Intervjuu

Video. Kohtumine tegijaga: Margit Mutso

03.11.20 FILM ... Sarjas "Linastus ja kohtumine tegijatega" tuli esmaspäeval Sõpruse ekraanile Margit Mutso dokumentaalfilm "Leonhard Lapin. Protsess", millele järgnes vestlus režissööriga.

Elen Lotman: tundus uskumatu, et keegi pole David Vseviovist filmi teinud

03.11.20 FILM ... Oktoobri lõpus jõudis kinodesse režissöör Elen Lotmani dokumentaalfilm "Vseviov", mis jälgib õppejõu ja saatejuhi David Vseviovi 70. sünnipäeva. Aleksander Tsapov uuris Müürilehes Lotmanilt filmi tagamaid.

Marianne Kõrver Konrad Mägi eluloofilmist: oli selge, et lähtepunktiks on maalid

02.11.20 FILM ... Pühapäeval esilinastus Marianne Kõrveri dokumentaalfilm "Kunst on ainus pääsetee", mis räägib ühelt poolt Konrad Mägi eluteest, kuid annab teisalt ka läbi tuntud Eesti kultuuriinimeste erinevaid tõlgendusi Mägi teostele.

Margit Mutso: mind huvitas kontekst, kust Leonhard Lapini mõtted tulevad

27.10.20 FILM ... Sel nädalal esietendub Margit Mutso dokumentaalfilm "Leonhard Lapin. Protsess", mis avab legendaarse arhitekti ja kunstniku loomingut läbi aastakümnete, andes samas kõrvalpilgu tema pereelule ning säravale isiksusele.

"O2" kostüümikunstnik: mundrite leidmine Eestist oli pea võimatu

21.10.20 UUDISED ... Kinodes jookseb Eesti spioonifilm "O2". Produtsent Esko Rips ja kostüümikunstnik Kristina Lõuk rääkisid, kui suur väljakutse oli filmis ajastutruuduse saavutamine.

Marianna Kaat: Ülo Sooster vääriks palju rohkem tähelepanu

20.10.20 FILM ... 21. oktoobril esilinastub Kumu kunstimuuseumis dokumentaalfilm Eesti modernistlikust kunstnikust Ülo Soosterist. Leedu lavastaja Lilija Vjugina dokumentaal on esimene film, mis uurib põhjalikumalt 1924. aastal Hiiumaal sündinud Eesti legendaarse kunstniku elu.

Doris Tislar filmist "O2": ma polnud kunagi varem tennist mänginud

11.10.20 FILM ... "Vikerhommikus" käis külas Eesti Noorsooteatri näitleja Doris Tislar, kes lõi kaasa ka režissöör Margus Paju mängufilmis "O2". Juttu tuli nii Tislari senisest karjäärist kui ka värskest ekraanirollist, mille jaoks ta pidi õppima tennist mängima.

Elen Lotman: põnevaimad asjad juhtuvad piiripealses olukorras

06.10.20 FILM ... "Plekktrummis" oli külas filmirežissöör ja -operaator, õppejõud ja tõlkija Elen Lotman, kes tõdes, et ellu on vaja ise toota rohkem rõõmu, et neutraliseerida me ümber tugevalt esil olevaid negatiivseid signaale.

Lauri Kaare: Bondi-film lükkus edasi ilmselt "Teneti" kassatulemuse tõttu

05.10.20 UUDISED ... James Bondi päeva puhul oli "Ringvaate" stuudios filmikriitik Lauri Kaare, kes tõdes, et tõenäoliselt tingis uue Bondi-filmi "Surm peab ootama" ("No Time to Die") edasilükkamise Christopher Nolani "Teneti" oodatust väiksem kassatulu.

JAFF-i korraldaja: Jaapani filmid on hea sissejuhatus ebatavalisematesse filmidesse

04.10.20 FILM ... Reedel algas 14. Jaapani animatsiooni ja elustiili filmifestival JAFF. Festivali korraldaja Andrei Tuch rääkis, et Jaapani filmidele on Eestis alati väga palju publikut jagunud ning need on hea sissejuhatus võõr- ja ebatavalisematesse filmidesse.

"O2" produtsent filmi esilinastusest: hirme oli, aga võtsime väikese riski

04.10.20 UUDISED ... Uuel nädalal jõuab kinodesse Eesti spioonipõnevik "O2". Filmi produtsent Eiko Rips tõdes "Vikerhommikus", et esilinastuse edasilükkamise mõtteid neil oli, kuid võtsid selle riski, et tulla osaliselt ka kinodele vastu.

Laura Birn "Viimaste" võtteperioodist: Veiko töömeetod kaotas hirmu vigade ees

30.09.20 UUDISED ... Soome filminäitlejat Laura Birni teavad kõik, kes näinud Sofi Oksase raamatu põhjal valminud filmi "Puhastus". Nüüd on tal taas Eesti filmi asja.

Edith Sepp: arutasime kevadel, et tuua "Hüvasti, NSVL" ja "Rain" välja veebiplatvormidel

29.09.20 FILM ... Kasvavate koroonanumbrite kiuste on sel sügisel Eesti kinodesse jõudnud juba kolm uut kodumaist filmi ning lähikuudel on tulemas lisa. Vaatajanumbrid on aga võrreldes varasemaga väikesed, sellele vaatamata ei kipu filmitegijad oma teoseid voogedastusplatvormidel esilinastama.

Liina Tennosaar filmist "Viimased": kui ei teaks, arvaks, et see on dokfilm

25.09.20 FILM ... Reedel esilinastub lavastaja Veiko Õunpuu uus film "Viimased", mida vaatas "OP-i" palvel vahetult enne seda näitleja Liina Tennosaar, kelle sõnul on Õunpuu teinud justkui dokumentaalfilmi.

Intervjuu Markéta Pášmovága: lastefilmide sektoris on suur puudujääk

20.09.20 INTERVJUU ... Tristan Priimägi intervjueeris Sirbis Tšehhis Zlíni linnas toimunud noorte- ja lastefilmide festivali kunstilist juhti Markéta Pášmovát.

Laine Mägi: seletamatu pinge on õhus

18.09.20 FILM ... Näitleja Laine Mägi, kes Janno Jürgensi filmis "Rain" mängib peategelase ema Marjut, rääkis kultuurisaates "OP", kuidas on mängida elust räsitud naisi.

Janno Jürgens: Rein Oja käis filmi "Rain" jaoks poksitrennis

14.09.20 FILM ... "Vikerhommikus" olid külas filmi "Rain" režissöör Janno Jürgens ja näitleja Indrek Ojari, kes rääkisid linateose sündimisest ning avasid veidi tagamaid.

Kallavere keskkooli õpetaja filmist "Prazdnik": fookuses on missivõistlused

09.09.20 FILM ... Sel nädalal jõuab kinodesse Vladimir Loginovi dokumentaalfilm "Prazdnik", mis räägib igal aastal Maardul toimuvast suurest sügislaadast. "Ringvaates" oli külas Kallavere keskkooli õpetaja Anette Janson, kes vaatas filmi ära ja rääkis lähemalt, mida ekraanil näha saab.

Elmo Nüganen "Apteeker Melchiori" filmidest: esialgu tundus see projekt hoomamatu

08.09.20 FILM ... "Ringvaate" reporter Ragnar Kaasik käis Tallinna lähistel filmi "Apteeker Melchior" võtteplatsil, et uurida, kuidas valmivad Elmo Nüganeni käe all Indrek Hargla menuraamatust linateosed.

Edith Sepp: loodav filmihariduskeskus ei hakka Artisega konkureerima

07.09.20 FILM ... Kinoliit ja Eesti filmi instituut plaanivad 2023. aastaks rajada Tallinnas Uuel tänaval asuvasse Kinomajja filmihariduskeskuse, kuhu tuleb kaks eri suurusega kinosaali ning lastele mõeldud filmistuudio. Projekti maksumus koos tehnika ja sisustusega on umbes kolm miljonit eurot.

Kadri Lind filmist "Banksy. Lindprii kunsti tõus": see on oodatust palju süvenenum lähenemine

04.09.20 FILM ... Sel nädalal jõuab kinodesse dokumentaalfilm "Banksy. Lindprii kunsti tõus", milles režissöör Elio Espana uurib legendaarse tänavakunsti arengut läbi aastate. Tänavakunstifestivali Stencibility kuraator Kadri Lind andis filmile omapoolse kommentaari.

Toomas Luhats: Jupiter on võtnud suuna toota ise häid draamasarju

03.09.20 TELE/RAADIO ... Eesti filmi- ja teleauhindadel pärjatakse 30 kategoorias parimaid filmi- ja teletegijaid möödunud aastast. ETV kandideerib kokku 14 kategoorias, filmide hulgas on enim nominatsioone Tanel Toomi "Tõel ja õigusel", filmil on võiduvõimalus kaheksas kategoorias.

"Tenetis" kaasa löönud kaskadöör: Tallinn saab filmis pööraselt palju tähelepanu

27.08.20 FILM ... "Terevisioonis" oli külas kaskadöör Enar Tarmo, kes lõi kaasa ka Christopher Nolani filmi "Tenet" võtetel Eestis. Saates tuli juttu nii möödunud võtetest kui ka sellest, mida ta filmist arvab.

Tristan Priimägi: Nolani filmide esimene müügiargument on režissööri nimi

26.08.20 FILM ... "Terevisioonis" oli külas filmikriitik Tristan Priimägi, kes rääkis Christopher Nolani staatusest ning peagi kinodesse jõudvast "Tenetist". Jutuks tuli ka see, kuidas mõjutab koroonaviirus nii Hollywoodi kui Eesti filmimaastikku.

EFTA žürii: "Tõe ja õiguse" nominatsioonid olid iseenesestmõistetavad

19.08.20 FILM ... Teisipäeval kuulutati välja Eesti filmi- ja teleauhindade nominendid. "Vikerhommikus" olid külas žürii liikmed Birjo Kiik ja Igor Ruus, kes tutvustasid Eesti filmi- ja telemaastiku olukorda ning rääkisid filmimaastiku kasvavast konkurentsist. Muuhulgas kõnelesid ka filmist "Tõde ja õigus", mis pälvis üheksa nominatsiooni.

Johan Carlsson: näitlejate kahvatus on omane kõigile Roy Anderssoni filmidele viimase 25 aasta jooksul

01.08.20 FILM ... Produtsent Johan Carlsson ütles Sirbile intervjuus, et filmi "Lõppematusest" on Roy Andersson pannud tõesti sisse selle, mida ta tahab oma vaatajaga jagada ja selle filmiga edasi anda.

FUFF-i korraldaja: tahame soome-ugri rahvastele näidata, et nad on erilised

30.07.20 FILM ... Võrumaal Sännas algab neljapäeval 7. Soome-ugri filmifestival, kus on tänavu fookuses kodanikuaktivism ja mille eesmärk on jätkuvalt kinnitada soome-ugri rahvastes teadmist, et nad on erilised ja innustada neid oma keeles filme tegema. Film on väga hea formaat kultuuri säilitamiseks, leiab festivali kunstiline juht Edina Csüllog.

Kadri Kõusaar: kõrb on hinge leidmiseks

10.06.20 FILM ... Teater. Muusika. Kino juuninumbris: Peeter Sauteri ja Donald Tombergi intervjuu Kadri Kõusaarega.

Andrei Liimets: "Tähtede sõda" aitas ümber kirjutada, kuidas filme kinodesse tuuakse

26.05.20 FILM ... "Tähtede sõja" filmisarja esimene film "Uus lootus" jõudis kinodesse 43 aastat tagasi. "Vikerhommiku" stuudios oli filmikriitik Andrei Liimets, kes selgitas, mis on selle filmisarja fenomeni taga ning mida see filmitööstuses muutis.

Indrek Kasela: kinod on olnud lobby-töös vähem agressiivsed kui kommertsasutused

20.05.20 FILM ... Eesti kinod esitasid valitsusele ettepaneku avada kinod 1. juuli asemel juba 10. juunil. ERR-ile antud intervjuus kinnitas kino Sõpruse eestvedaja Indrek Kasela, et ei peaks tegelema asendustegevustega, kui meil olemas vastav infrastruktuur.

Rene Vilbre teeb filmiversiooni Andrus Kivirähki "Eesti matusest"

17.05.20 INIMESED ... "Vikerhommikus" oli külas ETV pikaaegne režissöör Rene Vilbre, kes tähistab 17. mail 50. sünnipäeva. Saates avaldas ta muuhulgas, et plaanib suvel alustada Andrus Kivirähki "Eesti matuse" filmiversiooni võtteid.

Hardi Volmer teeb endast filmi: seal saab lusti küll

14.05.20 FILM ... Režissöör Hardi Volmeril on valmimas film iseendast. Ta käis "OP-is" rääkimas, kuidas ta nii kaugele jõudis. Tööpealkiri on "Läbilööki oodates", uusim võte selles on aastast 1997.

Kristiina Reidolv: on võimalik, et osa Tartuffist toimub virtuaalselt

28.04.20 FILM ... Valitsus otsustas, et mais ja juunis avalikke üritusi ja 31. augustini suurüritusi Eestis ei toimu. Vabas õhus toimuvate ürituste korraldajatele jääb aga selgustuks, millistel tingimustel ja kui suure inimeste piirarvuga võivad festivalid ning teised sündmused aset leida.

Erki Laur: näitleja saab end kasulikuna tunda ka siis, kui teatrid on kinni

24.04.20 FILM ... Kultuurisaade "OP" läks külla Erki Laurile ja Tiina Tauraitele, kuid intervjuu tehti üllatuslikult hoopis kasvuhoones. Juttu tuli Tauraite ning Lauri värsketest filmiprojektidest, kuid samas uurisid saatejuhid ka seda, miks tegelevad näitlejad juba viimased viis aastat aktiivselt taimekasvatusega.

Jupiteri tõus. Intervjuu Toomas Luhatsiga

24.04.20 FILM ... 22. aprillil avas Eesti Rahvusringhääling uue veebikanali Jupiter. Mõnele uue kanaliga seoses tekkinud küsimusele vastab Sirbis Jupiteri peatoimetaja Toomas Luhats.

Tiina Lokk loodab, et ei pea kogu PÖFF-i netti kolima

20.04.20 FILM ... Kuigi Pimedate Ööde filmifestivali (PÖFF) novembrikuine toimumisaeg annab festivali korraldajatele otsuste tegemiseks muude suurfestivalidega võrreldes rohkem aega, tuleb festivaliplaane teha ikkagi lühiajaliselt ja käigu pealt, tõdes PÖFF-i juht Tiina Lokk saates "Delta". Praegu teeb meeskond ettevalmistusi, et korraldada festival kombineeritult – nii kohapeal kui ka veebis, kuigi kindlustunnet selle võimalikkuses ei ole.

Tänaku-filmi produtsent: oleks teadnud, et sel nii hästi läheb, oleks habemes vähem halli

09.04.20 FILM ... Filmi "Ott Tänak - The Movie" esilinastumisest on möödunud üks aasta. Filmi tegevprodutsent tõdes, et film on Tänaku suure ülemaailmse fännibaasi tõttu olnud edukas ka välismaal ning praeguseks on seda Netikino vahendusel vaadatud 57 riigist üle maailma.

Marta Pulk teeb koroonakriisist filmi: otsin seda, mis on selle juures ajatu

09.04.20 FILM ... Režissöör Marta Pulk hakkab tegema koroonakriisist filmi, millega tahab näidata seda, mis on praeguses olukorras mitte lihtsalt päevakajaline, vaid ajatu. Tema jaoks on põnev see, kuidas ühises situatsioonis võib inimestel olla sellest täiesti erinev kogemus.

Sulev Keedus: vabakutselisena on mind treenitud sellisteks eriolukordadeks

08.04.20 FILM ... Filmilavastaja Sulev Keedus tõdes saates "Delta", et kuigi töö seisab ja pikki plaane ei julge ta oma projektidega seoses teha, siis ta ei tunne, et eriolukorrast tingituna oleks praegune aeg kuidagi tavalisest raskem. Ta märkis, et vabakutselisena on ta elu selline olnud kogu aeg ja ta on justkui treenitud sellisteks olukordadeks.

Joosep Matjus: juba praegu on õhust raske kaadrisse saada metsamassiivi

07.04.20 FILM ... Ehkki koroonakriis on paljuski mõjutanud meie igapäevaelu, ei peata ometi miski looduse ärkamist. Milliseid võimalusi looduse ja endaga kohtumiseks peidab endas alanud kevad, selle üle arutles "Plekktrummis" mitmete loodusfilmide, teiste seas "Tuulte tahutud maa" autor Joosep Matjus, kes oli ka operaator Jaan Tootseni filmis "Fred Jüssi. Olemise ilu".

Ivo Felt filmindusest koroonakriisi ajal: plaane praegu teha ei julge

05.04.20 FILM ... Praeguses eriolukorras on muutunud palju ja muutunud ka filmitegijate elu. Allfilmi produtsent Ivo Felt tõdes, et praegu on rohkem lugemise ja mõtlemise aeg ning filmitööstusel tuleb katsuda see raske aeg üle elada ja praegu plaane nad veel oma ettevõtmiste jätkamiseks teha ei julge.

Mu kallis karantiin. Intervjuu Enrico Vannucciga

05.04.20 FILM ... Lähitulevikus võime näha võrgupõhiste ja füüsiliselt toimuvate ürituste segunemist ja suuremat interaktiivsust, rääkis Veneetsia filmifestivali lühifilmide programmi "Orizzonti Corti" konsultant ja Torino lühifilmide turu filmivalija Enrico Vannucci intervjuus Sirbile.

Siim Angerpikk: Georg Ots oli oma ajastu nägu

20.03.20 FILM ... 21. märtsil pidi Tartu Elektriteater tähistama retrospektiiviga "Mister X ja Samurai" 100. aasta möödumist Georg Otsa ja Jaapani filminäitleja Toshiro Mifune sünnist. Olude sunnil laotus lugu kahe mehe sarnasustest kultuurisaate "OP" vaatajate ette. Saates oli külas ajaloolane ja Elektriteatri tiimi liige Siim Angerpikk.

Terje Luik filmist "Vallatud kurvid": võttegrupp oli minu vastu väga džentelmenlik

19.03.20 INIMESED ... Kultusfilm "Vallatud kurvid" tähistas 60. aastapäeva ning sel puhul käis "Ringvaade" külas näitleja Terje Luigel, kes kehastas filmi peaosas olevaid kaksikõdesid Vaiket ja Maretit.

Lavly Perling: ka õigusel on oma kultuur

13.03.20 FILM ... Märtsi algul jõudis kinnoe dokumentaalfilm advokaat Monika Mägist. Kultuurisaates "OP" käis filmi kommenteerimas ja juristiametist rääkimas Lavly Perling, kes tõdes, et Mägi jäädvustamine kinolinale tekitab inimestes suuremat usaldust õigussüsteemi vastu.

Ken Saan advokaat Monika Mägi portreefilmist: see on kui kerges vormis šarž

03.03.20 FILM ... 6. märtsil jõuab kinodesse Ken Saani ja Steven-Hristo Evestuse dokumentaalfilm advokaat Monika Mägist. ERR-ile antud intervjuus avas režissöör Ken Saan veidi filmi tagamaid ning rääkis, kuidas ta selle projektini jõudis.

Mirjam Mäekivi "Sipsikust": filmis on ebaproportsionaalselt suur osa Anu ängil

27.02.20 FILM ... Kultuurisaates "OP" on sel nädalal külas näitleja Ursula Ratasepp koos oma lastega ning ajakirjanik Mirjam Mäekivi, et kommenteerida vastakaid arvamusi tekitanud kodumaist animatsiooni "Sipsik".

"Eesti lugude" ankeet | Gerli Nõmm: publik tahab Eesti dokumentaalfilme suurel ekraanil näha

21.02.20 FILM ... "Eesti lugude" lühidokumentaalide tänavune hooaeg pole veel lõppenud ning viimased filmid on kolinud ETV2 eetrisse – 22. veebruaril kell 22.30 jõuab vaatajate ette Anniken Haldna ja Gerli Nõmme "Camino paradoks". Režissöörid avasid "Eesti lugude" ankeedis oma värske filmi tagamaid ning rääkisid ka Eesti dokumentalistika hetkeolukorrast.

Martin Veinmann: järg legendaarsele filmile oli mõjuv

20.02.20 FILM ... Kultuurisaates "OP" kommenteerisid näitlejad Kersti Kreismann ja Martin Veinmann Kultusfilmi "Mees ja naine", mis 1960. aastatel rõõmustas vaatajaid, järge "Parimad aastad me elus".

Meelis Arulepp filmist "Sipsik": väljakutse oli teha erinevatest jutukestest üks terviklik lugu

17.02.20 FILM ... Möödunud nädalavahetusel algasid Eesti kinodes Eno Raua samanimelisel lasteraamatul põhineva animatsiooni "Sipsik" eellinastused, mis tõid kinodesse üle 10 000 vaataja. Varem on samad tegijad toonud kinolinale Ellen Niidu värssraamatu "Suur maalritöö", valmimas on lühifilm Andrus Kivirähki jutukese "Kaka ja kevad" põhjal.

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: