Intervjuu

Saarte filmifondi kaasasutaja: meie eesmärk on turundada Saaremaad

18.09.19 ... Saarlased lõid oma filmifondi, et propageerida filmitegijaid oma võttepaiku just Saaremaalt valima. Samas ei plaanita ust kinni lüüa ka Saaremaa endi filmiideede ja -tegijate ees.

Tiina Lokk Ida-Virumaa filmifestivalist: tulevikus on lootus areneda ka Jõhvi ja Sillamäele

10.09.19 ... Novembris toimub Kohtla-Järvel ja Narvas esmakordselt filmifestival Kinoff, mis lisandub Pimedate Ööde filmifestivali kõrvalfestivalide ritta. Kui varem on lisaks PÖFFile näidatud Tartus armastusfilme ning Haapsalus õudus- ja fantaasiafilme, siis nüüd saab Kirde-Eestis näha ka värsket Vene filmikunsti.

Filipp Kruusvall filmist "Piitsavars": režissöör käsitleb teemasid, mida pole varem filmides kajastatud

09.09.19 ... Kinolevisse jõudis Vene kino uue põlvkonna režissööri Kantemir Balagovi "Piitsavars", mis asetab sõjafilmidele üldse mitte omaselt fookusesse naised.

Mait Malmsten filmist "Kohtunik": jooksvalt vaatasime, kuhu satume ja mis saama hakkab

03.09.19 ... Eesti filmide sügishooaja avab Andres Puustusmaa tragikomöödia "Kohtunik", mis esilinastub 4. septembril. Kui režissööri eelmine film "Rohelised kassid" avas pättide tegemisi Tallinnas, siis uues loos rändab peategelane hoopis Soome.

Jevgeni Gindilis Vene filmielust: dokis saab puudutada teemasid, mida mängufilmis ei puudutata

01.09.19 ... Vene poliitikast ja protestiliikumisest kõneldakse küll üsna palju, kuid põhjalikke ja erapooletuid dokfilme kohtab harva. Tuntud vene dokumentalisti Aleksandr Rastorgujevi viimaseks jäänud dokumentaalfilm "Valides Venemaad" linastus märtsi keskpaigas Käsmus aruteluõhtu "Venemaa hääled" raames. Filmi tagamaid ja Vene filmielu valgustas Sirbis produtsent Jevgeni Gindilis.

Liisa Pulk: "Ükssarvik" annab aimu, mis on paljuräägitud idufirmanduse sisu

02.08.19 ... Septembris esilinastub Eesti kinodes film idufirmade loomisest, mis filmi režissööri Rain Rannu sõnul põhineb tõestisündinud lugudel, millest nad mõned on ka üle dramatiseerinud. Näitleja Liisa Pulga sõnul on selle filmi suurim väärtus see, et see annab aimu, mis on selle start-up'induse sisu, millest kogu aeg uudistest lugeda saab.

Jaak Kilmi uuest filmist "Minu spioonist isa": mind intrigeerib spioonilugude varjatum pool

17.07.19 ... Režissöör Jaak Kilmi tegi koos Läti lavastaja ja ajakirjaniku Gints Grubega dokumentaalfilmi "Minu spioonist isa", mis avab Läti topeltagendi Imants Lešinskise ja tema lähedast loo. Filmi Eesti esilinastus toimub 17. juulil kell 23.00 Tartu Elektriteatri välikinos (Kastani 42) – vestlesime linastuse eel režissöör Jaak Kilmiga dokumentaalse spiooniloo tagamaadest.

Edith Sepp Nolani filmivõtetest: ameeriklased on meiega väga rahul

18.06.19 ... Möödunud nädala lõpus algasid Tallinnas Christopher Nolani uue filmi "Tenet" võtted. Eesti Filmi Instituudi juhataja Edith Sepp avas "Terevisioonis", millised on viimased arengud ning kuidas on filmimeeskond seni kohalikega rahul.

Märkamatult täiuse poole

17.06.19 ... Ants Martin Vahur: "Filmitegemise juures on tehnilisus vaid väike osa, ja sotsiaalsus äärmiselt oluline. Esimesena lendavad inimesed suhtumise, mitte oskamatuse pärast."

"Eesti filmi 100 aastat" autor Kristiina Davidjants: ootused Eesti filmile on normaliseerunud

10.06.19 ... EV100 raamatusarjas ilmus Kristiina Davidjantsi kirjutatud "Eesti filmi 100 aastat", mida võib pidada ka esimeseks laiapõhjalisemaks Eesti filmi ülevaateks. Intervjuus kinnitas autor, et tegemist ei ole kõikehõlmava Eesti filmiajaloo kokkuvõttega, vaid pigem teose, mis on mõeldud n-ö võhikule.

Vladimir Tarassov: sõjajärgse Moskva kõrval oli Tallinn Euroopa

13.05.19 ... Tänavusel Haapsalu õudusfilmide festivalil elutööauhinna pälvinud Vladimir Tarassov vajab Eesti publikule kindlasti tutvustamist. Tegu on maailmakuulsa vene animafilmi režissööriga, kes pani aluse kosmoseteemaliste fantaasiafilmide žanrile. Vladimir veetis oma lapsepõlve Eestis.

Louis Garrel: ma ei vaata üldse telesarju, sest filmegi on nii palju nägemata

05.05.19 ... Tristan Priimägi tegi Sirbis intervjuu Prantsuse näitleja ja lavastaja Louis Garreliga, kelle värske linateos "Truu mees" on hetkel ka Eesti kinolevis.

"Helene" produtsent: Helene Schjerfbeck pidi võitlema, et oma edu eest ise otsustada

26.04.19 ... "OP+" vestles Evelin Penttiläga, kes on Eesti-Soome koostööfilmi "Helene" produtsent. Film räägib Soome kuulsaimast, ka rahvusvahelist tunnustust pälvinud naiskunstnikust Helene Schjerfbeckist ja sellest, kuidas ta saavutas edu alles hilises eas ning võitles oma iseotsustusõiguse eest.

Sten Karpov õuduka võtetest: need viis päeva olid täis piina

25.04.19 ... Reedel esilinastub Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide festivalil Eesti lühiõudukas "Karv", kus peaosas on Sten Karpov. Viimane tunnistas, et viis võttepäeva olid täis piina ja hiljem tuli tal ka kodus haavu lakkuda. Samuti märkis ta, et samastub peategelasega täielikult, sest langes isegi aastaid tagasi kiilanemisega kaasnevasse meeleheitesse ja otsis sellele imeravimit.

Kaspar Jancis: ma ei usalda lineaarset mõtlemist, selle kompromissitus hirmutab

18.04.19 ... Teater. Muusika. Kino aprillinumbris: Donald Tombergi intervjuu Kaspar Jancisega.

Hendrik Alla Tänaku-dokfilmist: film ei vasta küsimusele, miks seda kõike teha

11.04.19 ... Neljapäevast jõuab kinodesse Tarvo Mölderi dokumentaalfilm "Ott Tänak – The Movie". Film jutustab läbi rallihooaja Ott Tänaku loo. Filmikriitiku Hendrik Alla sõnul on see film inimesest, mitte kangelasest.

Rita Rätsepp filmist "Gloria Bell": igas inimeses on kaks eri poolust

05.04.19 ... Eesti kinodesse on jõudnud Oscari võitnud režissööri Sebastián Lelio uus film "Gloria Bell", mida kultuurisaates "OP+" kommenteeris näitleja Rita Rätsepp.

Reimo Sagor filmist "Skandinaavia vaikus": eestlastel on vaikimise komme

29.03.19 ... Kinodesse on jõudnud režissöör Martti Helde teine täispikk mängufilm "Skandinaavia vaikus", kus ühe peaosatäitjana astub üles näitleja Reimo Sagor. Kultuurisaatele "OP+" antud intervjuus tuli juttu nii tema värskest rollist kui ka näitlejatööst laiemalt.

Martti Helde: prantslased muigavad selle peale, mis summade eest me Eestis filme teeme

28.03.19 ... 28. märtsil jõuab kinodesse režissöör Martti Helde teine täispikk mängufilm "Skandinaavia vaikus", mille peaosades astuvad üles Rea Lest ja Reimo Sagor. Tõnu Karjatsele antud intervjuus tuli juttu nii filmi madalast eelarvest kui ka tulevikuplaanidest, kust selgus, et järgmisena plaanib Helde teha filmi viikingitest.

Nero Urke poeg näitlejaks saada ei taha: mulle ei meeldi olla laval, kus kari inimesi mind vaatab

25.03.19 ... Eesti kõige kallim film "Kapten Morten lollide laeval" pani koos näitlema isa Nero ja poeg Johannes Thor Urke. Viimane luges sisse peategelase ehk Morteni teksti. Kuid näitlejaks saamise plaane ta ei pea.

Arvo Kruusement: "Kevadele" oli toona palju vastuseisu

22.03.19 ... Sel aastal täitub lavastaja Arvo Kruusemendi kultusfilmi "Kevade" 50. aastapäeva, mille puhul olid kultuurisaates "OP+" külas režissöör ja näitlejad Riina Hein ning Ain Lutsepp, et meenutada toonast võtteperioodi.

Riho Unt filmist "Kapten Morten lollide laeval": selles maailmas ei ole nutiseadmeid

20.03.19 ... Nukufilmil on valminud stuudio pikim ja kalleim projekt, Kaspar Jancise täispikk nukufilm "Kapten Morten lollide laeval". Film jõuab Eestis kinodesse alles nüüd, rahvusvahelist levi alustas koostöös Iiri ja Belgia stuudiotega valminud film juba eelmisel aastal.

Ivo Felt: ainult kiidulaulu on "Tõe ja õiguse" puhul tõesti veider kuulda

18.03.19 ... "Ringvaate" otsestuudios oli produtsent Ivo Felt, kuna "Tõde ja õigus" tõusis taasiseseisvunud Eesti vaadatuimaks filmiks. Felt tunnistas, et sellist edu nad filmile oodata ei osanud ja ainult kiidulaulu on olnud veider kuulda. Ta usub, et siin on mängus mingisugune Eesti oma asi, miks see meile nii eriline on, sest tema välismaa sõbrad filmile samasugust kiidulaulu laulnud ei ole.

Peaanimaator Märt Kivi: "Kapten Morten lollide laeval" sobib tervele perele

15.03.19 ... Tuleval nädalal jõuab kinodesse Eesti-Belgia-Iiri koostööfilm "Kapten Morten lollide laeval", mis on juba möödunud aastal rahvusvaheliselt palju tähelepanu saanud. Kultuurisaade "OP+" kohtus filmi peanimaatori Märt Kiviga, uurimaks, miks võttis filmi tegemine nii kaua aega. Oma hinnangu filmile andis ka muusik Sten-Olle Moldau.

Peeter Rebane filmist "Tulilind": mul oli üks lahedamaid perioode elus

13.03.19 ... Tuleva aasta algul jõuab vaatajate ette Peeter Rebase esimene täispikk mängufilm "Tulilind". Režissöör meenutas "Ringvaates" võtteperioodi ja selgitas, mis oli tema enda jaoks kõige raskem moment võtete ajal.

Riho Unt: nukufilmi on Eestis tehtud 60 aastat, miks me peaks äkitsi hiinlaste poole pöörduma?

10.03.19 ... Saates "Hommik Anuga" olid külas nukufilmi "Kapten Morten lollide laeval" kaasrežissöör Riho Unt ja operaator Ragnar Neljand. Filmi tegemine võttis kokku aega kuus aastat ja kuigi mehed nõustuvad, et filmi oleks arvutiga saanud valmis kordi kiiremini, märkis Unt, et 60-aastase nukufilmi traditsiooniga Eestis pole mõtet äkitsi hiinlaste poole pöörduda.

Eeva Mägi: vahel on hea, kui ärkad hommikul üles ja kirjutad hoopis hagiavalduse

08.03.19 ... "OP+" vestles filmirežissööri ja vandeadvokaadi Eeva Mäega, kes rääkis oma tööelust kahe eri valdkonna vahel. Ta tunnistas, et keskendub viimasel ajal peamiselt filmile ja teeb juuraasju täpselt nii palju, et see filmitegemist ei segaks.

Marit Meri filmist "Ben on tagasi": minu jaoks oli see kui õppefilm

01.03.19 ... Kultuurisaates "OP+" kommenteeris Peter Hedgesi uut filmi "Ben on tagasi" ("Ben is Back") Marit Meri, kelle kooselu Arvo Kukumäega sisaldas üksjagu väljakutseid.

Timo Diener: Netflixi esimese Oscarini läheb veel aega

25.02.19 ... "Ringvaates" oli külas Timo Diener, kes tegi kuu aega tagasi oma ennustused 91. Oscarite võitjate suhtes ning pani kuue põhilise kategooria puhul kõik õigesti. Saates tuli juttu ka sellest, kuidas mõjus seekordne gala, kus erinevalt varasematest aastatest polnud konkreetset saatejuhti.

Ralf Sauter "Rohelisest raamatust": siirupine ja tore film, mida saab perekonnaga vaatama minna

25.02.19 ... Ameerika filmiakadeemia jagas 91. korda välja Oscareid, kus parimaks filmiks kuulutati Peter Farrelly "Roheline raamat". Enim Oscareid, kokku neli, võitis Freddie Mercury elul põhinev "Bohemian Rhapsody". Kolm korda sai laval käia filmi "Roma" režissöör Alfonso Cuaron, kes on esimene inimene kuldmehikeste ajaloos, kes sai nii parima režissööri kui ka operaatori auhinna. Lisaks võitis film parima võõrkeelse filmi Oscari.

Tristan Priimägi: Oscarid on keerulisel ristteel

25.02.19 ... Filmikriitik Tristan Priimägi hoidis kogu öö 91. Oscarite jagamisel silma peal ja jagas "Terevisiooni" otsestuudios oma vahetuid kommentaare show enda ja selle võitjate kohta. Tänavusest galast üldiselt rääkides märkis ta, et Oscarid on praegu omadega väga keerulisel ristteel ja kui seni on tseremoonia olnud kõigutamatu, siis praegu enam mitte.

Maiken Schmidt: "Tõe ja õiguse" esilinastusel tuli publiku poolt pikk aplaus koos püstitõusmisega

21.02.19 ... "Ringvaates" olid külas Tanel Toomi debüütfilmi "Tõe ja õiguse" osatäitjad Maiken Schmidt ja Ester Kuntu, kes rääkisid, kuidas aastaid kestnud filmiprotsess kulges ja millised emotsioonid neid pärast esilinastust valdavad.

Tiina Lokk: "Tões ja õiguses" jääb puudu professionaalsetest teadmistest

21.02.19 ... Kolmapäeval esilinastus Tanel Toomi mängufilm "Tõde ja õigus". Vikerraadios oli külas Pimedate Ööde filmifestivali direktor Tiina Lokk, kes tunnistas, et on esimene, kes ei saa negatiivse kriitika poolelt vaiki olla. Ta tunnistas, et talle meeldis filmi näitlejatöö, kuid tõdes, et filmis puudu jäi teatud professionaalsetest teadmistest, milles on Loki hinnangul vahetult süüdi valitsuse omal ajal tehtud rahastamisotsused Eesti filmivaldkonna suhtes.

Maarja Vaino filmist "Tõde ja õigus": tegijad on Tammsaarele pihta saanud

20.02.19 ... "AK" kultuuriuudiste toimetaja Reet Weidebaum oli kohal Tanel Toomi filmi "Tõde ja õigus" esilinastusel, et uurida Tammsaare spetsialistilt Maarja Vainolt, mida tema filmist arvab.

Tanel Toom: ma sain nagu litaka, kui ma "Tõe ja õiguse" lõppu jõudsin

19.02.19 ... "Plekktrummi" saatekülaline oli režissöör Tanel Toom, kelle käe all valminud film "Tõde ja õigus" jõuab sel kolmapäeval kinodesse.

Tanel Toomil oli "Tõe ja õigusega" tugev suhe juba enne selle lugema hakkamist

18.02.19 ... 22. veebruaril esilinastub "Tõde ja õigus" ja sellel puhul käis "Ringvaate" otsestuudios filmi režissöör Tanel Toom, kes rääkis oma mõtetest filmi esilinastuse eel ja kuidas ta üldse just "Tõest ja õigusest" filmi otsustas teha. Keskkoolis ta raamatut ei lugenud, kuid tunnistas, et tugev suhe tekkis tal raamatuga juba enne, kui ta selleni lõpuks jõudis.

Eeva Mägi: ma ei suudaks teha tavalist vaatlusdokki

16.02.19 ... 16. veebruaril õhtul jõuab "Eesti lugude" raames ETV2 ekraanile režissöör Eeva Mägi lühidokumentaal "Süda Sõrve sääres", mis räägib Sõrve sääres asuva Põdra küla meestest ning nendest suhtest viinakuradiga. Hiljuti Docpointi noore dokumentalisti preemia pälvinud Mägi rääkis intervjuus nii oma juba valminud filmidest kui ka mitmest filmimõttest, mis tal juba küpsemas on.

Tristan Priimägi: BAFTA on kui jalamatt enne Oscareid

11.02.19 ... Briti filmiauhindadel olid sel aastal edukaimad Alfonso Cuaróni "Roma" nelja auhinnaga ja Yorgos Lanthimose "Soosik" seitsme auhinnaga. Favoriitideks peetud filmid "Roheline raamat" ja "Täht on sündinud" on Oscarite eel jäänud tagaplaanile, mis näitab filmikriitik Tristan Priimägi arvates USA ja maailmakino jõujoonte vahetumist.

Jaak Lõhmus Berlinale avafilmist: sellega tahetakse anda festivalile muinasjutulist kammertooni

08.02.19 ... 7. veebruaril algas 69. Berliini filmifestival, kus peaauhinda hakkavad püüdma 17 põhivõistlusprogrammi filmi. Eestit esindavad tänavu Berlinalel lastefilmid - laste filmiprogrammis astub võistlustulle animafilm "Lotte ja kadunud lohed" ning "Eia jõulud tondikakul" otsib filmiturul rahvusvahelisi levivõimalusi.

Tants läbi elu ja surma. Tristan Priimägi intervjuu Gaspar Noé'ga

03.02.19 ... "Tegelased "Ekstaasis" ei ole nii suure paine all kui mu eelmistes filmides ja annavad parema võimaluse samastumiseks," tõdeb Gaspar Noé intervjuus Tristan Priimägile värskes Sirbis.

Priit Pärn: kui Eestile pole animafilmi vaja, siis tuleks see valju häälega välja öelda

01.02.19 ... Kultuurkapitali aastapreemiatel audiovisuaalse kunsti elutööpreemia võitnud Priit Pärn tõdes, et Eestis ei ole võimalik teha animafilmi, mis oleks kasumlik. Seejuures arvab ta, et kui poliitikute arvates ei ole Eestile vaja animafilmi, tuleks see valju häälega välja öelda.

Tristan Priimägi Michael Jacksoni dokumentaalist: varem oli nii, et looja ja tema looming hoiti lahus

30.01.19 ... Filmikriitik Tristan Priimägi selgitas "Ringvaates", miks on Sundance'i filmifestivalil linastunud Michael Jacksonist rääkiv dokumentaalfilm "Leaving Neverland" nii palju kõmu tekitanud.

Vitali Manski: Putinile ei ole võim enam nauding, vaid turvalisuse tagatis

28.01.19 ... Vitali Manski dokumentaalfilm "Putini tunnistajad" oli üks 22. PÖFFi sensatsioone. Nagu olid ka tema varasematel PÖFFidel näidatud filmid "Päikese all"(2015), mis kirjeldab elu Põhja-Koreas, ja "Suguvõsa" (2016), mis räägib režissööri sugulastest, kes sattusid saatuse tahtel Ukrainas eri laagritesse. Manski on veendunud, et Venemaal ei näidata tema "Putini tunnistajaid" seaduslikult mitte kunagi.

Hiina filmistaar Anita Smirnova: alati rõhutan Eesti päritolu

26.01.19 ... Saates "Hommik Anuga" on 27. jaanuaril külas Anita Smirnova, Eesti naine, kes viimase kolme aastaga on tõusnud Hiinas tuntud näitlejaks ning teinud mituteist filmi- ja seriaalirolli.

Marko Raat filmist "Matusepäevikud": ühel hetkel tuleks lasta inimesel lihtsalt ära surra

25.01.19 ... Tuleval nädalal esilinastub Docpointi dokumentaalfilmifestivalil Marko Raadi uus film "Matusepäevikud", mis räägib surmast läbi vaimuliku silmade. "Ringvaates" selgitas ta täpsemalt, mis filmiga on tegemist.

Jüri Täht: ma ei tea, miks nad "Rohelises raamatus" minust venelase tegid

25.01.19 ... Kui möödunud nädalal selgus saates "OP+", et Oscari-soosikust filmi "Roheline raamat" ("Green Book") kõrvaltegelase prototüüp on eestlasest tšellomängija Jüri Täht, siis sel nädalal läks saate meeskond 88-aastasele vanahärrale Tartusse külla. Täht märkis, et ta ei tea, miks nad filmis temast venelase tegid ja rääkis, et filmi peategelane Don Shirley oli päriselus väga iseteadev, kuigi ta hästi ei uskunud kõike, mis mees talle rääkis – näiteks seda, et ta kunagi Vene konservatooriumis oli käinud.

Ilmar Raag: mustvalgete dokk-kaadrite värvimine võimaldab üles võetud sündmust paremini mõista

18.01.19 ... Maailmas on muutunud menukaks vanade mustvalgete fotode ja filmide värvimine. "Ringvaate" stuudios oli filmirežissöör Ilmar Raag, kes selgitas selle taga olevaid tehnikaid ja kaalutlusi.

Ott Sepp: väga vähesed on näinud mind sellises olekus nagu ma päriselt olen

11.01.19 ... "OP+" saatejuht Margit Kilumets istus koos Ott Sepaga Eesti Rahva Muuseumis maha, et rääkida nii temast värskest filmirollist Hardi Volmeri linatöös "Johannes Pääsukese tõeline elu", aga ka teatrist, elurõõmust ja tulevast aastast.

Heiki Ernits: rahva raha eest me uut Lottet enam teha ei saa

11.01.19 ... Saates "OP+" olid külas filmi "Lotte ja kadunud lohed" tegijad Janno Põldma ja Heiki Ernits ning Lotte nooremat õde Roosit kehastanud Helmi Tulev. Samuti andis oma hinnangu uuele filmile näitleja Hilje Murel koos tütrega.

Ott Sepp Johannes Pääsukese rollist: ma üritasin välja näha nagu 21-aastane

31.12.18 ... 11. jaanuaril jõuab kinodesse Hardi Volmeri uus film "Johannes Pääsukese tõeline elu", milles astuvad peaosatäitjatena üles Ott Sepp ja Märt Avandi. Saates "Hommik Anuga" selgitasid nad nii uue filmi tagamaid kui meenutasid ka "Tujurikkuja" parimaid nalju.
keeltepäev
JUUBELIPIDU
klassikaraadio
VAATA JÄRELE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: