Teleuudiste riba

Aivar Tõnso: Üle Heli eesmärk ei ole teha lihtsalt toredat üritust

18.10.19 ... 16.–20. oktoobrini toimub muusika- ja helikunstifestival Üle Heli, mis hõlmab kontserte, klubiõhtuid, heliinstallatsioone, filmiprogrammi ning seminare ja vestlusringe. ERR kultuuriportaal vestles festivali kunstilise juhi Aivar Tõnsoga, kes selgitas, miks Üle Heli on selline nagu ta on – mitte lihtsalt tore üritus, vaid eesmärgiga luua artistide osalusel uusi ideid ning panna muusikast sügavamalt mõtlema.

Reportaaž. PROTO elamuskeskus paneb reaalsuses tõeliselt kahtlema

18.10.19 ... Peale selle, et reedel avatud PROTO avastustehases Nobelssneri valukojas saab teada, kuidas Tesla ja Edison elektrisõda pidasid, millega lahendati allveelaeva aurumootori probleem ja milline nägi välja esimene isesõitev vanker, saab keskusest tõeliselt tervikliku VR-elamuse, mis näitab ilmekalt, kui habras on meie arusaam reaalsusest.

Juku-Kalle Raid. Mašina Vremeni: vene legegrupp pühapäevases Tallinnas

18.10.19 ... Eestiga seotud legendaarne Vene gurpp Mašina Vremeni annab pühapäeval kell 19 Tondiraba jäähallis oma 50ndat tegutsemisaastat tähistava kontserdi. Juku-Kalle Raid pajatab veidike grupist.

Arvustus. Iidoleid nii noortele kui vanadele

18.10.19 ... Näitus "GO WEST. Meie ideaalmaailmad" 15.10. - 8.11. galeriis Positiiv

Arvustus. Jaan Toominga sümbolite maailma psühholoogia ja elujõud

18.10.19 ... Jaan Toominga lavastusest "Kaupo ja Lembit" tekitas sügava uudishimu minna otsima maailma, mis sai minus alguse 1977. aastal, kui nägin Vanemuises Jaan Toominga lavastust "Põrgupõhja uus vanapagan".

Hieronymuse tõlkekirjanduse sarjas ilmusid Pablo Neruda armastusluuletused

18.10.19 ... Kirjastus Kaksikhammas andis tõlkekirjanduse sarjas Hieronymus väljas Palbo Neruda "Armastusluuletused", kuhu on kirjaniku kolm olulist luulekogu.

Valner Valme. Inimesed sõdurisinelis

18.10.19 ... Kogu noorema põlvkonna ehk meie tuleviku lumehelbekesteks mõnitamine on kindlasti ülimalt süvatark tegevus, lugupeetud Lauri Vahtre ja teised, ütleb Valner Valme oma konservatiivsuse eri tahke lahkavas kommentaaris.

Kultuuriportaal soovitab: Emir Kusturica "Must kass, valge kass" ETV2-s

18.10.19 ... 18. oktoobril jõuab ETV2 eetrisse Serbia režissööri Emir Kusturica 1998. aasta tragikomöödia "Must kass, valge kass", mis võitis toona PÖFF-il ka publiku lemmiku preemia.

Arvustus. Nick Cave'i uus album leinast ja armastusest

18.10.19 ... Uus plaat Nick Cave And The Bad Seeds "Ghosteen" (Ghosteen Ltd) 10/10

Linnar Priimägi protokoll 22: rassismist, Jeesusest, aiast

18.10.19 ... Kultuuripsühholoog Linna Priimägi võtab vaatluse alla rassismi ja Issanda aia.

Lugemissoovitus: Kivastiku ajamasin

18.10.19 ... Urmas Vadi valis "Vikerhommiku" lugemissoovituseks välja Mart Kivastiku "Taevatrepi".

Olev Remsu. Kõik muutub

18.10.19 ... Maailm muutub kole kiiresti, meie väljakujunenud maailmapilt ei tule tihti sellega kaasa, ütleb kirjanik Olev Remsu oma kolumnis.

Arvustus. Poprocki traditsioonide hoolikas hoidja Liam Gallagher

18.10.19 ... R2 nädala plaat Liam Gallagher "Why Me? Why Not" (Warner Records)

"Plekktrumm" võtab jutuks rändekriisi

18.10.19 ... Eesti suurim sümfonist Eduard Tubin oli sunnitud suurema osa oma elust veetma paguluses Rootsis. Tema poeg elab täna aga hoopis Türgis. Kuidas paistab sealt praegune konflikt Türgi–Süüria piiril ning mil moel mõjutab isiklik pagulaskogemus Euroopa rändekriisi mõtestamist? "Plekktrummi" külaline on ajakirjanik ja endine riigiametnik Eino Tubin.

Tartu Uues Teatris esietendub Renate Keerdi "LÄVI"

18.10.19 ... Laupäeval, 19. oktoobril jõuab lavale Renate Keerdi viies lavastus Tartu Uues Teatris, pealkirjaga "Lävi". Laval on Kompanii Nii trupp kooseisus Gerda-Anette Allikas, Liisa Tetsmann ja Taavi Rei.

Otseülekanne lõppenud: Mart Kivastik seisab "Taevatrepil"

18.10.19 ... Kirjaniku ja filmilavastaja Mart Kivastiku värske teos "Taevatrepp" on romaan ajast, muusikast, sõprusest ja armastusest lapsepõlve ja tänapäeva Tartus. Tallinnas esitleti raamatut 18. oktoobril Viru Keskuse Rahva Raamatus. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse üle ja salvestas videos.

Gang Starr annab üle 16 aasta välja uue albumi

18.10.19 ... DJ Premieri ja 2010. aastal surnud Guru hip-hopi moniker Gang Starr andis hiljuti välja uue loo "Family and Loyalty", kus tegi kaasa ka J. Cole. See oli Gang Starri esimene uus lugu pärast 2003. aastat ja Guru surma. Reedel ilmus lugu "Bad Name" ja tuli teade, 1. novembril annab DJ Premier välja Gang Starri uue albumi pealkirjaga "One of the Best Yet".

Rootsi kammerkoor laulis Brüsselis eesti muusikat

18.10.19 ... Neil hetkil, mil Brüsselis on positiivset pööret saavutamas Brexiti läbirääkimised, laulab Rootsi tippkammerkoor Brüsselis oma mereteemalisel kontserdil ka eesti heliloojate muusikat.

Priit Pius hakkas lavastajaks

17.10.19 ... Sel laupäeval, 19. oktoobril esietendub Tallinna Linnateatri Taevalaval Dennis Kelly näidend "Gorge Mastromase rituaalne tapmine". Lavastajana teeb debüüdi Linnateatri näitleja Priit Pius.

Jass Kaselaane uus näitus hoiab minimalistlikku ja salapärast joont

17.10.19 ... Tartu kunstimajas on neljapäevast avatud Jass Kaselaane isikunäitus "Lambad".

Ajaloomuuseumis näeb Georg Otsa loodud kunstiteoseid

17.10.19 ... Ajaloomuuseumis on reedest avatud näitus Georg Otsast. Väljas on nii fännikirjad, kostüümid kui ka vähem tuntud Georg Otsa loodud kunstiteosed.

Tristan Priimägi filmisoovitused: hobusevarastest vuajerismini

17.10.19 ... "Terevisioonis" oli kolmapäeval külas filmikriitik Tristan Priimägi, kes andis kolm soovitust, mida kinos kindlasti ära näha. Valikus olid sel nädalal Norra draama, BFM-i lühifilmide kassett ja triller klassik Alfred Hitchcockilt.

Mart Kivastik: mõtlesin, et kõik põrutavad romaane teha ja proovin ka

17.10.19 ... Saates "OP" on neljapäeval külas äsja romaani "Taevatrepp" välja andnud kirjanik ja filmilavastaja Mart Kivastik, kes muidu rohkem lühivormide-mees, kuid kes jälgis, kuidas teised kirjanikud järjest romaane kirjutavad ning otsustas seepeale ka ise proovida.

Konkurentide soodsam kuutasu ei takista Netflixi hindu kergitamast

17.10.19 ... Netflix ei karda Disney ja Apple'i värskeid voogedastusplatvorme, mis pakuvad filmisisu märksa soodsama hinnaga.

Performance-kunstnik Soeine Bac: tahan publikule pakkuda terviklikku kogemust

17.10.19 ... Pühapäeval, 20. oktoobril Üle Heli festivali raames Rae Koolimajas üles astuv Kanada performance-kunstnik Soeine Bac rääkis, et tahab publikule pakkuda terviklikku kogemust, mitte eraldi sensoorseid objekte. Inimesed kipuvad ekslikult kategoriseerima oma liikumisega seotud kogemusi erinevateks sensoorseteks objektideks, leiab ta.

Kadi Viik. Konteksti häving sotsiaalmeedias

17.10.19 ... Aktivism on suuresti kolinud sotsiaalmeediasse. Ühest küljest pakub sotsiaalmeedia platvormi meeleolude näitamiseks ja üsna tõhusaks mobiliseerumiseks. Teisest küljest ei peegelda sotsiaalmeediast vastu vaatavad meeleolud ilmtingimata reaalsust ning organiseerumist võib see isegi ohustada, ütleb Kadi Viik Feministeeriumis.

Arvustus. Sügiseselt sombune Trentemøller

17.10.19 ... Uus album Trentemøller "Obverse" (In My Room) 7/10

Andri Luup: tegelikult me ei tea ajast tuhkagi

17.10.19 ... Lavastaja, näitekirjanik, stsenarist, õpetaja, dramaturg ning värske lasteraamatu "Käblik" autor Andri Luup vastas Peep Ehasalu kutsele vestelda "Väikse printsist", raamatutest ja lavastustest.

Rahvusmeeskoor tähistab 75. sünnipäeva

17.10.19 ... Novembris tähistab Eesti Rahvusmeeskoor 75. sünnipäeva. Sel puhul kõlavad kontserdid "Sügav rahu", kus kuulajad saavad veenduda juubilari vormis ja nautida kaunist muusikat.

Rahvatoonis kammerteos Ester Mägilt tuli ettekandele Leedus

17.10.19 ... Eesti tuntumaid naisheliloojaid Ester Mägi on oma muusikaga rõõmustanud juba mitut põlvkonda meie interpreete ja kontserdipublikut. Eeskätt instrumentaalses kammeržanris on ta loonud palju huvipakkuvaid teoseid, mis paistavad silma oma originaalse esituskoosseisuga, mis on viimistletud, maitsekad ja köitvad.

Alari Allik. Kuidas tõlkida monogatari filmiks?

17.10.19 ... Kuuprintsessi kujutamine Kon Ichikawa "Vana bambuseraiduri loos".

Rahamuredes Vene teater hakkab repertuaari helgemaks muutma

17.10.19 ... Vene teater peab ka tänavu puudujäägiga toimetulekuks kultuuriministeeriumilt oma järgmise aasta eelarvest ettemaksu küsima. Teatri tegevjuhi Margus Allikmaa sõnul jäi piletimüük aasta teises pooles kõvasti alla ootuste ning külastajate teatrisse meelitamiseks on plaanis repertuaari muuta, sest paraku eelistab publik tšehhovlikule nukrusele helgemaid ja kergemaid lavastusi.

Rebeka Põldsam. Miks ei ela Baltikumis suuri kunstnikke?

16.10.19 ... 1971. aastal kirjutas kunstiajaloolane Linda Nochlin legendaarse essee "Miks pole olnud suuri naiskunstnikke?".[2] Tema arutluse keskne teema on suurus ehk meie arusaamad väärtustest ja kuidas neid mõõta või määrata. Tänapäeval sõltuvad eri valdkondade tulemused valdavalt turumajandusloogikast, mida hoiavad käigus institutsioonilised, poliitilised ja ideoloogilised võrgustikud.[3]

Gren Noormets: sihime filmilinnakuga rahvusvahelisi produktsioone

16.10.19 ... Homme asub valitsuskabinet arutama Linnahalli taastamist ning sinna ooperiteatri ja konverentsikeskuse sisseehitamist. Kultuurkapital sooviks, et Linnahalli kõrval arutataks ka teisi suuremamahulisi kultuuriobjekte, mida ka Kultuurkapitali vahenditest toetada. Toetusele pretendeerib näiteks Tallinn Film Wonderland filmilinnaku projektiga.

Sirje Kiinil ilmus raamat kirjandusest ja vabadusest

16.10.19 ... 15. oktoobril esitleti Tartu Kirjanike Majas kirjandusteadlase Sirje Kiini uut kirjandusartiklite raamatut "Kirjanduse vabadus ja vabaduse kirjandus". Teos esitab valitud artikleid ja arvustusi aastaist 1977-2019, aga leidub ka esmakordselt avaldatud sõnavõtte ja siseretsensioone 1980. aastaist, mil autor oli avaldamiskeelu all.

Galerii. Konservaatorid uurisid linnahalli lavaeesriide seisukorda

16.10.19 ... Muinsuskaitseamet uuris kolmapäeval koos konservaatoritega Linnahallis Enn Põldroosi loodud lavaeesriide seisukorda.

Reportaaž. Monoliitsete helimaastike ürglooja Sunn O)))

16.10.19 ... Esmaspäeval Vene teatris üles astunud eksperimentaal-metal'i ansambel Sunn O))) kattis saali oma monoliitsete helimaastikega, mis kiviga vastu pead küll ei andnud, aga panid traditsiooniliste live-kogemustega kehtestunud kogemusharjumused parajalt proovile.

Arvustus. Fotokaga Rail Balticu radadel

16.10.19 ... Näitus "RB radadel" Koostas Tiina Võsumägi Fotograafid Istvan Ban, Endel Grensmann, Aiki Järviste, Hans Kass, Kairi Kalmann, Mati Kose, Kristiina Kuusmaa-Lepisto, Laura Leht, Teet Raik, Eve Saar, Peeter Sirge, Sulev Tammemäe, Ülo Udumäe, Tiina Võsumägi Tartu Ülikooli Physicumis (W. Ostwaldi 1) 1. novembrini

Fotod: algas Frankfurti raamatumess, peakülaline on tänavu Norra

16.10.19 ... Täna algab Frankfurtis maailma suurim raamatumess. Viis päeva kestval üritusel osaleb umbes seitsme ja poole tuhande väljapanekuga kirjastajaid, agentuure ja muid raamatuturu tegijaid enam kui sajast riigist.

Arvustus. Tiit Kalluste - Põhjala poeesiast mehhiko rütmideni

16.10.19 ... Uus plaat Tiit Kalluste "Midnight Sun" (Kallmann) 9/10

Arvustus. Vanaisaduse head ja vead

16.10.19 ... Raamat Andrei Hvostov "Kirjad Maarale" Petrone Print, 2019

Sajand Juhanit ajaliivas: igihaljas rahvusromantiline intellektuaalrokkar

16.10.19 ... Põrgulikult raske on kirjutada midagi uut Juhan Liivist. Midagi sellist, mis avaks tema loomingut uues valguses. Midagi sellist, mida igaüks ennist ei teaks või midagi sellist, mida mõni interpreet juba Liivi luule põhjal kirjutanud pole. Just midagi sellist on teinud Jaak Sooäär koosseisuga Juhan ehk Sibul/Sooäär/Kelp/Lillepea ja juba teist korda.

ERR tähistab oma kanalites Erkki-Sven Tüüri juubelisünnipäeva

16.10.19 ... 16. oktoobril 60. sünnipäeva tähistav Erkki-Sven Tüür on oma loominguga kujundanud oluliselt eesti nüüdismuusikaelu ja mõjutanud rahvusvahelist muusikapilti. Klassikaraadio pühendab juubilarile terve oktoobrikuu, ETV2 teeb aga kummarduse teemaõhtuga pühapäeval, 20. oktoobril.

Galerii. Ansambel U: võttis ette uuskeerukad muusikateosed

16.10.19 ... Teisipäeval astus Eesti Raadio 1. stuudios üles ansambel U:, kes võttis kontserdisarja URR raames ette sellise muusikalise fenomeni nagu uuskeerukuse tuules sündinud teosed.

Ellerhein annab Hiinas kuus kontserti

16.10.19 ... Tallinna Huvikeskuse Kullo tütarlastekoor Ellerhein Ingrid Kõrvitsa juhatusel lendab neljapäeval Hiina Rahvavabariiki, et kahe nädala jooksul anda riigi erinevates linnades kuus täispikka kontserti.

Bookeri kirjanduspreemia pälvisid Margaret Atwood ja Bernardine Evaristo

15.10.19 ... Esmaspäeval tunnustati Londoni Guildhallis Bookeri auhinnaga viimase aasta jooksul ilmunud ingliskeelset täispikka romaani. Žürii otsustas tänavu reegleid rikkuda ja anda auhinna välja kahele inimesele – preemia läks jagamisele Kanada kirjaniku Margaret Atwoodi ning Briti autori Bernardine Evaristo vahel.

Aivar Kulli ajalootund. Aforismikirjanik Nietzsche

15.10.19 ... 15. oktoobril 1844 – nõnda siis 175 aasta eest – sündis Friedrich Nietzsche, mõtleja, kes Thomas Manni sõnul "... koondas endasse hämmastavalt täieliku ja keeruka põiminguna ning viimsete konsekventsideni väljaarendatult kõik euroopa vaimu ja euroopa kultuuri iseärasused".

Arvustus. Kui eluta loodus hingas

15.10.19 ... Raamat Carolina Pihelgas "Valgus kivi sees" Kaksikhammas

Vabamu pälvis Eesti pimedate liidu tunnustuse

15.10.19 ... Eesti pimedate liit tunnustas esmaspäeval okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu ligipääsetavuse arendamise eest nägemispuudega inimestele, kellel on tavatingimustes raske näitusi külastada.

IDeeJazzile tuleb palju välismaa artiste

15.10.19 ... Tartus ja Narvas 7.-9. novembrini toimuv IDeeJazz toob Eestisse palju jazzartiste, nende seas vana tuttava Rinneradio Soomest.

klassikaraadio
VAATA JÄRELE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: