Kultuurisaated

"Plekktrumm" heidab pilgu loodusse

02.04.20 ... Ehkki koroonakriis on paljuski mõjutanud meie igapäevast elu, ei peata ometi miski looduse ärkamist. Milliseid võimalusi looduse ja endaga kohtumiseks peidab endas alanud kevad?

Naatan Haamer: kannatused kasvatavad meid

31.03.20 ... Hingehoidja ja kriisinõustaja Naatan Haamer arutles "Plekktrummis" riikliku eriolukorra tõttu muutunud elukorralduse käigus võimenduvatest inimsuhetest. Kriisi tekitatud ühiskondlikud muutused võivad aga olla nii head kui halvad, mõtiskles Haamer.

"Plekktrumm" arutleb, kuidas muudab eriolukord inimsuhteid

26.03.20 ... Riikliku eriolukorra tõttu muutunud elukorralduse käigus võimenduvad ka inimsuhted. Milliseid võimalusi pakub praegune ühiskonna seiskumine iseenda ja oma suhete mõtestamiseks? "Plekktrummi" külaline on hingehoidja ja kriisinõustaja Naatan Haamer.

Irena Veisaite: kätte makstes kordame teiste vigu

24.03.20 ... Leedu kirjandus- ja teatriteadlane Irena Veisaitė omab mitmeid huvitavaid seoseid Eestiga. Ta on filmirežissöör Grigori Kromanovi viimane abikaasa, lisaks on Arvo Pärt pühendanud tema tütrele ühe oma tuntuima teose "Für Alina". "Plekktrumm" käis Irena Veisaitėl külas Vilniuses.

"Plekktrummis" on külas teatriteadlane Irena Veisaite

20.03.20 ... Leedu kirjandus- ja teatriteadlane Irena Veisaitė omab mitmeid huvitavaid seoseid Eestiga. Ta on filmirežissöör Grigori Kromanovi viimane abikaasa, lisaks on Arvo Pärt pühendanud tema tütrele ühe oma tuntuima teose "Für Alina".

Jüri Reinvere: käimasolev kultuurihooaeg kirjutatakse korstnasse

17.03.20 ... Klassikaraadio saates "Delta" oli külas Frankfurdis elav helilooja ja esseist Jüri Reinvere, kes kaardistas olukorda Saksamaal, kus esimene koroonaviirusesse nakatunu registreeriti jaanuari lõpus ning praeguseks on oma töö peatanud nii orkestrid kui kontserdimajad. Ta andis ülevaate Saksamaa muusikaelus toimuvast ning rääkis, milline on kriisi mõju kultuurile.

Juhani Salokannel: eestlaste tugevused on haridustahe ja südametunnistus

17.03.20 ... Millega köidab eesti kultuur inimest, kes pole Eestist pärit? "Plekktrummi" külaline oli kauane estofiil, eesti kirjanduse soome keelde tõlkija, kirjandusloolane Juhani Salokannel, kes märkis muuhulgas, et soomlastel sellist Jumala poole vaatavat autorit nagu Tammsaare polegi.

"Plekktrummi" saabub Juhani Salokannel

16.03.20 ... Emakeelepäeval pöörame tähelepanu eesti keelele ja kirjandusele. Millega köidab eesti kultuur aga inimest, kes pole Eestist pärit? "Plekktrummi" külaline on kauane estofiil, eesti kirjanduse soome keelde tõlkija, kirjandusloolane Juhani Salokannel, kelle raamat Tammsaarest on ka tänavuse kultuurkapitali kirjanduspreemiate vabaauhinna nominent.

Arheokeemik Ester Oras: tuleks leppida sellega, et meis ongi igasuguseid minevikke

10.03.20 ... "Plekktrummi" külaline on arheokeemik Ester Oras, kes arutles, millised inimesed elasid Eesti aladel enne kirjaliku mälu algust ja kui palju on meil nendega ühist.

"Plekktrummi" tuleb arheokeemik Ester Oras

05.03.20 ... Suur osa Eesti ajaloost on tuntud vaid läbi arheoloogiliste leidude. Samas võimaldavad uued uurimismeetodid saada kauge mineviku kohta põnevaid andmeid. Millised inimesed elasid Eesti aladel enne kirjaliku mälu algust ja kui palju on meil nendega ühist?

Ulrike Plath keskkonnateemadest: stressis inimene ei tee õigeid otsuseid

03.03.20 ... Keskkonnaajaloolane Ulrike Plath arutles "Plekktrummis", kuidas aitavad valdkonnad nagu ajalugu, kunstiteadus ja teoloogia mõista siinseid sageli emotsionaalseid keskkonnateemalisi vaidlusi.

"Plekktrumm" püüab mõista keskkonnateemalisi vaidlusi

27.02.20 ... Hiljuti alustas rühm teadlasi tööd Eesti keskkonnaliikumise uurimiseks. Kuidas aitavad valdkonnad nagu ajalugu, kunstiteadus ja teoloogia mõista siinseid sageli väga emotsionaalseid keskkonnateemalisi vaidlusi?

"Plekktrummis" räägib Undusk, kuidas Kross inspireerib tänaseid lugejaid

17.02.20 ... 19. veebruaril on Jaan Krossi 100. sünniaastapäev, mida tähistab ka 17. veebruari "Plekktrumm".

"Vasar" võtab ette värvid

14.02.20 ... Sel nädalal on Vikerraadio kultuurisaates "Vasar" juttu värvinimedest, värvide mõjust keskkonnale ja kultuuridele.

"Plekktrummis" on külas arvutiteadlane Maarja Kruusmaa

07.02.20 ... Tehnoloogia areng toob endaga jätkuvalt kaasa järske muutusi inimeste elus. Lisaks võimaldab uuenev tehnika koguda aina suuremaid infomahte ümbritsevast keskkonnast. Kas sellest piisab, et haavatavat loodust paremini mõista?

"Plekktrummi" saabub Lauri Mälksoo

01.02.20 ... 2. veebruaril tähistatakse Tartu rahulepingu 100. aastapäeva, mis on tänini Eesti riikluse oluline nurgakivi. Millised on selle lepinguga seotud olulised õppetunnid, mida arvestada ka tänases maailmas?

Galerii: "OP" võttel

31.01.20 ... Vaadake "OPi" kaadri taha.

Katre Talviste: kirjandusteaduseta oleme kaitsetud keele mõjude eest

28.01.20 ... Sel aastal ei pälvinud riiklikku toetust ükski teaduslik uurimistöö, mille fookuses oleks eesti kirjandus. Milline on olnud kirjanduse koht eesti kultuuris ja miks peaks seda jätkuvalt uurima, arutles saates "Plekktrumm" kirjandusloolane Katre Talviste.

"Plekktrumm" arutleb, miks riik ei toeta eesti kirjanduse uurimist

26.01.20 ... Sel aastal ei pälvinud riiklikku toetust ükski teaduslik uurimistöö, mille fookuses oleks eesti kirjandus. Milline on olnud kirjanduse koht eesti kultuuris ja miks peaks seda jätkuvalt uurima?

Kertu Sillaste: Marie Mustkivi lõi ilu nagu lapsepõlve suvedes

24.01.20 ... Kunstnik Kertu Sillaste tutvustas "OPis" tikandimeistri Marie Mustkivi (1863–1937?) vapustavat loomingut, mis sütitas teda niivõrd, et ta kirjutas sellest raamatu "Kõige ilusam seelik".

"Plekktrumm" vaatleb Aasia kultuuri mõjusid Lääne kultuuriruumis

17.01.20 ... Kaasaegse maailma iseloomustamisel on sageli räägitud tsivilisatsioonide kokkupõrkest, mille käigus Lääne kultuuriruum peab andma teed üha kasvavale Aasia kultuurimõjule.

"OP" liigub ringi Tartus ja Paides

15.01.20 ... Toomemäel, Tartu ülikooli muuseumis on värske väljapanek "Minu elu ülikool", kus vaatavad ringi kaks vilistlast – ajakirjanik Margit Kilumets ja TÜ rektor Toomas Asser.

Tallinna linnateatri legendaarne publikuteenindaja: teatrisse ikka söögi- ja joogikausiga ei tulda

10.01.20 ... Kultuurisaates "OP" oli külas aastaid Tallinna linnateatris publikuteenindajana töötanud Juta Olesk, kes rääkis veidi teatripubliku kommetest ning sellest, kuidas on publik aastatega muutunud.

"Plekktrumm" arutleb, mis saab pärast laulupeo juubeli tähistamist

13.12.19 ... Lõppeva aasta üheks suursündmuseks oli laulupeo 150. sünnipäeva tähistamine. Teiste seas juhatas laulupeol oma uudisteost helilooja Pärt Uusberg, kellele see aasta on olnud karastav nii helilooja kui dirigendina. Milliseid järeldusi saab noor helilooja teha lõppevast aastat, et olla avatud sellele, mis ootab ees?

"OP" kaldub täna kirjanduse poole

11.12.19 ... 12. detsembri "OPis" on fookus kirjandusel ja ka kunstil, külla on aga kutsutud peamiselt naisterahvaid.

Madis Somelar: Eesti haridus peaks olema poliitikaülene ja teaduspõhine

10.12.19 ... "Plekktrummis" oli külas Tallinna Reaalkooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetaja Madis Somelar, kes arutles, miks ei ole meie targad lapsed, kes PISA testi järgi on Euroopa parimad, samal ajal õnnelikud.

"Plekktrumm" vaatleb eesti õpilaste kõrget taset

05.12.19 ... Värske PISA testi tulemuste järgi troonivad eesti kooliõpilased maailma tipus. Samas ei taga kõrge sooritusvõime sugugi nii kindlalt õpilaste heaolutunnet. Miks ei ole meie targad lapsed samal ajal õnnelikud? "Plekktrummi" külaline on Tallinna Reaalkooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetaja Madis Somelar.

David Ilmar Beecher: ainult humanitaarteadus suudab päästa maailma kliimakatastroofist

03.12.19 ... "Plekktrumm" arutles, milline on Tartu Ülikooli roll eesti kultuuri hoidjana ja Tartu linna eripära. "Plekktrummis" oli külas Tartu Ülikooli õppejõud, varem Kalifornia Ülikoolis Berkeleys töötanud ajaloolane David Ilmar Beecher, kes ütles, et katastroofiga lõppev romaan "Moby Dick" annab võtme kätte praeguse lootusetu maailma päästmiseks.

"Plekktrumm" piidleb eestikeelse kõrghariduse tulevikku

28.11.19 ... 1. detsembril tähistatakse 100 aasta möödumist eestikeelse õppe algusest Tartu Ülikoolis. Samas on 100 aastat hiljem õhus palju küsimusi eestikeelse kõrghariduse tulevikust.

Heie Marie Treier: uus kunstnikepõlvkond ei kipu enam võitlusse

26.11.19 ... "Plekktrummi" külaline oli kunstiteadlane Heie Marie Treier, kes arutles, kui palju võib kunst mõjutada meie elu, laual äsja eesti keeles ilmunud John Dewey raamat "Kunst kui kogemus", mis tutvustab mõjukat mõttevoolu, mille järgi leidub ilu ja harmooniat ka argielu rütmilistes kulgemistes.

"Plekktrummi" tuleb Heie Marie Treier

23.11.19 ... Äsja eesti keeles ilmunud John Dewey raamat "Kunst kui kogemus" tutvustab mõjukat mõttevoolu, mille järgi leidub ilu ja harmooniat ka igapäevaelu rütmilistes kulgemistes. Teisalt on kaasaegne kunst sedalaadi ilu mõistet sageli tõrjunud. Kuidas võib kunst muuta meie elu? "Plekktrummi" külaline on kunstiteadlane Heie Marie Treier.

Ilze Talberga: Lätis ei ole pingviinide paraadi

19.11.19 ... 18. novembril tähistas Läti Vabariik 101. sünnipäeva. "Plekktrummil" oli külas läti keele õppejõud ja tõlkija Ilze Tālberga, kes rääkis oma armastusest eesti keele vastu ning lätlaste ja eestlaste erinevustest ja sarnasustest.

"Plekktrumm" tähistab Läti sünnipäeva

17.11.19 ... 18. novembril tähistatakse Läti Vabariigi sünnipäeva. Kuigi Eesti ja Läti ajalugu on paljuski sarnased, ei pruugi eestlased praeguse Läti igapäevaelust ja kultuurist väga palju teada. Mida võiks lätlastelt õppida oma riigi ja kultuuri mõtestamisel?

Yoko Alender: puitmaja on eestlaste identiteedi osa

15.11.19 ... "OP" vaatas maja, mis on puust, peab vastu ja on ehitatud tuhandeaastase jaapani tehnoloogia abil. Lisaks võitis too Tallinna eramu aasta puitehitise konkursil fassaadipreemia.

Peep Talving: Eesti on traumakirurgi silmis turvaline paik

12.11.19 ... "Plekktrummis" oli külas traumakirurg Peep Talving, kes võrdles oma kogemusi maailmast ning ütles, et Eestis on turvaline elada. Kuigi kirurg peab olema materialist, tuli juttu ka hingest: Talving usub, et hing on olemas, ehkki selle mateeriat pole tõestatud.

"Plekktrummi" saabub traumakirurg

11.11.19 ... Isadapäeva ajal pööratakse suuremat tähelepanu meeste kohale ühiskonnas. Ühelt poolt väärtustatakse meeste rolli perekonnas, teiselt poolt on meestega seotud mitmed riskid halvema tervise ja sagedasema ohukäitumisega. Millisena avaneb ühiskond ja inimelu arsti pilgule? "Plekktrummi" külaline on traumakirurg Peep Talving.

Luukas Kristjan Ilves: Jeesus oli suurim liberaal

05.11.19 ... "Plekktrummis" oli külas digiriigi ekspert Luukas Kristjan Ilves, kes rääkis ajaloo lõpust ning täiendas Francis Fukuyama teooriat väitega, et isegi kui lääne ühiskond on näiliselt jõudnud eesmärkideni, siis täiusest on asi kaugel. Samuti jõudis ta järeldusele, et keegi pole inimeste võrdsuse ja liberaalsuse ideid jutlustanud paremini Jeesusest.

"Plekktrumm" lahkab lääne demokraatiat

31.10.19 ... Novembri algul möödub 30 aastat Berliini müüri langemisest. Sellest on saanud lääne demokraatia võidukäigu sümbol, mida on seostatud isegi ajaloo lõppemisega. Ometi, kas läänelik demokraatia toetab ka inimelu sügavama tähenduse otsimist? Oma põlvkonna kogemust jagab digiriigi ekspert Luukas Kristjan Ilves.

Toomas Paul: maailm muutuks, kui tõe näkku ütlemise asemel vaadataks leebema silmaga

29.10.19 ... "Plekktrummis" oli külas vaimulik ja teoloog Toomas Paul, kes julgustas kahtlejaid: mis iganes olukorrast tuleb edasi minna.

Rein Langi teatrisoovitus: "Kaupo ja Lembitu"

28.10.19 ... Vikerraadio teatrisaates tegi teatrisoovituse rubriigis debüüdi endine poliitik ja jätkuv teatrihuviline Rein Lang, kelle saatesse sisenemine algas skandaaliga.

Eino Tubin: äärmuslased jäävad Euroopas omaette

22.10.19 ... "Plekktrummi" külastas ajakirjanik ja endine riigiametnik Eino Tubin, kes rääkis vabadustest Türgis, populismist Euroopas ja oma elust pagulase pojana.

"Plekktrummis" on külas Eduard Tubina poeg Eino Tubin

18.10.19 ... Eesti suurim sümfonist Eduard Tubin oli sunnitud suurema osa oma elust veetma paguluses Rootsis. Tema poeg elab täna aga hoopis Türgis. Kuidas paistab sealt praegune konflikt Türgi–Süüria piiril ning mil moel mõjutab isiklik pagulaskogemus Euroopa rändekriisi mõtestamist? "Plekktrummi" külaline on ajakirjanik ja endine riigiametnik Eino Tubin.

Alvar Loog: Estonias on saanud halvaks traditsiooniks, et külalislavastaja väljendab oma tõekspidamisi, unustades teose algsisu

19.10.19 ... Tavaliselt räägivad kriitikud kultuurimeedias kultuurisaadustest, kultuurisaade "OP" võttis aga seekord fookusesse kriitiku enda: terava sõnaga ooperikriitikut Alvar Loogi iseloomustas Anne Aavik. Saates oli ka Loog ise, kes iseloomustas Rahvusooper Estonia uuemaid suundi.

Lugemissoovitus: Kivastiku ajamasin

18.10.19 ... Urmas Vadi valis "Vikerhommiku" lugemissoovituseks välja Mart Kivastiku "Taevatrepi".

"Vasar" võtab ette Soome kunsti ja kirjanduse kuldaja

17.10.19 ... Sel nädalal on "Vasaras" juttu Soome kunsti ja kirjanduse kuldajast. Stuudios on EKMi Adamson-Ericu muuseumi kuraator Kersti Koll ja kirjandusteadlane Sirje Olesk.

Laura Viidebaum: oleme praegu lähedal 5. sajandi Kreekale enne Kristust

15.10.19 ... "Plekktrummi" külaline oli antiigiuurija Laura Viidebaum, kes on New Yorgi Ülikooli abiprofessor antiigiteadustes.

Karin Alliku teatrisoovitus: "Valgete vete sina"

14.10.19 ... 13. oktoobri "Teatrivahi" saates tutvustas teatriteaduse üliõpilane Karin Allik Renate Keerdi autorilavastust "Valgete vete sina".

"Plekktrummi" astub Laura Viidebaum

10.10.19 ... Antiigi pärand on olulisel kohal mitmete tänapäeva mõjukate riikide identiteedis, teiste seas näiteks Prantsusmaal ja Ameerikas. Samal ajal ei ole antiiksete lätetega poliitika ja eetika tundmine enam kaugeltki iseenesestmõistetav.

Riho Sibul: Tüürile jäi In Spe kitsaks ja jumal tänatud

11.10.19 ... Saates "OP" rääkisid 16. oktoobril 60aastaseks saava heliloojast Erkki-Sven Tüürist sõbrad ja kolleegid.

Max Richter: Brexit on tsivilisatsioonivastane idee

08.10.19 ... "Plekktrummi" külastas maailmakuulus saksa-briti helilooja ja muusik Max Richter, kes rääkis oma suhetest Eestiga, muusikast ja poliitikast ning nende kahe seosest ja nimetas Brexitit ülimaks tragöödiaks.
klassikaraadio
VAATA JÄRELE
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: