Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Foto: Elmo Riig / Eesti Meedia / Scanpix

ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tegi 2017. aastal intervjuusid kultuurkapitali kirjanduspreemia nominentidega. Sel puhul vestles Berk Vaher ka Nikolai Baturiniga, kellel ilmus toona teos "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse". Nikolai Baturin suri 16. mail 2019. aastal.

"Ma olen püüdnud endale kogu aeg selgeks teha, mis on elus peamine ja mis on pealmine," kõneles Baturin, lisades, et mitte raha ei ole peamine, vaid rahu.

"Mis on väärt see tehnika progress, suured ehitised ja tulemused kultuuris, kui me mõne aja pärast kolmandas sõjas selle kõik hävitame. See mõte on mind painanud nagu kõiki inimesi ilmselt. Kas on üldse inimkonnal võimalik sõdu ära hoida või leevendada. On see jumalik ettemääratus või on võimalik ka inimesel sekkuda ja neid ära hoida?"

Selle mõtte ajel hakkaski Baturin teoses "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse" ajalugu läbi sondeerima. Baturin räägib kolmveerand tunni pikkuses videos elust ja loomingust, lapsepõlvest, aga ka näiteks Aleksandr Blokist, Sven Grünbergist ja filmitegemisest.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: