Kultuurisaated

"OP" kaldub täna kirjanduse poole

11.12.19 ... 12. detsembri "OPis" on fookus kirjandusel ja ka kunstil, külla on aga kutsutud peamiselt naisterahvaid.

Madis Somelar: Eesti haridus peaks olema poliitikaülene ja teaduspõhine

10.12.19 ... "Plekktrummis" oli külas Tallinna Reaalkooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetaja Madis Somelar, kes arutles, miks ei ole meie targad lapsed, kes PISA testi järgi on Euroopa parimad, samal ajal õnnelikud.

"Plekktrumm" vaatleb eesti õpilaste kõrget taset

05.12.19 ... Värske PISA testi tulemuste järgi troonivad eesti kooliõpilased maailma tipus. Samas ei taga kõrge sooritusvõime sugugi nii kindlalt õpilaste heaolutunnet. Miks ei ole meie targad lapsed samal ajal õnnelikud? "Plekktrummi" külaline on Tallinna Reaalkooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetaja Madis Somelar.

David Ilmar Beecher: ainult humanitaarteadus suudab päästa maailma kliimakatastroofist

03.12.19 ... "Plekktrumm" arutles, milline on Tartu Ülikooli roll eesti kultuuri hoidjana ja Tartu linna eripära. "Plekktrummis" oli külas Tartu Ülikooli õppejõud, varem Kalifornia Ülikoolis Berkeleys töötanud ajaloolane David Ilmar Beecher, kes ütles, et katastroofiga lõppev romaan "Moby Dick" annab võtme kätte praeguse lootusetu maailma päästmiseks.

"Plekktrumm" piidleb eestikeelse kõrghariduse tulevikku

28.11.19 ... 1. detsembril tähistatakse 100 aasta möödumist eestikeelse õppe algusest Tartu Ülikoolis. Samas on 100 aastat hiljem õhus palju küsimusi eestikeelse kõrghariduse tulevikust.

Heie Marie Treier: uus kunstnikepõlvkond ei kipu enam võitlusse

26.11.19 ... "Plekktrummi" külaline oli kunstiteadlane Heie Marie Treier, kes arutles, kui palju võib kunst mõjutada meie elu, laual äsja eesti keeles ilmunud John Dewey raamat "Kunst kui kogemus", mis tutvustab mõjukat mõttevoolu, mille järgi leidub ilu ja harmooniat ka argielu rütmilistes kulgemistes.

"Plekktrummi" tuleb Heie Marie Treier

23.11.19 ... Äsja eesti keeles ilmunud John Dewey raamat "Kunst kui kogemus" tutvustab mõjukat mõttevoolu, mille järgi leidub ilu ja harmooniat ka igapäevaelu rütmilistes kulgemistes. Teisalt on kaasaegne kunst sedalaadi ilu mõistet sageli tõrjunud. Kuidas võib kunst muuta meie elu? "Plekktrummi" külaline on kunstiteadlane Heie Marie Treier.

Ilze Talberga: Lätis ei ole pingviinide paraadi

19.11.19 ... 18. novembril tähistas Läti Vabariik 101. sünnipäeva. "Plekktrummil" oli külas läti keele õppejõud ja tõlkija Ilze Tālberga, kes rääkis oma armastusest eesti keele vastu ning lätlaste ja eestlaste erinevustest ja sarnasustest.

"Plekktrumm" tähistab Läti sünnipäeva

17.11.19 ... 18. novembril tähistatakse Läti Vabariigi sünnipäeva. Kuigi Eesti ja Läti ajalugu on paljuski sarnased, ei pruugi eestlased praeguse Läti igapäevaelust ja kultuurist väga palju teada. Mida võiks lätlastelt õppida oma riigi ja kultuuri mõtestamisel?

Yoko Alender: puitmaja on eestlaste identiteedi osa

15.11.19 ... "OP" vaatas maja, mis on puust, peab vastu ja on ehitatud tuhandeaastase jaapani tehnoloogia abil. Lisaks võitis too Tallinna eramu aasta puitehitise konkursil fassaadipreemia.

Peep Talving: Eesti on traumakirurgi silmis turvaline paik

12.11.19 ... "Plekktrummis" oli külas traumakirurg Peep Talving, kes võrdles oma kogemusi maailmast ning ütles, et Eestis on turvaline elada. Kuigi kirurg peab olema materialist, tuli juttu ka hingest: Talving usub, et hing on olemas, ehkki selle mateeriat pole tõestatud.

"Plekktrummi" saabub traumakirurg

11.11.19 ... Isadapäeva ajal pööratakse suuremat tähelepanu meeste kohale ühiskonnas. Ühelt poolt väärtustatakse meeste rolli perekonnas, teiselt poolt on meestega seotud mitmed riskid halvema tervise ja sagedasema ohukäitumisega. Millisena avaneb ühiskond ja inimelu arsti pilgule? "Plekktrummi" külaline on traumakirurg Peep Talving.

Luukas Kristjan Ilves: Jeesus oli suurim liberaal

05.11.19 ... "Plekktrummis" oli külas digiriigi ekspert Luukas Kristjan Ilves, kes rääkis ajaloo lõpust ning täiendas Francis Fukuyama teooriat väitega, et isegi kui lääne ühiskond on näiliselt jõudnud eesmärkideni, siis täiusest on asi kaugel. Samuti jõudis ta järeldusele, et keegi pole inimeste võrdsuse ja liberaalsuse ideid jutlustanud paremini Jeesusest.

"Plekktrumm" lahkab lääne demokraatiat

31.10.19 ... Novembri algul möödub 30 aastat Berliini müüri langemisest. Sellest on saanud lääne demokraatia võidukäigu sümbol, mida on seostatud isegi ajaloo lõppemisega. Ometi, kas läänelik demokraatia toetab ka inimelu sügavama tähenduse otsimist? Oma põlvkonna kogemust jagab digiriigi ekspert Luukas Kristjan Ilves.

Toomas Paul: maailm muutuks, kui tõe näkku ütlemise asemel vaadataks leebema silmaga

29.10.19 ... "Plekktrummis" oli külas vaimulik ja teoloog Toomas Paul, kes julgustas kahtlejaid: mis iganes olukorrast tuleb edasi minna.

Rein Langi teatrisoovitus: "Kaupo ja Lembitu"

28.10.19 ... Vikerraadio teatrisaates tegi teatrisoovituse rubriigis debüüdi endine poliitik ja jätkuv teatrihuviline Rein Lang, kelle saatesse sisenemine algas skandaaliga.

Eino Tubin: äärmuslased jäävad Euroopas omaette

22.10.19 ... "Plekktrummi" külastas ajakirjanik ja endine riigiametnik Eino Tubin, kes rääkis vabadustest Türgis, populismist Euroopas ja oma elust pagulase pojana.

"Plekktrummis" on külas Eduard Tubina poeg Eino Tubin

18.10.19 ... Eesti suurim sümfonist Eduard Tubin oli sunnitud suurema osa oma elust veetma paguluses Rootsis. Tema poeg elab täna aga hoopis Türgis. Kuidas paistab sealt praegune konflikt Türgi–Süüria piiril ning mil moel mõjutab isiklik pagulaskogemus Euroopa rändekriisi mõtestamist? "Plekktrummi" külaline on ajakirjanik ja endine riigiametnik Eino Tubin.

Alvar Loog: Estonias on saanud halvaks traditsiooniks, et külalislavastaja väljendab oma tõekspidamisi, unustades teose algsisu

19.10.19 ... Tavaliselt räägivad kriitikud kultuurimeedias kultuurisaadustest, kultuurisaade "OP" võttis aga seekord fookusesse kriitiku enda: terava sõnaga ooperikriitikut Alvar Loogi iseloomustas Anne Aavik. Saates oli ka Loog ise, kes iseloomustas Rahvusooper Estonia uuemaid suundi.

Lugemissoovitus: Kivastiku ajamasin

18.10.19 ... Urmas Vadi valis "Vikerhommiku" lugemissoovituseks välja Mart Kivastiku "Taevatrepi".

"Vasar" võtab ette Soome kunsti ja kirjanduse kuldaja

17.10.19 ... Sel nädalal on "Vasaras" juttu Soome kunsti ja kirjanduse kuldajast. Stuudios on EKMi Adamson-Ericu muuseumi kuraator Kersti Koll ja kirjandusteadlane Sirje Olesk.

Laura Viidebaum: oleme praegu lähedal 5. sajandi Kreekale enne Kristust

15.10.19 ... "Plekktrummi" külaline oli antiigiuurija Laura Viidebaum, kes on New Yorgi Ülikooli abiprofessor antiigiteadustes.

Karin Alliku teatrisoovitus: "Valgete vete sina"

14.10.19 ... 13. oktoobri "Teatrivahi" saates tutvustas teatriteaduse üliõpilane Karin Allik Renate Keerdi autorilavastust "Valgete vete sina".

"Plekktrummi" astub Laura Viidebaum

10.10.19 ... Antiigi pärand on olulisel kohal mitmete tänapäeva mõjukate riikide identiteedis, teiste seas näiteks Prantsusmaal ja Ameerikas. Samal ajal ei ole antiiksete lätetega poliitika ja eetika tundmine enam kaugeltki iseenesestmõistetav.

Riho Sibul: Tüürile jäi In Spe kitsaks ja jumal tänatud

11.10.19 ... Saates "OP" rääkisid 16. oktoobril 60aastaseks saava heliloojast Erkki-Sven Tüürist sõbrad ja kolleegid.

Max Richter: Brexit on tsivilisatsioonivastane idee

08.10.19 ... "Plekktrummi" külastas maailmakuulus saksa-briti helilooja ja muusik Max Richter, kes rääkis oma suhetest Eestiga, muusikast ja poliitikast ning nende kahe seosest ja nimetas Brexitit ülimaks tragöödiaks.

"Plekktrumm" võõrustab helilooja Max Richterit

01.10.19 ... Esmaspäeval, 7. oktoobril on "Plekktrummi" külaline saksa-briti helilooja Max Richter, kes lisaks isiklikule loomingule on tuntud ka filmi- ja teatrimuusika heliloojana.

Peeter Linnap: Facebook on täis visuaalse mõtlemiseta pilte

03.10.19 ... Tartus galeriis Noorus on avatud dokumentalist Martin Parri näitus "Toona. 1990. aastad: Balti riigid ja Venemaa üleminekuajastul". Seekordne "OP" avab värske näituse tagamaid koos kuraator Peeter Linnapiga.

Andres Mustonen: Kantšeli muusika mõju on pärast tema surma veelgi suurem

03.10.19 ... Kolmapäeval lahkus maailmakuulus Gruusia helilooja Gia Kantšeli (10. august 1935 – 2. oktoober 2019). Kantšelit ühendas Eestiga palju, tema lähedasemaid sõpru on dirigent Andres Mustonen, kelle käe all said esiettekande mitmed Kantšeli teosed ja kes leiab, et Kantšeli muusika mõju on pärast tema surma veelgi suurem.

Tiit Kalluste: uut albumit kirjeldab mõiste "programmiline jazz"

02.10.19 ... Akordionist Tiit Kalluste alustab kolmapäevast oma uue plaadi "Keskööpäike" esitlustuuri mööda Eestimaad.

"Plekktrumm" lõpetab hooaja Malle Saluperega

29.04.19 ... "Tere, armas eesti rahvas!" Nii kõnetas Johann Voldemar Jannsen esimeses Pärnu Postimehes oma lugejaid. Kas kunagised ärkamisaja ideaalid kõnetavad ka tänaseid Eestimaa inimesi?

Eesti mõttelugu polegi nii üheselt Eesti oma

27.04.19 ... Eesti rahvusluse kujunemist on aastasadade jooksul mõjutanud paljud võõramaalased, teistest kultuuridest. Samas praegu kardetakse eestluse kadumist just võõraste tõttu. Kuidas on kujunenud kaasaegne mitmekülgne ühiskond ja mil moel loome ise oma kultuuri tänapäeva kommunikatsioonipraktikate kaudu?

Karin Paulus: romantiline räpakus ja sotsiaalne mitmekesisus kaob Kopli liinidelt

26.04.19 ... "OP+" käis koos arhitektuuriajaloolase Karin Pauluse Tallinnas Rotermanni kvartalis katusel, et rääkida arhitektuurimuuseumi projektist "Avatud majad", mille käigus avatakse inimestele uksi majadesse, kuhu nad ehk muidu ei satuks.

"Plekktrumm" küsib laulupeo tähendust aastal 2019

22.04.19 ... Juulis toimuva laulu- ja tantsupeoga "Minu arm" tähistatakse laulupeo 150. sünnipäeva. Hetkel teeb Eestimaal proove ligi tuhat koori, et pääseda suvel laulukaare alla. Millist tähendust võiks saabuv pidu praeguse Eesti jaoks kanda?

Ralf Sauteri filmisoovitused: "Jumalale tänu", "Shazam" ja "Rannaparm"

18.04.19 ... "Terevisioonis" andis tulevaks pühadeperioodiks filmisoovitusi Ralf Sauter, kelle valikus oli nii Prantsuse tipplavastaja François Ozon uus film, südamlik koomiskifilm kui ka lollakas narkokomöödia.

"Plekktrumm" astub patriotismi ja kosmopoliitsuse piirile

11.04.19 ... Euroopa mõtlejad on vaielnud rahvusluse ja patriotismi ning kosmopoliitsuse ja igavese rahu teemadel vähemalt 18. sajandist alates. Lepitust nendele keerukatele vaidlustele nähti humaansuse, moraalsuse ja empaatia arendamises. Kas meil oleks siit midagi õppida?

Galerii ja video. Raadioteatri näitlejapreemia laureaat on Jan Uuspõld

12.04.19 ... Raadioteatri sünnipäeva traditsioonina kuulutati täna, 12. aprillil välja näitlejapreemia parima osatäitmise eest kuuldemängus või järjejutu lugemise eest. Tänavu pälvis Raadioteatri näitlejapreemia Jan Uuspõld A. H. Tammsaare romaani "Põrgupõhja uus Vanapagan" lugemise eest järjejutuna.

"Plekktrumm" vaeb teravat poliitilist poleemikat

06.04.19 ... Viimased valimistulemused ja loodav valitsuskoalitsioon on ühiskonnas tekitanud terava poleemika demokraatia piiridest. Kuidas tuleks mõtestada ja hoida demokraatiat tänases Eestis, et see tõepoolest esindaks rahva tahet, küsib "Plekktrumm" Tartu Ülikooli võrdleva poliitika professorilt Vello Pettailt.

Piret Krumm: "Kalevipoeg" purustas minu jaoks eestlase kuvandi

05.04.19 ... Teatri aastaauhindade galal tunnustati parima lavastaja preemiaga Karl Laumetsa Vanemuises sadamateatris lavale jõudnud "Kalevipoja" eest. Kultuurisaates "OP+" avasid lavastuse tagamaid Laumets koos näitleja Piret Krummi ja "Kalevipoja" uurija Tõnis Parksepaga.

Olari Elts: Heino Eller näitas, milline võiks olla eestilik orkestrimuusika

05.04.19 ... Kultuurisaade "OP+" tegi intervjuu dirigent Olari Eltsiga, kes on koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga otsustanud jäädvustada plaadile helilooja Heino Elleri varju jäänud orkestriteosed.

Rita Rätsepp filmist "Gloria Bell": igas inimeses on kaks eri poolust

05.04.19 ... Eesti kinodesse on jõudnud Oscari võitnud režissööri Sebastián Lelio uus film "Gloria Bell", mida kultuurisaates "OP+" kommenteeris näitleja Rita Rätsepp.

Toomas Kiho meenutab Lennart Meri riigimehelikkust

01.04.19 ... Märtsi lõpus on president Lennart Meri 90. sünniaastapäev. Millise kujutluse riigimehelikkusest ta endast maha jättis ja mis on sellest tänaseks saanud? "Plekktrummi" külaline on Lennart Meri kunagine nõunik ja ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho.

Lennart Meri ütles

30.03.19 ... Vikerraadios kõlab 25.-31. märtsil iga päev üks Lennart Meri tsitaat. "Vikerhommiku" rubriigis "Lennart Meri ütles" valib riigimehe märgilisemaid ütlusi ja aitab neid lahti mõtestada Urmas Vadi.

Reimo Sagor filmist "Skandinaavia vaikus": eestlastel on vaikimise komme

29.03.19 ... Kinodesse on jõudnud režissöör Martti Helde teine täispikk mängufilm "Skandinaavia vaikus", kus ühe peaosatäitjana astub üles näitleja Reimo Sagor. Kultuurisaatele "OP+" antud intervjuus tuli juttu nii tema värskest rollist kui ka näitlejatööst laiemalt.

Tartu tšellist ja Itaalia dirigent rajasid oma kodu Saaremaale

23.03.19 ... Kultuurisaade "OP+" käis külas tšellist Anniki Aruväljal ja dirigent Edoardo Narbonal, kes on rajanud oma kodu Kuressaarde. Juttu tuli nii nende rajatus Läänesaarte kammerorkesterist kui ka saarlaste erinevusest võrreldes ülejäänud eestlastega.

Arvo Kruusement: "Kevadele" oli toona palju vastuseisu

22.03.19 ... Sel aastal täitub lavastaja Arvo Kruusemendi kultusfilmi "Kevade" 50. aastapäeva, mille puhul olid kultuurisaates "OP+" külas režissöör ja näitlejad Riina Hein ning Ain Lutsepp, et meenutada toonast võtteperioodi.

ERR.ee video: "Noorte stuudios" esines Tartu Ülikooli sümfooniaorkester

21.03.19 ... 20. märtsil esines Eesti Raadio 1. stuudios Klassikaraadio stuudiokontsertide sarjas "Noorte stuudio" Tartu Ülikooli sümfooniaorkester. Kultuuriportaal kandis kontserdi üle ja jäädvustas videos.

"Plekktrummi" astub Kariina Laas

18.03.19 ... Muude sõltuvuste kõrval kuuleme järjest enam nutisõltuvusest, mis teiste seas ohustab ka aina nooremaid lapsi. Mis muudab inimese vastuvõtlikuks nutimaailma ohtudele ning kuidas nendest turvaliselt mööda pääseda?

Raul Talmar: ainult õhtul koori ees seismisest ära ei ela

15.03.19 ... Koorijuht Raul Talmar kutsus kultuurisaate "OP+" külla enda koju Nõmmele, et rääkida veidi eeolevast laulupeost, koorijuhi ametist ning ka hiljuti ilmunud plaadist "Sõida tasa üle silla".

Vilen Künnapu: mulle meeldib organiseeritud loodus

15.03.19 ... "OP+" käis Tallinnas Kastellaanimaja galeriis, kus on väljas näitus "Park eesti maalikunstis 1967-2019".
palju head muusikat
MoeKunstiKino ETV2-S

klassikaraadio
VAATA JÄRELE
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: