Kultuuri teleuudiste riba

Depeche Mode esineb järgmisel aastal Tallinnas

04.10.22 MUUSIKA ... Depeche Mode kuulutas teisipäeval välja maailmaturnee "The Memento Mori Tour", mille raames annavad nad 6. augustil 2023 ka Tallinna lauluväljakul kontserdi. Kontserttuuriga esitlevad nad tuleval aastal ilmuvat stuudioalbumit "Memento Mori".

Arvustus. Marilyn Monroest läbi popkultuuri kõverpeegli

04.10.22 FILM ... Uus film"Blonde"Režissöör: Andrew DominikOsades: Ana de Armas, Lily Fisher, Julianne Nicholson, Tygh Runyan, Michael Drayer jt9/10

Leelo Tungal: viimasel ajal eelistan kirjutada kodus kirjutuslaua taga

04.10.22 KIRJANDUS ... Sel korral on saates "Kultuuristuudio. Kirjandusministri juures" külas kirjanik Leelo Tungal. Ankeedis toob Tungal muuhulgas välja nii oma lemmikraamatud kui ka teose, mis on teda nutma ajanud.

Viesturs Kairišs: eesti huumor on tricky, aga sobib läti omaga

03.10.22 FILM ... Tartus kohtuvad filmisõbrad ühe rahvusvaheliselt hinnatud Läti režissööri Viesturs Kairišsiga, kelle koostööfilm Eesti stsenaristide-duo Livia Ulmani ja Andris Feldmanisega võitis Tribeca filmifestivalil parima rahvusvahelise mängufilmi tiitli.

Poolas toimus Ilmar Raagi filmi "Erik Kivisüda" maailma esilinastus

03.10.22 FILM ... Poolas toimus pühapäeval laste- ja noortefilmide festivalil ALE Kino Ilmar Raagi fantaasiafilmi "Erik Kivisüda" maailma esilinastus, Eesti vaatajate ette jõuab film novembris Justfilmil.

Kultuuriportaal soovitab: USA noortefilm "Noored südamed" Jupiteris

03.10.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Olukorras, kus elektrihinnad ja inflatsioon võtavad hinge kinni ning ka aknast vaatab tasapisi vastu ürgkaamos, ongi vahel vaja vaid üht muretut ja sinisilmset noortefilmi. 2020. aastal valminud "Noored südamed" ("Young Hearts") sobib selleks valatult.

Berk Vaher: Eesti Kirjanike Liit – järgmised sada aastat

03.10.22 ARVAMUS ... 8. oktoobril täitub Eesti Kirjanike Liidu asutamisest sada aastat. 30. septembril tähistati seda ka kõnekoosolekuga Eesti Kirjandusmuuseumis, kus mõtisklesin kirjanike liidu järgmisest sajast aastast, sõnas Berk Vaher kultuurkommentaaris.

Selgusid maastikuarhitektide liidu aastapreemia nominendid

03.10.22 ARHITEKTUUR ... Maastikuarhitektide liidu aastapreemiatele esitati 13 projekti, mille seast valis rahvusvaheline žürii koosseisus Ilze Rukšāne, Laura Männamaa, Rutt Piir, Remi Kübar ja keskkonnapsühholoog Grete Arro välja 5 nominenti.

Mait Agu tantsupreemia pälvisid Aneta Varts ja Elo Unt

03.10.22 KULTUUR ... Mait Agu nimelise tantsupreemia pälvisid sel aastal Tallinna Ülikooli BFMi koreograafia magistrant Aneta Varts ning koreograaf ja tantsuõpetaja Elo Unt.

Kultuuriministeerium loob rahvaraamatukogusid toetava raamatukogude kiirendi

03.10.22 KIRJANDUS ... Uus kultuurieelarve toob iga-aastase investeeringu, mis toetab kohalikke omavalitsusi rahvaraamatukogude ruumide ja teenuste uuendamisel. Kultuuriministeerium on saatnud kooskõlastusringile eelnõu, mille eesmärk on luua vastav toetusprogramm – raamatukogude kiirendi.

Keeleminutid. Marsruuttakso või liiniauto?

03.10.22 KIRJANDUS ... Kultuuriportaal alustab koostöös Eesti Keele Instituudiga uut iganädalast rubriiki "Keeleminutid", mis on mõtteline järg Henn Saari samanimelisele pika ajalooga raadiosaatele. Igal esmaspäeval ilmuva rubriigi avab EKI juhtivleksikograaf Margit Langemets.

Ilmar Raagi fantaasiafilm "Erik Kivisüda" jõuab maailma esilinastuseni

02.10.22 FILM ... Pühapäeval esilinastub laste- ja noortefilmide festivalil ALE Kino Poolas Ilmar Raagi kogupere fantaasiafilm "Erik Kivisüda", film on ka festivalide CINEAST ja Just Filmi võistlusprogrammis. Eesti kinodes näeb filmi alates 9. detsembrist.

Fotod. Collegium Musicale tegi muusikapäeval kummarduse Veljo Tormisele

02.10.22 MUUSIKA ... Laupäeval, 1. oktoobril oli rahvusvaheline muusikapäev, mille raames kõlas ühel päeval elav muusika üle terve Eesti Narvast Kuressaareni. Näiteks astus Solarise keskuse aatriumis üles kammerkoor Collegium Musicale.

Arvustus. Hirmsaim linn on Eestis Tartu

02.10.22 FILM ... Dokumentaalfilm"Tartu sarvede all" ("Tartu Under the Horns", Saksamaa 2022)Režissöör Sebastian DörnerTootja UndergroundedArvustus ilmus Sirbis

Usk sõna jõusse. Intervjuu Tiit Aleksejeviga

02.10.22 KIRJANDUS ... Kirjandus on meid kandnud ja seda traditsiooni ei ole põhjust katkestada või kiratsema jätta, sest asemele ei pruugi midagi paremat tulla, tõdeb intervjuus Sirbile Eesti kirjanike liidu esimees Tiit Aleksejev.

Jon Mikiver: tegin maailmale teene, et ma ei proovinud hakata hiphoppi tegema

02.10.22 MUUSIKA ... Jon Mikiver on peamiselt tuntud ansambli Elephants from Neptune trummarina, kuid tuli augustis välja debüüt-lühialbumiga "Jondog", millega esitas väljakutse iseendale – kas ta suudab selle üksi ära teha. Konkreetse saundi asemel esindab album tema sõnul pigem eri tujusid, olgu need hommikud, kui tahaks kuulata vanakooli punki või peale panna hoopis Marvin Gaye'. Hiphopi jättis küll teistega arvestades proovimata.

The Cure esineb järgmisel nädalal Riias

02.10.22 MUUSIKA ... Üle 40 aasta tegutsenud ansambel The Cure eesotsas solisti Robert Smithiga esineb neljapäeval, 6. oktoobril esimest korda Riias Riia Arenal. See on bändi ainus kontsert Baltikumis.

Selgusid Muusikapreemiad 2022 laureaadid

01.10.22 MUUSIKA ... Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Eesti Muusikanõukogu tunnustasid laupäeval, rahvusvahelisel muusikapäeval muusikamaastiku parimaid. Koos anti preemiad välja 15. aastat järjest.

Kultuuriportaal soovitab: "Elu kümnes pildis: Freddie Mercury" ETV2-s

01.10.22 MUUSIKA ... Muusikapäeva puhul toob ETV2 ekraanile dokumentaalfilmi "Elu kümnes pildis: Freddie Mercury" (Suurbritannia 2021), mis avab uusi tahke ansambli Queen solisti Freddie Mercury (1946–1991) elust kümnes pildis.

Fotod. Rütmimuusika õpilaste kontsert MUBA black box'is

01.10.22 MUUSIKA ... 1. oktoobril on rahvusvaheline muusikapäev, mille raames kõlab ühel päeval elav muusika üle terve Eesti Narvast Kuressaareni. Näiteks reedel pidulikult avatud Tallinna muusika- ja balletikooli black box'is toimus rütmimuusika õpilaste kontsert.

Soulbox toob klubis D3 pulti Pola & Brysoni ja Emily Makise​​​

01.10.22 MUUSIKA ... Soulful ja liquid dnb'ile spetsialiseerunud pidudesari Soulbox on tagasi. Sel laupäeval, 1. oktoobril asuvad klubis D3 pulti Pola & Bryson (UK) ning Emily Makis (UK).

Galerii. Kuku klubi seadis end sisse uues asukohas Kuku Kultuuritornis

01.10.22 KULTUUR ... Legendaarne Kuku klubi jättis reedel hüvasti oma ruumidega Tallinna Kunstihoones ja seadis sisse end uues asukohas. Sündmus algas Tallinna Kunstihoone ees, kust sõnavõttude järel liiguti liikus rongkäik uude kohta Kuku Kultuuritornis.

Virgo Sillamaa: tavakuulaja võiks rohkem hoolida platvormitasu õiglasest jaotamisest

01.10.22 ARVAMUS ... 1. oktoobril on rahvusvaheline muusikapäev, mis kutsub märkama muusika rolli ja olulisust igapäevaelus, aga tähelepanu tuleb pöörata ka tõsisemale teemale, nagu muusikatööstuse köögipool, leiab Eesti Autorite Ühingu juhatuse liige Virgo Sillamaa, kes märgib, et tavakuulaja, kes nagunii maksab muusika kuulamise eest, võiks hoolida rohkem sellest, et see jaotuks ka õiglaselt.

Heli Reimann. Muusika kui varjupaik

01.10.22 ARVAMUS ... 1. oktoobril on rahvusvaheline muusikapäev ja muusikateadlane Heli Reimann arutleb sel puhul, milline on inimeste jaoks sageli nii enesestmõistetava loominguliigi nagu muusika väärtus ja vajalikkus. Reimann leiab, et tegemist pole lihtsalt kergemeelse luksuse, vaid nähtusega, mis täidab ka inimeseks olemise põhivajadusi.

Arvustus. "T2" retrofuturistlik määramatus

01.10.22 KUNST ... Installatiivne lavastus"T2" Kanuti Gildi SAAL-isAutorid: Marten Esko, Mihkel IlusDramaturgiline tugi: Taavi EelmaaHelikujundus: Mihkel TombergValgus- ja erilahendused: Kalle Tikas(Stseno)graafilised lahendused: Allan AppelbergVideolahendused: Alyona Movko-MägiHääled: Liisa Saaremäel, Katariina Tamm, Markus Truup, Tambet TuiskGraafiline disain: Jaan Evart

Arvustus. Tehislikuvõitu süümepiinapilgar

01.10.22 FILM ... Uus film kinodes"Kurbuse kolmnurk" ("Triangle of Sadness", Rootsi 2022)Režissöör-stsenarist Ruben ÖstlundOperaator Fredrik WenzelOsades Charlbi Dean, Harris Dickinson, Woody Harrelson, Zlatko Burić jt.Arvustus ilmus Sirbis

Susan Luitsalu laenutushüvitistest: riik käitub nagu muretu marakann

01.10.22 ARVAMUS ... Vikerraadio selle nädala "Reedese intervjuu" külaline oli kirjanik Susan Luitsalu, kellega tuli juttu tänavu vähendatud laenutushüvitistest, sellest, mida teeb see kirjaniku motivatsiooniga ning milline on kirjaniku ühiskondlik positsioon ja roll. Luitsalu hinnangul käitub riik kohati nagu marakannid raamatus "Totu kuul", soovides asju nende eest maksmata.

Selgusid Eesti arhitektide liidu aastapreemiate nominendid

30.09.22 ARHITEKTUUR ... Reedel selgusid Eesti arhitektide liidu (EAL) aastapreemiate tänavused nominendid. Kokku on üheksa nominenti ja preemiate võitjad kuulutatakse välja pidulikul arhitektuuripreemiate tseremoonial jaanuaris 2023. Lisaks annab EAL välja tudengipreemia.

August Sanga nimelise luuletõlke auhinna pälvis Paul-Eerik Rummo

30.09.22 KIRJANDUS ... Reedel anti viiendat korda üle August Sanga nimeline luuletõlke auhind. Auhinna pälvib Paul-Eerik Rummo soome luuletaja Paavo Haavikko luuletuse "Teine luuletus" (poeemist "Talvepalee") tõlke eest.

Axel Boman: Stockholmis leiab head muusikat pigem pubidest kui ööklubidest

30.09.22 MUUSIKA ... Sel reedel esineb Tallinnas klubis D3 Rootsi produtsent ja DJ Axel Boman, kes on tuntud ka kui plaadifirma Studio Barnhus eestvedaja. ERR-ile antud intervjuus kinnitas ta, et tal on tuuritamise ajal üsna keeruline muusikat teha, mistõttu peab ta tuuritamist ka suuresti ajaraiskamiseks.

Paide Teatris esietendub "Übermensch"

30.09.22 TEATER ... Reedel esietendub Paide Teatris lavastus "Übermensch", mis võtab fookusesse naeru ja inimlikkuse, küsib, kuidas nähtamatust saab nähtav ning toob vaatajate ette uurimuse huumorist, stand-up'ist ja kuuluvustundest.

Kertu Orro muusikasoovitused: linnulaul, Viru Varietee, Sügisjazz jpm

30.09.22 MUUSIKA ... Tallinn kannab alates 2022. aastast muusikalinna tiitlit. Selles valguses jagavad erinevad kultuurivaldkonnaga seotud inimesed igal kuul oma muusikasoovitusi, millele Tallinnas võimalus anda. Avaloos jagab soovitusi Eesti kontserdi juht ja muusikalinna nõukogu liige Kertu Orro.

Statistikaamet: möödunud aasta populaarseim muusikasündmus oli öölaulupidu

30.09.22 MUUSIKA ... Eelmisel aastal organiseerisid Eesti kontserdikorraldajad 3092 kontserti, kuhu müüdi veebi kaudu üle 375 000 pileti. Kontserdikorraldajaid oli kokku 448, kellest iga neljas tegutses mitmes maakonnas.

Arvustus. Kristjan Randalu ja New Wind Jazz Orchestra veatu sooritus

30.09.22 UUED PLAADID ... Uus albumKristjan Randalu & New Wind Jazz Orchestra"Sisu" (Whirlwind Recordings)10/10

Arvustus. "Polkovniku lesk": Smuulist samm eespool

30.09.22 TEATER ... Uus lavastus"Polkovniku lesk"Autor: Juhan SmuulLavastaja: Argo AadliKunstnik: Martin MiksonValguskunstik: Margus SepmanHelikujundus: Mihkel KuuskOsades: Anne Reemann, Argo Aadli, Rein Jurna, Imar Aru (külalistena)Esietendus 17. septembril Hobuveskis

Karl Martin Sinijärve raamatusoovitused. John le Carre ja ta kolleegid hoidsid tõenäoliselt mitu sõda ära

30.09.22 KIRJANDUS ... Rahvusraamatukogu kultuurinõuniku Karl Martin Sinijärve seekordsete raamatusoovituste hulka mahtus nii John le Carre viimane romaan "Silverview. Viimane saladus" kui ka Nicklas Brendborgi populaarteaduslik "Meduusid vananevad tagurpidi. Mida õppida looduselt, et elu oleks pikem ja parem".

Ilmus Björki uus album "Fossora"

30.09.22 MUUSIKA ... Islandi muusik Björk avaldas reedel oma uue, kümnenda stuudioalbumi "Fossora", mille pealt olid varem ilmunud juba singlid "Atopos", "Ovule" ja "Ancestress".

Maria Kallastu avaldas singli "Only"

30.09.22 MUUSIKA ... Maria Kallastu avaldas singli "Only", mis räägib ohtlikust olukorrast, millesse igaüks võib sattuda.

Ilmus Kristjan Randalu ja New Wind Jazz Orchestra album "Sisu"

30.09.22 MUUSIKA ... Reedel ilmus Ühendkuningriigi plaadifirma Whirlwind Recordings alt Kristjan Randalu ja New Wind Jazz Orchestra uus album "Sisu", mis viib siinse bigbändimuusika rahvusvahelisele areenile.

M.I.A. avaldas järgmise singli uuelt albumilt

30.09.22 MUUSIKA ... M.I.A. avaldas järgmise singli "Beep" oma eelolevalt uuelt stuudioalbumilt "MATA".

"Kalev" valiti Varssavi filmifestivali võistlusprogrammi

30.09.22 FILM ... Avanädalavahetusel 20 187 vaatajat kogunud režissöör Ove Mustingu debüütmängufilmi "Kalev" valiti Varssavi filmifestivali võistlusprogrammi.

Nädala parimad lood | Floating Points, Stormzy, Paramore, Siemens Nokia jt

29.09.22 NÄDALA PARIMAD LOOD ... Sel nädalal on valikus nii rõõmu kui pisaraid, nii tantsu kui ka vaikset õõtsumist, nii tumedaid öiseid võnkeid kui ka tõeliseid päikeseplahvatusi.

Sandra Jõgeva Mare Tralla portreefilmist: ta tahtis näidata antielitaarset pilti kunstnikust

29.09.22 FILM ... Sellest nädalast jõuab Eesti kinodesse Sandra Jõgeva dokumentaalfilm "Mare Tralla saladus", mille fookuses on 1990. aastatel Eesti kunstiellu sisenenud kunstnik ja feminist Mare Tralla. Režissööri sõnul oli ka Trallal väga oluline roll filmi valmimisel, kuna paljud ideed tulid just temalt endalt.

Priit Pedajas: heal näitlejal peab olema keeruline ülesanne

29.09.22 TEATER ... Vanemuise teatri Draamalaval esietendub Ameerika näitekirjaniku Edward Albee näidend "Kolm pikka naist". Selle on lavastanud Eesti Draamateatri lavastaja Priit Pedajas, kelle käe all on sama tükk laval olnud ka 25 aastat tagasi Eesti Draamateatris.

Kert Kask: muuseumid saavad olla rohepöörde eestvedajad

29.09.22 ARVAMUS ... Muuseumid mõtlevad üha enam roheliselt tegutsemisele ja lahendustele, kuidas lugude ning näitustega anda edasi sõnumit keskkonnateadlikkusest. Muuseumide endi tegevuses võiksime tulevikus näha pigem teenust kui hoonet, tõdeb loodava muuseumikaardi projektijuht Kert Kask arvamusloos.

"Sierra" režissöör Sander Joon: üritan iga filmiga oma käekirja muuta

29.09.22 FILM ... Kultuurisaates "OP" on sel nädalal külas režissöör Sander Joon, kelle lühianimatsioon "Sierra" on kogu tänavuse aasta tiirutanud rahvusvahelistel festivalidel ja korjanud sealt hulgaliselt auhindu. Owe Petersellile antud interjuus kinnitas ta, et filmi edu oli ka talle suur üllatus.

Sloveenia nukuteatri lavale jõuab Piret Jaaksi "Emme draakon"

29.09.22 TEATER ... Oktoobris esietendub Sloveenias Fru-Fru nukuteatris lavastus "Mamin zmaj", mis on sündinud eesti näitekirjaniku Piret Jaaksi raamatu "Emme draakon" põhjal.

Hartman: kohalikes omavalitsustes arvatakse kohati, et kultuur on vaid kulu

29.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman kinnitas ERR-ile antud intervjuus, et kõrgharidusega kultuuritöötajate kõrval plaanivad nad lähiajal keskenduda ka kohalikele omavalitsustele, et ka sealsete kultuuritöötajate palgad kasvaksid.

Eesti Rahva Muuseumis avatakse Peeter Mudistile pühendatud näitus

29.09.22 KUNST ... 1. oktoobril avatakse Eesti Rahva Muuseumi galeriis Peeter Mudisti 80. sünnipäevale pühendatud näitus "Põlev mees Peeter Mudist".

Arvustus. Raul Kelleri meditatsioon ARS-i projektiruumis

29.09.22 KUNST ... Uus näitusRaul Kelleri näitus "Rahulik ilu"Avatud ARS-i projektiruumis kuni 30. septembrini

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: