ka järgmine õudusfilm.

Mikk Mägi: olen tänavatel kuulnud igasuguseid Vanamehe hääli

24.09.19 ... 24. septembril esilinastub Mikk Mägi ja Oskar Lehemaa film Vanamehest, kes on vaatajatele tuttav nii veebis levinud lühivideotest kui ka "Eesti laulu" vaheklippidest. Tegijad lubavad, et kuigi "Vanamehe film" on alla 12-aastastele keelatud, siis midagi hullemat kui senistes klippides ekraanil toimuma ei hakka.

Saarte filmifondi kaasasutaja: meie eesmärk on turundada Saaremaad

18.09.19 ... Saarlased lõid oma filmifondi, et propageerida filmitegijaid oma võttepaiku just Saaremaalt valima. Samas ei plaanita ust kinni lüüa ka Saaremaa endi filmiideede ja -tegijate ees.

Tiina Lokk Ida-Virumaa filmifestivalist: tulevikus on lootus areneda ka Jõhvi ja Sillamäele

10.09.19 ... Novembris toimub Kohtla-Järvel ja Narvas esmakordselt filmifestival Kinoff, mis lisandub Pimedate Ööde filmifestivali kõrvalfestivalide ritta. Kui varem on lisaks PÖFFile näidatud Tartus armastusfilme ning Haapsalus õudus- ja fantaasiafilme, siis nüüd saab Kirde-Eestis näha ka värsket Vene filmikunsti.

Filipp Kruusvall filmist "Piitsavars": režissöör käsitleb teemasid, mida pole varem filmides kajastatud

09.09.19 ... Kinolevisse jõudis Vene kino uue põlvkonna režissööri Kantemir Balagovi "Piitsavars", mis asetab sõjafilmidele üldse mitte omaselt fookusesse naised.

Mait Malmsten filmist "Kohtunik": jooksvalt vaatasime, kuhu satume ja mis saama hakkab

03.09.19 ... Eesti filmide sügishooaja avab Andres Puustusmaa tragikomöödia "Kohtunik", mis esilinastub 4. septembril. Kui režissööri eelmine film "Rohelised kassid" avas pättide tegemisi Tallinnas, siis uues loos rändab peategelane hoopis Soome.

Jevgeni Gindilis Vene filmielust: dokis saab puudutada teemasid, mida mängufilmis ei puudutata

01.09.19 ... Vene poliitikast ja protestiliikumisest kõneldakse küll üsna palju, kuid põhjalikke ja erapooletuid dokfilme kohtab harva. Tuntud vene dokumentalisti Aleksandr Rastorgujevi viimaseks jäänud dokumentaalfilm "Valides Venemaad" linastus märtsi keskpaigas Käsmus aruteluõhtu "Venemaa hääled" raames. Filmi tagamaid ja Vene filmielu valgustas Sirbis produtsent Jevgeni Gindilis.

Liisa Pulk: "Ükssarvik" annab aimu, mis on paljuräägitud idufirmanduse sisu

02.08.19 ... Septembris esilinastub Eesti kinodes film idufirmade loomisest, mis filmi režissööri Rain Rannu sõnul põhineb tõestisündinud lugudel, millest nad mõned on ka üle dramatiseerinud. Näitleja Liisa Pulga sõnul on selle filmi suurim väärtus see, et see annab aimu, mis on selle start-up'induse sisu, millest kogu aeg uudistest lugeda saab.

Jaak Kilmi uuest filmist "Minu spioonist isa": mind intrigeerib spioonilugude varjatum pool

17.07.19 ... Režissöör Jaak Kilmi tegi koos Läti lavastaja ja ajakirjaniku Gints Grubega dokumentaalfilmi "Minu spioonist isa", mis avab Läti topeltagendi Imants Lešinskise ja tema lähedast loo. Filmi Eesti esilinastus toimub 17. juulil kell 23.00 Tartu Elektriteatri välikinos (Kastani 42) – vestlesime linastuse eel režissöör Jaak Kilmiga dokumentaalse spiooniloo tagamaadest.

Edith Sepp Nolani filmivõtetest: ameeriklased on meiega väga rahul

18.06.19 ... Möödunud nädala lõpus algasid Tallinnas Christopher Nolani uue filmi "Tenet" võtted. Eesti Filmi Instituudi juhataja Edith Sepp avas "Terevisioonis", millised on viimased arengud ning kuidas on filmimeeskond seni kohalikega rahul.

Märkamatult täiuse poole

17.06.19 ... Ants Martin Vahur: "Filmitegemise juures on tehnilisus vaid väike osa, ja sotsiaalsus äärmiselt oluline. Esimesena lendavad inimesed suhtumise, mitte oskamatuse pärast."

"Eesti filmi 100 aastat" autor Kristiina Davidjants: ootused Eesti filmile on normaliseerunud

10.06.19 ... EV100 raamatusarjas ilmus Kristiina Davidjantsi kirjutatud "Eesti filmi 100 aastat", mida võib pidada ka esimeseks laiapõhjalisemaks Eesti filmi ülevaateks. Intervjuus kinnitas autor, et tegemist ei ole kõikehõlmava Eesti filmiajaloo kokkuvõttega, vaid pigem teose, mis on mõeldud n-ö võhikule.

Vladimir Tarassov: sõjajärgse Moskva kõrval oli Tallinn Euroopa

13.05.19 ... Tänavusel Haapsalu õudusfilmide festivalil elutööauhinna pälvinud Vladimir Tarassov vajab Eesti publikule kindlasti tutvustamist. Tegu on maailmakuulsa vene animafilmi režissööriga, kes pani aluse kosmoseteemaliste fantaasiafilmide žanrile. Vladimir veetis oma lapsepõlve Eestis.

Louis Garrel: ma ei vaata üldse telesarju, sest filmegi on nii palju nägemata

05.05.19 ... Tristan Priimägi tegi Sirbis intervjuu Prantsuse näitleja ja lavastaja Louis Garreliga, kelle värske linateos "Truu mees" on hetkel ka Eesti kinolevis.

"Helene" produtsent: Helene Schjerfbeck pidi võitlema, et oma edu eest ise otsustada

26.04.19 ... "OP+" vestles Evelin Penttiläga, kes on Eesti-Soome koostööfilmi "Helene" produtsent. Film räägib Soome kuulsaimast, ka rahvusvahelist tunnustust pälvinud naiskunstnikust Helene Schjerfbeckist ja sellest, kuidas ta saavutas edu alles hilises eas ning võitles oma iseotsustusõiguse eest.

Sten Karpov õuduka võtetest: need viis päeva olid täis piina

25.04.19 ... Reedel esilinastub Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide festivalil Eesti lühiõudukas "Karv", kus peaosas on Sten Karpov. Viimane tunnistas, et viis võttepäeva olid täis piina ja hiljem tuli tal ka kodus haavu lakkuda. Samuti märkis ta, et samastub peategelasega täielikult, sest langes isegi aastaid tagasi kiilanemisega kaasnevasse meeleheitesse ja otsis sellele imeravimit.

Kaspar Jancis: ma ei usalda lineaarset mõtlemist, selle kompromissitus hirmutab

18.04.19 ... Teater. Muusika. Kino aprillinumbris: Donald Tombergi intervjuu Kaspar Jancisega.

Hendrik Alla Tänaku-dokfilmist: film ei vasta küsimusele, miks seda kõike teha

11.04.19 ... Neljapäevast jõuab kinodesse Tarvo Mölderi dokumentaalfilm "Ott Tänak – The Movie". Film jutustab läbi rallihooaja Ott Tänaku loo. Filmikriitiku Hendrik Alla sõnul on see film inimesest, mitte kangelasest.

Rita Rätsepp filmist "Gloria Bell": igas inimeses on kaks eri poolust

05.04.19 ... Eesti kinodesse on jõudnud Oscari võitnud režissööri Sebastián Lelio uus film "Gloria Bell", mida kultuurisaates "OP+" kommenteeris näitleja Rita Rätsepp.

Reimo Sagor filmist "Skandinaavia vaikus": eestlastel on vaikimise komme

29.03.19 ... Kinodesse on jõudnud režissöör Martti Helde teine täispikk mängufilm "Skandinaavia vaikus", kus ühe peaosatäitjana astub üles näitleja Reimo Sagor. Kultuurisaatele "OP+" antud intervjuus tuli juttu nii tema värskest rollist kui ka näitlejatööst laiemalt.

Martti Helde: prantslased muigavad selle peale, mis summade eest me Eestis filme teeme

28.03.19 ... 28. märtsil jõuab kinodesse režissöör Martti Helde teine täispikk mängufilm "Skandinaavia vaikus", mille peaosades astuvad üles Rea Lest ja Reimo Sagor. Tõnu Karjatsele antud intervjuus tuli juttu nii filmi madalast eelarvest kui ka tulevikuplaanidest, kust selgus, et järgmisena plaanib Helde teha filmi viikingitest.

Nero Urke poeg näitlejaks saada ei taha: mulle ei meeldi olla laval, kus kari inimesi mind vaatab

25.03.19 ... Eesti kõige kallim film "Kapten Morten lollide laeval" pani koos näitlema isa Nero ja poeg Johannes Thor Urke. Viimane luges sisse peategelase ehk Morteni teksti. Kuid näitlejaks saamise plaane ta ei pea.

Arvo Kruusement: "Kevadele" oli toona palju vastuseisu

22.03.19 ... Sel aastal täitub lavastaja Arvo Kruusemendi kultusfilmi "Kevade" 50. aastapäeva, mille puhul olid kultuurisaates "OP+" külas režissöör ja näitlejad Riina Hein ning Ain Lutsepp, et meenutada toonast võtteperioodi.

Riho Unt filmist "Kapten Morten lollide laeval": selles maailmas ei ole nutiseadmeid

20.03.19 ... Nukufilmil on valminud stuudio pikim ja kalleim projekt, Kaspar Jancise täispikk nukufilm "Kapten Morten lollide laeval". Film jõuab Eestis kinodesse alles nüüd, rahvusvahelist levi alustas koostöös Iiri ja Belgia stuudiotega valminud film juba eelmisel aastal.

Ivo Felt: ainult kiidulaulu on "Tõe ja õiguse" puhul tõesti veider kuulda

18.03.19 ... "Ringvaate" otsestuudios oli produtsent Ivo Felt, kuna "Tõde ja õigus" tõusis taasiseseisvunud Eesti vaadatuimaks filmiks. Felt tunnistas, et sellist edu nad filmile oodata ei osanud ja ainult kiidulaulu on olnud veider kuulda. Ta usub, et siin on mängus mingisugune Eesti oma asi, miks see meile nii eriline on, sest tema välismaa sõbrad filmile samasugust kiidulaulu laulnud ei ole.

Peaanimaator Märt Kivi: "Kapten Morten lollide laeval" sobib tervele perele

15.03.19 ... Tuleval nädalal jõuab kinodesse Eesti-Belgia-Iiri koostööfilm "Kapten Morten lollide laeval", mis on juba möödunud aastal rahvusvaheliselt palju tähelepanu saanud. Kultuurisaade "OP+" kohtus filmi peanimaatori Märt Kiviga, uurimaks, miks võttis filmi tegemine nii kaua aega. Oma hinnangu filmile andis ka muusik Sten-Olle Moldau.

Peeter Rebane filmist "Tulilind": mul oli üks lahedamaid perioode elus

13.03.19 ... Tuleva aasta algul jõuab vaatajate ette Peeter Rebase esimene täispikk mängufilm "Tulilind". Režissöör meenutas "Ringvaates" võtteperioodi ja selgitas, mis oli tema enda jaoks kõige raskem moment võtete ajal.

Riho Unt: nukufilmi on Eestis tehtud 60 aastat, miks me peaks äkitsi hiinlaste poole pöörduma?

10.03.19 ... Saates "Hommik Anuga" olid külas nukufilmi "Kapten Morten lollide laeval" kaasrežissöör Riho Unt ja operaator Ragnar Neljand. Filmi tegemine võttis kokku aega kuus aastat ja kuigi mehed nõustuvad, et filmi oleks arvutiga saanud valmis kordi kiiremini, märkis Unt, et 60-aastase nukufilmi traditsiooniga Eestis pole mõtet äkitsi hiinlaste poole pöörduda.

Eeva Mägi: vahel on hea, kui ärkad hommikul üles ja kirjutad hoopis hagiavalduse

08.03.19 ... "OP+" vestles filmirežissööri ja vandeadvokaadi Eeva Mäega, kes rääkis oma tööelust kahe eri valdkonna vahel. Ta tunnistas, et keskendub viimasel ajal peamiselt filmile ja teeb juuraasju täpselt nii palju, et see filmitegemist ei segaks.

Marit Meri filmist "Ben on tagasi": minu jaoks oli see kui õppefilm

01.03.19 ... Kultuurisaates "OP+" kommenteeris Peter Hedgesi uut filmi "Ben on tagasi" ("Ben is Back") Marit Meri, kelle kooselu Arvo Kukumäega sisaldas üksjagu väljakutseid.

Timo Diener: Netflixi esimese Oscarini läheb veel aega

25.02.19 ... "Ringvaates" oli külas Timo Diener, kes tegi kuu aega tagasi oma ennustused 91. Oscarite võitjate suhtes ning pani kuue põhilise kategooria puhul kõik õigesti. Saates tuli juttu ka sellest, kuidas mõjus seekordne gala, kus erinevalt varasematest aastatest polnud konkreetset saatejuhti.

Ralf Sauter "Rohelisest raamatust": siirupine ja tore film, mida saab perekonnaga vaatama minna

25.02.19 ... Ameerika filmiakadeemia jagas 91. korda välja Oscareid, kus parimaks filmiks kuulutati Peter Farrelly "Roheline raamat". Enim Oscareid, kokku neli, võitis Freddie Mercury elul põhinev "Bohemian Rhapsody". Kolm korda sai laval käia filmi "Roma" režissöör Alfonso Cuaron, kes on esimene inimene kuldmehikeste ajaloos, kes sai nii parima režissööri kui ka operaatori auhinna. Lisaks võitis film parima võõrkeelse filmi Oscari.

Tristan Priimägi: Oscarid on keerulisel ristteel

25.02.19 ... Filmikriitik Tristan Priimägi hoidis kogu öö 91. Oscarite jagamisel silma peal ja jagas "Terevisiooni" otsestuudios oma vahetuid kommentaare show enda ja selle võitjate kohta. Tänavusest galast üldiselt rääkides märkis ta, et Oscarid on praegu omadega väga keerulisel ristteel ja kui seni on tseremoonia olnud kõigutamatu, siis praegu enam mitte.

Maiken Schmidt: "Tõe ja õiguse" esilinastusel tuli publiku poolt pikk aplaus koos püstitõusmisega

21.02.19 ... "Ringvaates" olid külas Tanel Toomi debüütfilmi "Tõe ja õiguse" osatäitjad Maiken Schmidt ja Ester Kuntu, kes rääkisid, kuidas aastaid kestnud filmiprotsess kulges ja millised emotsioonid neid pärast esilinastust valdavad.

Tiina Lokk: "Tões ja õiguses" jääb puudu professionaalsetest teadmistest

21.02.19 ... Kolmapäeval esilinastus Tanel Toomi mängufilm "Tõde ja õigus". Vikerraadios oli külas Pimedate Ööde filmifestivali direktor Tiina Lokk, kes tunnistas, et on esimene, kes ei saa negatiivse kriitika poolelt vaiki olla. Ta tunnistas, et talle meeldis filmi näitlejatöö, kuid tõdes, et filmis puudu jäi teatud professionaalsetest teadmistest, milles on Loki hinnangul vahetult süüdi valitsuse omal ajal tehtud rahastamisotsused Eesti filmivaldkonna suhtes.
klassikaraadio
VAATA JÄRELE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: