Kultuurisaated

Heidi Sarapuu sünnipäeva tähistatakse Toomas Haugi debüüdiga Raadioteatris

23.01.19 ... 26. jaanuaril jõuab ERR eetrisse Raadioteatri kuuldemäng "Muravu". Heidi Sarapuu 21. kuuldemängulavastus on üksiti Toomas Haugi autoridebüüt Raadioteatris.

Signe Kivi: viimastel aastatel on maailmas keskendutud naiskunstnike loomingule

19.01.19 ... Möödunud aasta lõpus avati Tartu kunstimuuseumis näitus "Isekeskis. Naine kujutamas naist", mis keskendub just naiskunstnike loomingule. Margit Kilumets vestles Tartu kunstimuuseumi direktori Signe Kiviga nii sellest näitusest kui kunstist üldisemalt.

Aasta muusik saabub "Plekktrummi"

17.01.19 ... Dirigent ja laulja Risto Joost saab 22. jaanuaril Eesti Rahvusringhäälingu aasta muusiku preemia. Milliseid ideid ja iseloomu peab ilmutama noor muusik, et võita klassikalisele muusikale uut publikut?

Pille Lausmäe: trendid muutuvad, põhiväärtused jäävad

11.01.19 ... "OP+" käis Aegviidus külas sisearhitekt Pille Lausmäe suguvõsa majas, mille projekteeris aastakümnete eest tema isa Väino Tamm.

"Plekktrumm" küsib, millisena paistab maailm põhjapooluselt

11.01.19 ... Lähiaja suur väljakutse kogu inimkonnale on kliimasoojenemine, mille suhtes on eriti tundlikud maakera polaaralad. Millisena paistab maailm jäiselt ja inimtühjalt põhjapooluselt?

Jaak Lõhmus võtab ette Eesti filmi algusajad

09.01.19 ... Vikerraadio kultuurisaates "Vasar" räägitakse 18. jaanuaril Johannes Pääsukesest ja Eesti filmi algusaegadest. Stuudios on filmiajakirjanik ning Balti Filmi- ja Meediakooli filmiajaloo lektor Jaak Lõhmus.

Peeter Helme raamatusoovitus: mida ütles Tammsaare?

07.01.19 ... Maarja Vaino (koostaja) – "A. H. Tammsaare ütlemisi" Tammerraamat, 2018. 167 lk.

Vikerraadio ajaloosaade "Eesti lugu" tähistab Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäeva

22.12.18 ... Eesti ajaloo suurkujule Jaan Tõnissonile pühendatud Vikerraadio saadetes tuleb juttu riigi- ja aatemehe Jaan Tõnissoni elust ja tööst alates sellest ajast, kui temast sai eestlaste rahvuslik liider kuni hukkamiseni nõukogude võimu poolt 1941. aastal.

Marju Kõivupuu räägib, kuidas tähistada pühi

21.12.18 ... Sel nädalal räägitakse Vikerraadio kultuurisaates "Vasar" pühadest – kuidas neid tähistati vanasti, kuidas praegu ja kuidas hakkame neid tulevikus pidama.

Elmar Trink räägib Vikerraadios Koidulast

11.12.18 ... Tänavu detsembris möödus 175 aastat Lydia Koidula sünnist. Sel puhul on stuudios Pärnus asuva Koidula muuseumi juhataja Elmar Trink, et rääkida poetessi elust ja mälestuse jäädvustamisest.

Galerii ja video: koorid laulsid Gustav Ernesaksa sünniaastapäevaks

12.12.18 ... 12. detsembril kogunesid koorid Tallinna Lauluväljakule Gustav Ernesaksa mälestussamba juurde, et päikesetõusul tema mälestuseks ühiselt laulda.

"Vasar" läheb filosoofiliseks

12.12.18 ... Sel nädalal arutleb Vikerraadio kultuurisaade "Vasar", mis on tõde ja mis tuleb pärast tõde. Stuudios on ajakirja Studia Philosophica Estonica erinumbri "Faktid, vaidlused ja argumendid tõejärgsuse ajastul" toimetaja, filosoof Leo Luks ja sama väljaande kaasautor, filosoof Tõnu Viik.

Martin Ehala räägib "Plekktrummis" väikerahva ja maailma suhtest

10.12.18 ... Juba mõnda aega seisame teelahkmel, kus ühel pool on ideaalid multikultuursest ühiskonnast ja teisel pool tundeline side oma rahva ja kogukonnaga. Millise tee peaks selles olukorras valima üks väike kultuur?

Anne Kull: inimesed, kes ei usu Jumalasse, on valmis uskuma ükskõik mida

04.12.18 ... "Plekktrummi" saatekülaliseks oli teoloog Anne Kull, kellega arutleti eesseisva konverentsi "Eesti usk" valguses, mis iseloomustab eestlaste usku.

Anne Kull räägib "Plekktrummis" Eesti usust

03.12.18 ... Detsembri algul kogunevad teoloogid ja erinevate kultuurialade mõtestajad Tallinnas arutlema teemal "Eesti usk".

"OP+" avas Eesti Maja olulisust Soome väliseestlaste ja estofiilide jaoks

23.11.18 ... "OP+" jõudis sellenädalase saatega ka Soome, Helsingi Eesti Majja, kus kohtus Helsingi Eesti muusikastuudio asutaja ja õpetaja Silver Lume, ajaloolase Seppo Zetterbergi ja kultuurisekretäri Katariina Suurpaluga, kellega räägiti Soome väliseestlaste ja estofiilide toimetustest Helsingis ja Eesti Maja olulisusest jaoks.

Tõnu Runnel: isa tekstid on saanud rahvaluuleks

23.11.18 ... Laupäeval saab 80aastaseks luuletaja ja kirjastaja Hando Runnel. "OP+" rääkis sel puhul juubilari poja Tõnu Runneliga ja muusik Toomas Lungega, kes on Justamendiga ja muidu hulganisti Hando Runneli luuletusi lauludeks loonud.

"Plekktrummi" istub Hagi Šein

23.11.18 ... Üha mitmekesisemate meediavormide ajastul kaotab televisioon pidevalt vaatajaid. Kas televisioonil on tulevikku ja milline võiks olla elujõuline telekultuur?

Kaspars Putniņš: Pärdi muusika mõjus nagu välgulöök

16.11.18 ... Eesti Filharmoonia Kammerkoori peadirigent Kaspars Putniņš meenutas saates "OP+" esimest kohtumist Arvo Pärdi muusikaga ja kommenteeris oma hiljutist Gramophone'i preemia võitu.

Andrei Liimetsa filmisoovitused: Lisbeth Salanderist Tõnu Kõrvitsani

14.11.18 ... Sel nädalal jagas "Terevisioonis" filmisoovitusi Andrei Liimets, kes tõi välja ühe kodumaise dokumentaalfilmi ja kaks suurt žanrifilmi.

Anna Hintsi lühifilm "Jää" sai alguse unenäost

10.11.18 ... "OP+" sõitis Võrumaale Kütiorgu külla lavastaja Anna Hintsile, kes rääkis nii oma suhtest suitsusaunaga kui ka looja vastutusest.

ERSO kultuurikirglikus Armeenias

09.11.18 ... OP+ käis suvel Armeenias ja külastas väärika ajalooga rahvusvahelist muusikafestivali Yerevan Perspectives, kus tänavu astus taas üles ka Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Neeme Järvi juhatusel. Kontsert toimus 11. juunil Aram Hatšhaturjani kontserdimajas. Esitusele tuli valss Hatšhaturjani tantsusüidist, Artur Lemba klaverikontsert ja Eduard Tubina 5. sümfoonia.

"Plekktrumm" arutleb, kas ajalugu tähendab tülisid või moraalseid otsuseid

05.11.18 ... 5. novembri "Plekktrummi" külaline on ajaloolane ja kasvatusteadlane Milvi Martina Piir.

Tõnis Mägi uuest loost "Laastatud maa": ma ei ole niisugust protestikat varem laulnudki

30.10.18 ... "Plekktrummi" saatekülaliseks oli novembris oma 70. sünnipäeva tähistav muusik Tõnis Mägi, kellega arutleti tema jätkuvate muusikaliste otsingute üle.

Kriss Eglite lugemissoovitus: Doris Kareva, Valdur Mikita ja Atticus

12.10.18 ... Kultuurisaade "OP+" kutsus kaamerate ette New Vintage by Kriss loovjuhi Kriss Eglite, kes andis mõned raamatusoovitused enda viimase aja lemmikteoste hulgast.

"Plekktrummis" tuleb juttu inimõigustest

08.10.18 ... "Plekktrummi" külaline on Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik Julia Laffranque.

Risto Joost Tallinna Kammerorkestrist lahkumisest: tegin selle otsuse ise

07.10.18 ... Saates "OP+" oli külas dirigent Risto Joost, kellest valmis Jaanus Nõgisto käe all dokumentaalfilm "Muusikakosmose päikesepoiss Risto Joost". Juttu tuli nii tema tulevikuplaanidest kui ka senisest tööst Tallinna Kammerorkestriga.

Vaata uuesti: "Autoportree" Jüri Reinverega

07.10.18 ... Seekordse kultuurisaate "Autoportree" fookuses oli helilooja, luuletaja ja esseist Jüri Reinvere, kes maalis endast ekraanil värvika ja heliseva pildi.

Andres Lepik filmist "Põrgu Jaan": minu jaoks ei ole ta "Novembriga" sarnane

06.10.18 ... Kultuurisaates "OP+" oli külas Kaur Koka debüütmängufilmis "Põrgu Jaan" üles astuv näitleja Andres Lepik, kes kinnitas, et lähiajal on temalt oodata veel nelja filmirolli. Saates tuli juttu nii värske linaloo valmimisest kui ka võrdlustest "Novembriga".

Aurelia Aasa filmist "Täht on sündinud": seda võib vaadata ka Lady Gaga enda loona

06.10.18 ... Sellest nädalast jõudis kinodesse näitleja Bradley Cooperi esimene lavastajatöö "Täht on sündinud" ("A Star Is Born"), kus koos temaga astub peaosas üles ka laulja Lady Gaga. Saates "OP+" rääkis värskest linateosest kriitik Aurelia Aasa, samuti tuli juttu Joosep Matjuse loodusfilmist "Tuulte tahutud maa".

Plaadifirma Toccata Classics andis välja Karl August Hermanni klaverimuusika plaadi

05.10.18 ... Septembris jõudis müügile album, millel Prantsuse pianist Nicolas Horvath mängib maailma avalikkuse jaoks täiesti tundmatu Eesti helilooja klaveripalu. Plaati, millele olid jõudnud helilooja Karl August Hermanni lood, kommenteeris saates "OP+" pianist Sten Lassmann.

Alustab Ööülikooli päevane osakond

05.10.18 ... 7. oktoobril algab Vikerraadios uus lühiloengute sari "Ööülikooli päevane osakond". Tegemist on lastele mõeldud miniloengutega, mida on mõnus kuulata ka suurel inimesel.

Henri Hütt: meie lavastuses saab kutsung peategelaseks

05.10.18 ... "OP+" sisenes "Sisenemine sisenemisse" sisenemisse ehk proovi. Lavastus jõudis mõne päeva eest Kanuti Gildi SAALi lavale ja selle tegijad Veiko Tubin ning Henri Hütt rääkisid, miks nad valisid peategelaseks teatrikutsungi ehk kõlli.

"OP+" soovis õnne Helvi Jürissonile

05.10.18 ... Saatejuhid Margit Kilumets ja Margus Tabor soovisid õnne kirjanik Helvi Jürissonile ja soovitasid vaatajaile lugemiseks tema värsket luulekogu "Mida tähed räägivad".

"Loetus ja kirjutatus" räägib Mihkel Kunnus päästepaadieetikast

05.10.18 ... Hooaja teine kirjandussaade "Loetud ja kirjutatud" on salvestatud Kadrioru kirjandustänava festivalil ning sõna saab selles kriitik Mihkel Kunnus, kes räägib oma värskest artiklikogumikust "Päästepaadieetika" ja kriitiku rollist tänapäeva maailmas.

Muusikapäeval astub "Plekktrummi" Lauri Vasar

01.10.18 ... Rahvusvahelise muusikapäeva puhul on "Plekktrummi" kutse vastu võtnud ooperilaulja Lauri Vasar, kes külastab Eestit tele-eetrit keset käimasolevaid proove Berliini riigiooperis peagi esietenduva "Figaro pulma" eel. Räägime elust lauljana Euroopa suurtes ooperiteatrites.

Maailmasõdade vahelise aja pesu kanti ribadeks või viidi kandjad Siberisse

21.09.18 ... Milline oli moodsa Eesti naise garderoob aastatel 1920–1940? Sellele heidab pilgu peamiselt Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogul põhinev näitus, mis tutvustab jõukama linnanaise rõivastust tema elu tähtsündmustel. "OP+" käis kohal.

Lola Liivat: kui ma poleks kunstnikuks hakanud, oleksin loomaaias talitaja

21.09.18 ... "OP+" sõitis külla 90-aastasele kunstnikule Lola Liivatile tema maakoju Võrumaale, kus tuli juttu nii tema loomingust kui ka sellest, kes oleks võinuks temast kunstniku asemel saada.

"Plekktrummi" külastab Slawomira Borowska-Peterson

21.09.18 ... Eestit tuntakse kui üht kõige vähem religioosset maad Euroopas. Mismoodi mõjutab aga inimese kujunemist kultuuriruum, mis on religiooniga tihedalt läbi põimunud?

Philippe Jourdan: Eesti riik on tugevam kui kunagi varem, aga meie süda vajab ärkamist

18.09.18 ... "Plekktrummi" hooaja esimene saatekülaline oli roomakatoliku kiriku piiskop Eestis Philippe Jourdan, kellega vesteldi paavsti rollist nii kiriku eesotsas kui ka maailma poliitika mõjutajana.

Roman Baskin "MI-le": miks me ei oska iseseisvusega midagi peale hakata?

22.09.17 ... AVALDAME UUESTI. Aastatagune muusikasaade "MI" tutvustas värsket Eesti ooperit "Pilvede värvid", mille keskmes on eestlaste emigratsioon ja mille lavastas Roman Baskin.

Uuenenud "OP+" alustab hooaega

13.09.18 ... 13. septembri õhtul kell 20 jõuab ETV-s eetrisse hooaja esimene kultuurisaade "OP+". Saade on kasvanud mahult poole suuremaks, kestes terve tunni ning on kolinud uuele eetriajale.

Margus Tabor: minust ei ole ühe päevaga saanud ajakirjanikku

12.09.18 ... 13. septembril alustab ETV ekraanil uuenenud kujul kultuurisaade "OP+". Saatejuht Margit Kilumetsa kõrval on alates uuest hooajast kaassaatejuhiks näitleja Margus Tabor, kes selgitas "Ringvaates", mida ta värskest ametist ootab.

Mulle armas maja. Leonhard Lapin paljastas Tallinna Kunstihoone saladused

23.05.18 ... Kui möödunud nädalal võtsid kriitikud "OP-is" ette Manfred Vainokivi linateose "Elagu skandaalid ja kollased sandaalid", mis räägib Leonhard Lapinist, siis sel nädalal oli kunstnik ja arhitekt ise kaamerate ees ja paljastas mitmed Tallinna Kunstihoone saladused.

"Meil aiaäärne tänavas" ei olegi Lydia Koidula luuletus

20.05.18 ... Praegu kirjutatakse uut Eesti muusikaajaloo koguteost ning selle valguses toimus Klassikaraadio saates "Helikaja" vestlusring, kus arutleti selle üle, millal algab Eesti muusika ja mida selle hulka lugeda? Stuudios kohtusid muusikateadlased Toomas Siitan ja Tiia Järg ning ajaloolased Enn Tarvel ja Marek Tamm.

Mulle armas maja. Hirvo Surva meenutas oma esimest kokkupuudet Estoniaga

16.05.18 ... "OP-i" hooaeg läheneb vaikselt lõpule ning samamoodi ka rubriik "Mulle armas maja". Sel korral võttis aga veel sõna Hirvo Surva, kes rääkis Estonia majast ning sellest, kuidas tema jaoks on selle maja tähendus aja jooksul muutunud.

Barbi Pilvre: Vainokivi filmi Lapin on alkoholiprobleemidega ülekaaluline kiimas vana kalkun

16.05.18 ... "OP" analüüsis ajakirjaniku ja poliitiku Barbi Pilvre ning kirjaniku ja kriitiku Andrus Kivirähkiga Manfred Vainokivi filmi (elu)kunstnikust Leonard Lapinist "Elagu skandaalid ja kollased sandaalid". Kui Kivirähk leidis, et Vainokivi film ei pretendeerigi eluloofilmile, siis Pilvrele ei istunud see Lapin, keda režissöör filmis näitas – alkoholiprobleemidega ülekaaluline kiimas vana kalkun. Tema tunneb teistsugust Lapinit.

Maria Avdjuško filmist "Tuliliilia": algvariandi kirjutasin umbes kaheksa aastat tagasi

09.05.18 ... 11. mail jõuab kinodesse Maria Avdjuško esimene täispikk mängufilm "Tuliliilia", mis küsib, millises reaalsuses tahame elada, et elul oleks mingigi mõte. "OP-is" selgitas režissöör oma filmi tagamaid.

Peeter Helme raamatusoovitus: "Õhtud Borgesega"

27.04.18 ... Alberto Manguel - „Õhtud Borgesega” Tõlkinud Kätlin Kaldmaa. Lumemana, 2018. 62 lk.

"Plekktrummis" otsitakse eesti elujõu valemit

27.04.18 ... Eesti keele, looduse ja kultuuri elujõu valemit otsitakse jätkuvalt suure hoolega. Mis paneb elu tärkama ja kasvama? Hooaja viimases saates vestleme armastusest vikipedisti ja tõlkija, filosoof Andres Luurega. Kohtume esmaspäeval kell 21.35 ETV2-s.
klassikaraadio

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: