Kultuuri teleuudiste riba

Valner Valme: absurdi tuleb peale keerata ruttu

01.10.20 ... Eesti inimesi on ikka edasi aidanud eriline absurditaju. Tundub, et see taju hakkab siinsetel randadel ja metsatuttide vahel viimasel ajal kaduma, leiab Valner Valme Vikerraadio päevakommentaaris.

Loengusari Jaan Krossist algab Joonas Hellerma loenguga

01.10.20 ... Jaan Krossi juubeliaastal avati Tammsaare muuseumis näitus "Olla laev. Jaan Kross ja meri". Näitus keskendub mere-motiivile Jaan Krossi elus ja loomingus. Näitust täiendavate üritustena toimuvad kolmel õhtul loengud, mis kutsuvad kirjaniku loomingu ja isiku üle kaasa mõtlema.

Kinodesse jõuab dokfilm eesti sürrealist Ülo Soosterist

01.10.20 ... 21. oktoobril jõuab kinodesse vene režissööri Lilija Vjugina dokumentaalfilm "Ülo Sooster. Mees, kes kuivatas rätikut tuule käes".

Ülevaade. Kuidas mahtus kultuuriilma muusikapilti Arvo Pärdi juubelikuu

01.10.20 ... Juba aastaid on meil ja huvilistel kogu muusikamaailmas harukordne võimalus Arvo Pärdi keskuse kaudu tutvuda maestro elu- ja loometeega. Keskus alustas tegevust Eesti riigi toetusel siiski alles kümmekond aastat tagasi, aga on meie muusikapildis ja rahvusvaheliselt aina märgatavam, kus arhiiv ja selle uurimine pidevalt täienevad ning kaasajastuvad, kus kõik, mida tehakse, tehakse täieliku põhjalikkusega.

Kõlab Timo Steineri "Ülemlaul vaimsele vaprusele" esiettekanne

30.09.20 ... 3. oktoobril kell 20 kõlab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis Collegium Musicale esituses maailmaesiettekandena Timo Steineri "Ülemlaul vaimsele vaprusele". Teose sõnaline osa pärineb Maurice Maeterlincki raamatust "Tarkus ja saatus", tekstid valis Andri Luup. Kontserdil teeb kaasa Marius Peterson. Dirigent Endrik Üksvärav.

August Sanga tõlkeluule auhinna sai Carolina Pihelgas

01.10.20 ... Kolmapäeval anti Tartu ülikooli kunstimuuseumis üle August Sanga nimeline tõlkeluule auhind, mille pälvis Carolina Pihelgas tšiili luuletaja Pablo Neruda XLVI soneti tõlkimise eest.

Klassikaraadio ja Raadio 4 kutsuvad viktoriiniga muusikapäeva tähistama

01.10.20 ... Klassikaraadio korraldab rahvusvahelisel muusikapäeval 1. oktoobril traditsioonilise e-viktoriini. Sel aastal saab mälumängu kaasa teha nii eesti kui ka vene keeles, sest lisaks Klassikaraadiole on viktoriin avatud ka Raadio 4 kodulehel.

Tintura ja Arno Tamm panid Siberi eestlaste laulud plaadile

30.09.20 ... Ansambel Tintura ja Arno Tamm avaldavad Siberi eestlaste rahvalauludest albumi, mis põhineb Eesti rahvaluule arhiivi ekspeditsioonidel kogutud pärimusele.

Fotod. Paide teater alustab uut hooaega koguperelavastusega "Blablabla"

30.09.20 ... Paide teater alustab kolmapäeval kolmandat hooaega koguperelavastusega "Blablabla", mille keskmes on keel ja kõik, mida sellega teha saab. Lavastus põhineb Eero Epneri keelemängulistel tekstidel, mille tõid Paide teatri trupiga lavale Eva Koldits ja Anne Türnpu.

Noorsooteatri Betti Alveri luuletusel põhinev lavastus saab läbi ilma sõnadeta

30.09.20 ... Noorsooteater toob pühapäeval, 4. oktoobril lavale Betti Alveri tuntud luuletuse põhjal sündinud lavastuse "Tulipunane vihmavari", mis saab läbi ilma sõnadeta.

Kultuuriportaali soovitused JAFF-iks

30.09.20 ... Reedel, 2. oktoobril algab 14. Jaapani animatsiooni ja elustiili filmifestival JAFF, mis pidi algselt toimuma tänavu kevadel, kuid lükkus mitu korda edasi. Selle aasta JAFF-i teema on "Paralleelsed maailmad". ERR kultuuriportaal valis välja viis filmi, mida tänavusest valikust mitte vahele jätta.

Tristan Priimägi filmisoovitused: Andrei Tarkovskist uue Jaapani kinoni

30.09.20 ... Filmikriitik Tristan Priimägi jagas "Terevisioonis" kolm filmisoovitust, mille hulka mahtus nii Andrei Tarkovskist rääkiv dokumentaalfilm kui ka PÖFF-il grand prix võitnud Jaapani film "Vastupidi".

Tõnis Lukas kultuurieelarvest: põhiülesanne on rahvuskultuuri hoidmine

30.09.20 ... Kultuuriminister Tõnis Lukas märkis 2021. aasta kultuurieelarvet kommenteerides, et üks tema püsivaid prioriteete on filmitööstuse jätkuv toetamine, millel on laiem mõju majandusele. Samas näeb ta ministeeriumi põhiülesandena rahvuskultuuri hoidmist ning eesti keele ja kultuuri uurimist just Eesti inimeste endi jaoks.

Aivar Kulli ajalootund. Jessenin 125

30.09.20 ... Sergei Jessenin (3. oktoober 1895 – 28. detsember 1925) on tänini jäänud üheks Venemaa kõige loetavamaks ja hinnatumaks poeediks. Vaatamata kõigile vahepealsetele poliitilistele keeristormidele ja ümberhinnangutele ilmuvad tema luulevalimikud ja eluloolised teosed poeedist endiselt arvukates tiraažides.

Elo Viiding: juba tohib oma töö eest raha küsida

30.09.20 ... Elo Viidingu debüütkogu "Telg" ilmus 1990. aastal, tema värskeim, viieteistkümnes kogu "Ainult armastusest" ilmus aastal 2019. Viidingu debüütkoguga samal aastal ilmus maailma ka Kristjan Haljak, kes debüteeris luuletajana mõni aeg hiljem -- tema esikkogu "Palavik" ilmus 2014. aastal, tema värskeim kogu "Illuminatsioonid" peaks ilmuma käesoleval aastal.

Ilmusid Iraani klassiku ühiskonnakriitilised lühijutud

30.09.20 ... Tõlkekogumikku "Kolm veretilka" on valitud kuraditosin jutustust ja novelli Iraani ühe kuulsama kirjaniku Sadeq Hedayati (1903–1951) loomingust.

Reedel algab filmifestival JAFF

28.09.20 ... Reedel, 2. oktoobril algab 14. Jaapani animatsiooni ja elustiili filmifestival JAFF, mis pidi algselt toimuma tänavu kevadel, kuid lükkus mitu korda edasi. Selle aasta JAFF-i teema on "Paralleelsed maailmad".

Sadamateatris esietendub kasvuvalust rääkiv noortedraama "Mitte midagi"

30.09.20 ... Sel laupäeval, 3. oktoobril kell 19 esietendub Tartus Sadamateatris taani kirjaniku Janne Telleri noorteromaani "Mitte midagi" lavaversioon.

Galerii. Selgusid maastikuarhitektide liidu aastapreemia nominendid

29.09.20 ... Maastikuarhitektide liidu aastapreemiatele laekus sel aastal rekordilised 34 projekti, mille hulgas valis žürii välja 12 nominenti. Laureaadid selguvad 9. detsembril arhitektuuripreemiate auhinnatseremoonial.

Festhearti ekraanil homofoobia paljastamine, vanavanemad ja Tove Jansson

29.09.20 ... Neljas rahvusvaheline LGBT+ filmifestival Festheart laieneb Tartusse, toimudes kahel nädalavahetusel: 2.-4. oktoobril Tartu Elektriteatris ja 9.-11. oktoobrini Rakvere Teatrikinos.

Vaegnägijast külastaja: "Don Pasquale" on esimene ooper, mida sain täielikult kogeda

29.09.20 ... Estonia teater tõi neljapäeval lavale Gaetano Donizetti ooperi "Don Pasquale", mille jaoks valmistas teater esimest korda tiitrid ka vaegnägijaile. Ooperit vaatamas käinud nägemispuudega Merilyn tõdes, et see on esimene ooper, mida ta sai täielikult kogeda otsast lõpuni.

TÜ muuseum võitis ülemaailmse ülikoolimuuseumide võrgustiku aastaauhinna

29.09.20 ... Rahvusvaheline muuseumide nõukogu ülikoolimuuseumide ja -kollektsioonide komitee kuulutas 28. septembril välja aastaauhinna laureaadi, preemoa pälvis Tartu Ülikooli muuseumi fotonäitus ja album "Tartu Ülikooli sada nägu".

Kinodesse jõuab eluloofilm muumide loojast Tove Janssonist

29.09.20 ... Neljapäeval, 15. oktoobril jõuab kinodesse Soome režissööri Zaida Bergrothi film "Tove Janssoni rääkimata lugu" muumide looja Tove Janssonist.

Marina Kesler: täna võiks Anna Karenina saada abi

29.09.20 ... Rahvusooperis Estonia viimati balleti "Anna Karenina" lavastanud koreograaf Marina Kesler ütles "Plekktrummis", et kuigi inimkond ei ole palju muutunud ei Jeesuse ristilöömisest ega Tolstoi romaani aegadest peale, on siiski tendents sallivuse poole.

Adamson-Ericu muuseumis esitletakse Semperi ja Barbaruse kirjavahetuse kogumikteost

29.09.20 ... Teisipäeval, 29. septembril algusega kell 16.00 toimub Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse ning Eesti Kirjandusmuuseumi ühine lühiseminar koos raamatu "Euroopa, esteedid ja elulähedus. Semperi ja Barbaruse kirjavahetus 1911–1940" esitlusega.

Otseülekanne lõppenud: Eesti festivalid – mis neist saab?

28.09.20 ... Kuidas korraldada pandeemiapiirangute ajal kontserte ning festivale? Mitmed Eesti festivalikorraldajad otsustasid oma sündmuse viia digiplatvormidele, kuid kas ilma porise festivaliplatsita on festival ikka sama? Arutelu sai jälgida ERR kultuuriportaalist.

Niguliste kirikus esietendub lavastus elamise edasilükkamisest

29.09.20 ... 27. novembril esietendub Niguliste kirikus lavastus "METSIK KAART. Ära jäta mind meelde", mis otsib vastust küsimusele, mis juhtub siis, kui inimene on lähedalt kokku puutunud surmaga ja otsustab – mõneks ajaks – päriselt elama hakata.

Kanuti Gildi SAALis esietendub "Planet Alexithymia"

22.09.20 ... 28. septembril esietendub Tallinnas Kanuti Gildi SAALis Karl Saksa uuslavastus "Planet Alexithymia". Lavastus nägi ilmavalgust Baltoscandali festivalil ning pärast sealset esietendust on tiim ehk Karl Saks, Ruslan Stepanov, Maike Lond, Henry Kasch, Maarja Kalmre ja septembris lliitunud kunstnik Johannes Säre veetnud kuu proovisaalis, et muuta lavastus eestikeelseks, ehitada Säre kavandatud lavakujundus ning lihvida kunstilisi lahendusi. Kanuti Gildi SAALi esietendus on järgmine osa ja peatükk tervikust.

Galeriid. Selgusid arhitektide liidu aastapreemiate nominendid

28.09.20 ... Eesti arhitektide liidu (EAL) aastapreemiatele esitati tänavu kahes kategoorias kokku 38 objekti. Kokku on tänavu kümme nominenti, kelle seast kuulutatakse välja kaks laureaati 9. detsembril pidulikul arhitektuuripreemiate tseremoonial Kultuurikatlas.

Heast raamatust paremat asja on raske välja mõelda. Intervjuu Mudlumiga

28.09.20 ... Maia Tammjärv vestleb ajakirja Estonian Literary Magazine värskes numbris kirjanik Mudlumiga kirjanikuametist, "Poola poistest", kirjutamisest, kriitikast ja lugemisest.

Tõnu Karjatse filmikomm. "Antebellum" mõjub vapustavalt

28.09.20 ... Maailmatasemel kodumaiste filmide kõrval on siinses pressis tähelepanuta jäänud USA lavastajatetandemi Gerard Bushi ja Christopher Renzi täispikk mängufilmidebüüt "Antebellum", kirjutab Tõnu Karjatse filmikommis.

Katerina Gregose kureeritud näitus armastusest digiajastul jõuab kolme riiki

28.09.20 ... Reedel, 2. oktoobril avab Saksamaa Freiburgi Uue Kunsti Muuseum Katerina Gregose kureeritud näituse "Tänapäeva armastus ehk Armastus külma intiimsuse ajastul", mis on Tallinna Kunstihoone jaoks esimene suur rahvusvaheline näituse kaasproduktsioon. Kunstihoones saab näitust vaadata järgmisel suvel.

Linnar Priimägi protokoll 40. Minu elu rollid

28.09.20 ... Kultuuripsühholoog Linnar Priimägi jätkab protokollimist ja teeb ühtlasi tähestiku oma elust.

"Teatrivaht": arvamused lähevad jälle lahku

28.09.20 ... Saate neljanda hooaja teises "Teatrivahi" saates räägivad Madis Kolk, Valle-Sten Maiste ja Meelis Oidsalu sellest, mida kogeti ja tunti Kanuti Gildi Saali lavastust "Kas te olete oma kohaga rahul?" ja Von Krahli teatri ning Paide teatri pealkirjastamata ühistööd vaadates.

"Plekktrumm" arutleb, millal tohib ühiskond kedagi hukka mõista

24.09.20 ... Lev Tolstoi romaanis "Anna Karenina" kaotab nimitegelane armastuse pärast kõik. Millal saab ühiskond õiguse hukka mõista ning kelle päralt on andestus? "Plekktrummi" külaline on Estonia teatri balleti "Anna Karenina" koreograaf ja lavastaja Marina Kesler.

Arvustus. Vananemisest, nähtamatusest, naistest ja muust

27.09.20 ... Näitus "Kui maailm õhku lendab, loodan lahkuda tantsides" Kuraator Siim Preiman Kunstnik Maria Kapajeva Kunstihoone galeriis 8. novembrini

Arvustus. Ainulaadne ja frustreeriv Kaufman

27.09.20 ... Tunnustatud ameerika stsenarist-režissööri Charlie Kaufmani irreaalsete elementidega psühholoogiline draama "I'm Thinking of Ending Things" on film, millest pole lihtne kirjutada ja mida pole ka kuigi lihtne vaadata. 6,5/10

Intervjuu. Eesti filmielu uus kodu

27.09.20 ... 2020. aastal on Eesti Kultuurkapital taas kuulutanud välja üleriigiliselt tähtsate ehitiste ideekonkursi, et neid osaliselt toetada kultuurkapitali rahaga.

Intervjuu. Music Estonia laseb oma liikmete häälel kõlada

26.09.20 ... Music Estonia (ME) juhina asus septembri algul tööle senine Eesti Jazzliidu tegevjuht Ave Tölpt. Möödunud nädalal sai Music Estonia ka uue juhatuse, kus on väga mitmesuguse taustaga kompetentseid inimesi.

Kondase looming ärkab ellu nii helis kui pildis

26.09.20 ... Paul Kondase 120. sünniaastapäeva puhul avatakse 27. septembril Kondase keskuses multimeedia kunstinäitus "Kondas 120", mis äratab kunstniku loomingu ellu nii helis kui ka pildis.

Arvustus. Maailma äärel viibimise tunne

25.09.20 ... Film "Viimased" Režissöör Veiko Õunpuu Osades Pääru Oja, Tommi Korpela, Laura Birn Kinodes alates 25. septembrist

Merlin Meremaa-Piho: mind huvitab raud oma ebastabiilses olekus

25.09.20 ... Mullu EKA-s noore tarbekunstniku preemiaga autasustatud ehtekunstnik Merlin Meremaa-Piho avas Tallinnas Hop galeriis oma esimese isiknäituse.

Liina Tennosaar filmist "Viimased": kui ei teaks, arvaks, et see on dokfilm

25.09.20 ... Reedel esilinastub lavastaja Veiko Õunpuu uus film "Viimased", mida vaatas "OP-i" palvel vahetult enne seda näitleja Liina Tennosaar, kelle sõnul on Õunpuu teinud justkui dokumentaalfilmi.

Arvustus. Artur Sirk: kaubamärgi uuestisünd

25.09.20 ... Sirgu elulooraamat on ladus kergelt kallutatud lugemine, mis ei paku uusi vastuseid.

Johannes Lõhmus. Kas armastus on kingitus või kohustus?

25.09.20 ... Veiko Õunpuu filmimaailmas hinnatakse jala käimist, second-hand-esteetikat, head muusikat ja looduslähedust, ütleb Johannes Lõhmus Sirbis.

Märt Väljataga. Johanneste ilmutused

25.09.20 ... Kas Aeg andestab Barbarusele ja Semperile "arguse, ülbuse ja muud patud"? Vastus sõltub sellest, kas nad ümmardasid keelt piisavalt, kas tegid piisavalt häid luuletusi, ütleb Märt Väljataga Sirbis.

Urmas Vadi. Kus on lehm?

25.09.20 ... Taas on teravalt päevakorda kerkinud küsimus, kuidas mõista ja tõlgendada kunsti, ütleb Urmas Vadi Vikerraadio lugemissoovituses.

Ärakeelatud lavastus taas laval

25.09.20 ... Pool aastat tagasi jõudis Von Krahli Teatris üks kord etenduda Juhan Ulfsaki lavastus "Pigem EI". "Pärast seda keelati järgmiste etenduste andmine," ütleb teater. "Pärast pooleaastast ootamist anti hiljuti luba, et lavastust võib taas mängida."

Arvustus. Habras tants kaduvuse ümber

25.09.20 ... Uuslavastus "Habras ilu" Fine5 Tantsuteater Koreograaf Tiina Ollesk Tantsijad: Helen Reitsnik, Olga Privis, Renee Nõmmik, Simo KruusementKostüümikunstnik: Kristina Viirpalu-TudebergHelikunstnik: Valentin SiltsenkoValgusmeister: Ants Kurist

Mercury Prize'i võitis Michael Kiwanuka

25.09.20 ... 2020. aasta Mercury Prize'i võitis laulja ja laulukirjutaja Michael Kiwanuka. Auhinna pälvis ta oma kolmanda albumi "Kiwanuka" eest.

klassikaraadio

VAATA JÄRELE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: