Intervjuu

Arvo Kruusement: "Kevadele" oli toona palju vastuseisu

22.03.19 ... Sel aastal täitub lavastaja Arvo Kruusemendi kultusfilmi "Kevade" 50. aastapäeva, mille puhul olid kultuurisaates "OP+" külas režissöör ja näitlejad Riina Hein ning Ain Lutsepp, et meenutada toonast võtteperioodi.

Riho Unt filmist "Kapten Morten lollide laeval": selles maailmas ei ole nutiseadmeid

20.03.19 ... Nukufilmil on valminud stuudio pikim ja kalleim projekt, Kaspar Jancise täispikk nukufilm "Kapten Morten lollide laeval". Film jõuab Eestis kinodesse alles nüüd, rahvusvahelist levi alustas koostöös Iiri ja Belgia stuudiotega valminud film juba eelmisel aastal.

Ivo Felt: ainult kiidulaulu on "Tõe ja õiguse" puhul tõesti veider kuulda

18.03.19 ... "Ringvaate" otsestuudios oli produtsent Ivo Felt, kuna "Tõde ja õigus" tõusis taasiseseisvunud Eesti vaadatuimaks filmiks. Felt tunnistas, et sellist edu nad filmile oodata ei osanud ja ainult kiidulaulu on olnud veider kuulda. Ta usub, et siin on mängus mingisugune Eesti oma asi, miks see meile nii eriline on, sest tema välismaa sõbrad filmile samasugust kiidulaulu laulnud ei ole.

Peaanimaator Märt Kivi: "Kapten Morten lollide laeval" sobib tervele perele

15.03.19 ... Tuleval nädalal jõuab kinodesse Eesti-Belgia-Iiri koostööfilm "Kapten Morten lollide laeval", mis on juba möödunud aastal rahvusvaheliselt palju tähelepanu saanud. Kultuurisaade "OP+" kohtus filmi peanimaatori Märt Kiviga, uurimaks, miks võttis filmi tegemine nii kaua aega. Oma hinnangu filmile andis ka muusik Sten-Olle Moldau.

Peeter Rebane filmist "Tulilind": mul oli üks lahedamaid perioode elus

13.03.19 ... Tuleva aasta algul jõuab vaatajate ette Peeter Rebase esimene täispikk mängufilm "Tulilind". Režissöör meenutas "Ringvaates" võtteperioodi ja selgitas, mis oli tema enda jaoks kõige raskem moment võtete ajal.

Riho Unt: nukufilmi on Eestis tehtud 60 aastat, miks me peaks äkitsi hiinlaste poole pöörduma?

10.03.19 ... Saates "Hommik Anuga" olid külas nukufilmi "Kapten Morten lollide laeval" kaasrežissöör Riho Unt ja operaator Ragnar Neljand. Filmi tegemine võttis kokku aega kuus aastat ja kuigi mehed nõustuvad, et filmi oleks arvutiga saanud valmis kordi kiiremini, märkis Unt, et 60-aastase nukufilmi traditsiooniga Eestis pole mõtet äkitsi hiinlaste poole pöörduda.

Eeva Mägi: vahel on hea, kui ärkad hommikul üles ja kirjutad hoopis hagiavalduse

08.03.19 ... "OP+" vestles filmirežissööri ja vandeadvokaadi Eeva Mäega, kes rääkis oma tööelust kahe eri valdkonna vahel. Ta tunnistas, et keskendub viimasel ajal peamiselt filmile ja teeb juuraasju täpselt nii palju, et see filmitegemist ei segaks.

Marit Meri filmist "Ben on tagasi": minu jaoks oli see kui õppefilm

01.03.19 ... Kultuurisaates "OP+" kommenteeris Peter Hedgesi uut filmi "Ben on tagasi" ("Ben is Back") Marit Meri, kelle kooselu Arvo Kukumäega sisaldas üksjagu väljakutseid.

Timo Diener: Netflixi esimese Oscarini läheb veel aega

25.02.19 ... "Ringvaates" oli külas Timo Diener, kes tegi kuu aega tagasi oma ennustused 91. Oscarite võitjate suhtes ning pani kuue põhilise kategooria puhul kõik õigesti. Saates tuli juttu ka sellest, kuidas mõjus seekordne gala, kus erinevalt varasematest aastatest polnud konkreetset saatejuhti.

Ralf Sauter "Rohelisest raamatust": siirupine ja tore film, mida saab perekonnaga vaatama minna

25.02.19 ... Ameerika filmiakadeemia jagas 91. korda välja Oscareid, kus parimaks filmiks kuulutati Peter Farrelly "Roheline raamat". Enim Oscareid, kokku neli, võitis Freddie Mercury elul põhinev "Bohemian Rhapsody". Kolm korda sai laval käia filmi "Roma" režissöör Alfonso Cuaron, kes on esimene inimene kuldmehikeste ajaloos, kes sai nii parima režissööri kui ka operaatori auhinna. Lisaks võitis film parima võõrkeelse filmi Oscari.

Tristan Priimägi: Oscarid on keerulisel ristteel

25.02.19 ... Filmikriitik Tristan Priimägi hoidis kogu öö 91. Oscarite jagamisel silma peal ja jagas "Terevisiooni" otsestuudios oma vahetuid kommentaare show enda ja selle võitjate kohta. Tänavusest galast üldiselt rääkides märkis ta, et Oscarid on praegu omadega väga keerulisel ristteel ja kui seni on tseremoonia olnud kõigutamatu, siis praegu enam mitte.

Maiken Schmidt: "Tõe ja õiguse" esilinastusel tuli publiku poolt pikk aplaus koos püstitõusmisega

21.02.19 ... "Ringvaates" olid külas Tanel Toomi debüütfilmi "Tõe ja õiguse" osatäitjad Maiken Schmidt ja Ester Kuntu, kes rääkisid, kuidas aastaid kestnud filmiprotsess kulges ja millised emotsioonid neid pärast esilinastust valdavad.

Tiina Lokk: "Tões ja õiguses" jääb puudu professionaalsetest teadmistest

21.02.19 ... Kolmapäeval esilinastus Tanel Toomi mängufilm "Tõde ja õigus". Vikerraadios oli külas Pimedate Ööde filmifestivali direktor Tiina Lokk, kes tunnistas, et on esimene, kes ei saa negatiivse kriitika poolelt vaiki olla. Ta tunnistas, et talle meeldis filmi näitlejatöö, kuid tõdes, et filmis puudu jäi teatud professionaalsetest teadmistest, milles on Loki hinnangul vahetult süüdi valitsuse omal ajal tehtud rahastamisotsused Eesti filmivaldkonna suhtes.

Maarja Vaino filmist "Tõde ja õigus": tegijad on Tammsaarele pihta saanud

20.02.19 ... "AK" kultuuriuudiste toimetaja Reet Weidebaum oli kohal Tanel Toomi filmi "Tõde ja õigus" esilinastusel, et uurida Tammsaare spetsialistilt Maarja Vainolt, mida tema filmist arvab.

Tanel Toom: ma sain nagu litaka, kui ma "Tõe ja õiguse" lõppu jõudsin

19.02.19 ... "Plekktrummi" saatekülaline oli režissöör Tanel Toom, kelle käe all valminud film "Tõde ja õigus" jõuab sel kolmapäeval kinodesse.

Tanel Toomil oli "Tõe ja õigusega" tugev suhe juba enne selle lugema hakkamist

18.02.19 ... 22. veebruaril esilinastub "Tõde ja õigus" ja sellel puhul käis "Ringvaate" otsestuudios filmi režissöör Tanel Toom, kes rääkis oma mõtetest filmi esilinastuse eel ja kuidas ta üldse just "Tõest ja õigusest" filmi otsustas teha. Keskkoolis ta raamatut ei lugenud, kuid tunnistas, et tugev suhe tekkis tal raamatuga juba enne, kui ta selleni lõpuks jõudis.

Eeva Mägi: ma ei suudaks teha tavalist vaatlusdokki

16.02.19 ... 16. veebruaril õhtul jõuab "Eesti lugude" raames ETV2 ekraanile režissöör Eeva Mägi lühidokumentaal "Süda Sõrve sääres", mis räägib Sõrve sääres asuva Põdra küla meestest ning nendest suhtest viinakuradiga. Hiljuti Docpointi noore dokumentalisti preemia pälvinud Mägi rääkis intervjuus nii oma juba valminud filmidest kui ka mitmest filmimõttest, mis tal juba küpsemas on.

Tristan Priimägi: BAFTA on kui jalamatt enne Oscareid

11.02.19 ... Briti filmiauhindadel olid sel aastal edukaimad Alfonso Cuaróni "Roma" nelja auhinnaga ja Yorgos Lanthimose "Soosik" seitsme auhinnaga. Favoriitideks peetud filmid "Roheline raamat" ja "Täht on sündinud" on Oscarite eel jäänud tagaplaanile, mis näitab filmikriitik Tristan Priimägi arvates USA ja maailmakino jõujoonte vahetumist.

Jaak Lõhmus Berlinale avafilmist: sellega tahetakse anda festivalile muinasjutulist kammertooni

08.02.19 ... 7. veebruaril algas 69. Berliini filmifestival, kus peaauhinda hakkavad püüdma 17 põhivõistlusprogrammi filmi. Eestit esindavad tänavu Berlinalel lastefilmid - laste filmiprogrammis astub võistlustulle animafilm "Lotte ja kadunud lohed" ning "Eia jõulud tondikakul" otsib filmiturul rahvusvahelisi levivõimalusi.

Tants läbi elu ja surma. Tristan Priimägi intervjuu Gaspar Noé'ga

03.02.19 ... "Tegelased "Ekstaasis" ei ole nii suure paine all kui mu eelmistes filmides ja annavad parema võimaluse samastumiseks," tõdeb Gaspar Noé intervjuus Tristan Priimägile värskes Sirbis.

Priit Pärn: kui Eestile pole animafilmi vaja, siis tuleks see valju häälega välja öelda

01.02.19 ... Kultuurkapitali aastapreemiatel audiovisuaalse kunsti elutööpreemia võitnud Priit Pärn tõdes, et Eestis ei ole võimalik teha animafilmi, mis oleks kasumlik. Seejuures arvab ta, et kui poliitikute arvates ei ole Eestile vaja animafilmi, tuleks see valju häälega välja öelda.

Tristan Priimägi Michael Jacksoni dokumentaalist: varem oli nii, et looja ja tema looming hoiti lahus

30.01.19 ... Filmikriitik Tristan Priimägi selgitas "Ringvaates", miks on Sundance'i filmifestivalil linastunud Michael Jacksonist rääkiv dokumentaalfilm "Leaving Neverland" nii palju kõmu tekitanud.

Vitali Manski: Putinile ei ole võim enam nauding, vaid turvalisuse tagatis

28.01.19 ... Vitali Manski dokumentaalfilm "Putini tunnistajad" oli üks 22. PÖFFi sensatsioone. Nagu olid ka tema varasematel PÖFFidel näidatud filmid "Päikese all"(2015), mis kirjeldab elu Põhja-Koreas, ja "Suguvõsa" (2016), mis räägib režissööri sugulastest, kes sattusid saatuse tahtel Ukrainas eri laagritesse. Manski on veendunud, et Venemaal ei näidata tema "Putini tunnistajaid" seaduslikult mitte kunagi.

Hiina filmistaar Anita Smirnova: alati rõhutan Eesti päritolu

26.01.19 ... Saates "Hommik Anuga" on 27. jaanuaril külas Anita Smirnova, Eesti naine, kes viimase kolme aastaga on tõusnud Hiinas tuntud näitlejaks ning teinud mituteist filmi- ja seriaalirolli.

Marko Raat filmist "Matusepäevikud": ühel hetkel tuleks lasta inimesel lihtsalt ära surra

25.01.19 ... Tuleval nädalal esilinastub Docpointi dokumentaalfilmifestivalil Marko Raadi uus film "Matusepäevikud", mis räägib surmast läbi vaimuliku silmade. "Ringvaates" selgitas ta täpsemalt, mis filmiga on tegemist.

Jüri Täht: ma ei tea, miks nad "Rohelises raamatus" minust venelase tegid

25.01.19 ... Kui möödunud nädalal selgus saates "OP+", et Oscari-soosikust filmi "Roheline raamat" ("Green Book") kõrvaltegelase prototüüp on eestlasest tšellomängija Jüri Täht, siis sel nädalal läks saate meeskond 88-aastasele vanahärrale Tartusse külla. Täht märkis, et ta ei tea, miks nad filmis temast venelase tegid ja rääkis, et filmi peategelane Don Shirley oli päriselus väga iseteadev, kuigi ta hästi ei uskunud kõike, mis mees talle rääkis – näiteks seda, et ta kunagi Vene konservatooriumis oli käinud.

Ilmar Raag: mustvalgete dokk-kaadrite värvimine võimaldab üles võetud sündmust paremini mõista

18.01.19 ... Maailmas on muutunud menukaks vanade mustvalgete fotode ja filmide värvimine. "Ringvaate" stuudios oli filmirežissöör Ilmar Raag, kes selgitas selle taga olevaid tehnikaid ja kaalutlusi.

Ott Sepp: väga vähesed on näinud mind sellises olekus nagu ma päriselt olen

11.01.19 ... "OP+" saatejuht Margit Kilumets istus koos Ott Sepaga Eesti Rahva Muuseumis maha, et rääkida nii temast värskest filmirollist Hardi Volmeri linatöös "Johannes Pääsukese tõeline elu", aga ka teatrist, elurõõmust ja tulevast aastast.

Heiki Ernits: rahva raha eest me uut Lottet enam teha ei saa

11.01.19 ... Saates "OP+" olid külas filmi "Lotte ja kadunud lohed" tegijad Janno Põldma ja Heiki Ernits ning Lotte nooremat õde Roosit kehastanud Helmi Tulev. Samuti andis oma hinnangu uuele filmile näitleja Hilje Murel koos tütrega.

Ott Sepp Johannes Pääsukese rollist: ma üritasin välja näha nagu 21-aastane

31.12.18 ... 11. jaanuaril jõuab kinodesse Hardi Volmeri uus film "Johannes Pääsukese tõeline elu", milles astuvad peaosatäitjatena üles Ott Sepp ja Märt Avandi. Saates "Hommik Anuga" selgitasid nad nii uue filmi tagamaid kui meenutasid ka "Tujurikkuja" parimaid nalju.

Helena Maria Reisner: see on päris šeff värk, kui mind lapsstaariks kutsutakse

27.12.18 ... "Seltsimees lapse" peaosatäitja Helena Maria Reisner teadis Nõukogude ajast enne Leelo Tungla mina-tegelase rolli astumist vähe, ja kuigi tuntusega ei ole kaasnenud ainult positiivsed kogemused, tunnistas ta aastalõpuusutluses ajakirjanik Anna Pihlile, et see on ikkagi päris šeff värk, et teda lapsstaariks kutsutakse.

Sergei Kibus filmist "Teofrastus": peamiseks sõnumiks on kaastunne ja hoolimine

17.12.18 ... 18. detsembril jõuab kinolinale Astrid Reinla raamatukassTeofrastus. Sergei Kibuse filmis on Teofrastus ja kogu teda ümbritsev maailm plastiliinist ning kass hoopis oranž, mitte raamatus kirjeldatu järgi hall triibik.

Vaata: Tõnu Kark meenutas "Autoportrees" olulisemaid filmirolle läbi karjääri

16.12.18 ... Saate "Autoportree" hooaja võttis kokku näitleja Tõnu Kark, kes rääkis filmist ja oma filmirollidest, sest neid on tal üle poolesaja. Teatrirolle on see-eest karjääri jooksul kogunenud enam kui 80.

Soome näitleja Peter Franzen: kõige kodusemalt tunnen end seal, kus on mu pere

07.12.18 ... PÖFFi Balti filmide võistlusprogrammi kuulus ka Leedu-USA koostööfilm, Marius Markevičiuse lavastatud "Tuhk lumel", kus astus üles Soome tippnäitleja Peter Franzen. Margit Kilumets tegi temaga festivali ajal intervjuu, kus tuli juttu nii värskest linatööst kui ka tema karjäärist laiemalt.

Xenia Joost Vivienne Westwoodist: tal on äge karakter ja tugev iseloom

04.12.18 ... 4. detsembril alustab ETV2 ekraanil filmiga "Mida mehed kannavad" Moekunstikino kuu, mille raames jõuavad kogu detsembri jooksul vaatajate ette värsked moeteemalised dokumentaalfilmid.

Eia osatäitja Paula Rits: tahan kindlasti veel filmides kaasa lüüa

03.12.18 ... 7. detsembril jõuab kinodesse Anu Auna jõulufilm "Eia jõulud Tondikakul", mida peetakse ka Eesti esimese jõulumängufilmiks. "Ringvaates" olid külas osatäitjad Liis Lemsalu ja Paula Rits, kes rääkisid, millise filmiga on tegemist.

"Harry Potter ja tulepeeker" režissöör: Robert Pattinson oli surema sündinud

26.11.18 ... Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas konverents Music Meets Film, mille raames saabus Eestisse ka tuntud Briti filmilavastaja Mike Newell, kes rääkis Kai Väärtnõule nii oma karjääri suurimatest võitudest kui ka ebaõnnestumistest.

PÖFF tõi Tallinnasse tuntud lavastaja Mike Newelli

23.11.18 ... Pimedate Ööde Festivali filmimuusika eriprogramm "Muusika kohtub filmiga" tõi Tallinnasse mitmeid tuntud filmitegijaid, teiste seas filmirežissöör Mike Newelli.

Lavastaja: "Mees, kes üllatas kõiki" näitab, kui kaugele inimene võib võitluses surmaga minna

23.11.18 ... Pimedate Ööde Filmifestival toob Eesti publiku ette Venemaa, Eesti ja Prantsusmaa koostöös valminud mängufilmi "Mees, kes üllatas kõiki". Film esilinastus Veneetsia filmifestivali OriZZonti võistlusprogrammis, kus näitlejanna Natalia Kudrjašova pälvis parima naisosatäitja preemia. Filmi operaator on eestlane Mart Taaniel ja kaasprodutsent on Katrin Kissa.

Eesti-Iiri animatsiooni "Talvelugu" režissöör: Gogoli tekst on terav ja naljakas

21.11.18 ... Hiljuti käis Eestis Iiri näitleja Hugh O'Conor, kes löönud kaasa paljudes Hollywoodi filmides. "Ringvaate" reporter Jüri Muttika uuris, mida näitleja Eestis tegi.

Teater. Muusika. Kino. Vastab Ivo Felt

21.11.18 ... Vestlus Ivo Feldiga toimus Allfilmi hubases kodumajas Põhja-Tallinnas. Eesti kinodes linastus samal ajal edukalt Ivo produtseeritud Liina Triškina-Vanhatalo film "Võta või jäta", mis valiti Eestit esindama 2019 a Oscari-konkurentsis. Kõrvaltoas annab viimast lihvi oma teosele "Tõde ja õigus" Tanel Toom. All keldris monteerib Marko Raat tõsielufilmi "Linnavaimuliku päevik" ja korrus kõrgemal tegeleb produtsent Pille Rünk jalgrattaspordi doki "Mäed, mida polnud" esilinastuse organiseerimisküsimustega. Intervjuu ajal tuleb Ivol lahendada probleeme nii Varssavi kui Sundance'i festivali teemal ja kohe pärast meie vestlust ootab koosolek Rein Kotoviga. 1995. aastal asutatud Allfilm elab ja hingab filmide loomise rütmis, milles Ivol kui ühel selle asutajaist on mõistagi oma roll.

Reimo Sagor: mind huvitavad väikesed saladused, mis on peidus inimese hinges

20.11.18 ... "Plekktrummi" saatekülaliseks oli mängufilmi "Võta või jäta" peaosatäitja Reimo Sagor, kes pälvis äsja Saksamaal Cottbusi filmifestivali parima näitleja preemia.

Noored näitlejad loodavad, et "Eia jõulud Tondikakul" kõnetab ka nende eakaaslasi

16.11.18 ... PÖFFi eesti filmide võistlusprogrammis osaleb uus koguperefilm "Eia jõulud Tondikakul", mille maailma esilinastus toimub laupäeval. Laste jõulufilm räägib 10-aastasest kunsti- ja loodushuvilisest Eiast, kelle elu võtab ootamatu pöörde, kui linnatüdruk viiakse talvevaheajaks ürgse loodusega salapärasesse Lõuna-Eesti tallu. Režissöör Anu Auna uue filmi põhisõnum on hoida loodust ja lähedasi inimesi.

Produtsent Elina Litvinova: vaikused ei pea olema piinlikud, need võivad olla ka mugavad

16.11.18 ... Margit Kilumets istus saates "OP+" maha Läti päritolu Eesti produtsendi Elina Litvinovaga, kes rääkis muu hulgas, mis ta Eestisse tõi ja siia jättis ning kuidas ta siinse eluga kohastunud on. Elu Eestis on talle näiteks näidanud, et vaikuseid on erinevaid ja mitte kõik neist ei pea olema piinlikud.

Anna Hintsi lühifilm "Jää" sai alguse unenäost

10.11.18 ... "OP+" sõitis Võrumaale Kütiorgu külla lavastaja Anna Hintsile, kes rääkis nii oma suhtest suitsusaunaga kui ka looja vastutusest.

Tiina Lokk: ka filmitegijad ja -levitajad on hakanud PÖFFi mängulisust tunnetama

07.11.18 ... Tänavune Pimedate Ööde Filmifestival toob Tallinna ligi 500 täispikka filmi, lühifilmi ja animatsiooni. PÖFFi elutööpreemia läheb tänavu Rootsi näitlejale ja lavastajale Liv Ullmanile. PÖFFi avafilm on 16. novembril Tom Lowe' suurfilm "Ärkamine". Lowe' panoraamid ja looduspildid on üles võetud 35 riigis, sealhulgas ka Eestis.

Marianne Kõrver rääkis "OP+-le" Ingmar Bergmanist, oma uuest dokist ja vastukaja tekitanud "Pangast"

26.10.18 ... "OP+" vestles režissöör Marianne Kõrveriga, kes lahkas Margit Kilumetsa abil nii Ingmar Bergmani fenomeni, Kõrveri uut dokumentaali Tõnu Kõrvitsast kui ka tugevat vastukaja tekitanud telesarja "Pank", mille juures Kõrver ka ise lavastajana töötas.

Mihkel Ilus: suur osa Kaarel Kurismaa loomingust on unistuste piirimail

26.10.18 ... Alates 14. septembrist on KUMUs avatud ühe eesti heli- ja kineetilise kunsti alusepanijate Kaarel Kurismaa näitus "Kollase valguse orkester". "OP+" võttis ülespaneku osadeks lahti kunstnik Mihkel Ilusa abil.

Režissöör Ari Alexander Magnusson filmist "Mihkel": see on lugu, mida peab rääkima

18.10.18 ... 18. oktoobril esilinastus uus Eesti-Islandi-Norra koostöös valminud krimipõnevik "Mihkel", mille peaosades on Kaspar Velberg ja Pääru Oja. Islandi režissöör Ari Alexander Magnusson ja üks kuulsamaid kohalikke näitlejaid Tomas Lemarquis saabusid esilinastuseks Tallinnasse.

Filmiteooria asjatundja Linda Aronson: Eesti filmid loovad kohe alguses ohutunde

15.10.18 ... Eestit on külastamas mainekas stsenarist ja filmiteooria asjatundja Linda Aronson. Ta annab seminari Balti Filmi- ja Meediakoolis. Kultuuriuudistele rääkis Aronson talle silma hakanud eripärast Eesti filmide juures ja kinokunsti ees seisvatest väljakutsetest.
klassikaraadio
jazzkaar 30

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: