Presidendi noore kultuuritegelase preemia pälvis Sander Joon

Presidendi noore kultuuritegelase preemia pälvis animaator ja režissöör Sander Joon.

1990. aastal sündinud Sander Joon on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia animatsiooniosakonna (BA 2015 cum laude; MA 2018 cum laude). Tema käe all on valminud filmid "Velodrool", "Moulinet", "Sounds Good" ja "Sierra". Lisaks on ta olnud mitmete teiste filmide kunstnik ja animaator.

2022. aasta alguses linastunud lühianimatsioon "Sierra" jõudis aasta jooksul 120 festivalile ja võitis 43 auhinda. San Francisco rahvusvahelisel filmifestivalil saadud parima lühianimafilmi preemia andis muuhulgas õiguse kandideerida Oscarile ning film pääseski lühianimatsiooni kategoorias koos 14 muu filmiga Oscari eelvalikusse.

"Eesti kultuur on suur ja rikas, aga nende tegijaid on alati vähe. Seda enam on oluline nende panus ja vastutus. Aga ka see, et meie publikuna neid märkaksime ja toetaksime. Kultuur hoiab meid koos ja loob meie vaimu," ütles president Karis preemiat üle andes.

President Karis tõi välja, et Joon on olnud ka Eesti Kunstiakadeemias animatsiooni eriala õppejõud ja mentor noorematele animafilmitegijatele. "Tagasiandmine oma koolile ja kodumaale juba nii noores eas on väga sümpaatne ning näitab selle noore mehe väärtusi," sõnas riigipea.

Preemia on mõeldud kuni 35-aastasele silmapaistvale kultuuritegelasele tänuks ja tunnustuseks tehtu eest ning edasiseks innustuseks. 5000 euro suurust preemiat rahastab aastast 2018 ettevõtja Enn Kunila.

Varem on preemia pälvinud näiteks dramaturg Eero Epner, luuletaja Kristiina Ehin, džässmuusik Kadri Voorand, arvutimänguloojad Robert Kurvitz ja Aleksander Rostov, helilooja ja dirigent Rasmus Puur ning viimati balletitantsija ja koreograaf Jevgeni Grib.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: