Kultuuri teleuudiste riba

Rahvusraamatukogu kuulutas välja hanke kogu Eesti e-laenutuse leidmiseks

07.07.20 ... Rahvusraamatukogu koostöös kultuuriministeeriumiga kuulutas välja riigihanke üle-eestilise e-raamatute tasuta laenutuse loomiseks. Laenutusriiulile tulevad eelkõige Eestis kirjastatud audio- ja e-raamatud.

Maarin Mürk Pätsi monumendi võidutööst: see ei ole kunstiliselt hea ja kaasaegne lahendus

06.07.20 ... Tallinna südalinna kavandatav Konstantin Pätsi mälestusmärk ja konkursi võidutöö kavand on tekitanud ühiskonnas palju diskussiooni. Klassikaraadio saates "Suveduur" oli külas kunstiteadlane ja Klassikaraadio saate "Kunstiministeerium" vedaja Maarin Mürk, kes arutles monumendi kavandi ja selle kaasaegsuse üle.

Suri Itaalia helilooja Ennio Morricone

06.07.20 ... Meie seast lahkus 91-aastasena helilooja Ennio Morricone (10.11.1928– 06.07.2020), kelle tuntumate heliloomingu tööde hulgas on muusika kirjutamine filmidele "The Good, the Bad and the Ugly", "The Hateful Eight" ja "The Mission".

Galerii. NUKU teater kannab uuest hooajast Eesti Noorsooteatri nime

11.06.20 ... NUKU teater teatas, et alates hooajast 2020/21 kannavad nad nime Eesti Noorsooteater. Teatri peamine siht on jätkuvalt noorele vaatajale suunatud lavastuste loomine, kuid teatri kunstilise juhi Mirko Rajase sõnul viivad nad nime nüüd sisuga lihtsalt kooskõlla.

Rahvusraamatukogu lõpetab viiviste võtmise

10.06.20 ... Rahvusraamatukogu alustab katseprojektiga, kus lõpetab aasta lõpuni tähtajaks tagastamata raamatutelt viiviste arvestamise ja keskendub toetavatele ning teavitavatele tegevustele.

Suur kaart: suvelavastusi jagub piirangute kiuste kohtadesse üle Eesti

03.06.20 ... Kuigi koroonapuhang pani teatrielu kevadel pausile ja sellest tingitud uus olukord mõjutab teatrite tööd ka jooksvalt läbi suve, ei tähenda see, et teatrisuvi ära jääb. Piirangute kiuste jõuab vaatajateni suve jooksul üle 25 esietenduse ning mitmeid vanu menukeid.

Karin Bachmann: linna tühermaad tuleks teha inimestele kättesaadavaks

02.06.20 ... Avalikud kohad Eestis on üles ehitatud põhimõttel, et inimesed tulevad ühte kohta kokku ja teevad seal ühte ja sama asja. See tuleb aga maastikuarhitekt Karin Bachmanni sõnul nüüd ümber vaadata. Tema näeb probleemi lahendust nn tühermaades, mis saaks väikeste sekkumistega laiemale publikule kättesaadavaks teha. Nii oleks linnakeskkond rikkam mitte ainult bioloogiliselt, vaid ka inimtegevuste poolest.

Vanemuine alustab etenduste andmist suvelavastusega "Kirvetüü"

29.05.20 ... Vanemuise teater jätkab eriolukorra tõttu seiskunud teatritegevust Ain Mäeotsa lavastusega "Kirvetüü". 3.–12. juulini toimub Kammivabriku sündmuskeskuses Tartus kokku üheksa etendust.

Loe katkendit Leelo Tungla ja Aleksei Turovski teosest "Kati, Carl ja isevärki farm"

28.05.20 ... Leelo Tungla ja Aleksei Turovski avaldasid märtsis ühise teose "Kati, Carl ja isevärki farm", mis pakub vaadet loomade hingeellu ja on illustreeritud Heiki Ernitsa piltidega. Avaldame teosest lühikese katkendi.

Olev Subbi maalid on oksjonitel teinud rekordilisi hinnatõuse

25.05.20 ... Kunstnik Olev Subbi maalid on sel kevadel teinud oksjonitel rekordilisi hinnatõuse. Nädal tagasi Haus galeriis toimunud kevadoksjonil oli Subbi maali alghind veidi üle 16 000 euro ja see müüdi 100 000 euroga. Laupäeval sündis aga veelgi suurem rekord.

Arvustus. Stephen Malkmus ei raputa su maailma

25.05.20 ... Uus plaat Stephen Malkmus "Traditional Techniques" (Matador) 6/10

Galerii. Sirje Helme: Ando Keskküla ärgitas kõiki kaasa mõtlema

21.05.20 ... Taasavatud Kumu kunstimuuseumis näeb kunstniku ja EKA endise rektori Ando Keskküla (1950–2008) retrospektiivnäitust, mis hõlmab kunstniku loomingut 1960. aastate lõpust 2000. aastate keskpaigani. Kumu kunstimuuseumi direktor Sirje Helme sõnas, et Keskküla kees ideedest, mida kõike võiks teha.

Virtuaaloksjonil jõuavad enampakkumisele eesti kunstnike senitundmatud tööd

19.05.20 ... Laupäeval, 23. mail toimub virtuaalne oksjon, kus läheb enampakkumisele üle 80 teose erinevatest kunstižanritest 59 eesti autorilt. Enampakkumisele jõuab Amandus Adamsoni avalikkusele senitundmatu õlimaal "Napoli laht", mille ta maalis 1896. aastal.

Täispikk tabel | Kultuurkapital jagas lisaabina välja ühekordsed eristipendiumid

18.05.20 ... Kultuurkapital jagas välja nii sihtkapitalide kui ka maakondlike ekspertgruppide eristipendiumid, mis on mõeldud ühekordse lisaabina, et kultuuri- ja spordiinimestel oleks võimalus säilitada erialane tegevus ka kriisi ajal.

Kogo galeriis näeb Eike Epliku ootel olnud isikunäitust

14.05.20 ... 13. maist 30. maini on Kogo galeriis avatud Eike Epliku isikunäitus "Biomass – kummitus nurgas", mida saadab Mehis Heinsaare tekst "Elusamus" (2020). Näitus sai valmis vahetult enne eriolukorra kehtestamist ja on suletud uste taga avamist oodanud pea kaks kuud.

Suri filmiajakirjanik Sulev Teinemaa

12.05.20 ... Laupäeval suri ootamatult filmiajakirjanik ja -kriitik Sulev Teinemaa (10.09.1947–9.05.2020), teatas tema poeg Teet Teinemaa.

Uue Kunsti Muuseum taasavab uksed taaskasutusnäitusega

10.05.20 ... Uue Kunsti Muuseum Pärnus avab uksed 11. mail Eesti maalikunstnike liidu aastanäitusega "Globaalne / Lokaalne" ja VIII taaskasutusnäitusega "Anna uus elu!"

Retroretsensioon. Erapooletul on kaks vaenlast

09.05.20 ... "Tuulte pesa" (1979), režissöör Olev Neuland, stsenaristid Grigori Kanovičius ja Isaakas Fridbergas (Leedu olude klapitamisel Eesti jaoks oli abis Mats Traat), operaator Arvo Iho, kunstnikud Halja Klaar ja Heikki Halla, helilooja Lepo Sumera. Mängivad Rudolf Allabert, Evald Aavik, Tõnu Kark, Vaino Vahing, Ain Lutsepp, Nelli Taar, Anne Maasik, Indrek Korb, Salme Pooppuu jt.

HÕFF kuulutas välja parima lühifilmi

09.05.20 ... 15. Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali lühifilmide konkursi võitis Norra õuduskomöödia "Downid ja surnud".

Kultuurikorraldajad loodavad valitsusega paika panna kolmefaasilise kriisist väljumise mudeli

08.05.20 ... Kultuurivaldkonna esindajad tegid neljapäeval kultuuriministeeriumile ettepaneku leppida kokku valdkondadeülene kolmefaasiline mudel kriisist väljumiseks eesmärgiga luua abivahend ürituste toimumise võimalikkuse hindamiseks ja panna paika selged arvud. Ettepanek arvestab ka võimalusega, et väljumist ei toimu.

Arhitektuurimuuseum ootab külastajaid 12. maist

06.05.20 ... Eesti arhitektuurimuuseum ootab külastajaid teisipäevast, 12. maist. Rotermanni soolalaos on avatud suurnäitus "Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant", mille lahtiolekuaega on pikendatud 26. juulini. Muuseumi galeriikorrusel on aga uus näitus Tapa, Võsu, Lihula ja Paide keskväljaku arhitektuurivõistluste auhinnatud töödest.

Kai kunstikeskus avab taas uksed 13. mail

06.05.20 ... Kai kaasaegse kunsti keskus Noblessneri sadamalinnakus Tallinnas on alates 13. maist taas avatud.

Tänavakunstirühmitus maalis endise Kasekese restorani fassaadile Jarek Kasari sõnad

05.05.20 ... Tartus maalis tänavakunstirühmitus Printsess Täna endise Kasekese restorani fassaadile Jarek Kasari sõnad "Ega millegi muuga pole siin tegu, kui lihtsalt meile tuletati meelde, mis on kõige olulisem elus".

Analüüs: enamus kunstivaldkonnas tegutsejaid on kaotanud kogu või üle poole sissetulekust

05.05.20 ... Eriolukord on pannud suure osa kunstivaldkonnas tegutsejaid raskesse olukorda, selgub Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse (KKEK) ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse (EKKA) analüüsist. Vaid väike osa (8,5 protsenti) vastajatest ei ole üldse sissetulekuid kaotanud. Enamus (57,1 protsenti) on kaotanud kogu või üle poole senisest sissetulekust.

Klassikaraadio tähistab erinädalaga Lepo Sumera 70. sünniaastapäeva

04.05.20 ... Klassikaraadio pühendab helilooja Lepo Sumera 70. sünniaastapäevale erinädala. 4.–10. maini on eetris valik helilooja loomingust ja temasse puutuvatest arhiivijuttudest läbi mitme kümnendi.

Tartu mänguasjamuuseum avas akendel nostalgianäituse

03.05.20 ... Muuseumite välialasid saab juba külastada, aga uksi avada nad veel ei tohi. Tartu Mänguasjamuuseum on olukorra kavalalt lahendanud ja avanud aknanäituse, mis pakub omajagu nostalgiat ja äratundmisrõõmu.

Berk Vaher: Tagasi minevikku. Mõtteid retromaanilisest elutungist

01.05.20 ... Nutitehnika ja tehisintellekti võidukäigust hoolimata immitseb 21. sajandil nii popkultuurist kui ka sotsiaalmeediast ihalust mineviku järele, mis pakub vaimset toetuspunkti isegi praegustes karantiinioludes, kirjutab Berk Vaher värskes Müürilehes.

Retroretsensioon. Arvo Kruusemendi julgustükk

30.04.20 ... "Kevade" (1969/2006), Oskar Lutsu jutustuse "Kevade" ainetel. Režissöör Arvo Kruusement, stsenaristid Kaljo Kiisk ja Voldemar Panso, operaator Harri Rehe, kunstnikud Linda Vernik ja Krista Kajandu, helilooja Veljo Tormis. Mängivad Ervin Abel, Rein Aedma, Tõnu Alveus, Endel Ani, Kalle Eomois, Ita Ever, Raul Haaristo, Riina Hein, Arnold Kasuk, Kaljo Kiisk, Heikki Koort, Aare Laanemets, Silvia Laidla, Margus Lepa, Arno Liiver, Ain Lutsepp, Leonhard Merzin (hääl Aksel Oravalt), Heido Selmet, Evald Tordik jt

Liivi luuleauhinna laureaat on Triin Paja

30.04.20 ... Tänavune Liivi luuleauhinna laureaat on Triin Paja luuletusega "Öö on tume nagu õdede juuksed", mis ilmus ajakirjas Värske Rõhk nr 61 (2019). Laureaat kuulutati välja Juhan Liivi 156. sünniaastapäeval 30. aprillil, mida tänavu tähistati veebiülekande vahendusel.

Prima Vista festival toimub tänavu sügisel

30.04.20 ... Kirjandusfestival Prima Vista, mis tavaliselt on toimunud maikuus, lükkub tänavu eriolukorra tõttu sügisesse. Teemast "Inimese varjud" inspireeritud üritused ja kohtumised kirjanikega toimuvad nii septembris kui ka novembris.

Tuulikki Bartosik: oravarattasse tagasiminekut ei igatse ilmselt keegi

29.04.20 ... Eesti akordionist Tuulikki Bartosik on leidnud eriolukorras aega, mida muidu ei oleks nii hõlpsasti kätte juhtunud. Maailmamuusika ajakirja Songlines aprillinumbri kümne muusikavaliku sekka jõudnud Tuulikki Bartosik oleks aprillis ja mais pidanud tuuritama Saksamaal, kuid tegeleb praegu hoopis uue loomingu ja inspiratsiooni ammutamisega.

Olev Subbi näituse taustalt. Vabadus luua ja liikuda

29.04.20 ... Adamson-Ericu muuseum avas 12. märtsil Eesti maalikunstniku näituse "Olev Subbi. Värvidega ideaalmaailma otsingul" ning sulges selle eriolukorra lõpuni juba järgmisel päeval. Muuseum jätkab näitusega seotu tutvustamist veebi vahendusel.

Veronika Kivisilla. Üpris erakordsest 2019. luuleaastast kummaliselt alanud 2020. aasta hakul

28.04.20 ... On saabunud imelikud ajad. Maailm on viimastel päevadel muutunud. Oota­matult kiiresti ja küllap mõneski mõttes pöördumatult. Mis suunas ent on need pöörded? küsib Veronika Kivisilla aprillikuu Loomingus. 2019. aasta eesti luule ülevaadet kirjutama asudes polnud tal põhjust mõelda, et ka mullu ilmunud luule võib peagi kuulutada vahest mõneski mõttes eelmisesse ajastusse kuuluvaks.

Retroretsensioon. Ideaalse kokkukõlaga "Nipernaadi"

28.04.20 ... Nipernaadi (1983, digitaalselt taastatud 2007). August Gailiti romaani "Toomas Nipernaadi" ainetel. Režissöör Kaljo Kiisk, stsenarist Juhan Viiding, mängivad Tõnu Kark, Margus Oopkaup, Paul Poom, Egon Nuter, Katrin Kohv, Aire Johanson, Vilma Luik, Ilmar Tammur, Ain Lutsepp, Rita Raave, Kaie Mihkelson, Jaan Rekkor, Jüri Järvet jt.

Eesti Kontserdi juht: kui aasta lõpuni kontserte korraldada ei saa, jääb meil puudu üks miljon

27.04.20 ... Eesti Kontsert teatas esmaspäeval, et jätab seoses eriolukorra pikenemisega ära kõik maikuusse planeeritud kontserdid ja lükkab edasi kõik suvised festivalid. Olgugi et selleks ei antud riiklikku korraldust, polnud neil valitseva teadmatuse tõttu teist valikut, sõnas Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. Kuigi praegu kahjud veel väga suured ei ole, võivad need aasta lõpuks küündida ühe miljoni euroni.

Maarja Merivoo-Parro. Meie karjalaskepäev pandi paika

27.04.20 ... Elagem eriolukorras päev korraga ja ärgem põdegem, märkis Maarja Merivoo-Parro enda kultuurikommentaaris "Maarja varia".

Vabamu virtuaalnäitusele "Ajalugu asjades" kogunes ligi poolsada lugu

23.04.20 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu kutsus kuu jooksul inimesi mõtlema oma perekonnaloo peale ja jagama küüditamise või Siberiga seotud esemete lugusid, et luua koos virtuaalnäitus "Ajalugu asjades". Kokku tuli näitusele 40 lugu ja fotot esemetest, kirjadest ning märkmetest.

Urmas Lennuk: emades on kindlasti midagi, mida avastada nii 11-, 25- kui ka 40-aastaselt

23.04.20 ... Kuigi Rakvere teater on praegusel ajal sunnitud puhkusel, on näitlejaid ja teatrinimesi teatrist keeruline eemal hoida, tõdes Rakvere teatri lavastaja Urmas Lennuk "Terevisioonis". Olgugi et teatri lähituleviku plaanid pole selged, kutsub teater uurima lähemalt oma emasid, millest võib midagi jõuda ka teatri kasutusse, kuid millega teater soovib vähemalt leevendada tekkinud inimestevahelist suhtluspõuda.

Spotify võimaldab muusikutel nüüd platvormi kaudu annetusi koguda

23.04.20 ... Spotify käivitas funktsiooni Artist Fundraising Pick, mis võimaldab muusikutel koguda platvormi kaudu endale, oma meeskonnale või valitud heategevusorganisatsioonile raha COVID-19 mõjude leevendamiseks.

Rahvusraamatukogust laenatud raamatuid saab tellida nüüd pakiautomaati

23.04.20 ... Alates neljapäevast saab Rahvusraamatukogust laenatud teoseid tellida Omniva pakiautomaatidesse üle kogu Eesti. Pilootprojekt laiendab nende inimeste juurdepääsu rahvusraamatukogu teostele, kes elavad kaugel või ei saa mingil põhjusel kohapeale laenutatud raamatutele järele tulla.

Netikinos alustas lasteetenduste kodufestival

21.04.20 ... Heategevusorganisatsioon Aitan Lapsi ja Eesti väiketeatrite liit käivitasid Netikino voogedastusplatvormil lasteetenduste kodufestivali, mis koosneb lasteetendustest ja lastele ning kogu perele suunatud töötubadest.

Tiina Lokk loodab, et ei pea kogu PÖFF-i netti kolima

20.04.20 ... Kuigi Pimedate Ööde filmifestivali (PÖFF) novembrikuine toimumisaeg annab festivali korraldajatele otsuste tegemiseks muude suurfestivalidega võrreldes rohkem aega, tuleb festivaliplaane teha ikkagi lühiajaliselt ja käigu pealt, tõdes PÖFF-i juht Tiina Lokk saates "Delta". Praegu teeb meeskond ettevalmistusi, et korraldada festival kombineeritult – nii kohapeal kui ka veebis, kuigi kindlustunnet selle võimalikkuses ei ole.

Maarja Merivoo-Parro. Tibusid loetakse... kevadel!

20.04.20 ... Ärge jätke koduhoovi kohal märgatud veidraid kajakaparvi, põõsa taga askeldavaid emusid ega tiigi ääres paterdavaid pingviine ainult enda ja oma sõprade teada, kõneles Maarja Merivoo-Parro enda kultuurikommentaaris "Maarja varia".

Eesti jazziauhindade jagamine toimub esimest korda otseülekandena

17.04.20 ... Aprill on rahvusvaheline jazz-kuu ning traditsiooniliselt ka festivali Jazzkaar toimumisaeg. Seoses eriolukorraga jagavad Eesti jazziliit ja Jazzkaar auhinnad sel aastal välja 26. aprillil, nii nagu algselt planeeritud, kuid veebiülekandena.

Kevad 2020 video: vabanenud Carolina Pihelgas

17.04.20 ... Kuidas on 2020. aasta kevade globaalne eriolukord mõjutanud Tartu ja Lõuna-Eesti kultuuritegelasi? Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 foto- ja videoprojekt "Kevad 2020" avab nende toimetusi koduses isolatsioonis. ERR-i kultuuriportaal vahendab videoid.

Mudlum oma "Poola poistest": tahtsin tulla kuskile, kus on veel lootust

17.04.20 ... Mudlum, kes pälvis oma teose "Poola poisid" eest kultuurkapitali kirjanduse aastapreemia. Ta märkis saates "OP", et kuivõrd ta on varem kippunud kirjutama vanadest inimestest, tahtis ta seekord teha raamatu noortest -- tulla elu lõpu juurest kuskile, kus on veel lootust.

Madis Kolk: osa teatrit võiks ehk veebi jäädagi

16.04.20 ... Ajakirja Teater. Muusika. Kino peatoimetaja Madis Kolk märkis saates "Delta", et kriisiaeg võib anda võimaluse Eesti teatripildi puhastamiseks ja süsteemi taaskäivitamiseks ning aidata eristada olulist ebaolulisest. Ta pakkus välja, et osa teatrit, millel puudub teatrile eriomane kontaktitunne, võiks ehk veebi jäädagi.

Fotografiska teeb Tom of Finlandi näitusest live-tuuri

15.04.20 ... Pühapäeval, 19. aprillil kl 17 toob Fotografiska kõikide huvilisteni live-tuuri Tom of Finlandi näituselt "The Darkroom", mis avab autori senitundmatu fotograafilise tahu.

Henri Kõiv. Tehas, mis lõhestas ühiskonna

14.04.20 ... Henri Kõiv kirjutab Vikerkaares Emajõe äärde planeeritud tselluloositehase ümber puhkenud poleemikast, mille all pulbitseb mitu eri lugu.

Sibyl Vane läks plaadi salvestamiseks ajas tagasi

09.04.20 ... Saates "OP" on neljapäeval külas Helena Randraht ja Heiko Leesment ansamblist Sibyl Vane, kel ilmus uus album "Duchess". Nad tõdesid, et lähenevad plaadi salvestamisele väga vanamoodsalt ja uue albumiga läksid veelgi ajas tagasi ning jätsid sinnapaika ka elektri.
klassikaraadio
VAATA JÄRELE
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: