Kultuurisaated

"Plekktrummi" saabub Elen Lotman

01.10.20 ... Oktoobris linastub Elen Lotmani uus portreefilm David Vseviovist. Miks on oluline osata filmikeelt ning kuidas aitab inimese sisemaailma tundmine luua mõjuvaid filme? "Plekktrummi" külaline on filmitegija Elen Lotman.

Marina Kesler: täna võiks Anna Karenina saada abi

29.09.20 ... Rahvusooperis Estonia viimati balleti "Anna Karenina" lavastanud koreograaf Marina Kesler ütles "Plekktrummis", et kuigi inimkond ei ole palju muutunud ei Jeesuse ristilöömisest ega Tolstoi romaani aegadest peale, on siiski tendents sallivuse poole.

"Plekktrumm" arutleb, millal tohib ühiskond kedagi hukka mõista

24.09.20 ... Lev Tolstoi romaanis "Anna Karenina" kaotab nimitegelane armastuse pärast kõik. Millal saab ühiskond õiguse hukka mõista ning kelle päralt on andestus? "Plekktrummi" külaline on Estonia teatri balleti "Anna Karenina" koreograaf ja lavastaja Marina Kesler.

Tiina Saar-Veelmaa: segadus ja teadmatus on muutunud inimestele talumatuks

22.09.20 ... "Plekktrummis" oli külas psühholoog ja tööõnne uurija Tiina Saar-Veelmaa, kes nentis, et me elame ajaajärgul, kus kõige ägedamad eneseteostused tulevad ristamiste kaudu, seega tuleb tööd kaotades või senisest tööst väsides hoida end avatuna ja mitte ise end alahinnata.

Olari Elts: kultuurikatkestus on äärmiselt tõsine asi ja see ei tohiks pikeneda

15.09.20 ... Hooaja esimeses "Plekktrummis" oli külas ERSO värske peadirigent ja kunstiline juht Olari Elts, kes rõhutas, et kunstist osasaamine on oluline moment sündmuste mõistmisel ja eriti tähtis on, et kultuur oleks inimestele toeks rasketel aegadel.

"Plekktrumm" alustab hooaega Olari Eltsiga

11.09.20 ... "Plekktrummi" uue hooaja avakülaline määrab lähiaastate Eesti muusikaelu peamised valikud. Miks me vajame oma ellu muusikat? ERSO uus peadirigent ja kunstiline juht Olari Elts on "Plekktrummi" külaline esmaspäeval kell 21.30 ETV2-s.

Helen Sooväli-Sepping: Tallinn väärtustab autosid poole rohkem kui jalakäijaid

05.05.20 ... Kuidas mõjutab linnaruum meie isiklikku õnnetunnet, suhet looduse ja teiste inimestega, arutles "Plekktrummis" peagi valmiva Eesti inimarenguaruande peatoimetaja Helen Sooväli-Sepping.

"Plekktrumm" uurib, kas linnaruum teeb õnnelikuks

04.05.20 ... Eestlastest on tänaseks saanud linnarahvas, kellest veel ainult väiksem osa elab maal. Kuidas mõjutab linnaruum meie isiklikku õnnetunnet, suhet looduse ja teiste inimestega? "Plekktrummi" külaline on peatselt valmiva Eesti inimarenguaruande peatoimetaja Helen Sooväli-Sepping.

Jüri Talvet: me ei tohiks lagundada oma jalgealust ja hävitada loodust

28.04.20 ... Milline koht on tänase inimese elus kirjanduse parimal osal ning millist tarkust see endas peidab, arutles "Plekktrummis" kirjandusteadlane Jüri Talvet, kes Juhan Liivile toetudes pani ka inimestele südamele mitte hävitada oma keskkonda, nagu tehakse Eestis praegu meie metsadega.

"Plekktrummis" räägib Jüri Talvet maailmakirjandusest

27.04.20 ... Äsja ilmus paljude eesti autorite koostöös mitmeköiteline maailmakirjanduse ülevaade. Milline koht on tänase inimese elus maailmakirjanduse parimal osal ning millist tarkust see endas peidab? "Plekktrummi" külaline on õpetlane ja poeet Jüri Talvet.

Ehtekunstnik Ketli Tiitsaar: silmatorkav ehe on vestluse algataja

25.04.20 ... Ehtekunstniku Ketli Tiitsaare sõnul kannavad autoriehteid teadlikud ja kultuurihuvilised inimesed, kes on valmis selleks, et parasjagu kantavast ehtest saab pidevalt vestluse algatajaga.

"Helikaja" vaagis raadio võidukäiku voogedastuse ees

21.04.20 ... Klassikaraadio saade "Helikaja" uuris, kuidas on viimase kuu jooksul muutunud inimeste kuulamisharjumused. Miks pöörduvad inimesed kriisi ajal raadio poole ja tarbivad vähem muusika voogedastusteenuseid? Otsime vastuseid nüüdiskultuurist, ajaloost ja lasteraamatutest.

Tiina Intelmann: ma usun, et koroonakriis raputab Euroopa poliitikat natuke üles

21.04.20 ... Eesti Vabariigi suursaadik Suurbritannias Tiina Intelmann arutles "Plekktrummis", kas koroonakriis saab anda õppetunni, mis looks võimaluse uutmoodi üleilmseks koostööks ka kliimakatastroofi vältimisel.

"Plekktrumm" uurib, kas koroonakriis paneb maailma koos töötama

16.04.20 ... Enne suurt seisakut oli üheks suurimaks globaalseks mureks kliimasoojenemine, mille ohjamiseks on vaja maailma riikide ühist pingutust. Kas koroonakriis saab anda õppetunni, mis looks võimaluse uutmoodi üleilmseks koostööks?

Juhan Aru: ka korrapäratusest tekib korrapära

14.04.20 ... Numbritest, luulest ja Beethoveni 250. sünniaastapäevast vestles "Plekktrummis" saatejuht Joonas Hellermaga videosilla vahendusel matemaatik Juhan Aru, kes kommenteeris ka koroonaviiruse käitumist: isegi viiruse juhuslikkuses on kindel muster.

"Plekktrummi" saabub Juhan Aru

13.04.20 ... Kuigi maailmas on erinevaid riike ja rahvaid, sarnanevad koroonaviiruse leviku puhul mitmed statistilised näitajad üle maailma. Kuidas aitab matemaatika mõista seaduspärasid, mis iseloomustavad inimkonna üldist toimimist?

Klassikaraadio toob eetrisse kaheksatunnise une

10.04.20 ... Ööl enne ülestõusmispühi kõlab maailma erinevais paigus raadioeetris Max Richteri 8-tunnine meditatiivne unelaul "Sleep". Klassikaraadios algab pikk uneteos 12. aprillil kell 00.00.

Joosep Matjus: juba praegu on õhust raske kaadrisse saada metsamassiivi

07.04.20 ... Ehkki koroonakriis on paljuski mõjutanud meie igapäevaelu, ei peata ometi miski looduse ärkamist. Milliseid võimalusi looduse ja endaga kohtumiseks peidab endas alanud kevad, selle üle arutles "Plekktrummis" mitmete loodusfilmide, teiste seas "Tuulte tahutud maa" autor Joosep Matjus, kes oli ka operaator Jaan Tootseni filmis "Fred Jüssi. Olemise ilu".

"Plekktrumm" heidab pilgu loodusse

02.04.20 ... Ehkki koroonakriis on paljuski mõjutanud meie igapäevast elu, ei peata ometi miski looduse ärkamist. Milliseid võimalusi looduse ja endaga kohtumiseks peidab endas alanud kevad?

Naatan Haamer: kannatused kasvatavad meid

31.03.20 ... Hingehoidja ja kriisinõustaja Naatan Haamer arutles "Plekktrummis" riikliku eriolukorra tõttu muutunud elukorralduse käigus võimenduvatest inimsuhetest. Kriisi tekitatud ühiskondlikud muutused võivad aga olla nii head kui halvad, mõtiskles Haamer.

"Plekktrumm" arutleb, kuidas muudab eriolukord inimsuhteid

26.03.20 ... Riikliku eriolukorra tõttu muutunud elukorralduse käigus võimenduvad ka inimsuhted. Milliseid võimalusi pakub praegune ühiskonna seiskumine iseenda ja oma suhete mõtestamiseks? "Plekktrummi" külaline on hingehoidja ja kriisinõustaja Naatan Haamer.

Irena Veisaite: kätte makstes kordame teiste vigu

24.03.20 ... Leedu kirjandus- ja teatriteadlane Irena Veisaitė omab mitmeid huvitavaid seoseid Eestiga. Ta on filmirežissöör Grigori Kromanovi viimane abikaasa, lisaks on Arvo Pärt pühendanud tema tütrele ühe oma tuntuima teose "Für Alina". "Plekktrumm" käis Irena Veisaitėl külas Vilniuses.

"Plekktrummis" on külas teatriteadlane Irena Veisaite

20.03.20 ... Leedu kirjandus- ja teatriteadlane Irena Veisaitė omab mitmeid huvitavaid seoseid Eestiga. Ta on filmirežissöör Grigori Kromanovi viimane abikaasa, lisaks on Arvo Pärt pühendanud tema tütrele ühe oma tuntuima teose "Für Alina".

Jüri Reinvere: käimasolev kultuurihooaeg kirjutatakse korstnasse

17.03.20 ... Klassikaraadio saates "Delta" oli külas Frankfurdis elav helilooja ja esseist Jüri Reinvere, kes kaardistas olukorda Saksamaal, kus esimene koroonaviirusesse nakatunu registreeriti jaanuari lõpus ning praeguseks on oma töö peatanud nii orkestrid kui kontserdimajad. Ta andis ülevaate Saksamaa muusikaelus toimuvast ning rääkis, milline on kriisi mõju kultuurile.

Juhani Salokannel: eestlaste tugevused on haridustahe ja südametunnistus

17.03.20 ... Millega köidab eesti kultuur inimest, kes pole Eestist pärit? "Plekktrummi" külaline oli kauane estofiil, eesti kirjanduse soome keelde tõlkija, kirjandusloolane Juhani Salokannel, kes märkis muuhulgas, et soomlastel sellist Jumala poole vaatavat autorit nagu Tammsaare polegi.

"Plekktrummi" saabub Juhani Salokannel

16.03.20 ... Emakeelepäeval pöörame tähelepanu eesti keelele ja kirjandusele. Millega köidab eesti kultuur aga inimest, kes pole Eestist pärit? "Plekktrummi" külaline on kauane estofiil, eesti kirjanduse soome keelde tõlkija, kirjandusloolane Juhani Salokannel, kelle raamat Tammsaarest on ka tänavuse kultuurkapitali kirjanduspreemiate vabaauhinna nominent.

Arheokeemik Ester Oras: tuleks leppida sellega, et meis ongi igasuguseid minevikke

10.03.20 ... "Plekktrummi" külaline on arheokeemik Ester Oras, kes arutles, millised inimesed elasid Eesti aladel enne kirjaliku mälu algust ja kui palju on meil nendega ühist.

"Plekktrummi" tuleb arheokeemik Ester Oras

05.03.20 ... Suur osa Eesti ajaloost on tuntud vaid läbi arheoloogiliste leidude. Samas võimaldavad uued uurimismeetodid saada kauge mineviku kohta põnevaid andmeid. Millised inimesed elasid Eesti aladel enne kirjaliku mälu algust ja kui palju on meil nendega ühist?

Ulrike Plath keskkonnateemadest: stressis inimene ei tee õigeid otsuseid

03.03.20 ... Keskkonnaajaloolane Ulrike Plath arutles "Plekktrummis", kuidas aitavad valdkonnad nagu ajalugu, kunstiteadus ja teoloogia mõista siinseid sageli emotsionaalseid keskkonnateemalisi vaidlusi.

"Plekktrumm" püüab mõista keskkonnateemalisi vaidlusi

27.02.20 ... Hiljuti alustas rühm teadlasi tööd Eesti keskkonnaliikumise uurimiseks. Kuidas aitavad valdkonnad nagu ajalugu, kunstiteadus ja teoloogia mõista siinseid sageli väga emotsionaalseid keskkonnateemalisi vaidlusi?

"Plekktrummis" räägib Undusk, kuidas Kross inspireerib tänaseid lugejaid

17.02.20 ... 19. veebruaril on Jaan Krossi 100. sünniaastapäev, mida tähistab ka 17. veebruari "Plekktrumm".

"Vasar" võtab ette värvid

14.02.20 ... Sel nädalal on Vikerraadio kultuurisaates "Vasar" juttu värvinimedest, värvide mõjust keskkonnale ja kultuuridele.

"Plekktrummis" on külas arvutiteadlane Maarja Kruusmaa

07.02.20 ... Tehnoloogia areng toob endaga jätkuvalt kaasa järske muutusi inimeste elus. Lisaks võimaldab uuenev tehnika koguda aina suuremaid infomahte ümbritsevast keskkonnast. Kas sellest piisab, et haavatavat loodust paremini mõista?

"Plekktrummi" saabub Lauri Mälksoo

01.02.20 ... 2. veebruaril tähistatakse Tartu rahulepingu 100. aastapäeva, mis on tänini Eesti riikluse oluline nurgakivi. Millised on selle lepinguga seotud olulised õppetunnid, mida arvestada ka tänases maailmas?

Galerii: "OP" võttel

31.01.20 ... Vaadake "OPi" kaadri taha.

Katre Talviste: kirjandusteaduseta oleme kaitsetud keele mõjude eest

28.01.20 ... Sel aastal ei pälvinud riiklikku toetust ükski teaduslik uurimistöö, mille fookuses oleks eesti kirjandus. Milline on olnud kirjanduse koht eesti kultuuris ja miks peaks seda jätkuvalt uurima, arutles saates "Plekktrumm" kirjandusloolane Katre Talviste.

"Plekktrumm" arutleb, miks riik ei toeta eesti kirjanduse uurimist

26.01.20 ... Sel aastal ei pälvinud riiklikku toetust ükski teaduslik uurimistöö, mille fookuses oleks eesti kirjandus. Milline on olnud kirjanduse koht eesti kultuuris ja miks peaks seda jätkuvalt uurima?

Kertu Sillaste: Marie Mustkivi lõi ilu nagu lapsepõlve suvedes

24.01.20 ... Kunstnik Kertu Sillaste tutvustas "OPis" tikandimeistri Marie Mustkivi (1863–1937?) vapustavat loomingut, mis sütitas teda niivõrd, et ta kirjutas sellest raamatu "Kõige ilusam seelik".

"Plekktrumm" vaatleb Aasia kultuuri mõjusid Lääne kultuuriruumis

17.01.20 ... Kaasaegse maailma iseloomustamisel on sageli räägitud tsivilisatsioonide kokkupõrkest, mille käigus Lääne kultuuriruum peab andma teed üha kasvavale Aasia kultuurimõjule.

"OP" liigub ringi Tartus ja Paides

15.01.20 ... Toomemäel, Tartu ülikooli muuseumis on värske väljapanek "Minu elu ülikool", kus vaatavad ringi kaks vilistlast – ajakirjanik Margit Kilumets ja TÜ rektor Toomas Asser.

Tallinna linnateatri legendaarne publikuteenindaja: teatrisse ikka söögi- ja joogikausiga ei tulda

10.01.20 ... Kultuurisaates "OP" oli külas aastaid Tallinna linnateatris publikuteenindajana töötanud Juta Olesk, kes rääkis veidi teatripubliku kommetest ning sellest, kuidas on publik aastatega muutunud.

"Plekktrumm" arutleb, mis saab pärast laulupeo juubeli tähistamist

13.12.19 ... Lõppeva aasta üheks suursündmuseks oli laulupeo 150. sünnipäeva tähistamine. Teiste seas juhatas laulupeol oma uudisteost helilooja Pärt Uusberg, kellele see aasta on olnud karastav nii helilooja kui dirigendina. Milliseid järeldusi saab noor helilooja teha lõppevast aastat, et olla avatud sellele, mis ootab ees?

"OP" kaldub täna kirjanduse poole

11.12.19 ... 12. detsembri "OPis" on fookus kirjandusel ja ka kunstil, külla on aga kutsutud peamiselt naisterahvaid.

Madis Somelar: Eesti haridus peaks olema poliitikaülene ja teaduspõhine

10.12.19 ... "Plekktrummis" oli külas Tallinna Reaalkooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetaja Madis Somelar, kes arutles, miks ei ole meie targad lapsed, kes PISA testi järgi on Euroopa parimad, samal ajal õnnelikud.

"Plekktrumm" vaatleb eesti õpilaste kõrget taset

05.12.19 ... Värske PISA testi tulemuste järgi troonivad eesti kooliõpilased maailma tipus. Samas ei taga kõrge sooritusvõime sugugi nii kindlalt õpilaste heaolutunnet. Miks ei ole meie targad lapsed samal ajal õnnelikud? "Plekktrummi" külaline on Tallinna Reaalkooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetaja Madis Somelar.

David Ilmar Beecher: ainult humanitaarteadus suudab päästa maailma kliimakatastroofist

03.12.19 ... "Plekktrumm" arutles, milline on Tartu Ülikooli roll eesti kultuuri hoidjana ja Tartu linna eripära. "Plekktrummis" oli külas Tartu Ülikooli õppejõud, varem Kalifornia Ülikoolis Berkeleys töötanud ajaloolane David Ilmar Beecher, kes ütles, et katastroofiga lõppev romaan "Moby Dick" annab võtme kätte praeguse lootusetu maailma päästmiseks.

"Plekktrumm" piidleb eestikeelse kõrghariduse tulevikku

28.11.19 ... 1. detsembril tähistatakse 100 aasta möödumist eestikeelse õppe algusest Tartu Ülikoolis. Samas on 100 aastat hiljem õhus palju küsimusi eestikeelse kõrghariduse tulevikust.

Heie Marie Treier: uus kunstnikepõlvkond ei kipu enam võitlusse

26.11.19 ... "Plekktrummi" külaline oli kunstiteadlane Heie Marie Treier, kes arutles, kui palju võib kunst mõjutada meie elu, laual äsja eesti keeles ilmunud John Dewey raamat "Kunst kui kogemus", mis tutvustab mõjukat mõttevoolu, mille järgi leidub ilu ja harmooniat ka argielu rütmilistes kulgemistes.

"Plekktrummi" tuleb Heie Marie Treier

23.11.19 ... Äsja eesti keeles ilmunud John Dewey raamat "Kunst kui kogemus" tutvustab mõjukat mõttevoolu, mille järgi leidub ilu ja harmooniat ka igapäevaelu rütmilistes kulgemistes. Teisalt on kaasaegne kunst sedalaadi ilu mõistet sageli tõrjunud. Kuidas võib kunst muuta meie elu? "Plekktrummi" külaline on kunstiteadlane Heie Marie Treier.

Ilze Talberga: Lätis ei ole pingviinide paraadi

19.11.19 ... 18. novembril tähistas Läti Vabariik 101. sünnipäeva. "Plekktrummil" oli külas läti keele õppejõud ja tõlkija Ilze Tālberga, kes rääkis oma armastusest eesti keele vastu ning lätlaste ja eestlaste erinevustest ja sarnasustest.

klassikaraadio

VAATA JÄRELE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: