Kultuuriportaali koroonaleevendus | Soome õudusfilm "Valge põhjapõder" 1952. aastast

"Valge põhjapõder" ("Valkoinen peura") Autor/allikas: Kino Sõprus

Erik Blombergi filmitud ja lavastatud "Valge põhjapõder" ("Valkoinen peura") oli esimene mängufilm, mis tõi Soomele filmimaana laiema rahvusvahelise tähelepanu. Film pälvis 1953. aastal festivaliauhinna Cannes'is ja 1954. aastal Karlovy Varys. Tänu Soome filmiinstituudile on võimalik "Valge põhjapõtra" tasuta veebist vaadata.

Noor Pirita abiellub põhjapõdrakasvataja Aslakiga. Kui Aslak põtru karjatades pikemalt kodunt eemale jääb, tekib Piritas taltsutamatu igatsus ja kihk. Ta pöördub šamaani poole, kelle nõiduse läbi saab Piritast kehamuutev vampiirist valge põhjapõder. Kõikeümbritsevasse valgesse hakkab punast ilmuma.

"Valge põhjapõder" on poeetiline lugu, muinasjutt nõiutud kaunitarist, kes aeg-ajalt lippab tundras lumivalge põhjapõdrana, ahvatledes jahimehi teda jälitama ning nõnda hukutades jälitajaid. Libapõtra või põdernaist nimega Pirita kehastab näitleja Mirjami Kuosmanen.

Vaata filmi siit.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: