Intervjuu

Ilmar Raag: mustvalgete dokk-kaadrite värvimine võimaldab üles võetud sündmust paremini mõista

18.01.19 ... Maailmas on muutunud menukaks vanade mustvalgete fotode ja filmide värvimine. "Ringvaate" stuudios oli filmirežissöör Ilmar Raag, kes selgitas selle taga olevaid tehnikaid ja kaalutlusi.

Ott Sepp: väga vähesed on näinud mind sellises olekus nagu ma päriselt olen

11.01.19 ... "OP+" saatejuht Margit Kilumets istus koos Ott Sepaga Eesti Rahva Muuseumis maha, et rääkida nii temast värskest filmirollist Hardi Volmeri linatöös "Johannes Pääsukese tõeline elu", aga ka teatrist, elurõõmust ja tulevast aastast.

Heiki Ernits: rahva raha eest me uut Lottet enam teha ei saa

11.01.19 ... Saates "OP+" olid külas filmi "Lotte ja kadunud lohed" tegijad Janno Põldma ja Heiki Ernits ning Lotte nooremat õde Roosit kehastanud Helmi Tulev. Samuti andis oma hinnangu uuele filmile näitleja Hilje Murel koos tütrega.

Ott Sepp Johannes Pääsukese rollist: ma üritasin välja näha nagu 21-aastane

31.12.18 ... 11. jaanuaril jõuab kinodesse Hardi Volmeri uus film "Johannes Pääsukese tõeline elu", milles astuvad peaosatäitjatena üles Ott Sepp ja Märt Avandi. Saates "Hommik Anuga" selgitasid nad nii uue filmi tagamaid kui meenutasid ka "Tujurikkuja" parimaid nalju.

Helena Maria Reisner: see on päris šeff värk, kui mind lapsstaariks kutsutakse

27.12.18 ... "Seltsimees lapse" peaosatäitja Helena Maria Reisner teadis Nõukogude ajast enne Leelo Tungla mina-tegelase rolli astumist vähe, ja kuigi tuntusega ei ole kaasnenud ainult positiivsed kogemused, tunnistas ta aastalõpuusutluses ajakirjanik Anna Pihlile, et see on ikkagi päris šeff värk, et teda lapsstaariks kutsutakse.

Sergei Kibus filmist "Teofrastus": peamiseks sõnumiks on kaastunne ja hoolimine

17.12.18 ... 18. detsembril jõuab kinolinale Astrid Reinla raamatukassTeofrastus. Sergei Kibuse filmis on Teofrastus ja kogu teda ümbritsev maailm plastiliinist ning kass hoopis oranž, mitte raamatus kirjeldatu järgi hall triibik.

Vaata: Tõnu Kark meenutas "Autoportrees" olulisemaid filmirolle läbi karjääri

16.12.18 ... Saate "Autoportree" hooaja võttis kokku näitleja Tõnu Kark, kes rääkis filmist ja oma filmirollidest, sest neid on tal üle poolesaja. Teatrirolle on see-eest karjääri jooksul kogunenud enam kui 80.

Soome näitleja Peter Franzen: kõige kodusemalt tunnen end seal, kus on mu pere

07.12.18 ... PÖFFi Balti filmide võistlusprogrammi kuulus ka Leedu-USA koostööfilm, Marius Markevičiuse lavastatud "Tuhk lumel", kus astus üles Soome tippnäitleja Peter Franzen. Margit Kilumets tegi temaga festivali ajal intervjuu, kus tuli juttu nii värskest linatööst kui ka tema karjäärist laiemalt.

Xenia Joost Vivienne Westwoodist: tal on äge karakter ja tugev iseloom

04.12.18 ... 4. detsembril alustab ETV2 ekraanil filmiga "Mida mehed kannavad" Moekunstikino kuu, mille raames jõuavad kogu detsembri jooksul vaatajate ette värsked moeteemalised dokumentaalfilmid.

Eia osatäitja Paula Rits: tahan kindlasti veel filmides kaasa lüüa

03.12.18 ... 7. detsembril jõuab kinodesse Anu Auna jõulufilm "Eia jõulud Tondikakul", mida peetakse ka Eesti esimese jõulumängufilmiks. "Ringvaates" olid külas osatäitjad Liis Lemsalu ja Paula Rits, kes rääkisid, millise filmiga on tegemist.

"Harry Potter ja tulepeeker" režissöör: Robert Pattinson oli surema sündinud

26.11.18 ... Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas konverents Music Meets Film, mille raames saabus Eestisse ka tuntud Briti filmilavastaja Mike Newell, kes rääkis Kai Väärtnõule nii oma karjääri suurimatest võitudest kui ka ebaõnnestumistest.

PÖFF tõi Tallinnasse tuntud lavastaja Mike Newelli

23.11.18 ... Pimedate Ööde Festivali filmimuusika eriprogramm "Muusika kohtub filmiga" tõi Tallinnasse mitmeid tuntud filmitegijaid, teiste seas filmirežissöör Mike Newelli.

Lavastaja: "Mees, kes üllatas kõiki" näitab, kui kaugele inimene võib võitluses surmaga minna

23.11.18 ... Pimedate Ööde Filmifestival toob Eesti publiku ette Venemaa, Eesti ja Prantsusmaa koostöös valminud mängufilmi "Mees, kes üllatas kõiki". Film esilinastus Veneetsia filmifestivali OriZZonti võistlusprogrammis, kus näitlejanna Natalia Kudrjašova pälvis parima naisosatäitja preemia. Filmi operaator on eestlane Mart Taaniel ja kaasprodutsent on Katrin Kissa.

Eesti-Iiri animatsiooni "Talvelugu" režissöör: Gogoli tekst on terav ja naljakas

21.11.18 ... Hiljuti käis Eestis Iiri näitleja Hugh O'Conor, kes löönud kaasa paljudes Hollywoodi filmides. "Ringvaate" reporter Jüri Muttika uuris, mida näitleja Eestis tegi.

Teater. Muusika. Kino. Vastab Ivo Felt

21.11.18 ... Vestlus Ivo Feldiga toimus Allfilmi hubases kodumajas Põhja-Tallinnas. Eesti kinodes linastus samal ajal edukalt Ivo produtseeritud Liina Triškina-Vanhatalo film "Võta või jäta", mis valiti Eestit esindama 2019 a Oscari-konkurentsis. Kõrvaltoas annab viimast lihvi oma teosele "Tõde ja õigus" Tanel Toom. All keldris monteerib Marko Raat tõsielufilmi "Linnavaimuliku päevik" ja korrus kõrgemal tegeleb produtsent Pille Rünk jalgrattaspordi doki "Mäed, mida polnud" esilinastuse organiseerimisküsimustega. Intervjuu ajal tuleb Ivol lahendada probleeme nii Varssavi kui Sundance'i festivali teemal ja kohe pärast meie vestlust ootab koosolek Rein Kotoviga. 1995. aastal asutatud Allfilm elab ja hingab filmide loomise rütmis, milles Ivol kui ühel selle asutajaist on mõistagi oma roll.

Reimo Sagor: mind huvitavad väikesed saladused, mis on peidus inimese hinges

20.11.18 ... "Plekktrummi" saatekülaliseks oli mängufilmi "Võta või jäta" peaosatäitja Reimo Sagor, kes pälvis äsja Saksamaal Cottbusi filmifestivali parima näitleja preemia.

Noored näitlejad loodavad, et "Eia jõulud Tondikakul" kõnetab ka nende eakaaslasi

16.11.18 ... PÖFFi eesti filmide võistlusprogrammis osaleb uus koguperefilm "Eia jõulud Tondikakul", mille maailma esilinastus toimub laupäeval. Laste jõulufilm räägib 10-aastasest kunsti- ja loodushuvilisest Eiast, kelle elu võtab ootamatu pöörde, kui linnatüdruk viiakse talvevaheajaks ürgse loodusega salapärasesse Lõuna-Eesti tallu. Režissöör Anu Auna uue filmi põhisõnum on hoida loodust ja lähedasi inimesi.

Produtsent Elina Litvinova: vaikused ei pea olema piinlikud, need võivad olla ka mugavad

16.11.18 ... Margit Kilumets istus saates "OP+" maha Läti päritolu Eesti produtsendi Elina Litvinovaga, kes rääkis muu hulgas, mis ta Eestisse tõi ja siia jättis ning kuidas ta siinse eluga kohastunud on. Elu Eestis on talle näiteks näidanud, et vaikuseid on erinevaid ja mitte kõik neist ei pea olema piinlikud.

Anna Hintsi lühifilm "Jää" sai alguse unenäost

10.11.18 ... "OP+" sõitis Võrumaale Kütiorgu külla lavastaja Anna Hintsile, kes rääkis nii oma suhtest suitsusaunaga kui ka looja vastutusest.

Tiina Lokk: ka filmitegijad ja -levitajad on hakanud PÖFFi mängulisust tunnetama

07.11.18 ... Tänavune Pimedate Ööde Filmifestival toob Tallinna ligi 500 täispikka filmi, lühifilmi ja animatsiooni. PÖFFi elutööpreemia läheb tänavu Rootsi näitlejale ja lavastajale Liv Ullmanile. PÖFFi avafilm on 16. novembril Tom Lowe' suurfilm "Ärkamine". Lowe' panoraamid ja looduspildid on üles võetud 35 riigis, sealhulgas ka Eestis.

Marianne Kõrver rääkis "OP+-le" Ingmar Bergmanist, oma uuest dokist ja vastukaja tekitanud "Pangast"

26.10.18 ... "OP+" vestles režissöör Marianne Kõrveriga, kes lahkas Margit Kilumetsa abil nii Ingmar Bergmani fenomeni, Kõrveri uut dokumentaali Tõnu Kõrvitsast kui ka tugevat vastukaja tekitanud telesarja "Pank", mille juures Kõrver ka ise lavastajana töötas.

Mihkel Ilus: suur osa Kaarel Kurismaa loomingust on unistuste piirimail

26.10.18 ... Alates 14. septembrist on KUMUs avatud ühe eesti heli- ja kineetilise kunsti alusepanijate Kaarel Kurismaa näitus "Kollase valguse orkester". "OP+" võttis ülespaneku osadeks lahti kunstnik Mihkel Ilusa abil.

Režissöör Ari Alexander Magnusson filmist "Mihkel": see on lugu, mida peab rääkima

18.10.18 ... 18. oktoobril esilinastus uus Eesti-Islandi-Norra koostöös valminud krimipõnevik "Mihkel", mille peaosades on Kaspar Velberg ja Pääru Oja. Islandi režissöör Ari Alexander Magnusson ja üks kuulsamaid kohalikke näitlejaid Tomas Lemarquis saabusid esilinastuseks Tallinnasse.

Filmiteooria asjatundja Linda Aronson: Eesti filmid loovad kohe alguses ohutunde

15.10.18 ... Eestit on külastamas mainekas stsenarist ja filmiteooria asjatundja Linda Aronson. Ta annab seminari Balti Filmi- ja Meediakoolis. Kultuuriuudistele rääkis Aronson talle silma hakanud eripärast Eesti filmide juures ja kinokunsti ees seisvatest väljakutsetest.

Kaspar Velberg filmist "Mihkel": me kõik otsime õnne, aga teinekord lihtsalt väga valest kohast

12.10.18 ... Saates "OP+" olid külas tuleval nädalal kinodesse jõudva Islandi-Eesti-Norra koostööfilmi "Mihkel" näitleja Kaspar Velberg ning aastaid narkoprobleemidega vaevlenud Immanuel Volkonski. Juttu tuli nii filmist kui ka sellest, kui reaalselt kujutatakse filmikunstis narkodiilereid.

Pääru Oja võib jõuda Hollywoodi filmidesse: esimene casting on tehtud

11.10.18 ... "Ringvaates" oli külas näitleja Pääru Oja, kes astus üles Kaur Koka värskes mängufilmis "Põrgu Jaan". Saates tuli juttu nii kodumaistest filmirollidest kui ka agendist, läbi kelle võib ta lähiajal suurtesse Hollywoodi filmidesse jõuda.

Andres Lepik filmist "Põrgu Jaan": minu jaoks ei ole ta "Novembriga" sarnane

06.10.18 ... Kultuurisaates "OP+" oli külas Kaur Koka debüütmängufilmis "Põrgu Jaan" üles astuv näitleja Andres Lepik, kes kinnitas, et lähiajal on temalt oodata veel nelja filmirolli. Saates tuli juttu nii värske linaloo valmimisest kui ka võrdlustest "Novembriga".

LGBT filmifestivali korraldaja: oleme jõudnud nüüd sinna, kus tahtsime kohe algul olla

04.10.18 ... 5. kuni 7. oktoobrini toimub Rakveres teist korda LGBT filmifestival Festheart, mida möödunud aastal saatsid piketid ja protestid. "Ringvaates" olid külas ürituse korraldaja Keio Soomelt ja transsooline Susanna, kes kommenteeris kahte festivalil linastuvad filmi.

"Põrgu Jaani" režissöör: huvi Põhjasõja-järgse perioodi vastu tekkis juba filmikoolis

04.10.18 ... 4. oktoobril esilinastus režissöör Kaur Koka debüütmängufilm "Põrgu Jaan", mis toob vaatajate ette loo Põhjasõja järgsel süngel ajal aset leidnud müsteeriumist.

Ralf Sauteri filmisoovitused: kurbuseporno ja õudus lastele

03.10.18 ... "Terevisioonis" oli külas filmikriitik Ralf Sauter, et soovitada kaht kinodesse jõudnud linateost ning hoiatada ühe filmi eest, mida on kriitikute seas hüütud juba laitvalt "kurbusepornoks".

Karlo Funk inimõiguste kuust: ühiskonna probleemide teema on dokumentaalfilmide mõte

02.10.18 ... Oktoober on ETV2-s inimõiguste kuu ja sel puhul on igal teisipäeval ekraanil dokumentaalfilm, mis sellele teemale keskendub. Seekordset valikut tutvustas "Terevisioonis" ERR-i hanketoimetuse ostja Karlo Funk.

Ketlin Oja: varajane pensionile minek annab baleriinile võimaluse endale valida justkui kaks elu

02.10.18 ... Rahvusvahelise balletipäeva puhul käis "Terevisiooni" stuudios Eesti rahvusballeti solist Ketlin Oja, kes rääkis nii tööst võõrkeelsete balletitantsijatega, baleriinide varajasest pensionile minekust kui ka oma stiililistest ambitsioonidest klassikalise ja modernistliku stiili vahel.

Märt-Matis Lill: klassikaline muusika võiks praeguse aja intellektuaalses kaevikusõjas olla eri leeride ühendaja

01.10.18 ... Helilooja ja Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill pälvis esmaspäeval Eesti Muusikanõukogu heliloomingupreemia olulise panuse eest eesti heliloomingusse. ERR kultuuriportaal rääkis vastse laureaadiga sel puhul pikemalt – nii tema isiklikest loomingulistest ambitsioonidest kui ka klassikalise muusika rollist, nähtavusest ja hetkeolukorrast ühiskonnas laiemalt. Puutumata ei jäänud ka eelmisel nädalal tõstatunud nn tühja kassetti maksu teema.

Urmas Eero Liiv väntab Eesti esimest õudusfilmi: see žanr kubiseb klišeedest, mida tuleb kasutada

27.09.18 ... Äsja lõppesid pika suve kestnud Eesti esimese õudusfilmi võtted. "Musta alpinisti" põnevuslooga end Eesti filmiajalukku kirjutanud Urmas Eero Liivi uus õudusfilm kannab tööpealkirja "Kiirtee põrgusse". See on lihtne lugu kahest vennast, kes saabuvad kuhugi pärapõrgu metsatallu tööotsale, üht vana kuuri lammutama. Kuuri üle valvab aga kuri vanaeit, ja lisaks hoonele lammutatakse filmi jooksul päris hoolikalt ka inimesi ja nende psüühikat.

"Tuulte tahutud maa" režissöör Joosep Matjus: meil on Eesti looduses kõik olemas

27.09.18 ... 21. septembril esilinastus Matsalu filmifestivalil Joosep Matjuse suurejooneline loodusfilm "Tuulte tahutud maa", mis näitab Eesti loodust täiesti uuest, ennenägematust küljest. Kultuuriportaalile antud intervjuus tuli juttu nii loodusfilminduse tulevikust kui ka Eesti looduse peidetud maailmatest.

Silvia Lotmani soovitused Matsalu filmifestivalilt: polaarhundid, ookeaniprobleemid ja Põhja-Soome nooraktivist

19.09.18 ... Kolmapäeval, 19. septembril algab järjekorras 16. Matsalu loodusfilmide festival. "Terevisioonis" käis festivali peakorraldaja Silvia Lotman, kes rääkis lähemalt selle aasta programmivalikust ja tõi välja ka kolm filmisoovitust. Tänavu on festivalil isegi üks maailma esilinastus – Joosep Matjuse "Tuulte tahutud maa".

Kaspar Viilup: sarjad röövivad lõpuks mingi osa kinopublikust

19.09.18 ... Nii teleteenuse pakkuja ja sisutootja HBO kui ka voogedastusplatvorm Netflix korjasid mõlemad 23 Emmy't. Kultuuriajakirjanik Kaspar Viilup tõi välja, et mõlema edu juhib raha: toodetakse palju ja ruumi on ka ebaõnnestuda.

Loodusdokkide režissöör Joosep Matjus: hundiga kohtumised juhtuvad alati kogemata

16.09.18 ... Saates "Hommik Anuga" käis külas uue Eesti dokfilmi "Tuulte tahutud maa" režissöör Joosep Matjus. Film, mille tegemiseks kulus Matjusel üle kolme aasta, esilinastub järgmisel nädalal Matsalu loodusfilmide festivalil. Matjus rääkis, et nii mõnedki stseenid nõudsid aastatepikkust kannatlikkust, samas kui mõned kaadrid tõid end justkui ise kandikul neile ette – näiteks hundid, kelle suurest ettevaatlikkusest tulenevalt saab nendega kohtumine olla alati ainult juhuslik.

Tiina Mälberg: "Ema" aitas mul väljendada kõike seda, mida olen elus emadusest mõelnud

16.09.18 ... "Prillitoos" eesotsas Reet linnaga kohtus Rakvere teatri näitleja Tiina Mälbergiga, kes rääkis oma tööst Rakvere teatris, filmis "Ema" tehtud rolli eest saadud tunnustusest ning emadusest ja oma lastest üldiselt.

"Võta või jäta" režissöör Liina Trishkina-Vanhatalo: kartsime muutuda teledraamaks

14.09.18 ... 13. septembril jõudis kinodesse Liina Trishkina-Vanhatalo debüütmängufilm "Võta või jäta", mis räägib loo üksikisast ja tema rasketest katsumusest. Istusime Allfilmi hoovis maha ja rääkisime nii filmiga kaasnenud rõõmudest kui ka muredest.

Reimo Sagor harjutas "Võta või jäta" jaoks kõiki asju ühe käega tegema

09.09.18 ... Saates "Hommik Anuga" olid külas võõrkeelse Oscari-sõelale valitud Eesti filmi "Võta või jäta" stsenarist ja režissöör Liina Triškina-Vanhatalo ning peaosatäitja Reimo Sagor.

Persona Grata. Lauri Lagle

14.08.18 ... Intervjuu Teater. Muusika. Kino suvises topeltnumbrist.

Juku-Kalle Raid: viimase aja vene filmidest paistab välja leppimine Nõukogude Liiduga

03.08.18 ... Saatejuht Anu Välba helistas "Vikerhommikust" ajalehe KesKus peatoimetaja Juku-Kalle Raidile, et küsida muljeid Kirill Serebrennikovi värske filmi "Leto" kohta.

Tristan Priimägi: Ma ei ole veendunud, et "Utøya, 22. juuli" vajalik film oli

19.07.18 ... 20. juulil jõuab kinodesse Erik Poppe linateos "Utøya, 22. juuli", mis põhineb seitse aastat tagasi Norras aset leidnud terrorirünnakul ning üritab juhtunut võimalikult täpselt taasesitada. Tristan Priimägi arvates pole tegu aga kunstiliselt õnnestunud teosega.

"Haletsuse" režissöör Babis Makridis: alles läbi kurbuse saab selgeks, mis on õnn

07.07.18 ... Keerulised tingimused kipuvad olema kunstile ja kõiksugusele loomingulisele eneseväljendusele viljastavad. Nõnda on Kreeka ühiskonna, poliitika ja majanduse krampidega viimasel kümnel aastal kaasnenud uus tõus sealses pikkade traditsioonidega filmikunstis.

ERR.ee video: kohtumine "Tundmatu sõduri" tegijatega

06.06.18 ... Eesti kinolevisse jõudis Soome läbi aegade vaadatuim mängufilm, režissöör Aku Louhimehe "Tundmatu sõdur". Soomes on filmi vaadanud juba 1 010 000 inimest. Esilinastusel kinos "Sõprus" 5. juunil olid kohal Aku Louhimies ning näitlejad Eero Aho, Jussi Vatanen, Juho Milonoff, Andrei Alen ja Arttu Kapulainen. Pärast seanssi leidis aset kohtumisõhtu, mida juhtis ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli. ERR kultuuriportaal kandis vestluse üle ja avaldab videona.

Piibe Kolka Katja Novitskova dokumentaalist: toome tema kunsti inimestele lähemale

30.05.18 ... 30. mail esitleti KUMU auditooriumis dokfilmi rahvusvaheliselt tuntud eesti kunstniku Katja Novitskova loomingust.

Mihkel Kangur filmist "Roheline vale": paaris kohas ma poetasin pisara

14.05.18 ... 15. mail kell jõuab ETV2 ekraanile Keskkonnakuu raames dokumentaalfilm "Roheline vale", mille vaatas ära geograafia seltsi president Mihkel Kangur ning rääkis "Ringvaates" lähemalt, mida see film endast kujutab.

Maria Avdjuško filmist "Tuliliilia": algvariandi kirjutasin umbes kaheksa aastat tagasi

09.05.18 ... 11. mail jõuab kinodesse Maria Avdjuško esimene täispikk mängufilm "Tuliliilia", mis küsib, millises reaalsuses tahame elada, et elul oleks mingigi mõte. "OP-is" selgitas režissöör oma filmi tagamaid.

Moonika Siimets: minu peres on selline lugu, et meile meeldib asju koguda

24.04.18 ... "Ringvaates" oli külas režissöör Moonika Siimets, kes on üks filmitegijatest 4. mail kinodesse jõudvast lühidokumentaalikogumist "Juured". Stuudios tuli juttu nii tema minevikust kui ka "Seltsimees lapse" edust.
klassikaraadio

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: