Arvustus

Tristan Priimägi: Veiko Õunpuu näitab filmis "Viimased" meeste nõrkust

23.09.20 ... Filmikriitik Tristan Priimägi rääkis "Terevisioonis" kolmest Eesti filmist: Veiko Õunpuu "Viimastest", Sergei Loginovi "Prazdnikust" ja Janno Jürgensi "Rainist".

Arvustus. "Project Power": pauku, pahalasi ja banaalsust

09.09.20 ... Uus film Netflixis "Project Power" Režissöörid Henry Joost, Ariel SchulmanNäitlejad Jamie Foxx, Joseph Gordon-Levitt, Dominique Fishback, Rodrigo Santoro 5/10

Arvustus. "Crip Camp" ehk õpetus, kuidas kasvatada revolutsionääre

08.09.20 ... Me peame rääkima poliitikast. Ei jää märkamata, et "Crip Campi" produtsendid on Michelle ja Barack Obama. Nende Valge Maja ajastul võeti puudega inimeste olukorra parandamiseks ja mõistmiseks selle kogukonna liikmeid nõunikena tööle. Praegune president kahjuks seda joont ei jätka, kirjutab Heleri Luuga Feministeeriumis.

Arvustus. Mässajast saab pilt vanaema seinal

05.09.20 ... Uus film kinolevis"Banksy. Lindprii kunsti tõus" ("Banksy and the Rise of Outlaw Art")Režissöör-stsenarist Elio EspanaOperaatorid Peter Lowden ja David Sampedro Arvustus ilmus Sirbis

Arvustus. "Tenet" – temporaalne tihnik

02.09.20 ... Uus film kinolevis"Tenet"Režissöör: Christopher NolanOsades: John David Washington, Robert Pattison, Elizabeth Debicki jt.5/10 Arvustus ilmus Müürilehes

Arvustus. Nolani paradoks

28.08.20 ... Uus film kinos "Tenet" Režissöör Christopher Nolan Osades John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh jt

Arvustus. "Tenet" – ära püüa seda mõista, tunneta seda?

26.08.20 ... Uus film kinolevis "Tenet" Režissöör Christopher Nolan Osades John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki jt 6/10

Arvustus. "Palm Springs" ja tänapäeva kujutletud ajalõksud

26.08.20 ... Uus film kinolevis"Palm Springs"Režissöör: Max BarbakowOsades: Andy Samberg, Cristin Milioti, J.K. Simmons, Peter Gallagher, Camila Mendes jpt.7/10

Kultuuriportaali suvesoovitus | Imeilus Läti animatsioon "Jakob, Mimi ja rääkivad koerad"

25.08.20 ... Olen seda öelnud varem ja ütlen ka edaspidi: Eesti kinolevi suurimaks miinuseks on Läti ja Leedu filmikunsti täielik välistamine. Millal jooksis siinsetes kinodes mõni meie lõunanaabrite film? On olnud küll üksikuid koostööprojekte, kuid paljud huvipakkuvad filmid pole meie kinodesse paraku jõudnud.

Arvustus. "Rong Busanisse 2: Poolsaar": huvitava kontseptsiooni igav kassahititöötlus

25.08.20 ... Uus film kinolevis"Rong Busanisse 2: Poolsaar" ("Peninsula")Režissöör: Sang-ho YeonOsades: Dong-Won Gang, Jung-hyun Lee, John D. Michaels, Do-Yoon Kim jpt.5/10

Arvustus. "Piimahammaste" raskus ja helgus

23.08.20 ... Uus film kinolevis"Piimahambad" ("Babyteeth")Režissöör: Shannon MurphyOsades: Eliza Scanlen, Toby Wallace, Ben Mendelsohn

Kultuuriportaali suvesoovitus | "Rong Busanisse 2: Poolsaar" on eepilise action'i meistriklass

18.08.20 ... Koroonaviirusele vaatamata on Eestis kinodega pigem hästi läinud. Väikelevitajad on agaralt kinokavad tipptasemel arthouse'i täis ladunud, kuhu ahele mahub ka B-kategooria kommertsfilme. Täiesti märkamatult on kinodesse jõudnud ka Lõuna-Korea hiigeleelarvega action-film "Rong Busanisse 2: Poolsaar", mis lööb eepilisusega pahviks.

Kolm soovitust Tartuffiks: Lõuna-Korea tundlikust noortefilmist Banksyni

10.08.20 ... Keerulistele aegadele vaatamata toimub ka tänavu Tartu armastusfilmide festival ehk Tartuff, mille raames linastub nii Tartu Raekoja platsil kui ka Athena keskuses 17 linateost, millest suur osa tänavu esmakordselt võimalik vaadata ka Elisa Stage vahendusel kõikjal üle Eesti. Anname omalt poolt kolm soovitust, mida tasuks kindlasti vaadata.

Arvustus. Kõik on imeline

08.08.20 ... Roy Anderssoni nimi ei pruugi laiemale avalikkusele midagi öelda, ent "Lõputusest" kinnitab asjasse pühendunuile juba ammu teada tõika – tegemist on ühe olulisema elava filmiloojaga, märgib Andrei Liimets Sirbis.

Kultuuriportaali suvesoovitus | "Lõputusest" kui tühisuse apoteoos

30.07.20 ... Mõnes mõttes on Roy Anderssoni värsket filmi "Lõputusest" väga raske soovitada. Enamik vaatajate jaoks on see kahtlemata võimatult igav, veniv ja ebaoluline pildirida, mis hakkab kiirelt närvidele käima. Neile aga, kes on valmis konventsionaalsest filmiloogikast lahti laskma, läheb Anderssoni õrnalt nihestatud realismi igati korda.

Kultuuriportaali suvesoovitus | "Meisterkokk Chengi" turgutav muretus

28.07.20 ... Võib vist öelda, et koroonaviirusest me veel pääsenud pole. Üha lisandub riike, kus seis läheb hullemaks, nakatunutega hulk kasvab hoogsalt ja lõppu ei paista. Maailm põleb – vähemalt piltlikult öeldes – põrguleekides, mistõttu on ainuõige otsus minna kinno, unustada korraks kõik see ja kaduda kaheks tunniks ühe Soome külakese haigutamapanevalt normaalsesse argiellu.

Arvustus. "Reis Kreekasse" – jälle need kehkenpüksid

28.07.20 ... Uus film kinolevis"Reis Kreekasse" ("The Trip to Greece")Režissöör: Michael WinterbottomOsades: Steve Coogan, Rob Brydon, Michael Towns, Marta Barrio, Kareem Alkabbani, Tessa Walker jt.8/10

Arvustus. Ehk oleks võinud ka see "Eurovisioon" tänavu ära jääda

10.07.20 ... Uus film Netflixis"Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga"Režissöör: David DobkinOsades: Will Ferrell, Rachel McAdams, Dan Stevens, Pierce Brosnan, Demi Lovato jpt.4/10

Johannes Lõhmus: mäluta molutajast Kafka ja Camus'ni

23.06.20 ... Ajaviite- ja lõõgastumiskultuuri kujutamisest eesti muusika- ja mängufilmis 1960ndate esimesel poolel, tantsu, pidutsemise ja molutamise valguses, kirjutab Johannes Lõhmus Sirbis.

Arvustus. "Fauda" viib otse keset kaost

16.06.20 ... Telesari "Fauda" (Iisrael, 2015-...) Loojad: Avi Issacharoff, Lior RazNäitlejad: Lior Raz, Itzik Cohen, Neta Garty Netflix

Kultuuriportaali suvesoovitus | Rikkalik fännifilm "QT8: Esimesed kaheksa filmi"

16.06.20 ... Ega selles midagi eriti originaalset pole, aga Quentin Tarantino looming on minugi filmimaitsele jäädava pitseri vajutanud. Mäletan hästi esimest korda, kui nägin "Kill Billi", ning olin sellest nii võlutud, et kuulasin pärast mitu kuud pidevalt filmis kõlanud muusikat. Ja millest me räägime: juba aastaid kasutan "Pulp Fictionist" tuttavat "Bad Motherfucker" rahakotti. Läbi ja lõhki fänn, pole kahtustki.

Kultuuriportaali suvesoovitus | Mõnusalt toores B-film "Bloodshot"

12.06.20 ... Režissöör Dave Wilsoni ulme-action "Bloodshot" langes Eesti kinolevis kõige halvemasse aega – ametlikke linastusi praktiliselt toimuda ei jõudnudki, sest kuulutati välja eriolukord ja kinod pandi kinni. Nüüd on film kättesaadav nii voogedastuses kui ka DVD-l, kuid õnneks leidub ka kinodes üksikuid seansse. Tegu on ikkagi parimas mõttes suvise kinofilmiga, mida vaadates rõõmsalt kahe suupoolega popkorni ragistada.

Tristan Priimägi filmisoovitused: "QT8: Esimesed kaheksa filmi", "Jean-Paul Gaultier: šikk friik"

10.06.20 ... Filmikriitik Tristan Priimägi soovitas kolme filmi, mida tasuks taasavatud kinodes vaadata. Nende hulka mahtus nii uus Pixari animatsioon "Edasi" kui ka kaks dokumentaalfilmi "QT8: Esimesed kaheksa filmi" ja "Jean-Paul Gaultier: šikk friik".

Kultuuriportaali suvesoovitus | Täpne ja fokusseeritud väikelinnakrimka "Ussisugu"

05.06.20 ... Viimastel aastatel on Ameerika väikelinnakrimka liikunud filmidest üle telesarjadesse – tuntuim näide ilmselt Netflixis kolmandat hooaega jooksev "Ozark" –, kuid nende tumedate narkodraamade kammerlik võlu tuleb eriti tugevalt välja just kontsentreeritud formaadis. Heaks näiteks on napilt üle tunni kestev "Ussisugu" ("Inherit the Viper"), kust on maha lihvitud üleliigne ja alles jäetud kõle ning painajalik atmosfäär.

Kultuuriportaali suvesoovitus | "Suvetüdruk" leiab tasakaalu provokatsiooni ja tundlikkuse vahel

04.06.20 ... Prantsuse režissööri Rebecca Zlotowski värske film "Suvetüdruk" ("Une Fille Facile") oli üks neist, mis jõudis enne eriolukorda kinodesse vaid mõne üksiku seansiga. Ametlik esilinastus pidigi olema 13. märtsil, mistõttu jäi film täiesti teenimatult tähelepanuta. Õnneks jätkab film nüüd mõnda aega veel kinolevis ning on vaadatav ka digilaenutusest Videolink.

Kultuuriportaali suvesoovitus | "Meie kaks" näitab, kuidas pigistada armuloost välja triller

03.06.20 ... Sünopsist lugedes võib lavastaja Filippo Meneghetti täispikk debüüt "Meie kaks" ("Deux") suurt hulka vaatajaid külmaks jätta. Lugu kahest naaberkorteris elavast Prantsuse vanaprouast, kelle vahel tekib armusuhe? Esmapilgul näib see kui ehtprantslasliku kammerdraama musternäide, kuid režissöör on kahe inimese personaalse traagika tärgeldanud trillerielementidega, mis annab juurde vajalikku särtsu.

Tristan Priimägi filmisoovitused: "Loits pimeduse peletamiseks", "Suvetüdruk" ja "Meie kaks"

03.06.20 ... Filmikriitik Tristan Priimägi jagas kolm filmisoovitust, mida võiks taasvatud kinodesse vaatama minna. Soovituste hulka mahtus nii dokumentaali ja mängufilmi piire nihutav "Loits pimeduse peletamiseks" kui ka kaks uut Prantsuse filmi "Suvetüdruk" ja "Meie kaks".

Minireportaaž | Mis tunne on tagasi kinno minna?

02.06.20 ... Alates 1. juunist on üle Eesti avatud üksikud kinod ning toimuvad taas plaanilised seansid. Külastasime kino Artist ning uurisime, milline on kohapealne melu ning mis tunne on taas pärast pea kolm kuud kestnud pausi kino külastada.

Kultuuriportaali suvesoovitus | Rumeenia krapsakas kelmikomöödia "La Gomera vilistajad"

02.06.20 ... Alustame kultuuriportaalis uue suvise rubriigiga, kus jagame soovitusi tavapärasest rahulikumaks suveks. Soovituste hulka mahub ilmselt vähem üritusi ning rohkem just näpunäiteid, milliseid filme ja sarju tasuks vaadata, plaate kuulata ning raamatuid lugeda. Pikka juttu ajama ei hakka, iga soovituse kohta mõni lõik. Alustuseks üks ootamatult köitev Rumeenia film.

Arvustus. Absurdsed ekstsentrikud ei paku kõhedust

28.05.20 ... Uus film "Kõhedad muinaslood" Režissöör Mart Sander Näitlejad Jekaterina Novosjolova, Mart Müürisepp, Tanel Saar, Merle Palmiste, Kadri Rämmeld, Ain Mäeots, Väino Puura, Mart Sander jt 3/10

Tristan Priimägi filmisoovitused: "Florida projekt", "Mary, Šoti kuninganna" ja "Muhammad Ali suurim võitlus"

27.05.20 ... "Terevisioonis" oli külas filmikriitik Tristan Priimägi, kes andis kolm filmisoovitust ETV ja ETV2 saateprogrammist.

Retroretsensioon. Saa vabaks, Eesti meri

27.05.20 ... "Me olime 18-aastased", 1965. Režissöör Kaljo Kiisk, stsenarist Ants Saar, operaator Jüri Garšnek. Mängivad Evald Hermaküla, Mare Hellaste, Peeter Kard, Tõnu Aav, Einari Koppel, Kaarel Karm, Heino Mandri, Hugo Laur, Ants Eskola, Grigori Kromanov, Rudolf Nuude, Aksel Orav jt

Retroretsensioon. Tulnukas räägib eesti keelt

25.05.20 ... "А потом оглянулся"/ "Pulmapilt" (venekeelne variant tõlkes: Alles pärast vaatas tagasi), 1980, 30 min. Mosfilm, loominguline koondis Debüüt/Tallinnfilm. Režissöör Raul Tammet, stsenarist Svjatoslav Gervassijev, operaator Jüri Garšnek, kunstnik Epp Maria Kokamägi, helilooja Gunnar Graps. Mängivad Rein Aren, Lembit Ulfsak, Raili Jõeäär/Katrin Püttsepp, Raul Tammet, Paul Laasik, Ella Rihvk, Ants Tomband, Jüri Garšnek.

Retroretsensioon. Peategelane kannab filmi

22.05.20 ... "Гибель 31-го отдела" (31. osakonna hukk), I jagu 1979, II jagu 1980; Per Wahlöö samanimelise ulmeromaani ainetel. Režissöör ja stsenarist Peeter Urbla, (venekeelse sünkroonteksti autor Boriss Pustõntsev) operaator Valeri Blinov, kunstnikud Ando Keskküla ja Meelis Vulp, helilooja Rein Rannap. Mängivad Lembit Ulfsak, Ivan Krasko, Enn Klooren, Omar Volmer, Jüri Järvet juunior, Jüri Järvet seenior, Aarne Üksküla, Alice Talvik, Annika Tõnuri, Heino Mandri, Ago Roo, Margus Tuuling, Eino Baskin, Jaan Ruus, Martin Veinmann, Vello Janson, Aldo Tammsaar, Reet Paavel, Maria Klenskaja, Fred Raudberg, Anne Taiger, Ilmar Ojaloo, Matti Milius, Peeter Simm, Kaie Mihkelson, Mare Garšnek, Marje Taska, Hans Kaldoja jt.

Tristan Priimägi filmisoovitused: "Isadora", "Minu naaber Totoro" ja "Mees, kes leiutas Ameerika"

21.05.20 ... Filmikriitik Tristan Priimägi jagas "Terevisioonis" kolm soovitust, mida lähiajal ETV, ETV2 ja Jupiteri valikust vaadata.

Arvustus. Kõigi aegade kõige mõjusam dokumentaal?

17.05.20 ... Telesari"Tiigrikuningas" ("Tiger King")Režissöörid Rebecca Chaiklin ja Eric GoodeLinastub Netflixis Arvustus ilmus Sirbis

Retroretsensioon. Kunstitegemise ränk hind

15.05.20 ... "Inimesed sõdurisinelis" (1968, digitaalselt taastatud 2012), Paul Kuusbergi romaani "Enn Kalmu kaks mina" ainetel. Režissöör Jüri Müür, stsenaristid Paul Kuusberg, Lembit Remmelgas ja Jüri Müür, operaator Mihhail Dorovatovski, kunstnikud Halja Klaar ja Piia Järvila, helilooja Eino Tamberg. Mängivad Rudolf Allabert, Heino Raudsik, Leonhard Merzin, Arvi Hallik, Kenno Oja, Hans Kaldoja, Kalju Komissarov, Rein Juurik, Tõnu Mikiver, Kiira Kikerpuu, Peeter Kard, Ivalo Randalu, Evald Aavik, Peeter Sinilill, Andres Sinilill, Ivalo Randalu, Paul Kilgas, Elsa Ratassepp, Herta Elviste, Voldemar Paavel, Jaan Kiho jt.

Filmiklubi | Kaspar Viilup: "Mementoga" tõestas Nolan end tõelise mosaiigimeistrina

15.05.20 ... ETV2 Filmiklubis tutvustab ajakirjanik Kaspar Viilup režissöör Christoper Nolani 2000. aasta filmi "Memento", mis on eetris 15. mail kell 21.35.

Retroretsensioon. Film kui rahvusliku vaimsuse tõstja

12.05.20 ... Retroretsensioon"Lurich"Režissöör Valentin KuikStsenaristid Fedot Jeremeikin ja Valentin KuikOperaator Arvo IhoKunstnik Tõnu VirveHelilooja Lepo SumeraMängivad Tõnu Lume, Enn Klooren, Regina Razuma, Leonid Ševtsov, Tatjana Kotova, Rein Karemäe, Tõnu Aav, Jüri Järvet, Ain Lutsepp, Jüri Krjukov, Endel Pärn, Aino Talvi, Kaarel Toom, Eve Kivi, Lembit Peterson, Vardo Rumessen, Aivo Paljasmaa, Omar Volmer, Ott Arder, Arno Saar, Kalju Suur, Andres Lutsar jt.

Arvustus. Keskpärane getoäng

12.05.20 ... Film Netflixis "All Day And A Night" Režissöör Joe Robert ColeNäitlejad Ashton Sanders, Jeffrey Wright, Isaiah John 6/10

Retroretsensioon. Jõuluõhtust bordellipeoni

11.05.20 ... "Rahu tänav" (1991), režissöör Roman Baskin, stsenarist Toomas Kall, operaator Ago Ruus, helilooja Erkki Sven Tüür. Mängivad Katrin Karisma, Mikk Mikiver, Väino Laes, Lauri Vihman, Tõnu Kilgas, Maria Avdjuško, Sulev Luik, Salme Reek, Kaljo Kiisk, Aarne Üksküla, Jüri Järvet, Helene Vannari jt.

Retroretsensioon. Erapooletul on kaks vaenlast

09.05.20 ... "Tuulte pesa" (1979), režissöör Olev Neuland, stsenaristid Grigori Kanovičius ja Isaakas Fridbergas (Leedu olude klapitamisel Eesti jaoks oli abis Mats Traat), operaator Arvo Iho, kunstnikud Halja Klaar ja Heikki Halla, helilooja Lepo Sumera. Mängivad Rudolf Allabert, Evald Aavik, Tõnu Kark, Vaino Vahing, Ain Lutsepp, Nelli Taar, Anne Maasik, Indrek Korb, Salme Pooppuu jt.

Filmiklubi | Merilin Pärli: "New Yorgi jõugud" pakkus mulle võimsa elamuse

08.05.20 ... ETV2 Filmiklubis tutvustab ajakirjanik Merilin Pärli režissöör Martin Scorsese 2002. aasta filmi "New Yorgi jõugud" ("Gangs of New York"), mis on eetris 8. mail kell 21.35.

Kaspar Viilupi HÕFF-i soovitused: Türgi Tarzani-balletist koroonazombideni

08.05.20 ... 8. kuni 10. maini toimub esmakordselt virtuaalne Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival, kus linastus üle 20 täispika mängufilmi ja 15 lühifilmi. Programm on vähemalt sama rikkalik kui varasematel aastatel, mistõttu jagame viis juhist, mida nende filmide seast kindlasti vaadata tasuks.

Retroretsensioon. Vabatahtlik surmamineja

06.05.20 ... "Jõulud Vigalas" (1980, digitaalselt taastatud 2012). Režissöör, stsenarist ja operaator Mark Soosaar, mängivad Evald Aavik, Kersti Kreismann, Jüri Arrak, Linnar Priimägi, Ago Roo, Viktor Balašov, Margus Oopkaup, Omar Volmer, Arvo Kukumägi, Ants Jõgi, Jaan Kaplinski, Priit Pedajas, Tõnu Kark, Ain Kaalep, Peeter Simm, Jaan Teemant, Häli Saarm, Kadriann Soosaar jt.

Hannes Praks filmist "Meemaa": see on mõtisklus inimeseks olemise väärtuste üle

05.05.20 ... Teisipäeval on ETV2 eetris kahe Oscari nominent, dokumentaalfilm "Meemaa" ("Honeyland"), mis hobimesinik Hannes Praksi sõnul ei räägi niivõrd mesindusest kuivõrd inimeseks olemise väärtuste üle.

Retroretsensioon. Arvo Kruusemendi julgustükk

30.04.20 ... "Kevade" (1969/2006), Oskar Lutsu jutustuse "Kevade" ainetel. Režissöör Arvo Kruusement, stsenaristid Kaljo Kiisk ja Voldemar Panso, operaator Harri Rehe, kunstnikud Linda Vernik ja Krista Kajandu, helilooja Veljo Tormis. Mängivad Ervin Abel, Rein Aedma, Tõnu Alveus, Endel Ani, Kalle Eomois, Ita Ever, Raul Haaristo, Riina Hein, Arnold Kasuk, Kaljo Kiisk, Heikki Koort, Aare Laanemets, Silvia Laidla, Margus Lepa, Arno Liiver, Ain Lutsepp, Leonhard Merzin (hääl Aksel Oravalt), Heido Selmet, Evald Tordik jt

Retroretsensioon. Embleemi väärt

29.04.20 ... "Бриллианты для диктатуры пролетариата" ("Briljandid proletariaadi diktatuurile", 1975), Julian Semjonovi samanimelise romaani ainetel. Režissöör Grigori Kromanov (abis Toomas Tahvel ja Ingo Normet), stsenarist Julian Semjonov, operaator Jüri Sillart, kunstnikud Aleksandr Boim, Linda Vernik ja Liina Pihlak, helilooja Arvo Pärt. Mängivad Vladimir Ivašov, Algimantas Masiulis, Jekaterina Vassiljeva, Aleksandr Kaidanovski, Margarita Terehhova, Ants Eskola, Heino Mandri, Leonhard Merzin, Mikk Mikiver, Juhan Viiding, Arvo Pärt, Juta Lehiste, Kristina Panova jt

Tristan Priimägi filmisoovitused: "Das Boot", "Aukartust äratav" ja "Rituaalid vees"

29.04.20 ... Filmikriitik Tristan Priimägi jagas ETV ja ETV2 filmivalikust paar soovitust: Wolfgang Peterseni 1981. aasta legendaarne sõjafilm "Das Boot", Michel Haaznaviciuse 2017. aastal ilmunud "Aukartust äratav" ja Islandi dokumentaalfilm "Rituaalid vees".

Arvustus. Uued Eesti lühifilmid ei karda eksperimenteerida

29.04.20 ... Uus Eesti filmLühifilmikassett "Värske veri: parimate kavatsustega"Kassetti kuuluvad "Virago" (Kerli Kirch Schneider), "Toomas teispool metsikute huntide orgu" (Chintis Lundgren), "Uued algused" (Tanno Mee), "Karl ja Carla" (Andres Keil) ja "Karv" (Oskar Lehemaa)

DIGIKULTUURI KUU

klassikaraadio

VAATA JÄRELE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: