Kultuurisaated

"Vasar" võtab ette Soome kunsti ja kirjanduse kuldaja

17.10.19 ... Sel nädalal on "Vasaras" juttu Soome kunsti ja kirjanduse kuldajast. Stuudios on EKMi Adamson-Ericu muuseumi kuraator Kersti Koll ja kirjandusteadlane Sirje Olesk.

"Plekktrumm" võtab jutuks rändekriisi

17.10.19 ... Eesti suurim sümfonist Eduard Tubin oli sunnitud suurema osa oma elust veetma paguluses Rootsis. Tema poeg elab täna aga hoopis Türgis. Kuidas paistab sealt praegune konflikt Türgi–Süüria piiril ning mil moel mõjutab isiklik pagulaskogemus Euroopa rändekriisi mõtestamist? "Plekktrummi" külaline on ajakirjanik ja endine riigiametnik Eino Tubin.

Laura Viidebaum: oleme praegu lähedal 5. sajandi Kreekale enne Kristust

15.10.19 ... "Plekktrummi" külaline oli antiigiuurija Laura Viidebaum, kes on New Yorgi Ülikooli abiprofessor antiigiteadustes.

Karin Alliku teatrisoovitus: "Valgete vete sina"

14.10.19 ... 13. oktoobri "Teatrivahi" saates tutvustas teatriteaduse üliõpilane Karin Allik Renate Keerdi autorilavastust "Valgete vete sina".

"Plekktrummi" astub Laura Viidebaum

10.10.19 ... Antiigi pärand on olulisel kohal mitmete tänapäeva mõjukate riikide identiteedis, teiste seas näiteks Prantsusmaal ja Ameerikas. Samal ajal ei ole antiiksete lätetega poliitika ja eetika tundmine enam kaugeltki iseenesestmõistetav.

Riho Sibul: Tüürile jäi In Spe kitsaks ja jumal tänatud

11.10.19 ... Saates "OP" rääkisid 16. oktoobril 60aastaseks saava heliloojast Erkki-Sven Tüürist sõbrad ja kolleegid.

Max Richter: Brexit on tsivilisatsioonivastane idee

08.10.19 ... "Plekktrummi" külastas maailmakuulus saksa-briti helilooja ja muusik Max Richter, kes rääkis oma suhetest Eestiga, muusikast ja poliitikast ning nende kahe seosest ja nimetas Brexitit ülimaks tragöödiaks.

"Plekktrumm" võõrustab helilooja Max Richterit

01.10.19 ... Esmaspäeval, 7. oktoobril on "Plekktrummi" külaline saksa-briti helilooja Max Richter, kes lisaks isiklikule loomingule on tuntud ka filmi- ja teatrimuusika heliloojana.

Peeter Linnap: Facebook on täis visuaalse mõtlemiseta pilte

03.10.19 ... Tartus galeriis Noorus on avatud dokumentalist Martin Parri näitus "Toona. 1990. aastad: Balti riigid ja Venemaa üleminekuajastul". Seekordne "OP" avab värske näituse tagamaid koos kuraator Peeter Linnapiga.

Andres Mustonen: Kantšeli muusika mõju on pärast tema surma veelgi suurem

03.10.19 ... Kolmapäeval lahkus maailmakuulus Gruusia helilooja Gia Kantšeli (10. august 1935 – 2. oktoober 2019). Kantšelit ühendas Eestiga palju, tema lähedasemaid sõpru on dirigent Andres Mustonen, kelle käe all said esiettekande mitmed Kantšeli teosed ja kes leiab, et Kantšeli muusika mõju on pärast tema surma veelgi suurem.

Tiit Kalluste: uut albumit kirjeldab mõiste "programmiline jazz"

02.10.19 ... Akordionist Tiit Kalluste alustab kolmapäevast oma uue plaadi "Keskööpäike" esitlustuuri mööda Eestimaad.

"Plekktrumm" lõpetab hooaja Malle Saluperega

29.04.19 ... "Tere, armas eesti rahvas!" Nii kõnetas Johann Voldemar Jannsen esimeses Pärnu Postimehes oma lugejaid. Kas kunagised ärkamisaja ideaalid kõnetavad ka tänaseid Eestimaa inimesi?

Eesti mõttelugu polegi nii üheselt Eesti oma

27.04.19 ... Eesti rahvusluse kujunemist on aastasadade jooksul mõjutanud paljud võõramaalased, teistest kultuuridest. Samas praegu kardetakse eestluse kadumist just võõraste tõttu. Kuidas on kujunenud kaasaegne mitmekülgne ühiskond ja mil moel loome ise oma kultuuri tänapäeva kommunikatsioonipraktikate kaudu?

Karin Paulus: romantiline räpakus ja sotsiaalne mitmekesisus kaob Kopli liinidelt

26.04.19 ... "OP+" käis koos arhitektuuriajaloolase Karin Pauluse Tallinnas Rotermanni kvartalis katusel, et rääkida arhitektuurimuuseumi projektist "Avatud majad", mille käigus avatakse inimestele uksi majadesse, kuhu nad ehk muidu ei satuks.

"Plekktrumm" küsib laulupeo tähendust aastal 2019

22.04.19 ... Juulis toimuva laulu- ja tantsupeoga "Minu arm" tähistatakse laulupeo 150. sünnipäeva. Hetkel teeb Eestimaal proove ligi tuhat koori, et pääseda suvel laulukaare alla. Millist tähendust võiks saabuv pidu praeguse Eesti jaoks kanda?

Ralf Sauteri filmisoovitused: "Jumalale tänu", "Shazam" ja "Rannaparm"

18.04.19 ... "Terevisioonis" andis tulevaks pühadeperioodiks filmisoovitusi Ralf Sauter, kelle valikus oli nii Prantsuse tipplavastaja François Ozon uus film, südamlik koomiskifilm kui ka lollakas narkokomöödia.

"Plekktrumm" astub patriotismi ja kosmopoliitsuse piirile

11.04.19 ... Euroopa mõtlejad on vaielnud rahvusluse ja patriotismi ning kosmopoliitsuse ja igavese rahu teemadel vähemalt 18. sajandist alates. Lepitust nendele keerukatele vaidlustele nähti humaansuse, moraalsuse ja empaatia arendamises. Kas meil oleks siit midagi õppida?

Galerii ja video. Raadioteatri näitlejapreemia laureaat on Jan Uuspõld

12.04.19 ... Raadioteatri sünnipäeva traditsioonina kuulutati täna, 12. aprillil välja näitlejapreemia parima osatäitmise eest kuuldemängus või järjejutu lugemise eest. Tänavu pälvis Raadioteatri näitlejapreemia Jan Uuspõld A. H. Tammsaare romaani "Põrgupõhja uus Vanapagan" lugemise eest järjejutuna.

"Plekktrumm" vaeb teravat poliitilist poleemikat

06.04.19 ... Viimased valimistulemused ja loodav valitsuskoalitsioon on ühiskonnas tekitanud terava poleemika demokraatia piiridest. Kuidas tuleks mõtestada ja hoida demokraatiat tänases Eestis, et see tõepoolest esindaks rahva tahet, küsib "Plekktrumm" Tartu Ülikooli võrdleva poliitika professorilt Vello Pettailt.

Piret Krumm: "Kalevipoeg" purustas minu jaoks eestlase kuvandi

05.04.19 ... Teatri aastaauhindade galal tunnustati parima lavastaja preemiaga Karl Laumetsa Vanemuises sadamateatris lavale jõudnud "Kalevipoja" eest. Kultuurisaates "OP+" avasid lavastuse tagamaid Laumets koos näitleja Piret Krummi ja "Kalevipoja" uurija Tõnis Parksepaga.

Olari Elts: Heino Eller näitas, milline võiks olla eestilik orkestrimuusika

05.04.19 ... Kultuurisaade "OP+" tegi intervjuu dirigent Olari Eltsiga, kes on koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga otsustanud jäädvustada plaadile helilooja Heino Elleri varju jäänud orkestriteosed.

Rita Rätsepp filmist "Gloria Bell": igas inimeses on kaks eri poolust

05.04.19 ... Eesti kinodesse on jõudnud Oscari võitnud režissööri Sebastián Lelio uus film "Gloria Bell", mida kultuurisaates "OP+" kommenteeris näitleja Rita Rätsepp.

Toomas Kiho meenutab Lennart Meri riigimehelikkust

01.04.19 ... Märtsi lõpus on president Lennart Meri 90. sünniaastapäev. Millise kujutluse riigimehelikkusest ta endast maha jättis ja mis on sellest tänaseks saanud? "Plekktrummi" külaline on Lennart Meri kunagine nõunik ja ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho.

Lennart Meri ütles

30.03.19 ... Vikerraadios kõlab 25.-31. märtsil iga päev üks Lennart Meri tsitaat. "Vikerhommiku" rubriigis "Lennart Meri ütles" valib riigimehe märgilisemaid ütlusi ja aitab neid lahti mõtestada Urmas Vadi.

Reimo Sagor filmist "Skandinaavia vaikus": eestlastel on vaikimise komme

29.03.19 ... Kinodesse on jõudnud režissöör Martti Helde teine täispikk mängufilm "Skandinaavia vaikus", kus ühe peaosatäitjana astub üles näitleja Reimo Sagor. Kultuurisaatele "OP+" antud intervjuus tuli juttu nii tema värskest rollist kui ka näitlejatööst laiemalt.

Tartu tšellist ja Itaalia dirigent rajasid oma kodu Saaremaale

23.03.19 ... Kultuurisaade "OP+" käis külas tšellist Anniki Aruväljal ja dirigent Edoardo Narbonal, kes on rajanud oma kodu Kuressaarde. Juttu tuli nii nende rajatus Läänesaarte kammerorkesterist kui ka saarlaste erinevusest võrreldes ülejäänud eestlastega.

Arvo Kruusement: "Kevadele" oli toona palju vastuseisu

22.03.19 ... Sel aastal täitub lavastaja Arvo Kruusemendi kultusfilmi "Kevade" 50. aastapäeva, mille puhul olid kultuurisaates "OP+" külas režissöör ja näitlejad Riina Hein ning Ain Lutsepp, et meenutada toonast võtteperioodi.

ERR.ee video: "Noorte stuudios" esines Tartu Ülikooli sümfooniaorkester

21.03.19 ... 20. märtsil esines Eesti Raadio 1. stuudios Klassikaraadio stuudiokontsertide sarjas "Noorte stuudio" Tartu Ülikooli sümfooniaorkester. Kultuuriportaal kandis kontserdi üle ja jäädvustas videos.

"Plekktrummi" astub Kariina Laas

18.03.19 ... Muude sõltuvuste kõrval kuuleme järjest enam nutisõltuvusest, mis teiste seas ohustab ka aina nooremaid lapsi. Mis muudab inimese vastuvõtlikuks nutimaailma ohtudele ning kuidas nendest turvaliselt mööda pääseda?

Raul Talmar: ainult õhtul koori ees seismisest ära ei ela

15.03.19 ... Koorijuht Raul Talmar kutsus kultuurisaate "OP+" külla enda koju Nõmmele, et rääkida veidi eeolevast laulupeost, koorijuhi ametist ning ka hiljuti ilmunud plaadist "Sõida tasa üle silla".

Vilen Künnapu: mulle meeldib organiseeritud loodus

15.03.19 ... "OP+" käis Tallinnas Kastellaanimaja galeriis, kus on väljas näitus "Park eesti maalikunstis 1967-2019".

Valdur Mikita: lapsed ei oska enam igavust tunda

15.03.19 ... Kultuurisaates "OP+" oli külas kirjanik Valdur Mikita, kellega tuli juttu nii talvisest depressioonist kui ka Eesti inimeste suhtest loodusega.

Peaanimaator Märt Kivi: "Kapten Morten lollide laeval" sobib tervele perele

15.03.19 ... Tuleval nädalal jõuab kinodesse Eesti-Belgia-Iiri koostööfilm "Kapten Morten lollide laeval", mis on juba möödunud aastal rahvusvaheliselt palju tähelepanu saanud. Kultuurisaade "OP+" kohtus filmi peanimaatori Märt Kiviga, uurimaks, miks võttis filmi tegemine nii kaua aega. Oma hinnangu filmile andis ka muusik Sten-Olle Moldau.

Ardo Ran Varres: filmimuusika on palju avaram žanr kui akadeemiline helilooming

06.03.19 ... Kultuurisaade "OP+" käis sel nädalal külas helilooja Ardo Ran Varresel, kes tutvustas nii oma stuudiot kui rääkis ka filmi-ja teatrimuusika loomisest. Kultuuriportaalis saab juba päev varem näha täispikka versiooni intervjuust.

Tuglase preemia saanud Tiit Aleksejev räägib "Plekktrummis" ristisõdadest

02.03.19 ... Ristisõjad on vastuoluline peatükk kristliku Euroopa ajaloos. Mida olulist tänapäeva jaoks leiab sealt autor, kes on teemale pühendanud terve romaaniseeria? "Plekktrummi" külaline on äsja ristisõdade teemal oma kolmanda romaani avaldanud kirjanik Tiit Aleksejev.

Leelo Tungal: noorena oli lihtsam luuletada

01.03.19 ... Kultuurisaates "OP+" oli külas kirjanik Leelo Tungal, kes sai möödunud nädala lõpus kätte riikliku kultuuri elutööpreemia. Juttu tuli nii tema tunnetest enne presidendi vastuvõttu kui ka sellest, mida tähendab tema jaoks õnn.

Marit Meri filmist "Ben on tagasi": minu jaoks oli see kui õppefilm

01.03.19 ... Kultuurisaates "OP+" kommenteeris Peter Hedgesi uut filmi "Ben on tagasi" ("Ben is Back") Marit Meri, kelle kooselu Arvo Kukumäega sisaldas üksjagu väljakutseid.

Kui palju on linna vaja monumente?

26.02.19 ... Sel nädalal tuleb Vikerraadio kultuurisaates "Vasar" juttu monumentidest.

"Plekktrummi" astub Hasso Krull

22.02.19 ... Tänavuse Enn Soosaare nimelise eetilise esseistika preemia pälvis autor, kes on otsinud Eesti riigile tähendust pärimusest. Kas meie pärimus on piisavalt elujõuline, et Eestit tulevikku viia?

Trummi tuleb Tanel Toom

18.02.19 ... 20. veebruaril jõuab kinodesse kaua oodatud suurfilm "Tõde ja õigus". Kuidas avanes Tammsaare meistriteos filmi loojale? Esmaspäeva õhtul on "Plekktrummi" külaline oma esimese täispika mängufilmi lavastanud filmirežissöör Tanel Toom.

Kultuur tuleb Ave Alavainule koju kätte ja ta teeb seda ise juurde

15.02.19 ... "OP+" käis Margus Tabori eestvõttel Hiiumaal Ave Alavainu pool, kes tervise pärast enam ise ringi ei käi, aga see-eest kutsub endale külla.

"Plekktrummis" räägitakse Hiina traditsioonidest

01.02.19 ... Hiina astroloogia järgi algab 5. veebruaril kollase maasea aasta. Milline koht on Hiinas traditsioonidel ning kuidas need aitavad mõista tänast Hiinat?

"Plekktrummi" astub värske tudeng

24.01.19 ... Jaanuari lõpus toimub Tallinnas ümarlaud, kus küsitakse, kas eesti kirjandus lahkub koolist. Milline roll on eesti kirjandusel noore inimese kujunemisel?

Heidi Sarapuu sünnipäeva tähistatakse Toomas Haugi debüüdiga Raadioteatris

23.01.19 ... 26. jaanuaril jõuab ERR eetrisse Raadioteatri kuuldemäng "Muravu". Heidi Sarapuu 21. kuuldemängulavastus on üksiti Toomas Haugi autoridebüüt Raadioteatris.

Signe Kivi: viimastel aastatel on maailmas keskendutud naiskunstnike loomingule

19.01.19 ... Möödunud aasta lõpus avati Tartu kunstimuuseumis näitus "Isekeskis. Naine kujutamas naist", mis keskendub just naiskunstnike loomingule. Margit Kilumets vestles Tartu kunstimuuseumi direktori Signe Kiviga nii sellest näitusest kui kunstist üldisemalt.

Aasta muusik saabub "Plekktrummi"

17.01.19 ... Dirigent ja laulja Risto Joost saab 22. jaanuaril Eesti Rahvusringhäälingu aasta muusiku preemia. Milliseid ideid ja iseloomu peab ilmutama noor muusik, et võita klassikalisele muusikale uut publikut?

Pille Lausmäe: trendid muutuvad, põhiväärtused jäävad

11.01.19 ... "OP+" käis Aegviidus külas sisearhitekt Pille Lausmäe suguvõsa majas, mille projekteeris aastakümnete eest tema isa Väino Tamm.

"Plekktrumm" küsib, millisena paistab maailm põhjapooluselt

11.01.19 ... Lähiaja suur väljakutse kogu inimkonnale on kliimasoojenemine, mille suhtes on eriti tundlikud maakera polaaralad. Millisena paistab maailm jäiselt ja inimtühjalt põhjapooluselt?

Jaak Lõhmus võtab ette Eesti filmi algusajad

09.01.19 ... Vikerraadio kultuurisaates "Vasar" räägitakse 18. jaanuaril Johannes Pääsukesest ja Eesti filmi algusaegadest. Stuudios on filmiajakirjanik ning Balti Filmi- ja Meediakooli filmiajaloo lektor Jaak Lõhmus.

Peeter Helme raamatusoovitus: mida ütles Tammsaare?

07.01.19 ... Maarja Vaino (koostaja) – "A. H. Tammsaare ütlemisi" Tammerraamat, 2018. 167 lk.

klassikaraadio
VAATA JÄRELE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: