Koroonaleevendus

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Stanley Doneni kinoklassika "Petturid"

27.03.20 ... Tundub uskumatu,et legendaarse Hollywoodi lavastaja Stanley Doneni 1963. aasta film "Petturid" ("Charade") on avalik omand, kuid tõepoolest. Parim kuldaja romantiline põnevik, kus peaosades astuvad üles Cary Grant ja Audrey Hepburn.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Elbert Tuganovi eksperimentaalne lühifilm "Inspiratsioon"

27.03.20 ... Tallinnfilm on koroonaviiruse valguses otsustanud jagada tasuta mõningaid haruldasemaid pärle oma suurest filmograafiast. Üheks näiteks on Elbert Tuganovi 1975. aastal valminud eksperimentaalne lühifilm "Inspiratsioon", mille fookuses on laulupidu. Film taastati digitaalselt 2009. aastal.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Tõnis Kase mängufilm "Pimedad aknad"

27.03.20 ... Koroonaleevenduste raames oleme avaldanud juba mitmeid ERR-i arhiivist leitud filme, mille saatus on küllalt kurioosne. Üks selliseid on ka 1968. aastal ilmunud "Pimedad aknad", mis hävines ETV filmilao tulekahjus pea täielikult, kuid mille režissöör taastas aastaid hiljem ning dubleeris uute näitlejatega.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Kristjan Holmi lühianimatsioon "Täismaja"

26.03.20 ... Animarežissöör Kristjan Holm on juba üle kümne aasta teinud väga spetsiifilise käekirjaga sürreaalseid lühianimatsioone, kus narratiivi moodustavad kümned minisündmused. Heaks näiteks tema käekirjast on ka 2016. aastal valminud "Täismaja".

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Eeva Mägi lühidokumentaal "Süda Sõrve sääres"

26.03.20 ... Koroonaviiruse valguses on hea võimalus üle vaadata ka lühidokumentaalide sarja "Eesti lood" säravamad pärlid. Möödunud hooajast väärib kindlasti märkimist Eeva Mägi "Süda Sõrve sääres", mille fookuses on Saaremaal Sõrves elavate viinaninade traagiline ja kohati isegi maagiline elu.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Eesti esimene mängufilm "Karujaht Pärnumaal"

26.03.20 ... Kuigi suur osa Eesti varasest filmikunstist on tänaseks igaveseks kadunud või siis säilinud katkendlikult, siis Johannes Pääsukese "Karujaht Pärnumaal" annab väga hea pildi, kuidas tehti Eestis filme üle 100 aasta tagasi.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Paddy Considine'i lühifilm "Dog Altogether"

25.03.20 ... Oleme koroonaleevendusena jaganud mitmeid Eesti filmitegijate lühifilme, kuid tegelikult on veebis leitavad ka rahvusvaheliselt tuntud tegijate esimesed filmikatsetused. Üks selliseid on näitleja ja lavastaja Paddy Considine'i 2007. aastal ilmunud debüütlühifilm "Dog Altogether".

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Liina Paakspuu mängufilm "Soovide puu"

25.03.20 ... Režissöör Liina Paakspuu 2008. aastal ilmunud noortefilm "Soovide puu" on üks neist Eesti filme, mis on praktiliselt unustatud ning millest keegi eriti ei räägi. ERR-i arhiivis on film aga täismahus olemas.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Esimene "Alice imedemaal" ekraniseering 1903. aastast

25.03.20 ... Tänaseks oleme me näinud juba mitmeid Lewis Carroli legendaarse raamatu "Alice imedemaal" ekraniseeringuid, alates 1951. aasta Disney versioonist lõpetades 2010. aastal ilmunud Tim Burtoni filmiga. Kõige esimene filmiversioon Carroli klassikust ilmus aga juba 1903. aastal.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Roger Cormani õuduskomöödia "Väike õuduste pood"

24.03.20 ... Üllataval kombel on suur hulk filmiklassikast tänaseks päevaks muutunud avalikuks omandiks, mistõttu on näiteks kõigil võimalik tasuta vaadata Roger Cormani 1960. aasta kultusfilmi "Väike õuduste pood" ("The Little Shop of Horrors").

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Ülo Pikkovi lühifilm "Tühi ruum"

24.03.20 ... Õnneks jätkub veel ka kodumaiseid lühianimatsioone, mida saab veebist tasuta vaadata. Üks selliseid on Ülo Pikkovi dokumentaalne lühianimatsioon "Tühi ruum", mis pärjati 2017. aastal Eesti filmi- ja teleauhindadel parima animafilmi tiitliga.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Raivo Trassi noortefilm "Keskpäev"

24.03.20 ... Jätkame noorematele vaatajatele mõeldud koroonaleevendustega. See aga ei tähenda, et Raivo Trassi "Keskpäeva" ei võiks täiskasvanud vaadata – usun, et film tekitab suures hulgas vaatajates meeldiva suvenostalgilise meeleolu.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Oscariga pärjatud lühianimatsioon "Hair Love"

23.03.20 ... Üheks kategooriaks, mis Ameerika filmiakadeemia auhinnagalal ehk Oscaritel alati tähelepanuta jääb, on lühianimatsioonid. Seetõttu on praegu paras aeg vaadata üle need pisikesed pärlid, millest eriti ei räägita.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Indrek Spungini ja Taavi Aruse pungidokumentaal "Enam kui elu"

23.03.20 ... Kui koroonaviiruse tõttu algatatud eriolukord sunnib inimesi kodudes istuma ja järgima kindlaid reegleid, siis võiks ju vähemalt filmidest vaadata, kuidas inimesed mõnuga hullu panevad. Selleks annab hea võimaluse Taavi Aruse ja Indrek Spungini dokumentaalfilm "Enam kui elu", mis portreteerib ansambli Psychoterror legendaarset liidrit Freddy Grenzmanni.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Sulev Nõmmiku kultusfilm "Siin me oleme"

23.03.20 ... Kui seni on kultuuriportaali koroonaleevenduste hulka sattunud ka tõsisemaid filme, siis teeme korraks äkkpöörde huumoriklassika suunas. 1978. aastal ilmunud Sulev Nõmmiku "Siin me oleme" on Eesti komöödia kullafondi kuuluv teos, mis sellisel raskel ajal peaks olema parimaks leevenduseks.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Chintis Lundgreni lühianimatsioon "Manivald"

20.03.20 ... Koroonaviirusest tingitud eriolukorra ajal on hea võimalus vaadata läbi need filmid, milleks ehk varem aega ei leidnud ega tulnud isegi pähe, et neile linalugudele võiks võimaluse anda. Üks selliseid pisikesi pärle on kindlasti Chintis Lundgreni 2017. aasta lühianimatsioon "Manivald", mis on ilmselt üks enim auhinnatud Eesti filme viimastest aastatest.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Mark Soosaare läbilöögifilm "Kihnu naine"

20.03.20 ... Koroonaviiruse kiire leviku tõttu on enamikele Eesti saartele ligipääs piiratud, seega on hea võimalus tutvuda Kihnu eluoluga läbi Mark Soosaare läbilöögifilmi, 1973. aastal ilmunud "Kihnu naise". 2019. aastal näidati filmi ka Pimedate Ööde filmifestivalil, kui esilinastus Soosaare uus linateos "Kihnu lapsed".

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Vene komöödiaklassika "Operatsioon Õ ja Šuriku teised seiklused"

19.03.20 ... Filmistuudio Mosfilm jagab veebis tasuta enda filmikataloogi ning valisime sealt välja režissöör Leonid Gaidai legendaarse komöödia "Operatsioon Õ ja Šuriku teised seiklused", mis jooksis Nõukogude Liidu kinodes 1965. aastal ja kogus umbes 70 miljonit vaatajat.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Eesti Telefilmi esimene animatsioon "Huviline filmikaamera"

19.03.20 ... Enamik tuntud Eesti animatsioonid on valminud koostöös Eesti Nukufilmi või Eesti Joonisfilmiga, kuid ka Eesti Telefilm ei ole tühjade kätega. Ants Kiviräha käe all jõudis 1972. aastal vaatajate ette lühianimatsioon "Huviline filmikaamera".

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Virve Aruoja lühimängufilm "Ühe suve akvarellid"

19.03.20 ... Jätkame ERR-i arhiivist kadunud pärlite otsimist. Režissöör Virve Aruoja tegi koostöös Eesti Televisiooniga mitmeid filme, kuid neist üks tuntumaid on kahtlemata lühimängufilm "Ühe suve akvarellid".

Kultuuriportaali koroonaleevendus | "Täht on sündinud" esimene versioon 1937. aastast

18.03.20 ... 2018. aastal tegi kassarekordeid ja noppis kümneid preemiaid Bradley Cooperi film "Täht on sündinud" ("A Star Is Born"), kuid tegelikult oli see sama loo neljas versioon. Avaldame täispikkuses 1937. aastal ilmunud samanimelise filmi, mille režisöör on William A. Wellman.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Mattias Mälgu õudusanimatsioon "Maasikaõgijad"

18.03.20 ... Lisaks mängufilmidele proovime ikka otsida ka Eesti animapärle, mis on tausta veebiruumis kättesaadavad. Üks selliseid on Mattias Mälgu 2018. aasta õudussugemetega lühifilm "Maasikaõgijad", mis on viimaste aastate üks originaalsemaid kodumaiseid animatsioone.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Elmo Nüganeni mängufilm "Meeletu"

18.03.20 ... Seekordse koroonaleevendusena pakume Elmo Nügneni 2006. aastal valminud täispikka mängufilmi "Meeletu", mille peaosas astub üles Rain Simmul, kõrvalosades Mari-Liis Lill, Anne Reemann ja Indrek Taalmaa. Film põhineb Jaan Tätte samanimelisel näidendil.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | George A. Romero kultusfilm "Elavate surnute öö"

17.03.20 ... Jätkame Eesti filmide kõrval ka avalikus omanduses olevate filmiklassikute jagamist. Kiirelt leviva haiguspuhangu ajal on kindlasti kohane vaadata ka kõige legendaarsemat zombifilmi, George A. Romero 1968. aastal ilmunud "Elavate surnute ööd" ("Night of the Living Dead").

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Sander Jooni lühianimatsioon "Sounds Good"

17.03.20 ... Animaator Sander Joon avaldas oma 2018. aasta lühianimatsiooni "Sounds Good" veebis vaatamiseks. Film on rännanud enam kui neljakümnel festivalil, nende hulgas ka Annecy, Go Short, Animateka ja GLAS.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Peeter Simmi lühifilm "Stereo"

17.03.20 ... Toome kultuuriportaali koroonaleevenduse raames vaatajate ette režissöör Peeter Simmi 1978. aasta lühifilmi "Stereo", mis oli ka üks tema esimestest filmikatsetustest. Kaks aastat pärast "Stereot" jõudis Simm "Ideaalmaastikuni".

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Ken Saani dokumentaalfilm "Monika"

17.03.20 ... Režissöör Ken Saan andis välja dokumentaalfilmi "Monika", mida saab nüüd tasuta täispikkuses vaadata ka veebist. Film räägib tippadvokaat Monika Mägist, kellega koos rändab mööda Eestit ringi Steven-Hristo Evestus.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Charlie Chaplini kinoklassika "Kullapalavik"

16.03.20 ... Eesti filmide kõrval pakume ka valikut kinoklassikast, mis on tänaseks muutunud avalikuks omandiks ning neid on võimalik tasuta veebist vaadata. Alustame seda valikut Charlie Chaplini klassikaga "Kullapalavik" ("The Gold Rush") 1925. aastast.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Rein Marani "Laanetaguse suvi"

16.03.20 ... Kultuuriportaal hakkab igapäevaselt vahendama nii Eesti filmi- ja animatsioonipärle kui ka leide ERR-i arhiivist, mis sobivad hästi praegusel keerulisel ajal vaatamiseks. Alustame oma soovitusi Rein Marani loodusmängufilmiga "Laanetaguse suvi", portaalist saab vaadata täispikka filmi.
klassikaraadio
VAATA JÄRELE
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: