Kultuuri teleuudiste riba

Margus Karu noortekirjanduse auhinna pälvib Kaia Raudsepp

14.04.21 KIRJANDUS ... Tallinna keskraamatukogu tunnustab Margus Karu noortekirjanduse auhinnaga eelneval aastal raamatukogust kõige enam laenatud Eesti noorteromaani autorit. Tänavu esmakordselt väljaantava kirjandusauhinna pälvib kirjanik Kaia Raudsepp raamatuga "Nähtamatu tüdruk".

Tartu linnaarhitekt: südalinna kultuurikeskusega on kõik rahul, kui see kunagi valmis saab

14.04.21 ARHITEKTUUR ... Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus rääkis "Terevisioonile" sellest, milline tähtsus saab olema 1. juunist Tartu linnavalitsuses tööd alustaval ruumiloome osakonnal ja miks vajab Tartu südalinn kultuurikeskust, mis on tekitanud juba palju vaidlusi. Ta usub, et kui see kord valmis saab, on kõik sellega rahul.

ERM kolib ajutiste näitustega juunist osaliselt Tallinna

14.04.21 MUUSEUMID ... "Terevisioon" vestles Eesti Rahva Muuseumi (ERM) sünnipäeva puhul muuseumi direktori Alar Karisega, kes tunnistas, et kuigi viirusaeg on pannud pidurit paljudele ideedele ja viinud poole tulust ja külastajatest, vaatavad nad siiski tulevikku. Muu hulgas plaanib ERM ajutiste näitustega kolida osaliselt Tallinna.

Tallinna muusika- ja balletikooli juhiks valiti Timo Steiner

14.04.21 KULTUUR ... Järgmisel aastal uksed avava Tallinna muusika- ja balletikooli direktori kohale valiti 14 kandidaadi seast praegune Tallinna muusikakeskkooli direktor Timo Steiner.

Näitus Pallase galeriis tutvustab gobelääntehnikas valminud töid

13.04.21 MUUSEUMID ... Põimetehnikas piltvaipu ehk gobelääne on kootud viimased paartuhat aastat. Iidset tehnikat kasutatakse ja täiendatakse ka tänapäeval. Tartus, Pallase Galeriis on üleval näitus, mis tutvustab valikut viimase veerandsaja jooksul Kõrgemas Kunstikoolis Pallas valminud gobeläänidest.

Laura Nestori ja Britt Samosoni veebinäitus tõstab esile looduse poolt lihvitud vormid

13.04.21 KUNST ... Fotograaf Laura Nestor ja disainer Britt Samoson avasid unikaalse veebinäituse, kus esitlevad ühist fotoseeriat "Inimene ja materjal" ("MAN/MATERIAL").

Eesti Kunstnike Liidu esinduslik kevadnäitus avatakse esimesel võimalusel

13.04.21 MUUSEUMID ... Eesti Kunstnike Liidu oodatud "Kevadnäitus 2021" naaseb juurte juurde: 2020. ja 2021. aastal valminud kunsti eksponeeritakse kolmel näitusepinnal eri vaatenurga alt.

Aimar Ventsel: poliitkorrektne käitumine ei tähenda, et inimesed oleks avatud ja tolerantsed

13.04.21 KULTUUR ... Mida pakuvad inimestele (muusikalised) subkultuurid ning kuidas on see ajas ja kultuuriti muutunud? Millele ja kuidas on punkarite ning skinheedide mitmesugused (sub)subkultuurid ajalooliselt vastandunud ja kuidas toimivad need vastandused tänapäeval? Aimar Ventseliga vestles Müürilehes Indrek Spungin.

Kodune kultuurisoovitus | Silvia Pärmanni mahlakad reisid pärapõrgusse

13.04.21 KIRJANDUS ... Tunnistan kohe ausalt: ega ma pole just suurim reisiraamatute austaja. Tihti on seal liiga palju vahtu ja vähe seda elutruud essentsi, mis mind mõne kauge paiga puhul ennekõike huvitaks. Ajakirjanik ja fotograaf Silvia Pärmann on oma lühikestes (foto)jutustustes aga kümnesse tabanud: seal on eestlaslikku skepsist ja kergelt iroonilist vaimustust, mis kutsub lugema.

Linnafestival Uit avas installatsioonide konkursi teemal "Parasiitarhitektuur"

13.04.21 ARHITEKTUUR ... Linnafestival UIT kuulutas välja 2021. aasta festivali installatsioonide avatud konkursi, mille teema on "Parasiitarhitektuur". Konkurss on suunatud eelkõige linnaruumihuvilistele kunsti- ja arhitektuuritudengitele.

Lastekirjanduse keskus ootab käsikirju Põlvepikuraamatu konkursile

13.04.21 KIRJANDUS ... Eesti lastekirjanduse keskus, kirjastus Päike ja Pilv ning kultuuriministeerium kuulutasid välja loomevõistluse Põlvepikuraamat, kuhu ootavad kuni 7-aastastele lastele mõeldud raamatute käsikirju, milles on võrdselt pööratud tähelepanu nii tekstile kui illustratsioonile.

Tõnu Karjatse: "Nomaadimaa" on lüüriline sisemõtisklus vananemisest, ajast ja inimesest endast

13.04.21 FILM ... Briti filmi- ja telekunsti akadeemia tunnustas möödunud nädalal nelja BAFTA-ga Chloe Zhao mängufilmi "Nomaadimaa", mis on tänaseks pälvinud tunnustust ka mitmetelt filmifestivalidel. Filmikriitik Tõnu Karjatse tunnustab filmi julgust vaadata mööda kommertspubliku ootustest.

Eesti keeles ilmus Neil Gaimani jutukogu "Suits ja peeglid"

13.04.21 KIRJANDUS ... Kirjastus Fantaasia andis välja Neil Gaimani jutukogu "Suits ja peeglid", mille lood on eesti keelde tõlkinud Sash Uusjärv, Tatjana Peetersoo, Triin Loide ja Eva Luts. Kogumik ilmus inglise keeles esmakordselt 1998. aastal.

Arvustus. Ajukaja ja Atsi ühine plaat köidab ootamatu nostalgiahõngulise visuaalsusega

13.04.21 UUED PLAADID ... Uus plaatAjukaja & Ats"Signal EP" (MIDA)8/10 Arvustus ilmus Müürilehes

Vabamu käivitas noortele feminismiteemalise lugemisringi

13.04.21 MUUSEUMID ... Vabamu algatas Noorte Vabamu egiidi all koos Feministeeriumiga veebipõhiste lugemisringide sarja 14–19aastastele noortele, et avastada ja arutada naiste õiguste murekohti nii praeguses Eesti ühiskonnas kui ka ajaloolises ja rahvusvahelises plaanis. Laupäeval, 17. aprillil kell 14 toimub arutelu seksuaalsuse teemal.

Laurits Leedjärv: inimese roll universumis on olla selle vaatleja

13.04.21 ARVAMUS ... Astrofüüsik Laurits Leedjärv rääkis "Plekktrummi" saates, et inimesel on universumis täita oluline roll – olla selle vaatleja ja uurija.

Marta Pulk filmist "Räägi ära": loodetavasti pakub see palju äratundmist

12.04.21 FILM ... Režissöör Marta Pulga äsjavalminud poeetiline dokumentaalfilm "Räägi ära" jutustab elust isolatsioonis, mida on inimesed üle maailma pidanud aasta jooksul korduvalt kogema. Paljude jaoks on see olnud ängistav katsumus, kuid teiste jaoks ka omamoodi kergendus.

Raul Sulbi. Djatlovi kuru mõistatus kui ideaalne belletristiline materjal

12.04.21 FILM ... Kirjastaja ja kriitik Raul Sulbi analüüsib Vene telesarju, mis saanud ainest kuulsast Djatlovi kuru juhtumist ja sellega seotud vandenõuteooriatest.

Kultuuripunkt | Audiotuur Tartu baltisaksa tudengilinnas

12.04.21 ARHITEKTUUR ... Tänane "Kultuuripunkt" langeb heade mõtete linnas Tartus, kus tänu audiogiidile on võimalik teha ajarännak baltisaksaaegses tudengilinnas.

Heili Lindepuu. Kõik, mis jääb proovisaalist väljapoole ehk produtsendi rollist etenduskunstides

12.04.21 TEATER ... Aprill on tantsukuu ja 29. aprillil rahvusvaheline tantsupäev. Selle raames on aprillikuu esmaspäevadel võimalik heita pilk nende inimeste, kes igapäevaselt ei ole publiku ees, mõtetesse ja töövaldkondadesse. Oma teises artiklis lahkab Heili Lindepuu produtsendi rolli etenduskunstide maastikul.

Raadioteatri näitlejapreemia laureaadid on Ursula Ratasepp ja Märt Avandi

12.04.21 TEATER ... Raadioteater kuulutas 93. sünnipäeval välja näitlejapreemia laureaadid. Möödunud aastal preemiat välja ei antud, mistõttu tunnustati tänavu lausa kaht näitlejat. Silmapaistvate tööde eest pälvisid preemiad Ursula Ratasepp ja Märt Avandi.

Mariliis Valkonen: helilooming pole väga ratsionaalne tegevus, seal on alati annus müstikat

12.04.21 MUUSIKA ... Eesti Muusika Päevadel tuleb esmaettekandele helilooja Mariliis Valkoneni uudisteos "Vastuvõtt, vahendus". ERR-ile antud intervjuus selgitas ta, et on pikemat aega tahtnud oma loomingus väljendada võnkeid ja vibratsioone, mida ta tunneb ümbritsevas elus

Kodune kultuurisoovitus | Sõge sõja-ulmefilm "Vari pilvedes"

12.04.21 FILM ... Rahvusvaheliselt oli esimesi linateoseid, mis 2021. aastal nii kinodes kui voogedastuses linastus, režissöör Roseanne Liangi pöörane ulme- ja õuduselementidega sõjafilm "Vari pilvedes" ("Shadow in the Cloud"). Nüüd on film kättesaadav ka Eesti vaatajatele.

Fotomuuseum korraldab fotograaf Sirli Raitmaga virtuaalse kohtumisõhtu

12.04.21 MUUSEUMID ... Fotomuuseum korraldab 22. aprillil virtuaalse kohtumisõhtu fotograaf Sirli Raitmaga. Kuraator Annika Haas vestleb Raitmaga tema projektist "Eha", portreefotograafia rollist ja olemusest tänapäeva fotokunstis. Lisaks arutletakse, kuidas on fotograafia kunstiteraapia tähtis ja vajalik komponent vaimselt keerulisel ajal.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Olev Neulandi "Corrida"

12.04.21 FILM ... Jätkame Olev Neulandi filmipärandi tutvustamisega. Märtsis tõstsime esile tema 1979. aastal valminud "Tuulte pesa", sel korral on vaatluse all aga kolm aastat hiljem valminud "Corrida", mis põhineb Teet Kallase samanimelisel romaanil.

Alexei Gordin: viimane aasta paljastas halastamatult, kui palju viha ja hirmu valitseb ühiskonnas

12.04.21 ARVAMUS ... Kunstnik Alexei Gordin ütles Müürilehele antud intervjuus, et viimasel ajal on saanud ilmsiks suurte inimgruppide rumalus, võimetus kriitiliselt mõelda ja oma eluga toime tulla

Maris Pihlap: looming on igaühe sees kuskil olemas

11.04.21 MUUSIKA ... Veebruaris oma sooloalbumi "What Have You Become?" ilmutanud Maris Pihlap on vormistanud muusikaks suureks kasvamise veidra ja valuliku aja.

Nädala albumisoovitused | Brockhampton, Sufjan Stevens, Tommy Cash jt

10.04.21 NÄDALA ALBUMISOOVITUSED ... ERR kultuuriportaal jätkab iganädalase lühiülevaadete sarjaga uutest albumitest, mis vahepeal (digi)lettidele jõudnud ja millele tasuks teiste hulgas võimalus anda.

Mati Sirkel: "Kallasteta jõe" lugeja ei tohiks olla liiga noor

09.04.21 KIRJANDUS ... Kirjastus Eesti Raamat andis välja Saksa 20. sajandi ühe olulisema suurteose, Hans Henny Jahnni raamatu "Kallasteta jõgi". Kolmest raamatust koosneva teose tõlkis Mati Sirkel ja kujundas Andres Rõhu. Sirkel tõdes, et raamatu laadist tulenevalt ei tohiks lugeja olla liiga noor ja asjale pihta saamiseks peab olema üht-teist maailmas juba kogenud.

Suri räppar DMX

09.04.21 MUUSIKA ... Reedel suri 50-aastasena Ameerika räppar DMX, kodanikunimega Earl Simmons, kes sattus 2. aprillil haiglasse pärast narkootikumide üledoosi ja sellele järgnenud infarkti.

Piirangute leevenemise ootel Ugalas on korraga töös kaks uuslavastust

09.04.21 TEATER ... Etendusasutused teevad ettevalmistusi selleks, et koroonapiirangute leevenedes taas publikuga kohtuda. Ugala proovisaalides on korraga töös kaks uuslavastust.

Kodune kultuurisoovitus | Tommy Cashi kõige terviklikum plaat seni

09.04.21 MUUSIKA ... Olen alati väitnud, et Tommy Cashi karjääri kõige põnevamad hetked olid ajal, kui ta Eestis veel kedagi ei huvitanud. Siinse publiku silmakirjalikkusel pole piire: 2014. ja 2015. aastal tegi Cash kõige ägedamat loomingut, aga tema kontsertidel oli toona napilt mõnikümmend inimest. Eestis sai Tommy Cash kuulsaks alles siis, kui tema talenti pandi tähele juba kogu maailmas.

Helilooja Alisson Kruusmaa: püüan endale sisendada, et võtaksin rohkem riske

09.04.21 MUUSIKA ... Eesti Muusika Päevadel tuleb esmaettekandele helilooja Alisson Kruusmaa uudisteos "All õhtutaeva". ERR-ile antud intervjuus kinnitas ta, et on jõudnud tänaseks vabaduseni, tänu millele saab ta igapäevaselt muusikat kirjutada.

Tartu Uus Teater saatis Kaja Kallasele pöördumise

09.04.21 TEATER ... Tartu Uus Teater pidi piirangute pikenemise tõttu ka enda drive-in lavastuse esietenduse edasi lükkama. Teatri arvates aga nende üritusel viiruse leviku riski pole ning kollektiivselt saadeti peaminister Kaja Kallasele pöördumine.

Euroopa filmiakadeemia kutsub noori valima parimat noortefilmi

09.04.21 FILM ... Euroopa Filmiakadeemia (EFA) kutsub 12-14-aastaseid noori valima Euroopa parimat noortefilmi. Koos 37 Euroopa riigi noortega saavad kuuendat korda oma valiku teha ka Eesti filmisõbrad.

Karl Martin Sinijärve raamatusoovitused: Wimberg ja Helju Rebane

09.04.21 KIRJANDUS ... Rahvusraamatukogu kultuurinõuniku Karl Martin Sinijärve seekordsete raamatusoovituste hulka mahub nii uut kodumaist luulet Wimbergi näol kui ka Helju Rebase ulmejuttude kogumik.

Marta Pulk: kunstniku jaoks on kriis heaks aineseks, kuni selle keskel ellu jääda õnnestub

09.04.21 FILM ... Režissöör Marta Pulk kinnitas Müürilehele antud intervjuus, et kui tavapärane reaalsus mureneb, on see hea hetk uuesti iseendaga kohtumiseks.

HÕFF-il avatakse rämpsfilmidele pühendatud tasuta vabaõhukino

08.04.21 FILM ... Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival avab juunis tasuta vabaõhukino, mille asukoht avaldatakse vahetult enne festivali. Väliekraanil tulevad näitamisele aastatetagused B-kategooria filmid.

Kodune kultuurisoovitus | Tipptasemel meta-õudusfilm "One Cut of the Dead"

08.04.21 FILM ... Mida põnevat saaks veel zombie-filmide žanris ära teha? George A. Romero legendaarne "Elavate surnute öö" seadis juba paika nii võimsa verstaposti, et juba üle viiekümne aasta on mängitud samade elementidega. Jaapani lavastaja Shin'ichiro Ueda valis oma filmis "One Cut of the Dead" aga nii pöörase lähenemise, mis üllatab isegi kõige kogenumaid zombie-fänne.

"Plekktrummi" saatekülaline tuleval nädalal on Laurits Leedjärv

08.04.21 KULTUUR ... Esmaspäeval, 12. aprillil on ETV2 "Plekktrummi" saatekülaline astrofüüsik Laurits Leedjärv.

Zahir ja Kannabinõid annavad ühise 360-kraadise kontserdi

08.04.21 MUUSIKA ... Kõheda vastasmõju festivalil otseülekandena Telliskivi proovikate majast toimuma pidanud back2back live-kontsert lükkus tulekahju tõttu edasi ja toimub nüüd laupäeval, 10. aprillil veebikeskkonnas elektron.art otseülekandena Von Krahli teatri saalist.

Galerii ja video: Raadioteatri sünnipäeval esietendub Urmas Vadi värske kuuldemäng

08.04.21 TEATER ... Raadioteatri rajaja Felix Moori sünniaastapäeval 12. aprillil tähistab Raadioteater oma 93. sünnipäeva. Sel puhul esietendub Vikerraadios ja Klassikaraadios Urmas Vadi kuuldemäng "Kingitus" ja kuulutatakse välja ka näitlejapreemia.

Arvustus. Tangorütmides teekonnaraamat

08.04.21 KIRJANDUS ... Uus raamat Antti Tuuri "Tangopoisid" Varrak, 2021

Anders Thomas Jensen: lõikasime tasakaalu loomiseks "Õigluse ratsanikest" välja palju naljakaid kohti

08.04.21 FILM ... Taani režissööri Anders Thomas Jenseni viimane film "Õigluse ratsanikud" on hullumeelne žanrikompott, mis saanud globaalselt palju positiivset vastukaja. Jensen ütles intervjuus ERR kultuuriportaalile, et žanrite vahel tasakaalu loomiseks pidi filmist välja lõikama palju naljakaid kohti, mis oleks muidu emotsionaalsed stseenid ära rikkunud.

Mads Mikkelsen: ainult Taani filme tehes on oht langeda mugavustsooni

08.04.21 FILM ... Taani üks tuntumaid näitlejaid Mads Mikkelsen on kaasa teinud nii suurejoonelistes rahvusvahelistes projektides kui ka kodumaistes hittides. Mikkelsen ütles intervjuus ERR kultuuriportaalile, et vahelduseks on ka Taani filme tore teha, kuid nendega on oht kukkuda mugavustsooni.

Eesti filmid lükkuvad suvesse: "Öölapsed" esilinastub juulis, "Kratt" augustis

08.04.21 FILM ... Eesti filmitegijad on uute piirangute tõttu pidanud 2021. aastal korduvalt filmide esilinastusi edasi lükkama, nüüd on kaks linateost liikunud isegi suvesse: Priit Pääsukese "Öölapsed" nihkus maist juulisse, Rasmus Merivoo "Kratt" lükati aprillikuust augustisse.

Galerii: Mikkeli muuseum tähistab Eesti ja Hispaania diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva

08.04.21 KUNST ... Mikkeli muuseumisse on jõudnud valik hispaania maalikunstniku Ignacio Zuloaga töid. 9. aprillil külastab avamise puhul näitust ka Hispaania välisminister Arancha Gonzalez Laya, publikule jääb väljapanek hetkel veel suletuks.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | J.-P. Valkeapää film "Koerad ei kanna pükse"

08.04.21 FILM ... Viimaste aastate kõige huvitavam Soome film on kahtlemata JP Valkeapää sadomaso-draama "Koerad ei kanna pükse", mis suudab rääkida S&M maailmast ootamatu empaatiaga, samuti on filmi visuaalne keel hämmastavalt rikkalik. Kuni juuli alguseni on võimalik filmi vaadata nii ERR-i kultuuriportaalist kui ka Jupiterist.

ERM-i direktor Alar Karis: tasuta pileti soovijaid oli paar tuhat

08.04.21 MUUSEUMID ... Alates 2. veebruarist alustas Eesti rahva muuseum pilootprojektiga, mille raames avati püsinäitus "Kohtumised" ajutiselt tasuta. ERM-i direktor Alar Karis selgitab värskes arvamusloos, kui suur huvi tasuta püsinäituse vastu oli ning millised on tulevikuplaanid.

Jan Teevet: see kriis on kujutlusvõime unest üles raputanud

08.04.21 TEATER ... Paide Teatri lavastaja Jan Teevet kinnitas Müürilehele antud intervjuus, et tuleks rohkem arendada kultuuri- ja erasektori koostööd.

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: